Справа № 138/1530/23
Провадження №:3/138/573/23
15 серпня 2023 року м. Могилів - Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Савкова І.М., розглянувши в приміщенні міськрайсуду матеріали, які надійшли з Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, ФОП, -
за ч.3 ст.126 КУпАП, -
До Могилів-Подільського міськрайонного суд надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.126 КУпАП, згідно якого, 24.05.2023 о 23 год. 37 хв. на 106 км. автодороги Р-36 м.Могилів-Подільський, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Volkswagen Jetta» д.н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим у праві керування транспортним засобом постановою Липовецького ВДВС у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 15.05.2023.
14.06.2023 в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що про існування даної постанови ВДВС він дізнався вже від працівників поліції при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення. Крім того повідомив, що після того як дізнався про винесення зазначеної вище постанови звернувся до Липовецького районного суду Вінницької області із скаргою на дії ДВС.
29.06.2023 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про закриття провадження в справі у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, оскільки ухвалою Липовецького районного суду Вінницької області від 13.06.2023 задоволено скаргу останнього.
Дослідивши зміст протоколу з додатками, матеріали заведеного виконавчого провадження у яких відсутні докази належного повідомлення ОСОБА_1 про встановлення тимчасового обмеження, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, беручи до уваги ухвали Липовецького районного суду Вінницької області від 13.06.2023, згідно якої визнано неправомірними дії державного виконавця Липовецького ВДВС у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Шендерук Г.Є. щодо встановлення тимчасових обмежень, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП, встановлено порядок з'ясування обставин при розгляді справи про адміністративне порушення, а саме чи було вчинено адміністративне порушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу правопорушення.
Частиною 3 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Аналіз диспозиції ч. 3 ст. 126 КУпАП вказує на те, що суб'єктивна сторона складу зазначеного адміністративного правопорушення характеризується виною у формі умислу, а тому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має усвідомлювати протиправний характер своїх дій, передбачати шкідливі наслідки і бажати або свідомо допускати їх настання.
Разом з тим, суду не надано доказів, які б вказували на наявність у ОСОБА_1 умислу на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, а саме про те, що він знав про встановлені відносно нього постановою державного виконавця обмеження у праві керування транспортним засобом, що він отримував постанову державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами або іншим чином був ознайомлений з нею.
Суд звертає увагу, що, незважаючи на наявність постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження водія у праві керування транспортними засобами, для доведення в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, необхідні докази не тільки факту керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено таке обмеження, а й того факту, що особа усвідомлювала протиправний характер своєї дії, тобто принаймні була обізнана про наявність обмеження. За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення та докази, долучені до протоколу, містять у собі суперечливі та сумнівні відомості, що не узгоджується з стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, в частині того, що докази про що небуть можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року, (стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, не доведено, а тому відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення належить закрити у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.3 ст.126, п.1 ч.1 ст.247, п.3 ч.1 ст. 284 КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.126 КУпАП (протокол серії ААД №053502 від 25.05.2023) закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя: І.М.Савкова