Рішення від 17.08.2023 по справі 540/8609/21

Справа № 540/8609/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 до Херсонського міського голови Колихаєва Ігоря Вікторовича, Херсонської міської ради Херсонської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень, стягнення невиплаченої премії,

встановив:

28 грудня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Херсонського міського голови Колихаєва Ігоря Вікторовича (далі - відповідач -1), Херсонської міської ради Херсонської області (далі - відповідач-2), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Херсонського міського голови від 25 червня 2021 року за № 297рр "Про преміювання" в частині встановлення ОСОБА_1 премії за червень 2021 року у розмірі 20 % від посадового окладу;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Херсонського міського голови від 30 липня 2021 року за № 335рр "Про преміювання" в частині встановлення ОСОБА_1 премії за липень 2021 року у розмірі 20 % від посадового окладу;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Херсонського міського голови від 25 серпня 2021 року за № 366рр "Про преміювання" в частині встановлення ОСОБА_1 премії за серпень 2021 року у розмірі 30 % від посадового окладу;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Херсонського міського голови від 28 вересня 2021 року за № 414рр "Про преміювання" в частині встановлення ОСОБА_1 премії за вересень 2021 року у розмірі 30 % від посадового окладу;

- стягнути з Херсонської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 невиплачену премію в розмірі 14789,09 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 01.06.2021 р. займав посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради Херсонської області. Пунктом 2.2 Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам виконавчого комітету Херсонської міської ради встановлено премію, зокрема, для посадових осіб управлінь, відділів та службовцям, у розмірі 100 % від посадового окладу. Всупереч вимогам Положення, позивачу нарахована премія у наступних розмірах: за червень 2021 року - 20 % від посадового окладу; за липень 2021 року - 20 % від посадового окладу; серпень 2021 року - 30 % від посадового окладу; за вересень 2021 року - 30 % від посадового окладу. Водночас, обставини (факти, випадки), які передбачені пунктом 2.5 Положення, та могли слугувати підставою для зменшення розміру премії - відсутні. З огляду на вказане, позивач стверджує, що через безпідставні дії відповідачів та внаслідок грубого порушення Положення позивач недоотримав заробітну плату, до структури якої включається премія, в сумі 14789,09 грн.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 р. відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про стягнення з Херсонської міської ради Херсонської області невиплаченої премії в розмірі 14789,09 грн.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 р. позовну заяву залишено без руху, а ухвалою від 27.01.2022 р. позовну заяву ОСОБА_1 повернуто позивачу у зв'язку з не усуненням недоліків позовної заяви.

Постановами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2022 р. ухвали Херсонського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 р. та від 27.01.2022 р. залишено без змін.

Постановами Верховного Суду від 01.06.2023 р. ухвали Херсонського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 р. та від 27.01.2022 р. та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2022 р. скасовано, а справу направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 р., головуючим у справі № 540/8609/21 визначено суддю Бездрабка О.І.

Ухвалою від 20.06.2023 р. відмовлено в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін, відкрито спрощене письмове провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі та позовну заяву з додатками 21.06.2023 р. надіслано відповідачам на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1

Станом на 17.08.2023 р. відповідачі не скористались своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, ОСОБА_1 з 01.06.2021 р. працював в Херсонській міській раді Херсонської області на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради Херсонської області.

Службовими записками відповідачу-1 від заступника Херсонського міського голови з питань діяльності виконавчих органів Херсонської міської ради на виконання Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" № 268 від 09.03.2006 р., за особистий внесок у загальні результати роботи, сумлінне виконання службових обов'язків позивачу встановлено премію у наступних розмірах відповідно: за червень 2021 року - 20 % від посадового окладу; за липень 2021 року - 20 % від посадового окладу; серпень 2021 року - 30 % від посадового окладу; за вересень 2021 року - 30 % від посадового окладу.

Розпорядженнями Херсонського міського голови "Про преміювання" № 297рр від 25.06.2021р., № 335рр від 30.07.2021 р., № 366рр від 25.08.2021 р., № 414рр від 28.09.2021 р. премійовано позивача у наступних розмірах відповідно: за червень 2021 року - 20 % від посадового окладу; за липень 2021 року - 20 % від посадового окладу; серпень 2021 року - 30% від посадового окладу; за вересень 2021 року - 30 % від посадового окладу.

Розпорядженням Херсонського міського голови "Про звільнення ОСОБА_1 " № 1425-к від 27.10.2021 р. позивача звільнено із займаної посади у зв'язку із скороченням штату державних реєстраторів.

Не погодившись із розпорядженнями в частині встановлення меншого відсотку розміру премії від посадового окладу, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначено в Кодексі законів про працю України від 10.12.1971 р. № 322-VIII (далі - КЗпП України).

Відповідно до ст.2-1 КЗпП України забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров'я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов'язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їх прав, за мовними або іншими ознаками, не пов'язаними з характером роботи або умовами її виконання.

Згідно ст.94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

У відповідності до ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР структуру заробітної плати становлять: основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Як вбачається з Методичних рекомендаціях щодо організації матеріального стимулювання праці працівників підприємств і організацій, рекомендованих наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.2003 р. № 23, премія - основний вид додаткової, понад основну заробітну плату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їх трудової діяльності та виробництва в цілому за показниками та умовами оцінки цих результатів, визначеними підприємством.

Статтею 98 КЗпП України визначено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначенні Законом України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до ст.25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно п.13 ч.4 ст.42 Закону № 280/97-ВР міський голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.

Частинами 1, 8 статті 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень; сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Статтями 1, 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.20001 р. № 2493-III передбачено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом; посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз.2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 р. "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (далі - Постанова № 268) умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-53 і 57.

Відповідно до пп."в" пп.1 п.2 та пп.2 п.2 Постанови № 268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці, установлювати:

- надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи: керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи), - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначена надбавка скасовується або розмір її зменшується;

- здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам виконавчого комітету Херсонської міської ради здійснюється на підставі Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам виконавчого комітету Херсонської міської ради від 16.05.2015 р. (далі - Положення).

Відповідно до п.1.3 Положення до преміювання працівників виконавчого комітету Херсонської міської ради встановлюється єдиний підхід.

Згідно Розділу 2 "Порядок і умови преміювання" Положення премія для працівників виконавчого комітету Херсонської міської ради визначається і нараховується щомісячно за фактично відпрацьований час, у відсотках до посадового окладу в межах фонду преміювання та економії фонду оплати праці (п.2.1 Положення).

Премія встановлюється в наступних розмірах: керівникам управлінь, відділів та служб виконавчого комітету Херсонської міської ради у розмірі - 150 %; заступникам керівників управлінь, відділів та служб виконавчого комітету Херсонської міської ради у розмірі - 140 %; керівникам структурних підрозділів у складі управлінь у розмірі - 120 %; заступникам керівників структурних підрозділів у складі управлінь у розмірі - 110 %; посадовим особам управлінь, відділів та службовцям у розмірі робітникам, зайнятим обслуговуванням виконавчих органів у розмірі - 100 %; робітникам, зайнятим обслуговуванням виконавчих органів у розмірі - 70 % (п.2.2 Положення).

Встановлені розміри премій можуть збільшуватись без граничних обмежень у межах установленого фонду преміювання та економії фонду оплати праці, враховуючи особливий внесок у результати роботи, запровадження інноваційного стилю пошуку рішень (п.2.3 Положення).

Працівники виконавчого комітету Херсонської міської ради можуть частково або повністю позбавлені премії за поточний місяць, а саме: за неналежне виконання службових обов'язків, за несвоєчасне та неякісне виконання разового доручення та завдання керівництва 30%; за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку - 30 %; за ті ж дії, вчинені повторно протягом місяця - 70 %; за недотримання вимог етики та правил поведінки посадової особи місцевого самоврядування - 50 % (п.2.5 Положення).

Преміювання працівників не здійснюється у разі накладення дисциплінарного стягнення протягом строку його дії (п.2.7 Положення).

Рішення про преміювання працівників виконавчого комітету Херсонської міської ради приймається міським головою відповідно до наступного порядку. Начальники управлінь, відділів та служб до 22 числа поточного місяця подають заступнику міського голови відповідно до розподілу обов'язків службові записки з пропозиціями про преміювання працівників відповідних виконавчих органів. Заступник міського голови відповідно до розподілу обов'язків за результатами аналізу службових записок, погоджує їх або, за необхідності вносить відповідні корективи до розмірів визначених премій та передає їх до відділу бухгалтерського обліку і звітності міської ради, який в свою чергу до 27 числа поточного місяця готує проект розпорядження міського голови про преміювання та подає йому на розгляд. Міський голова, за результатами розгляду, видає відповідне розпорядження (п.2.8 Положення).

Премія виплачується не пізніше терміну виплати заробітної плати за другу половину місяця (п.2.9 Положення).

Аналіз наведених приписів Положення дає підстави зробити висновок, що розмір премії визначається щомісячно за підсумками роботи працівника, при цьому розмір вже нарахованої премії може зменшуватись за наслідками неналежного виконання посадових обов'язків, порушення трудової дисципліни та інших недоліків в роботі. Відповідність позивача зазначеним у Положенні критеріям є підставою для визначення розміру премії, проте, не покладає на міського голову обов'язку щодо визначення розміру премії у максимально можливому розмірі. Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премія за своїм змістом є засобами заохочення працівника та не є обов'язковими платежами, хоча і входять до структури заробітної плати.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 15.06.2020 р. у справі № 623/3181/16-а.

Крім того, премія виплачуються в залежності від особистого внеску службовця в загальний результат роботи державного органу, а встановлення її розміру є виключною компетенцією відповідних органів.

Також, оскільки за наведеним вище правовим регулюванням керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, сумлінності виконання службових обов'язків, то визначення розміру премії здійснюється з певною свободою розсуду, з урахуванням визначених законом критеріїв.

У постанові Верховного Суду України від 14.03.2017 р. у справі № 800/323/16 зазначено, що з огляду на положення Конституції України та КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Херсонського міського голови Колихаєва Ігоря Вікторовича (73503, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.37), Херсонської міської ради Херсонської області (73503, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.37, код ЄДРПОУ 26347681) про визнання протиправними та скасування розпоряджень, стягнення невиплаченої премії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко