про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
15 серпня 2023 р. № 400/10099/23
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І. А., ознайомившись з
адміністративним позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , Вознесенський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, АДРЕСА_3 , 56500, Миколаївська область м. Вознесенськ вул.. О,О
треті особи:ОСОБА_2 , АДРЕСА_4 , ОСОБА_3 , АДРЕСА_4 ,
про:встановлення факту проживання однією родиною; визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Вознесенського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , який помер (загинув в наслідок бойових дій ), з 2016 року до 23.09.2022; визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення належних виплат; зобов'язання здійснити належну виплату одноразової соціальної допомоги внаслідок загибелі ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 ; визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у призначені одноразової грошової допомоги та зобов'язання призначити її.
Згідно зі ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає КАС України.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За визначенням п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
У свою чергу, публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Позивачка звернулася до суду з позовом «про встановлення факту проживання однією сім'єю». Звернення з таким позовом саме до адміністративного суду позивач обґрунтовує постановленням ухвал Вознесенським міськрайонним судом Миколаївської області про відмову у відкритті провадження у справах за її позовами №473/181/23 та 473/1821/23, а також висновками Верховного Суду, які викладені в постанові від 22.03.2023 р. по справі № 290/289/22-ц.
Щодо посилань на ухвали міськрайонного суду про відмову у відкритті провадження, то суд зазначає, що висновки викладені в зазначених ухвалах не є обов'язковими для інших судів.
Також, слід зазначити, що рішення Верховного Суду по справі № 290/289/22-ц, яким фактично внесено зміни до предметної юрисдикції адміністративних судів, не може підмінити собою норми процесуального закону. В частині юрисдикції в першу чергу адміністративний суд має керуватися саме нормами процесуального Закону - нормами КАС України.
Справи щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються в порядку окремого провадження за правилами Цивільного процесуального кодексу України. Розгляд справ окремого провадження має свої особливості, які не властиві та не притаманні адміністративному судочинству.
Частиною 2 ст. 245 КАС України визначено перелік рішень, які може прийняти адміністративний суд у разі задоволення позову. Встановлення факту, що має юридичне значення, серед такого переліку відсутнє.
Обставини та позовні вимоги у справах № 400/10099/23 і № 290/289/22-ц не є тотожними. Зразкова справа у подібних правовідносинах відсутня, як і рішення Великої Палати Верховного Суду з приводу юрисдикції подібних спорів.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що даний спір має бути розглянутий за правилами цивільного судочинства.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 170-171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі № 400/10099/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Вознесенського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , який помер (загинув в наслідок бойових дій ), з 2016 року до 23.09.2022; визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення належних виплат; зобов'язання здійснити належну виплату одноразової соціальної допомоги внаслідок загибелі ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 ; визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у призначені одноразової грошової допомоги та зобов'язання призначити її.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов