Справа № 554/12766/22 Номер провадження 33/814/1242/23Головуючий у 1-й інстанції Сметаніна А.В. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.
Категорія: частина перша статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
15 серпня 2023 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі:
судді Пікуля В.П.,
при секретарі Філоненко О.В.,
за участі захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Гринишина Євгенія Васильовича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_1 - адвоката Гринишина Євгенія Васильовича
на постанову судді Октябрського районного суду м. Полтави від 17 квітня 2023 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
стосовно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Зміст оскаржуваної постанови
Постановою судді Октябрського районного суду м. Полтави від 17 квітня 2023 рокуОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік, та стягнуто на користь держави судовий збір в розмірі 536,80 грн.
Згідно з постановою судді, ОСОБА_1 07 жовтня 2022 року о 22 годині 40 хвилин в м. Харків по пр. Ювілейному, 85, керував транспортним засобом DAEWOO LANOS, д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, почервоніння очей.
Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку відмовився.
У зв'язку з цим ОСОБА_1 , порушивши пункт 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - ПДР України), скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
Позиції осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Із постановою судді не погодився захисник ОСОБА_1 - адвокат Гринишин Є.В., який в апеляційній скарзі просить:
поновити строк на подання апеляційної скарги на постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 17 квітня 2023 року у зв'язку з пропуском з поважних причин;
постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 17 квітня 2023 року скасувати та постановити у цій справі нове рішення, яким провадження у справі № 554/12766/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення у його діях.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 мотивував тим, що судом першої інстанції невірно дана оцінка доказам у справі, відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Зокрема, вказує, що ОСОБА_1 автомобілем не керував; він не був відсторонений від керування транспортним засобом; відсутня була підстава для зупинення транспортного засобу; протокол не відображає істотних ознак вчинення адміністративного правопорушення.
Щодо явки та позиції учасників провадження в суді апеляційної інстанції
У судовому засіданні захисник Квітчатого І.М. апеляційну скаргу підтримав, пославшись на викладені у ній обставини.
ОСОБА_1 в судове засіданні не з'явився, будучи обізнаний про час, місце та дату розгляду справи, що підтвердив його захисник.
Мотиви суду
Щодо клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження
Відповідно до частини 2 статті 294 КУпАП постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 та частиною 1 статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
В апеляційній скарзі особа, яка подала апеляційну скаргу, просить поновити строк на подання апеляційної скарги, оскільки копію постанови було отримано лише 19 квітня 2023 року на електронну пошту.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що за для ефективного здійснення захисту прав та свобод особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі подачі апеляційної скарги, яка має містити обґрунтовані та зважені зауваження щодо постанови місцевого суду, важливе значення має всебічне дослідження оскаржуваного рішення, зокрема шляхом ознайомлення або отримання її копії.
Враховуючи, що наведені обставини пропуску строку на оскарження постанови судді першої інстанції є поважними, то клопотання про поновлення строку на оскарження постанови слід задовольнити.
Щодо оскарженої постанови
Відповідно до положень частини 7 статті 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. При цьому, він не обмежений її доводами, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, також апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.
Згідно вимог статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція частини 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 2.5. ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пунктом 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Положеннями частини 2 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Апеляційний суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те посадовою особою, як передбачено приписами статті 255 КУпАП.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Вказані вимоги закону суддею місцевого суду були виконані в повному обсязі.
Так, суд першої інстанції правильно вказав, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130КУпАП, підтверджується матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 297456 від 07 жовтня 2022 року (а.с.1); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а.с. 5); рапортом працівника поліції, відповідно до якого 07 жовтня 2022 року о 22 годині 40 хвилин в м. Харків по пр. Ювілейному, 85, ОСОБА_1 керував транспортним засобом DAEWOO LANOS, д/н НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння та від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився (а.с. 6); диском з відеозаписом події, долученого до справи (а.с. 4).
Надавши оцінку доказам у справі, суддя суду першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, а доводи апеляційної скарги щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення не підтверджується матеріалами справи.
Щодо інших доводів апеляційної скарги
Посилання в апеляційній скарзі на те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, спростовується матеріалами справи.
Так, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що із переглянутого відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 протягом всього часу відеофіксації події на місці зупинки транспортного засобу жодного разу не вказав працівникам поліції, що він не перебував за кермом транспортного засобу DAEWOO LANOS, д/н НОМЕР_2 , навпаки, ОСОБА_1 фактично підтвердив факт керування вищевказаним автомобілем.
При цьому, суд першої інстанції дав вірну оцінку доказам у справі не взявши до уваги показання свідка ОСОБА_3 , навівши у постанові обґрунтовані аргументи щодо своєї оцінки показань вказаного свідка.
Посилання в апеляційній скарзі, що у протоколі не вказано рік вчинення адміністративного правопорушення не дає підстави для задоволення апеляційної скарги, оскільки у даному випадку має місце технічна помилка. В той же час дана обставина була предметом дослідження суду першої інстанції, який правильно вказав, що та обставина, що в графі протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» не зазначено рік вчинення адміністративного правопорушення є технічною помилкою.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення є лише одним із доказів у справі, в той же час, суд першої інстанції, при ухваленні постанови, дослідив та дав оцінку усім доказам у справі у їх сукупності.
Посилання на те, що ОСОБА_1 не був відсторонений від керування транспортним засобом не звільняє водія від адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП та не спростовує факту відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі, що наданий працівниками поліції відеозапис не може бути доказом у даній справі через те, що не засвідчений цифровим підписом не заслуговує на увагу.
Так, відповідно до статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», у випадку зберігання інформації на кількох електронних носіях кожний з електронних примірників вважається оригіналом електронного документа.
Отже, записаний на оптичний диск носій інформації, електронний файл у вигляді відеозапису, є оригіналом /відображенням/ електронного документу, який не потребує додаткового завіренням електронним підписом.
Крім того, суд першої інстанції правильно звернув увагу, що КУпАП не містить вимог щодо обов'язкового скріплення відеозапису як доказу в справі про адміністративне правопорушення, електронним цифровим підписом, а захисником не заперечувалась достовірність інформації, яка зафіксована на відеозаписі.
Доводи захисника про те, що не було підстави для зупинки транспортного засобу не дають підстави для висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, так як причина зупинки транспортного засобу працівниками поліції не впливає на обставини, які складають об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, та не можуть свідчити про безпідставність складання протоколу про адміністративне правопорушення у даній справі, оскільки встановлено, що у водія мались ознаки сп'яніння та він був зобов'язаний виконати вимоги пункту 2.5. ПДР України.
Висновки суду
Враховуючи викладене, висновок судді суду першої інстанції про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення та кваліфікація його дій за частиною першою статті 130 КУпАП є правильною та обґрунтованою.
Стягнення накладене у відповідності з вимогами статті 33 КУпАП, у межах, установлених цим Кодексом, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини та майнового стану.
Судове рішення належним чином мотивоване і відповідає вимогам статті 283 КУпАП. Порушень закону, які були б підставою для скасування постанови суду не встановлено.
Відповідно до пункту 1 частини 8 статті 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Гринишина Євгенія Васильовича про поновлення строку на апеляційне оскарження - задовольнити.
Поновити захиснику ОСОБА_1 - адвокату Гринишину Євгенію Васильовичу строк на апеляційне оскарження постанови судді Октябрського районного суду м. Полтави від 17 квітня 2023 року.
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Гринишина Євгенія Васильовича- залишити без задоволення.
Постанову судді Октябрського районного суду м. Полтави від 17 квітня 2023 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Полтавського
апеляційного суду В.П. Пікуль