09 серпня 2023 року м. Житомир справа № 240/29950/22
категорія 111030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Скорик С.В.,
за участю: представника позивача - Стеценка Д.О.,
представника відповідача - Кінзерської Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Мобілтранс." до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Мобілтранс." (вул.Лісна, 3, с.Тетерівка, Житомирський район, Житомирська область, 12420, код ЄДРПОУ 40808771) із позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 44096781) (далі - ГУ ДПС у Житомирській області), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України в Житомирській області: №0030450706 про стягнення штрафу у розмірі 160000,00 грн від 28.06.2022; №030460706 про стягнення штрафу у розмірі 53894,58 грн від 28.06.2022; №0030470706 про стягнення штрафу у розмірі 1020,00 грн від 28.06.2022; №0030420706 про стягнення штрафу у розмірі 2409964,70 грн від 28.06.2022; №0030430706 про стягнення штрафу у розмірі 240000,00 грн від 28.06.2022; №0030440706 про стягнення штрафу у розмірі 1020,00 грн від 28.06.2022.
У позовній заяві ПП "Мобілтранс." стверджує, що ГУ ДПС у Житомирській області незаконно призначило та провело фактичні перевірки підприємства під час яких відмовилося отримати надані підприємством документи, що призвело до хибних висновків в актах перевірки і як наслідок до неправомірного застосування до підприємства штрафних санкцій (Том №1, а.с. 1-7, Том №2, а.с. 11-14).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.11.2022 відкрито загальне позовне провадження у справі.
13.12.2022 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №63482/22 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначено про те, що ГУ ДПС у Житомирській області цілком правомірно провело фактичну перевірку ПП "Мобілтранс.". (Том №1, а.с. 101-103).
16.12.2022 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №64296/22 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погоджується із доводами відповідача, зазначеними у відзиві, вважає, що перевірка була призначена незаконно. Акцентує увагу на тому, що контролюючий орган не наводить у відзиві свою позицію щодо аргументів позивача про необґрунтованість та безпідставність висновків акта перевірки (Том №1, а.с. 108, 109).
22.02.2023 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №14189/23 надійшли додаткові пояснення по справі ГУ ДПС у Житомирській області, у яких відповідач повідомляє, що під час перевірки підприємство не надало до перевірки документи, за що застосовано до підприємства штрафну санкцію. За результатами перевірки було виявлено необліковані залишки пального на двох АЗС ПП "Мобілтранс.", а також, що заправні колонки не обладнані повіреними витратомірами-лічильниками, за що до підприємства також були застосовані штрафні санкції (Том №1, а.с. 127-131).
22.03.2023 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №21016/23 надійшли заперечення ПП "Мобілтранс." на додаткові пояснення ГУ ДПС у Житомирській області, у яких позивач повідомляє про те, що документи надавалися під час перевірки, але були проігноровані перевіряючими, після чого документи були направлені листом на адресу податкової, були отримані контролюючим органом, однак проігноровані та ніяк не відображені під час розгляду заперечень на акт перевірки. Також підприємство зазначає про те, що обидві АЗС обладнані повіреними витратомірами-лічильниками (Том №1, а.с. 166-167).
17.05.2023 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №34929/23 надійшли додаткові пояснення по справі ГУ ДПС у Житомирській області, у яких відповідач детально пояснює мотиви та висновки, що були зроблені під час перевірки (Том №1, а.с. 203-212).
11.07.2023 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №47691/23 надійшли заперечення ПП "Мобілтранс." на додаткові пояснення ГУ ДПС у Житомирській області, у яких позивач повідомляє детальні обставини щодо залишків пального на АЗС (Том №2, а.с. 1-10).
26.07.2023 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №51151/23 надійшли додаткові пояснення по справі ГУ ДПС у Житомирській області, у яких відповідач пояснює обставини щодо ненадання документів до перевірки позивачем (Том №2, а.с. 201).
09.08.2023 у судовому засіданні представником ПП "Мобілтранс." подані заперечення на додаткові пояснення ГУ ДПС у Житомирській області, у яких позивач повідомляє обставини щодо неотримання документів перевіряючими під час перевірки (Том №2, а.с. 241).
Заслухавши представників сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Податковим кодексом України та Законом України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон України №265/95-ВР).
Щодо правомірності проведення фактичної перевірки.
Відповідно до пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки поводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Статтею 80 Податкового кодексу України визначено особливості проведення фактичної перевірки, а саме: нормами пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України визначено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків.
Відповідно до пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції; під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав підпункту 80.2.1. пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України - у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів/ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів.
Згідно з підпунктом 80.2.5. пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу України 80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Контролюючим органом проведено наступні фактичні перевірки ПП "Мобілтранс.":
1) на підставі наказу про проведення фактичної перевірки ПП "Мобілтранс." №254-п від 24.05.2022 проведено фактичну перевірку господарської одиниці за адресою: м.Житомир, проспект Незалежності, 11/А.
2) на підставі наказу про проведення фактичної перевірки ПП "Мобілтранс." №255-п від 24.05.2022 проведено фактичну перевірку господарської одиниці за адресою: АДРЕСА_1 .
В наказах ГУ ДПС у Житомирській області №254-п та №255-п від 24.05.2022 зазначено підстави проведення перевірки, а саме: ст.20.1, ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп. 80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, зазначено, що фактична перевірка проводитиметься щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій (Том №1, а.с. 105, 106).
Рішення контролюючого органу про проведення перевірок оформлено наказами, що відповідає вимогам статті 81 Податкового кодексу Украхни та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №55, якою затверджено Типову інструкцію з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, та Типову інструкцію з діловодстві в міністерствах, іншій центральних та місцевих органах виконавчої влади.
Верховний Суд у постанові від 07.11.2019 у справі №140/391/19 зазначив, що норма пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України дозволяє проведення фактичної перевірки на підставі виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, в силу приписів статті 16 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального".
Окрім того, Верховний Суд у постанові від 05.11.2018 у справі №803/988/17, від 10.04.2020 у справі №815/1978/18 дійшов висновку, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання і умови дотримання процедурних питань та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
Отже, в даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Наведений висновок суду також узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній в постановах від 22.05.2018 у справі №810/1394/16 та від 21.08.2021 у справі №140/14625/20.
Щодо ненадання документів під час перевірки.
Відповідно до пункту 44.7. статті 44 Податкового кодексу України у разі якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється з будь-яких причин від врахування документів, наданих платником податків під час проведення перевірки, платник податків має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного або надати безпосередньо до контролюючого органу, який проводить перевірку, копії таких документів (засвідчені печаткою платника податків (за наявності печатки) та підписом платника податків - фізичної особи або посадової особи платника податків - юридичної особи).
Під час проведення перевірок за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_1 , перевіряючими вручено представникам підприємства запити про надання документів (Том №1, а.с. 141, а.с. 145 на звороті).
02.06.2022 перевіряючими за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_1 складені акти про ненадання станом на 01.06.2022 документів до перевірок, зокрема акт ненадання документів №243 від 02.06.2022, щодо ненадання до перевірки за адресою: АДРЕСА_1 документів, окрім х-звітів, накладних на пальне, яке зливалося в резервуари на АЗС за період з 25.05.2022 до 01.06.2022 та зняття фактичних залишків запасів (тмц) станом на 30.05.2022 14 год. 48 хв. (Том №1, а.с. 138), та акт ненадання документів №242 від 02.06.2022, щодо ненадання до перевірки за адресою: АДРЕСА_2 документів, окрім х-звітів та відомостей зняття фактичних залишків пального (Том №1, а.с 144).
За наведені порушення до ПП "Мобілтранс." податковим повідомленням-рішенням №0030440706 від 28.06.2022 застосовано штрафну санкцію за ненадання документів за адресою: м.Житомир, проспект Незалежності, 11А (Том №1, а.с. 91) та податковим повідомленням-рішенням №0030470706 від 28.06.2022 застосовано штрафну санкцію за ненадання документів за адресою: м.Житомир, вул. Жуйка, 43 (Том №1, а.с. 88).
Представник позивача заперечує вказані обставини, зазначає про те, що документи надавались до перевірки 01.06.2022, однак перевіряючі відмовились їх отримати.
У судовому засіданні була допитана свідок ОСОБА_1 , головний державний інспектор ГУ ДПС у Житомирській області, яка проводила перевірку за адресою: м. Житомир, вул. Жуйка, 43, підтвердила, що документи надавались їй під час перевірки, однак вона з ними не ознайомлювалась, оскільки вони не стосувались досліджуваних нею питань під час перевірки, а стосувались питань, які досліджував її колега ОСОБА_2 . Свідок ОСОБА_2 повідомив, що ОСОБА_1 не повідомляла його про надання платником податків документів, а особисто йому документи не були надані.
Свідки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , не повідомили суду нових обставин або обставин відмінних від викладених у відзиві на позов та актах перевірки.
Отже, у суду наявні підстави вважати, що ПП "Мобілтранс." надавало документи під час перевірки, однак документи не були прийняті та враховані під час перевірки.
ПП "Мобілтранс." у відповідності до пункту 44.7. статті 44 Податкового кодексу України 03.06.2022 відправило цінними листами з описом вкладення запитувані перевіряючими документи, листи було отримано 13.06.2022, однак під час розгляду заперечень подані документи не були враховані.
Згідно листа №1000232972584 від 03.06.2022 до ГУ ДПС у Житомирській області направлено копії ліцензії про право торгівлі пальним, договору поставки, видаткових накладних, ТТН, договору поставки, видаткових накладних №255-257 від 25.03.2022, реєстраційного посвідчення №3000332467, довідки опломбування РРО, наказу №14-осн від 01.08.2017, наказу №2-осн від 15.02.2017, змінного звіту №17-НП, відміток про повірки засобів вимірювальної техніки, дозволів управління Держпраці, х-звіту від 25.05.2022, договору оренди, акта інвентаризації. Лист отримано ГУ ДПС у Житомирській області 13.06.2022 (Том №1, а.с.38-40).
Згідно листа №1000232972576 від 03.06.2022 до ГУ ДПС у Житомирській області направлено копії ліцензії про право торгівлі пальним, договору поставки №НП-01/11-2021-3 від 01.11.2021, видаткових накладних 246, 247 від 12.03.2022, №254 від 23.03.2022 та ТТН; договору поставки №22 від 28.12.2022, видаткових накладних №255-257 від 25.03.2022, реєстраційного посвідчення №3000332555, довідки опломбування РРО, наказу №20-осн від 22.11.2018, змінного звіту №17-НП, відміток про повірки засобів вимірювальної техніки, х-звіту від 25.05.2022, акта інвентаризації. Лист отримано ГУ ДПС у Житомирській області 13.06.2022 (Том №1, а.с.41-43).
Представником позивача доведено, що ПП "Мобілтранс." не ухилялось від надання документів до перевірок, документи надавалися однак були проігноровані перевіряючими, що свідчить про поверхневість дій контролюючого органу під час перевірки, та про неправомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень №0030440706 та №0030470706 від 28.06.2022, якими до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафні санкції за ненадання документів до перевірки.
Відповідно до пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Отже, ПП "Мобілтранс." у термін встановлений пунктом 86.7 статті 86 Податкового кодексу України подало документи, що підтверджують відсутність вини, однак документи у порушення пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України були проігноровані ГУ ДПС у Житомирській області та не були включені до матеріалів перевірки.
Щодо неведення обліку товарних запасів та необладнання акцизних складів віитратомірами-лічильниками.
Пунктом 12 статті 3 Закону України №265/95-ВР встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Відповідно до підпункту 230.1.2. пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
За результатами перевірки проведеної за адресою: м. Житомир, просп. Незалежності, 11/А складений акт фактичної перевірки від 03.06.2022 №3138/06/25/РРО/40808771 (далі - Акт перевірки №3138) (Том №1, а.с. 169).
В Акті перевірки №3138 зазначено, що під час проведення перевірки встановлено, що згідно наданих до контролюючого органу, довідок про зведених за добу, підсумкових облікових даних щодо обліку, обігу пального (отримання/відпуск пального) та залишків пального на акцизному складі ПП "Мобілтранс." (код згідно з ЄДРПОУ 40808771) за адресою місця здійснення діяльності: м. Житомир, просп. Незалежності, 11/А має зареєстрований акцизний склад з уніфікованим номером 1004016, на якому розміщено резервуар підземний КРАПТ №61919 загальною ємністю 50м3 (розділений на 4 секції, а саме: 8 м3, 8 м3, 17 м3, 17 м3), який, в свою чергу, згідно наданих до контролюючого органу довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу пального (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі, обладнаний рівнемірами-лічильниками в кількості 4 шт. ALISONIC DELPHI 485 серійні №011308, №011311, №011323, №011310 та три резервуари наземні КРАПТ ємністю 10 м3, 5 м3 та 15 м3, які згідно наданих до контролюючого органу довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) пального обладнані рівнемірами-лічильниками серійні: №0239, №0146, №0097. Також на акцизному складі використовуються витратоміри-лічильники типу V-line H4703.060/2/40/LPG з серійним №1228/19, типу NOVA з серійним №1333 та №1334 та витратоміри-лічильники для скрапленого газу типу V-line 8995.622/LPG/40 з серійним №421/16 та №422/16. На момент проведення фактичної перевірки дослідження актуальності реєстрації акцизного складу, розташованих на ньому рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі неможливе у зв'язку з відсутністю доступу до відповідних баз даних. Також в ході проведення перевірки платником податків не було надано жодного документу, що стосується предмету фактичної перевірки, в тому числі, але не виключно, не надано реєстраційне посвідчення на НОМЕР_1 , документи, що підтверджують позитивний результат повірки та сертифікати відповідності на перераховані вище засоби вимірювальної техніки, документи на господарську одиницю, технічну документацію на введення в експлуатацію або готовності до експлуатації об'єкту та будь-яких дозвільних документів на проведення робіт та експлуатацію обладнання.
В свою чергу працівниками контролюючого органу було складено та зареєстровано відповідний акт від 02.06.2022 № 242/06-30-09-02/40808771.
Також не було надано жодного документу на пальне, яке було в наявності на АЗС на момент початку перевірки 25.05.2022. Х-звіт № 8921 від 25.05.2022 10:35 в кількості ДП - 1732,24 л, бензин А-95 - 425,8 л, газ - 10955,05 л.
Також суб'єктом господарювання не було надано жодного документу на пальне, яке було отримане на АЗС згідно наданих до контролюючого органу довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу пального (отримання/відпуску) та залишку пального на акцизному складі та наявних Х-звітів (які додаються), а саме: бензин А-95 отримано 25.05.2022 в кількості 7200 л, ДП отримано 26.05.2022 в кількості 3500,00 л та 27.05.2022 в кількості 4845,00 л (загальна кількість 8345,00 л), та газ скраплений отримано 30.05.2022 в кількості 13100 л. Додатково повідомляємо, що під час проведення фактичної перевірки працівниками контролюючого органу проводився моніторинг господарської діяльності платника податків на АЗС (хронометраж) за адресою: м.Житомир, просп. Незалежності 11/А (Том №1, а.с. 171).
На підставі встановлених порушень, викладених в Акті перевірки №3138 за адресою м. Житомир, просп. Незалежності, 11/А., винесено наступні податкові повідомлення-рішення: від 28.06.2022 №0030420706, згідно з яким до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафну санкцію на суму 2 409 964,70 грн. (за порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР щодо неведения обліку товарних запасів пального за місцем їх реалізації).
Під час проведення фактичної перевірки ПП "Мобілтранс." встановлено порушення п. 12 ст. 3 Закону України №265/95 ВР в частині неведения обліку товарних запасів у порядку встановленому законодавством за місцем їх реалізації (не відповідність фактичних залишків пального згідно обліку).
Контролюючим органом встановлено факт неведения в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, на загальну суму 2 409 964,70 грн.(господарська одиниця за адресою м. Житомир, проспект Незалежності ПА) та ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю (до перевірки не надані звіти за формою №17-НП, №14-ГС).
Перевіряючі стверджують, що ПП "Мобілтранс." не надано накладні на пальне, що зберігалося у місці роздрібної торгівлі пальним (про що складено акт про ненадання документів від 02.06.2022 №242/06). В тому числі не надано змінні звіти 14-ГС та 17 - НП, у яких ведеться оперативний облік пального на АЗС.
Також на підставі Акта перевірки №3138 прийняте податкове повідомлення-рішення від 28.06.2022 №0030430706, згідно з яким до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафну санкцію на суму 240 000,00 грн. (за порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України щодо необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному реєстрів витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників).
Перевіряючі зробили висновок, що на акцизному складі з уніфікованим номером №1004016, за адресою: м.Житомир, проспект Незалежності 11А здійснювалась господарська діяльність зі зберігання, приймання, та відпуску пального споживачам, використанням рівномірів-лічильників, якими обладнані резервуари для зберіганння пального у кількості 8 одиниць, та через витратоміри-лічильники у кількості 4 штук без позитивного результату повірки або оцінки відповідності.
Під час проведення фактичної перевірки зроблено висновок, що резервуари та ПРК не мають результату повірки/оцінку відповідності проведені витратоміри-лічильники та рівноміри-лічильники та зареєстровано в Єдиному реєстр витратомірів-лічильників рівнемірів-лічильників рівня пального до 01.04.2021. ПП "Мобілтранс." не здійснило реєстрацію в Єдиному реєстрі рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі 12-х рівномірів розташованого на акцизному складі №1004016 чим порушено пп. 230.1.2, 230.1, ст. 230 та п. 12 Підрозділу 5 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.
За результатами перевірки проведеної за адресою: м. Житомир, вул. Жуйка, 43 складений акт фактичної перевірки від 03.06.2022 № 3135/06/25/РРО/40808771 (далі - Акт перевірки №3135) (Том №1, а.с. 173).
В Акті перевірки №3135 зазначено, що суб'єкт господарювання на АЗС використовує в своїй господарській діяльності два двохсекційні резервуари КРАПТ ємністю 12 м3 кожен 2017 року виготовлення заказ №Н235 апарат №1 (бензин А-95, дизельне паливо) та заказ №Н235 апарат №2 (бензин А-95, дизельне паливо), які обладнані рівнемірами-лічильниками в кількості 4 шт. (DELPHI 485 ExD, серійні номери 042647, 042648, 042649, 042650) та паливо роздавальні колонки в кількості 4 шт. (тип NOVA - 1 КЕД-50-0,25-1-А-2-0213 2017 року виготовлення, заводські номери 0128, 0129, 0130, 0131). Дослідити реєстрацію усіх розташованих на акцизному складі резервуарів, введених в експлуатацію, витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі неможливе, оскільки на момент перевірки відсутній доступ до даної бази. Згідно довідок про зведені за добу, підсумкові облікові дані щодо обліку, обігу пального (отримання/відпуск пального) та залишків пального на акцизному складі встановлено, що за період з 31.08.2021 по 01.06.2022 (включно) ПП "Мобілтранс." в таблиці 1 «Інформація щодо обсягів залишків пального за товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД на початок та кінець звітної доби у розрізі резервуарів, розташованих на акцизному складі пального за показниками рівнемірів» зазначає лише три рівнеміра (серійні номери рівнемірів 042647, 042648, 042649), один рівнемір (серійний номер 042650) в таблиці не зазначає. Також згідно довідок встановлено, що ПП "Мобілтранс." за даною адресою зазначає акцизний склад уніфікований номер 1004017. Перевірити реєстрацію акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового на момент перевірки неможливо, оскільки відсутній доступ до даної бази.
В ході перевірки встановлено, що ПП "Мобілтранс." за період з 31.08.2021 по 01.06.2022 (включно) не забезпечив щоденне формування даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, а саме за 23.02.2022 подав 10.03.2022, за 24.02.2022, 25.02.2022, 26.02.2022 подав 11.03.2022. Під час проведення перевірки уповноваженою особою 30.05.2022 було забезпечено зняття залишків та порівняння їх з даними обліку, а саме Х-звіту, в результаті чого було встановлено неналежне ведення обліку ТМЦ (нестача бензину А-92 в кількості 22,65 л по ціні 69,00 грн за літр та нестача бензину А-95 в кількості 12,92 л по ціні 69,00 грн за літр). Також не було надано жодного документа на пальне, яке було в наявності з моменту початку перевірки 25.05.2022. Х-звіт №6584 від 25.05.2022 бензин А-92 169 л, дизельне паливо 356,94 л, бензин А-95 159,95 л.
В ході проведення перевірки ПП "Мобілтранс." було надано запит про надання документів/копій документів, які належать до предмету фактичної перевірки. В свою чергу, ПП "Мобілтранс." не було забезпечено надання документів, зазначених в запиті, окрім Х-звітів та видаткових накладних на пальне, яке зливалось в резервуари на АЗС за період з 25.05.2022 з 01.06.2022 та зняття фактичних залишків (запасів) ТМЦ станом на 30.05.2022. В зв'язку з ненаданням документів складено акт.
Роздрібна ціна бензину А-92 та А-95 та дизпалива станом на 25.05.2022 становила 75,00 грн. В ході перевірки фіксувалися обсяги торгової групи від реалізації товарів, і зазначені в актах.
В ході проведення перевірки дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками встановлено, що за період з 25 травня по 02 червня 2022 року ПП "Мобілтранс." на господарській одиниці АЗС за адресою: АДРЕСА_1 використовувалась наймана праця працівників ОСОБА_5 ІПН НОМЕР_2 , ОСОБА_6 ІПН НОМЕР_3 , ОСОБА_7 ІПН НОМЕР_4 . Накази на прийняття вищезазначених осіб до перевірки не надано, а також не надано будь-яких інших документів, що свідчать про оформлення трудових відносин.
Згідно інформаційних баз ДПС України встановлено відсутність повідомлень про прийняття на роботу вищеперерахованих найманих працівників, чим порушено ст. 24 КЗПП та абз. 2 Постанови КМУ від 17.06.2005 №413 «Про порядок повідомлення Державної податкової служби та її територіальних підрозділів про прийняття працівників на роботу» (Том №1, а.с. 175, 176).
На підставі встановлених порушень, викладених в Акті перевірки №3135 за адресою м. Житомир, вул. Жуйка, 43, винесено наступні податкові повідомлення-рішення: від 28.06.2022 №0030450706, згідно з яким до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафну санкцію на суму 160 000,00 грн. (за порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України щодо необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному реєстрів витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників)
Перевіряючими зроблено висновок, що ПП "Мобілтранс." на акцизному складі з уніфікованим номером №1004017, за адресою: м. Житомир вул. Жуйка 43 здійснювалась господарська діяльність зі зберігання, приймання, та відпуску пального споживаючам, з використанням рівномірів-лічильників, якими обладнані резервуари для зберігання пального у кількості 4 одиниць, та через витратоміри-лічильники у кількості 4 штук без позитивного результату повірки або оцінки відповідності.
Також на підставі Акта перевірки №3135 прийняте податкове повідомлення-рішення від 28.06.2022 №0030460706, згідно з яким до Позивача застосовано штрафну санкцію на суму 53 894,58 грн. (за порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР щодо неведення обліку товарних запасів пального за місцем їх реалізації).
Перевіряючими зроблено висновок про неведення обліку товарних запасів, оскільки до перевірки не надані звіти за формою №17-НП, №14-ГС, а за адресою АДРЕСА_1 в реалізації у ПП "Мобілтранс." знаходилось: дизельне пальне - 356,94 л. та бензинове пальне А95 - 159,95л. А92 - 169 л., відповідно до наданих Х-звітів від 27.05.2022.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд не погоджується з висновками ГУ ДПС у Житомирській області, викладеними в Акті перевірки №3135 та Акті перевірки №3138 вважає їх поверховими та такими, що не відповідають дійсності, оскільки вони зроблені без урахування наданих ПП "Мобілтранс." документів.
Як вже було встановлено судом ГУ ДПС у Житомирській області проігнорувало документи надані ПП "Мобілтранс." в термін встановлений Податковим кодексом України та не долучило їх до матеріалів перевірки, а зазначило про їх відсутність всупереч положенням пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України, зокрема документи подані листами №1000232972584, №1000232972576 від 03.06.2022, в описі вкладення у яких міститься перелік документів, посилання на відсутність яких стали підставою для висновків контролюючого органу, зокрема договори поставки пального, накладні на пальне, змінні звіти №17-НП, відмітки про повірку засобів вимірювальної техніки, тощо (Том №1, а.с.38-43).
На підтвердження ведення ПП "Мобілтранс." обліку товарних запасів у матеріалах справи містяться: ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Житомир, вул. Жуйка, 43 (Том №1, а.с. 44), ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Житомир, просп. Незалежності, 11/А (Том №1, а.с. 46), договір поставки нафтопродуктів №НП-01/11-2021-3 від 01.11.2021 (Том №1, а.с. 48-51), видаткові накладні до договору поставки нафтопродуктів №НП-01/11-2021-3 від 01.11.2021 (Том №1, а.с. 52-54); договір поставки газового пального №170/2 від 01.05.2022 (Том №2, а.с. 177), видаткові накладні на газ скраплений (Том №2, а.с. 174, 175), товарно-транспортна накладна на газ скраплений (Том №2, а.с. 176); Х-звіти на продаж пального (Том №1, а.с. 55, 56), накладні на переміщення пального (Том №1, а.с. 57-63), Х-звіти на продаж пального (Том №1, а.с. 64, 65), Z-звіти на обіг коштів та продаж пального (Том №2, а.с. 31-142), змінні звіти за формою №17-НП (Том №2, а.с. 143-167).
Отже, твердження ГУ ДПС у Житомирській області про неведення обліку товарно-матеріальних цінностей спростовуються наведеними документами, які не були прийняті ГУ ДПС у Житомирській області та не долучені до матеріалів перевірки.
Враховуючи наведені обставини справи суд визнає протиправними та скасовує податкові повідомлення-рішення: від 28.06.2022 №0030420706, згідно з яким до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафну санкцію на суму 2 409 964,70 грн. (за порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР щодо неведения обліку товарних запасів пального за адресою: м. Житомир, просп. Незалежності, 11/А) та №0030460706, згідно з яким до Позивача застосовано штрафну санкцію на суму 53 894,58 грн. (за порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР щодо неведення обліку товарних запасів пального за адресою: м. Житомир, вул. Жуйка, 43).
На підтвердження обладнання ПП "Мобілтранс." акцизних складів повіреними рівнемірами та витратомірами у матеріалах справи містяться: паспорт на підземний резервуар (Том №2, а.с.17), паспорти на газові ємності (Том №2, а.с. 18-20), дозволи управління Держпраці (Том №2, а.с. 23-28), декларація про відповідність №03F-20 на рівнеміри ALISONIC (Том №1, а.с. 66), сертифікат відповідності на рівнеміри ALISONIC (Том №2, а.с. 170), декларація про відповідність №03F-20 на рівнеміри ALISONIC (Том №2, а.с. 171), відмітки про повірку паливнороздавальних колонок (витратомірів) NOVA (Том №1, а.с. 69, 70, 76-79, Том №2, а.с. 172, 173); паспорт на ультразвукові датчики (рівнеміри) SIGMA (Том №2, а.с. 21), сертифікат відповідності №UA.TR.001 23 118-20 від 09.12.2020 на ультразвукові датчики (рівнеміри) SIGMA (Том №1, а.с. 67, 68), відмітки про повірку ультразвукових датчиків (рівнемірів) SIGMA (Том №1, а.с. 74, 75), відмітки про повірку газових витратомірів V-line (Том №1, а.с. 71-73).
Отже, твердження ГУ ДПС у Житомирській області про необладнання акцизних складів повіреними рівнемірами та витратомірами спростовуються наведеними документами, які не були прийняті ГУ ДПС у Житомирській області та не долучені до матеріалів перевірки.
Враховуючи наведені обставини справи суд визнає протиправними та скасовує податкові повідомлення-рішення: №0030450706, згідно з яким до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафну санкцію на суму 160 000,00 грн. (за порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України щодо необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному реєстрів витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників за адресою: м. Житомир, вул. Жуйка, 43) та №0030430706, згідно з яким до ПП "Мобілтранс." застосовано штрафну санкцію на суму 240 000,00 грн. (за порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України щодо необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному реєстрів витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників за адресою: м. Житомир, просп. Незалежності, 11/А).
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат судом встановлено, що судові витрати ПП "Мобілтранс." підтверджені квитанцією про сплату судового збору (Том №1, а.с.83), договором про надання правничої допомоги №56 від 17.10.2022 (Том №1, а.с. 80), ордером на надання правничої допомоги (Том №1, а.с. 81), довідкою (квитанцією) №56 про отримання грошових коштів за договором про надання правничої допомоги (Том №1, а.с.82).
Судові витрати на правничу допомогу у розмірі 10 тис. грн є співмірними зі складністю справи.
Враховуючи наведені обставини щодо судових витрат, суд, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов Приватного підприємства "Мобілтранс." (вул.Лісна, 3, с.Тетерівка, Житомирський район, Житомирська область, 12420, код ЄДРПОУ 40808771) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 44096781) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України в Житомирській області від 28 червня 2022 року №0030420706 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 2409964,70 грн, №0030430706 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 240000,00 грн; №0030440706 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 1020,00 грн, №0030450706 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 160000,00 грн; №0030460706 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 53894,58 грн, №0030470706 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 1020,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Приватного підприємства "Мобілтранс." 24810,00 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору та 10000,00 грн на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
Повне судове рішення складене 15 серпня 2023 року