16 серпня 2023 року ЛуцькСправа № 140/256/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ в Хмельницькій області, відповідач 2), відповідно до якого просить суд:
1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії починаючи з дня встановлення групи інвалідності, а саме з 14 лютого 2022 року;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію починаючи з дня встановлення групи інвалідності, а саме з 14 лютого 2022 року із врахуванням вже виплачених сум пенсійного забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14.02.2022 позивачу встановлено інвалідність другої групи на строк до 01.03.2023. Позивач звернувся із заявою щодо виплати йому пенсійного забезпечення з дня встановлення інвалідності тобто з 14.02.2022, однак йому було відмовлено.
Позивач не погоджується із такою відмовою у зв'язку перебуванням на військовій службі та участю в діях пов'язаних із захистом держави від збройної агресії, Позивач в період з 25.02.2022 по 05.09.2022 перебував у складі наших Збройних Сил, а тому не мав змоги подати до органів Пенсійного фонду України заяву про призначення йому пенсії по інвалідності.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву заперечив проти позову з тих підстав, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Відтак, зауважує, що позивач не був позбавлений права звернутись в інший, визначений законодавством спосіб за призначенням пенсії, крім, як особисто подати письмову заяву у територіальному органі Пенсійного фонду України.
Згідно пункту другого частини першої статті 45 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
На підставі поданої позивачем 06.09.2022 заяви, зареєстрованої в інтегрованій комплексній інформаційній підсистемі Пенсійного фонду України «Звернення» по питанню призначення пенсії по інвалідності, пенсія призначена з дня звернення (06.09.2022) відповідно до норм чинного законодавства.
Для призначення пенсії з дня встановлення інвалідності (14.02.2022) немає підстав, оскільки звернення за пенсією відбулося по закінченню трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Представник відповідача 2 подав до суду відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнала повністю та просила відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначає, що пенсія призначена з дати звернення 06.09.2022, для призначення пенсії з дня інвалідності 14.02.2022 немає підстав, оскільки звернення за пенсією відбулося по закінченню трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Відтак рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_2 правомірно призначено пенсію по інвалідності згідно поданої заяви від 06.09.2022.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААВ №501866 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності на строк до 01.03.2023.
06.09.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою, щодо призначення йому пенсії як інваліду III групи.
При цьому, ОСОБА_1 звернувся зі зверненням щодо виплати йому пенсійного забезпечення з дня встановлення інвалідності, тобто з 14.02.2022.
Згідно пункту 4.2 (ост. абзац) Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за принципом екстериторіальності документи для призначення пенсії були на правлені на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у листі якого зазначено, що для призначення пенсії з дня встановлення інвалідності (14.02.2022) немає підстав, оскільки звернення за пенсією відбулося по закінченню трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон № 1058).
Статтею 5 Закону №1058 передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат, умов набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Частиною першою статті 9 Закону №1058 встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 30 Закону №1058 пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Відповідно до статті 45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.
У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною першою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено обмежувальні строки для звернення за призначенням пенсії того чи іншого виду. Застережень щодо відступу від цих строків з будь-яких причин ні стаття 45, ні сам Закон не містять.
Суд зауважує, що жодних змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині строків подання заяв про призначення пенсії, чи продовження строків подання таких заяв внесено не було. Не вносились й зміни щодо зупинення строків подання заяв про призначення пенсії на період карантину.
Крім того, суд зазначає, що пунктом 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через веб-портал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на веб-порталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Тобто, законодавством передбачено кілька альтернативних способів подачі заяви про призначення пенсії: особисто чи через представника, через веб-портал, а також шляхом надіслання такої заяви поштою.
Проте, спірні правовідносини виникли з приводу дати призначення пенсії позивачу у зв'язку з відмовою пенсійного органу призначити пенсію з дня встановлення інвалідності - з 14.02.2022.
Суд не погоджується з таким твердженням відповідача 2 з огляду на наступне.
З наявних в матеріалах справи слідує, що ОСОБА_1 звернувся в управління пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії вперше 14.02.2022.
Листом ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 08.11.2022 №9238-8518/Ф-02/8-0300/22 повідомлено, що для призначення пенсії з дня встановлення інвалідності (14.02.2022) немає підстав, оскільки звернення за пенсією відбулося по закінченню трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
26.04.2021 ОСОБА_1 укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб сержантського та старшинського складу з військовою частиною НОМЕР_1 строком на 6 (шість) місяців.
У зв'язку з початком збройної агресії російської федерації та указом Президента України від 24.04.2022 в Україні було введено військовий стан і позивач був позбавлений можливості розірвати контракт, оскільки вказана підстава відсутня в переліку зазначеному п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».
Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки військової частини НОМЕР_1 від 15.12.2022 №1198, позивач в період з 25.02.2022 по 05.09.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Коростень, н.п. Радомишель, Житомирської області; н.п. Марївка, Кіровоградської області; н.п. Новодмитрівка, Миколаївської області; н.п. Хуторо-Губиниха, Дніпропетровської області; н.п. Плисове, Харківської області, н.п. Дружківка, Донецької області; н.п. Зоряне, н.п. Благодатне, н.п. Курочкине , Харківської області.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не мав змоги подати до органів Пенсійного фонду України заяву про призначення йому пенсії по інвалідності, оскільки безперервно упродовж семи місяців перебував у зоні бойових дій та виконував задачі із захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Наведені обставини свідчать про непереборні, об'єктивні та більш ніж поважні причини пропуску позивачем трьох місячного строку для звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії, а відтак вказаний строк у спірних правовідносинах зупинив свій перебіг 24.02.2022 по 06.09.2023.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не пропущено строк звернення про призначення пенсії по інвалідності з дня її встановлення.
Вказане та наведений вище аналіз законодавства спростовують доводи пенсійного органу про відмову у нарахуванні та виплати пенсії по інвалідності, починаючи з 14.02.2022.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач 2 як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які б свідчили, що дії щодо призначення пенсії саме з 06.09.2022 вчинені відповідно до норм законодавства, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для їх вчинення.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з дня встановлення інвалідності, а саме з 14.02.2022 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з дня встановлення інвалідності, а саме з 14.02.2022, з урахуванням виплачених сум.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з дня встановлення інвалідності, а саме з 14 лютого 2022 року.
Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з дня встановлення інвалідності, а саме з 14 лютого 2022 року, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Герцена, будинок 10, ідентифікаційний код юридичної особи 21318350).
Суддя Ф.А. Волдінер