Справа № 909/450/23
14.08.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Максимів Н. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Заступника військового прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Фонд Державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях
до відповідачів:
- Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго"
- Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод",
про розірвання договору та зобов'язання звільнити приміщення
за участю:
прокурора Негрича Н. М.,
представника відповідача Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" Белей О. Б.,
Заступник керівника Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в особі Міністерства оборони України звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Фонд Державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях до відповідачів: ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" та ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" про:
- розірвання договору оренди нерухомого майна від 13.11.2017 № 19-О, укладеного між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" та ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", щодо оренди приміщення котельні площею 634,0 кв. м по вул. Хриплинській, 11 у м. Івано-Франківську, яке перебуває на балансі ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод";
- зобов'язання ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" звільнити нежитлові приміщення котельні площею 634,0 кв. м по вул. Хриплинській, 11 у м. Івано-Франківську та передати майно актом прийому-передачі ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод".
11.07.2023, суд протокольною ухвалою продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів до 15.08.2023 та відклав підготовче засідання на 14.08.2023.
08.06.2023 до суду від відповідача ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" надійшов відзив на позовну заяву № 06/649 від 06.06.2023 (вх. № 8595/23), відповідно до якого відповідач просить суд залишити позов без розгляду. Вказує на те, що відповідно до Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, затвердженого наказом ФДМУ від 14.03.2019 № 2554, Регіональне відділення є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Таким чином, у заступника керівника Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону відсутні підстави для представництва інтересів держави у спірних правовідносинах, саме до компетенції Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях віднесено право на судових захист, а відтак процесуальним наслідком відсутності підстав для здійснення представництва інтересів держави є залишення позовної заяви без розгляду.
У судовому засіданні представник відповідача підтримала клопотання про залишення позову без розгляду, просила його задоволити.
Прокурор у судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання про залишення позову без розгляду, просив в його задоволенні відмовити, вказавши на те, що жодним нормативно-правовим актом не заборонено спеціалізований прокуратурі у сфері оборони здійснювати представництво інтересів держави в особі Фонду державного майна України та його регіональних відділень. Можливість здійснювати представництво інтересів держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України обґрунтовує положеннями ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Розглянувши подане клопотання, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" визначено особливості здійснення окремих форм представництва інтересів громадянина або держави в суді. Так, у ч. 1 вказаної статті зазначено, що право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про прокуратуру" рішенням Генерального прокурора можуть утворюватися спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, на правах обласних прокуратур, на правах підрозділу обласної прокуратури, на правах окружних прокуратур, на правах підрозділу окружної прокуратури. Перелік, утворення, реорганізація та ліквідація спеціалізованих прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором. Перелік, утворення, реорганізація та ліквідація спеціалізованих прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором.
Згідно з п. 6.1. наказу Генерального прокурора України № 370 від 22.11.2021 "Про особливості організації діяльності спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері", який був чинним на час подання позову, було передбачено право спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора забезпечувати організацію та здійснення представництва інтересів держави в суді щодо правовідносин, пов'язаних із діяльністю Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, Державної прикордонної служби України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Управління державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, Державної служби експортного контролю України, Державного космічного агентства України, підприємств, установ, організацій, що йому підпорядковані; Державного концерну «Укроборонпром», підприємств, що йому підпорядковані та щодо яких ним здійснюється управління корпоративними правами держави; об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України та державного підприємства «Украерорух»; Державного агентства резерву України (з питань державного мобілізаційного резерву); державних замовників у сфері оборони та виконавців, співвиконавців (субпідрядників) державного контракту (договору) з оборонних закупівель; інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ й організацій, що здійснюють накопичення та зберігання матеріальних цінностей державного мобілізаційного резерву; військово-цивільних адміністрацій.
Вказаний перелік є вичерпним, і право здійснювати представництво інтересів держави в особі Фонду державного майна України чи його регіональних відділень не передбачено.
На даний час чинним є наказ Генерального прокурора України 17.05.2023 № 130 "Про особливості організації діяльності спеціалізованих прокуратур у сфері оборони", в п. 6.1. якого передбачено право спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора забезпечувати організацію та здійснення представництва інтересів держави в суді щодо правовідносин, пов'язаних із діяльністю Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Управління державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державного космічного агентства України, підприємств, установ, організацій, що їм підпорядковані; Національного університету оборони України імені Івана Черняховського; Командування Сухопутних військ Збройних Сил України; Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України; Державної служби експортного контролю України; акціонерного товариства "Українська оборонна промисловість" та товариств, щодо яких ним здійснюється управління корпоративними правами держави; Державного підприємства обслуговування повітряного руху України; Державного агентства резерву України (з питань державного мобілізаційного резерву); державних замовників у сфері оборони та виконавців, співвиконавців (субпідрядників) державного контракту (договору) з оборонних закупівель; інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ й організацій, що здійснюють накопичення та зберігання матеріальних цінностей державного мобілізаційного резерву; Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють", військово-цивільних адміністрацій, військових адміністрацій з питань забезпечення оборони, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Отже, Івано-Франківська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону не має повноважень звертатись до суду з позовом в інтересах держави в особі Фонду державного майна України та його регіональних відділень.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має право її підписувати її.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові ВП ВС від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, якщо суд дійшов висновку про відсутність підстав для представництва прокурором інтересів держави вже після відкриття провадження у справі, то позовну заяву прокурора належить вважати такою, що підписана особою, яка не має права її підписувати, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 226 ГПК України про залишення позову без розгляду постановляється ухвала, в якій вирішуються питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Оскільки прокурор таке клопотання не подав, то підстави для вирішення питання про повернення судового збору - відсутні.
Керуючись статтями 226, 234, 235, 254, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Заступника військового прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Фонд Державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" та Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" про розірвання договору та зобов'язання звільнити приміщення - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 14.08.2023 та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України строк та порядку.
Повний текст ухвали складений 17.08.2023.
Суддя Т. В. Стефанів