Ухвала від 17.08.2023 по справі 320/25343/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

без проведення судового засідання

17 серпня 2023 року м. Київ № 320/25343/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Львівської митниці, як відокремленого підрозділу ДМС України

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_2 з позовом до Львівської митниці, як відокремленого підрозділу ДМС України, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Львівської митниці (відокремлений підрозділ Державної митної служби України) щодо відмови в задоволені заяви від 28.09.2022 №28.9.22 про повернення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ ОЩАДБАНК», МФО банківської установи: 300465, код банківської установи: 00032129, код одержувача: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ) помилково сплачених сум митних платежів за митними деклараціями №UА209210/2022/003866 від 14.07.2022, №UА209210/2022/004467 від 27.07.2022, №UА209210/2022/004486 від 27.07.2022 у розмірі 292 834,86 грн (двісті дев'яносто дві тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 86 копійок), сплачені до бюджету як ввізне мито у розмірі 18 311,90 грн. та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів у сумі 274 522,96 грн, сплачені на рахунок №UА988999980355789000001101079, відкритий у Казначействі України (ел. адм. подат.) МФО 899998, код отримувача 43115923, отримувач: Державна митна служба;

- зобов'язати Львівську митницю (відокремлений підрозділ Державної митної служби України) підготувати та подати для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 643 щодо повернення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ ОЩАДБАНК», МФО банківської установи: 300465, код банківської установи: 00032129, код одержувача: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ) помилково сплачених сум митних платежів за митними деклараціями №UА209210/2022/003866 від 14.07.2022, №UА209210/2022/004467 від 27.07.2022, №UА209210/2022/004486 від 27.07.2022 у розмірі 292 834,86 грн (двісті дев'яносто дві тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 86 копійок), сплачені до бюджету як ввізне мито у розмірі 18 311,90 грн. та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів у сумі 274 522,96 грн, сплачені на рахунок №UА988999980355789000001101079, відкритий у Казначействі України (ел. адм. подат.) МФО 899998, код отримувача 43115923, отримувач: Державна митна служба.

Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.

Згідно з частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до частини 9 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні(ч. 3 ст. 12 КАС України).

Згідно з вимогами статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Частиною 1 статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з приписами пункту 20 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Відповідно до частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження встановлені статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 5 вказаної статті, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Тобто, за загальним правилом, відкриті у спрощеному позовному провадженні справи розглядаються судом без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд зазначає, що позивач в якості третьої особи зазначив - Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області.

Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Як вбачається з позовної заяви, предметом позову є вимога зобов'язати Львівську митницю (відокремлений підрозділ Державної митної служби України) підготувати та подати для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 643 щодо повернення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 помилково сплачених сум митних платежів за митними деклараціями №UА209210/2022/003866 від 14.07.2022, №UА209210/2022/004467 від 27.07.2022, №UА209210/2022/004486 від 27.07.2022 у розмірі 292 834,86 грн (двісті дев'яносто дві тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 86 копійок), сплачені до бюджету як ввізне мито у розмірі 18 311,90 грн. та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів у сумі 274 522,96 грн, сплачені на рахунок №UА988999980355789000001101079, відкритий у Казначействі України (ел. адм. подат.) МФО 899998, код отримувача 43115923, отримувач: Державна митна служба.

Відповідно до п.4 Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280, управління (відділення) Казначейства відповідно до покладених на них завдань та в установленому законодавством порядку: здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що рішення, прийняте за результатами розгляду даної справи, може вплинути на права та обов'язки Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, суд вважає за необхідне залучити вказаний орган до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 171, 243, 248, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1.Відкрити провадження в адміністративній справі. Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області (код ЄДРПОУ 38008294; місцезнаходження: 79005, Львівська область, м. Львів, вул. К. Левицького, 18).

3. Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами

4. Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.

5. Запропонувати третій особі, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору протягом п'яти днів з дня отримання копії позову подати до суду пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву.

6. Запропонувати позивачу, відповідачам протягом п'яти днів з дня отримання пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву третьої особи подати до суду відповідь на такі пояснення.

7. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

8. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

9. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Панова Г. В.