17 серпня 2023 року м. Ужгород№ 260/6019/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі судді Калинич Я.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через представника - адвоката Єрьоміну Вікторію Анатоліївну, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить суд: 1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 55% сум грошового забезпечення. 2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 виходячи із 55% сум грошового забезпечення з моменту звернення з відповідною заявою 06 березня 2023 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно вимог частини 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) із сум грошового забезпечення. Згідно розрахунку із пенсійної справи, позивачу було призначено пенсію виходячи 55%, так як до 04.04.2006 року пункт «в» частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ передбачав - військовослужбовці, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Позивач є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС 3 категорії. В той самий час, згідно до розрахунку станом 01.01.2008 основний розмір пенсії складає 50% від сум грошового забезпечення. Основний розмір пенсії виплачується з відповідного відсотку від грошового забезпечення позивачу і по сьогоднішній день.
Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 55% протиправними.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
16 серпня 2023 року представником Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подано до суду відзив, в якому останній заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що дії відповідача щодо обчислення з 01.01.2008 року пенсії у розмірі 50% відповідних сум грошового забезпечення (за 20 років вислуги), у повній мірі відповідають вимогам, що були внесені зміною до статті 13 Закону №2262-ХІІ. Представник відповідача стверджує, що зважаючи на відсутність правового врегулювання проведення нового перерахунку пенсії внаслідок зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, підстав для обчислення позивачу пенсії із урахуванням 5% збільшення як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та віднесена до категорії - 3 відсутні.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач з 22.11.1999 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ в розмірі 55% суми грошового забезпечення.
ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_2 від 31.01.1994 року.
Станом на 01.01.2008 року позивачу здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру 50% сум грошового забезпечення.
06.03.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою в якій просив здійснити перерахунок його пенсії виходячи із 55% суми грошового забезпечення.
Листом від 06.04.2023 року №2192-1835/С-02/8-0700/23 відповідач повідомив, що з 01.01.2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області проведений перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» №1294 від 07.11.2007. Перерахунок пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону. Так, для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і віднесені до 3 категорії чинна редакція Закону на 01.01.2008 рік не передбачала збільшення пенсії за вислугу років на 5% суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Таким чином, під час перерахунку пенсії з 01.01.2008 року відсоток розміру пенсії встановлений 50% відповідних сум грошового забезпечення. В подальшому, на виконання Постанови №103 Головне управління провело перерахунок пенсії з 01.01.2018 року за чинною редакцією статті 13 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 50% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач, вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області протиправними, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 13 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (станом на момент призначення пенсії позивачу 30.12.2004 року), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом 9 Закону України від 04.04.2006 №3591-IV, який набрав чинності 29.04.2006, внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ та змінено редакцію пункту «в» цієї статті, а саме виключено можливість збільшення основної пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 2.
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відтак, суд зазначає, що відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону №2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що позивачу станом на 22.11.1999 року призначено пенсію відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з розміру 55%.
При цьому, відповідно до наявного протоколу станом на 01.01.2008 року управлінням Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи з 50% сум грошового забезпечення.
Враховуючи зазначене, суд наголошує, що зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача у розмірі 50% відбулося не під час призначення пенсії станом на 22.11.1999 року, а на момент здійснення її перерахунку тобто 01.01.2008 року.
У зв'язку з чим, слід акцентувати увагу, що застосування Пенсійним фондом при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Підсумовуючи зазначене суд прийшов до переконання, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії виходячи з розміру 55% є протиправними.
Тому з метою відновлення прав та інтересів позивача, суд вважає, що задоволенню також підлягає вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області перерахувати пенсію позивача виходячи із 55% сум грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Позивач просить здійснити перерахунок та виплату його пенсії, виходячи із 55% сум грошового забезпечення з 06 березня 2023 року.
За таких обставин, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 06 березня 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи із 55% сум грошового забезпечення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 3 статті 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У свою чергу, відповідачами не доведено правомірності дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивача виходячи 55% грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову повністю.
Щодо питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року, виходячи із 55% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати та виплатити з 06 березня 2023 року пенсію ОСОБА_1 , виходячи із 55% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич