Справа № 373/1655/23
Номер провадження 3/373/780/23
15 серпня 2023 року м. Переяслав
Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Рева О.І., розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, солдата 3 роти 1 взводу 2 відділення військової частини НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 3 ст. 17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
З протоколу про адміністративне правопорушення НОМЕР_1, № 2 складеного 29.07.2023 командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , вбачається, що 29.07.2023 солдат ОСОБА_1 , перебуваючи на бойовому чергуванні вживав алкогольні напої та був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння представниками військової частини НОМЕР_1 . Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 17220 КУпАП. Проте, протокол містить анкетні дані солдата ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото ? і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов?язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП зміст протоколу про адміністративне правопорушення не містить місця, часу вчинення і суті адміністративного правопорушення.
Диспозиція ч. 3 ст. 17220 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає таким вимогам.
Окрім того, до адміністративного матеріалу не додано доказів проходження військової служби особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Видана командиром військової частини характеристика на військовослужбовця, що долучена до матеріалів справи, не містить дати та запису про ознайомлення з нею особою, відносно якої вона складена.
Також, при призначенні адміністративного стягнення військовослужбовцю, має бути врахований вид його військової служби: строкова, за контрактом, мобілізація, тощо, оскільки до певної категорії військовослужбовців штраф, як вид адміністративного стягнення не застосовується.
Долучена до матеріалів справи довідка № 24, видана 29.07.2023 начальником медичної служби військової частини НОМЕР_1 про стан сп'яніння ОСОБА_1 не є та не може бути доказом в розумінні ст. 2661 КУпАП, якою врегульовано порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Зазначена правова норма, яка набрала чинності 27.01.2023, передбачає порядок огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, дотримання якої суд не може перевірити з огляду на низьку якість фахової підготовки матеріалів про адміністративне правопорушення, що направлені до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки в матеріалах адміністративної справи відсутні відомості необхідні для вирішення справи, а тому у суду відсутні підстави для розгляду адміністративного матеріалу.
Керуючись ст. 255, 256, 278 КУпАП, -
постановив:
Повернути протокол про адміністративне правопорушення НОМЕР_1 № 2 від 29.07.2023 та адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 17220 КУпАП командиру військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. І. Рева