Ухвала від 09.08.2023 по справі 201/9221/23

Справа № 201/9221/23

Провадження № 2/201/3014/2023

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

09 серпня 2023 року суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Наумова О.С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровській міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги на проживання,

ВСТАНОВИВ:

09.08.2023р. ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із позовом до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровській міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги на проживання.

Ознайомившись із матеріалами позовної заяви, на підставі ст. 186 ЦПК України, вважаю відмовити у відкритті провадження з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Так, позивач у поданому позові просить суд визнати протиправним та скасування рішення Центрального УСЗН Дніпровської міської ради від 26.05.2023р. № 51201_199791_Р про утримання надміру виплачених сум допомоги на утримання, зобов'язати Центральне УСЗН Дніпровської міської ради здійснити перерахунок допомоги на проживання як внутрішньо переміщеній особі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 1 до ст. 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Згідно із п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

А відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З позовної заяви, вбачається, що позивач не погоджується із рішенням органу соціального захисту населення - Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо утримання із нього надміру виплачених сум державної допомоги на проживання як внутрішньо-переміщеної особи.

Відповідно до п. Положення про Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, затвердженого Рішення міської ради від 20.01.2020р. № 66/57 (https://dniprorada.gov.ua/upload/editor/polozhennya_1_2_3_4.pdf) Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Дніпровської міської ради, утвореним на підставі рішення міської ради від 23.01.2019 № 40/40 «Про внесення змін до рішень міської ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міської ради та її виконавчих органів».

Управління підпорядковане заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів за напрямком діяльності, підзвітне та підконтрольне департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради (далі - Департамент), підзвітне Дніпровській міській раді.

Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, нормативними актами Міністерства соціальної політики України, розпорядженнями міського голови, рішеннями Дніпровської міської ради та її виконавчого комітету, цим Положенням та іншими нормативними актами.

Згідно із п. 2.1. Положення основними завданнями Управління в межах повноважень є: Забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, підтримки сім'ї, оздоровлення, протидії торгівлі людьми в частині призначення державної соціальної допомоги особам, що постраждали від торгівлі людьми. Призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Забезпечення соціальної інтеграції осіб з інвалідністю, сприяння створенню умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об'єктів соціальної інфраструктури. Здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України. Виконання функцій розпорядника коштів нижчого рівня на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення та місцевих соціальних програм.

20.03.2022р. року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до п. 1 Порядку № 332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (надалі - допомога).

Пунктом 2 Порядку № 332 визначено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що зазначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року № 204.

Згідно із указаним Порядком призначення допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (надалі - Порядок № 509). Відповідно до пункту 3 Порядку № 332 допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 „Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;

З наведених положень видно, що управління соціального захисту населення виконує владні управлінські функції з реалізації державної політики з питань призначення державної соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

За наведених обставин цей спір є публічно-правовим і має розглядатися за правилами адміністративного судочинства, оскільки позивачем оскаржується рішення органу соціального захисту населення, прийняте на виконання вищенаведених функцій.

Означене підтверджується також і даними з Єдиного державного реєстру судових рішень, який місить ряд рішень саме окружних адміністративних судів по даним категоріям справ.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо, зокрема, заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

З урахуванням наведеного, роз'яснити, що вказана позовна заява відноситься до юрисдикції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 186 ЦПК України, суддя,-

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровській міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги на проживання- відмовити.

Роз'яснити, що позовна заява відноситься до юрисдикції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О.С. Наумова