15 серпня 2023 р. № 400/7912/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:
- визнання протиправною відмови в перерахунку та збільшенні пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168;
- зобов'язання перерахувати та виплатити з 01.03.2023 р. пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення за останньою або аналогічною їй посадою на момент звільнення, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, без обмеження максимального розміру пенсії, збільшеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Рішеннями суду відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії та з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713). Після проведення останнього перерахунку з 01.03.2023 р. відповідач не включив до пенсії індексацію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 (далі - постанова № 168).
Відповідач подав відзив на позов, згідно з яким на виконання рішень Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 по справі № 400/5697/21, від 29.04.2022 по справі № 400/12701/21, від 23.01.2023 № 400/184/23, які набрали законної сили, Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 виходячи з 90% грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки від 21.12.2020 № 9/1/1336 без обмеження її розміру пенсії максимальним. Оскільки, розмір пенсійної виплати Позивача на виконання рішення суду з 01.04.2019 року визначено без застосування обмеження її розміру максимальним, то виплата пенсії здійснюється без урахування підвищення, передбаченого Постановою №168.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив військову службу та отримує пенсію за вислугу років.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 р. по справі № 400/1045/19 відповідача зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням 90% грошового забезпечення. Рішення відповідачем виконане.
Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про розмір грошового забезпечення від 21.12.2020 р. № 9/1/543.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 р. по справі № 400/5697/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Рішення відповідачем виконане.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 р. по справі № 400/12701/21 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019, виходячи з 90 % грошового забезпечення в сумі 28 247,20 грн, обчисленого на підставі довідки від 21.12.2020 № 9/1/1336, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та виплатити відповідну суму різниці.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 р. по справі № 400/184/23 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 % сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.05.2023 р. по справі № 400/3771/23 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 р. з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713, із розрахунку 90% грошового забезпечення за останньою або аналогічною їй посадою на момент звільнення з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії по довідці про розмір грошового забезпечення від 21.12.2020 р. № 9/1/543, з урахуванням 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії та з урахуванням доплати 2000 грн. Однак не враховано індексацію відповідно до Постанови № 168.
Позивач направив відповідачу заяву про проведення перерахунку та виплати пенсії із включенням індексації згідно з Постановою № 168. Відповідач відмовив, посилаючись на відсутність підстав.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У частині вісімнадцятій статті 43 Закону № 2262 закріплено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
У той же час, Постановою № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Абзаци 2 п. 1 Постанови № 118 та Постанови № 168 дублюються, так як підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом. (абзац 3 п.1 Постанова № 168).
Водночас, пунктами 12, 15 Постанови № 168 установлено, що фінансування виплат, передбачених пунктами 6-8 та абзацом другим пункту 10 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пенсійному фонду України доручено забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-9 цієї постанови, за матеріалами справ.
Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 р. без урахування індексації на підставі Постанови № 168 у зв'язку з тим, що розмір пенсії перевищує максимальний.
Суд звертає увагу, що право на соціальний захист є комплексним гарантованим Конституцією України невідчужуваним основоположним правом, яке, за загальним правилом, має абсолютний характер (не залежить від внесення змін до законів або фінансових можливостей держави) та за жодних умов не може бути скасоване, а його обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (постанова Верховного Суду від 16.03.2021 р. у справі № 640/9677/20).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Отже, виконання вимог закону, в тому числі щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо невиплати позивачу пенсії з урахуванням індексації, встановленої Постановою № 168.
Верховний Суд вже висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262. Водночас згідно з ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч.3 ст.7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних правовідносинах наведені положення Постанови № 168 щодо підвищення пенсій з 01.03.2022 р. та за 10.03.2023 р. відповідно "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" суперечить приписам Закону № 2262 з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії Головного управління є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.
Окрім цього, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 р. у справі № 160/1088/19).
Аналогічна правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 р. у справі № 520/2098/19.
При цьому, на думку суду, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.
У постанові від 16.12.2021 р. у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262 з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Наведені висновки Верховного Суду також мали б бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2023 р.
Суд звертає увагу, що незважаючи на наявність у Постанові № 168 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини 7 статті 43 Закону № 2262 Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії Головного управління є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.
Отже, позовні вимоги в частині нездійснення нарахування та виплати індексації відповідно до Постанови № 168 належить задовольнити.
Оскільки рішеннями суду, які набрали законної сили було встановлено право позивача на перерахунок пенсії по довідці про розмір грошового забезпечення від 21.12.2020 р. № 9/1/543, з урахуванням 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії та з урахуванням доплати 2000 грн, відповідач має здійснити перерахунок з урахуванням вказаного, а також з урахуванням індексації відповідно до Постанови № 168.
Суд наголошує на тому, що право позивача на обчислення його пенсії у розмірі 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.12.2020 р. № 9/1/543, без обмеження максимального розміру пенсії та з урахуванням доплати 2000 грн вже захищене судовими рішеннями, а тому при перерахунку пенсії на виконання Постанови № 168 пенсія позивача має розраховуватись саме в розмірі 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.12.2020 р. № 9/1/543, без обмеження максимального розміру пенсії та з урахуванням доплати 2000 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Водночас, вимога позивача про здійснення виплати є похідною від вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії. Здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов'язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача сплати різницю є передчасною.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1073,60 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправною відмови в перерахунку та збільшенні пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168; зобов'язання перерахувати та виплатити з 01.03.2023 р. пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення за останньою або аналогічною їй посадою на момент звільнення, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, без обмеження максимального розміру пенсії, збільшеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, з урахуванням раніше виплачених сум, - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 р. у розмірі 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.12.2020 р. № 9/1/543, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням доплати 2000 грн згідно Постанови № 713 та індексації згідно Постанови № 168, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 15.08.2023 р.
Суддя Н. В. Лісовська