17 серпня 2023 р. № 400/7806/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
до відповідача:Державного підприємства "Племрепродуктор "Степове", вул. Козацька, 39, с. Степове, Миколаївський район, Миколаївська область, 57107,
про:стягнення 53 264,04 грн,
27 червня 2023 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - позивач) до Державного підприємства «Племрепродуктор «Степове» (далі - відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.03.2023 по 31.05.2023 у сумі 53264,04 гривні.
Підставою позову позивач вказує те, що працівникам відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 призначені пенсії згідно з виданих відповідачем довідок про період їх роботи трактористами-машиністами, ОСОБА_5 - за період роботи свинаркою, ОСОБА_6 - дояркою. Відповідач, як підприємство, працівники якого вийшли на пенсію на пільгових умовах, зобов'язаний сплачувати позивачу витрати на виплату та доставку таким працівникам пільгової пенсії згідно з направлених ним розрахунків.
04.07.2023 ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено проводити її розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала суду від 04.07.2023 була надіслана відповідачу на його електронну скриньку та отримана ним 04.07.2023, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.
При цьому суд врахував, що згідно з частиною шостою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та пунктом 10 розділу ІІІ Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку.
Абзацом сьомим пункту 2 параграфу 2 розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» встановлено, що Окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
У газеті «Голос України» від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: «Електронний кабінет», «Електронний суд», підсистеми відеоконференцзв'язку.
Таким чином, вищезазначені підсистеми (модулі) почали офіційно функціонувати з 05.10.2021.
Відтак з 05.10.2021 усі державні органи та органи місцевого самоврядування, , суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки зобов'язані бути зареєстрованими у підсистемі (модулі) «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Тому суд прийшов до висновку, що внесені з 05.10.2021 в Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему судові рішення, документи у справі тощо вважаються такими, що отримані належним чином відповідними державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки не залежно від факту їх реєстрації у підсистемі (модулі) «Електронний кабінет».
Оскільки відповідач є державним підприємством, тому він вважається таким, що отримав належним чином ухвалу про відкриття провадження від 22.09.2022 та позовну заяву з додатками через підсистему (модуль) «Електронний кабінет».
З огляду на вищезазначене, керуючись частиною шостою статті 162 КАС України Суд вирішив справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Працівникам відповідача, яким призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач призначив і виплачував пільгову пенсію, у тому числі в період з 01.03.2023 по 31.05.2023.
Відповідно до Розрахунку заборгованості відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2023 по 31.05.2023 розмір відшкодування становить 53264,04 грн, з них стосовно:
ОСОБА_1 - 6193,11 грн;
ОСОБА_6 - 2751,48 грн;
ОСОБА_2 - 13029,93 грн;
ОСОБА_3 - 8467,38 грн;
ОСОБА_4 - 15961,08 грн;
ОСОБА_5 - 6861,06 грн.
Факти виплати пенсії на пільгових умовах за вищезазначений період також підтверджується:
стосовно ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 списками № 1 (10014/10014) на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в АТ «Ощадбанк» від 30.05.2023 № 1254/05-16, від 30.05.2023 № 1256/05-16, від 30.05.2023 № 1258/05-16;
стосовно ОСОБА_6 списками № 1 (50115/50115) на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в АТ «ПУМБ» від 30.05.2023 № 1270/05-16, від 30.05.2023 № 1273/05-16, від 30.05.2023 № 1292/05-16;
стосовно ОСОБА_4 списками № 1 (50046/50046) на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в ПАТ КБ «Приватбанк» від 30.05.2023 № 1269/05-16, від 30.05.2023 № 1271/05-16, від 30.05.2023 № 1295/05-16;
стосовно ОСОБА_5 довідкою від 30.05.2023 № 1400-0402-8/35476.
Листом від 15.03.2023 № 1400-0504-8/16726 позивач повідомив відповідача про суму відшкодування за березень 2023 року, листом від 11.04.2023 № 1400-0504-8/23452 - за квітень 2023 року, листом від 08.05.2023 № 1400-0504-8/29609 - за травень 2023 року. Усі вищезазначені листи відповідачем отримано, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119).
Оскільки відповідач не відшкодував позивачу заборгованість за фактичні витрати на виплату і доставку пенсій вищезазначеним особам за період з 01.03.2023 по 31.05.2023 на загальну суму 53264,04 грн, що підтверджується Детальним розрахунком ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПЛЕМРЕПРОДУКТОР «СТЕПОВЕ», код ЄДРПОУ 00854995, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закон № 400/97-ВР встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 4 статті 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту «в», абзацу першого пункту «д» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/20202, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Відповідно до абзаців третього і четвертого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
Згідно з пунктом 1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закон №1058-IV цей Закон чинності з 01.01.2004.
Відтак обов'язок вищезазначених суб'єктів покривати витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій діє з 01.01.2004.
Відповідно до пункту 1.2 розділу 1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), ця Інструкція визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Абзацами першим і другим пункту 6.2 розділу 6 Інструкції № 21-1 визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Згідно з пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам (пункт 6.5 розділу 6 Інструкції № 21-1).
Відповідно до абзаців першого і другого пункту 6.7 розділу 6 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Згідно з останнім абзацом пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 з № 40/26485, головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, головне управління Фонду, до якого приєднані управління Фонду, також забезпечують виконання завдань, передбачених пунктом 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 64 Закону №1058-IV і підпункту 9 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, управління здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Таким чином, до повноважень позивача належить стягнення не сплачених сум страхових внесків та інших платежів, а також подання відповідних позовів про їх стягнення до адміністративних судів.
Суд встановив, що відповідач зареєстрований як юридична особа та відповідно до пункту 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Працівникам відповідача, яким призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «в» і «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачем призначив і виплачував пільгову пенсію, у тому числі в період з 01.03.2023 по 31.05.2023 в загальному розмірі 53264,04 гривні.
У зв'язку з цим позивач листами від 15.03.2023 № 1400-0504-8/16726, від 11.04.2023 № 1400-0504-8/23452 та від 08.05.2023 № 1400-0504-8/29609 повідомляв відповідача про необхідність відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з наданням відповідних розрахунків. Повідомлення здійснено позивачем шляхом надіслання відповідачу поштових відправлень з повідомленням про вручення.
Проте, відповідач не відшкодував позивачу витрати на виплату та доставку пільгової пенсії за період з 01.03.2023 по 31.05.2023 на загальну суму 53264,04 грн, що підтверджується Детальним розрахунком ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПЛЕМРЕПРОДУКТОР «СТЕПОВЕ», код ЄДРПОУ 00854995.
Відтак оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача, який є суб'єктом владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008; код ЄДРПОУ: 13844159) до Державного підприємства «Племрепродуктор «Степове» (вул. Козацька, 39, с. Степове, Миколаївський район, Миколаївська область, 57107; код ЄДРПОУ: 00854995) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій у сумі 53264,04 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути із Державного підприємства «Племрепродуктор «Степове» (вул. Козацька, 39, с. Степове, Миколаївський район, Миколаївська область, 57107; код ЄДРПОУ: 00854995) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 53264 (П'ятдесят три тисячі двісті шістдесят чотири) гривні 04 копійки за період з 01.03.2023 по 31.05.2023.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 17 серпня 2023 року