Справа № 201/9099/23
Провадження 1-кс/201/3397/2023
Іменем України
08 серпня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого в ОВС 2 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 220221300000000498, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.09.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про арешт майна підозрюваного.
В обґрунтування заявленого клопотання посилався на те, що 24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території, яке на цей час триває.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України від 01.05.2023 № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Законом України від 02.05.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області, починаючи с 24.02.2022 по теперішній час опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Луганської області.
Одночасно, з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області з числа представників політичного блоку «ЛНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Так, ОСОБА_5 , реалізовуючи свій злочинний умисел на участь в організації незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області, перебуваючи на посаді радника глави так званої «ЛНР», у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 15.07.22, перебуваючи у будівлі колишнього Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля за адресою: Луганська область, м. Луганськ, кв. Молодіжний, 20а, організувала засідання так званої «Общественной палаты «ЛНР», на якому за попередньою змовою з іншими невстановленими в ході досудового розслідування особами, прийняла рішення про створення так званого «Общественный штаб референдума», з метою організації заходів щодо проведення незаконного «референдуму» щодо вирішення питання про зміну меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме входження окупованих військовими формуваннями РФ територій Луганської області до складу РФ .
У подальшому, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 19.09.2022, реалізуючи свій злочинний умисел на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, маючі на меті, серед іншого, організацію та проведення т.зв. «референдуму», ОСОБА_5 , будучи учасником так званої «Общественной палаты «ЛНР», перебуваючи на посаді «Советника Главы ЛНР», разом з іншими невстановленими особами, направила звернення до так званого «голови ЛНР» ОСОБА_6 (стосовно якого досудове розслідування проводиться в іншому кримінальному провадженні) з ініціативою проведення на тимчасово окупованій території Луганської області так званого «референдуму» з питання приєднання до Російської Федерації на правах адміністративно-територіальної одиниці РФ (далі за текстом - референдум).
На підставі вказаного звернення, 20.09.2022 «Народным советом ЛНР» прийнято так званий «Закон «О референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в составе Российской Федерации на правах субъекта РФ», який підписаний «головою ЛНР» ОСОБА_6 .
Відповідно до вищевказаного «документу», «референдум ЛНР» у відповідності з ч. 3 ст. 2 «Конституції ЛНР» є вищім безпосереднім виявленням волі народу. Також «референдум ЛНР» з приводу входження «ЛНР» до складу РФ, як суб'єкта РФ, проводиться з метою реалізації загальновизнаного права народу на самовизначення.
Далі, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, прийняла участь у створенні так званого «Общественного штаба референдума», громадська приймальня якого розташована в колишній будівлі Луганської ОДА за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, буд. 9.
Метою створення та діяльністю вищевказаної організації, членом якої є ОСОБА_5 , є:
- проведення агітаційних заходів серед населення тимчасово окупованої території Луганської області з метою схиляння останніх для участі у проведенні «референдуму»;
- вирішення питань щодо забезпечення участі в голосуванні на так званому «референдумі» осіб з інвалідністю, обмежено рухомих та інших осіб, які не мають змоги з'явитись на виборчу дільницю,
- ведення роз'яснювальної роботи серед місцевого населення тимчасово окупованої території Луганської області, спрямованих формування проросійських поглядів та проросійськоспрямованої громадської позиції;
- залучення осіб, які підтримують російську агресію проти України, до роздачі агітаційних матеріалів, в яких містяться заклики до участі у незаконному «референдумі»;
- виконання інших функцій та розпоряджень керівництва окупаційної адміністрації РФ.
Отже ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, своїми умисними діями вчинила умисні дії з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України за попередньою змовою групою осіб.
24 вересня 2022 року відносно ОСОБА_5 винесено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
24 вересня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 28.09.2022, 29.09.2022, 30.09.2022, а також повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. У визначений час ОСОБА_5 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
13 жовтня 2022 року відносно ОСОБА_5 винесено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України.
13 жовтня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано повістки про виклик ОСОБА_5 на 17.10.2022, 18.10.2022, 19.10.2022, а також повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 13.10.2022 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України. У визначений час ОСОБА_5 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, ОСОБА_5 належить на праві власності наступні об'єкти нерухомого майна:
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
- частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 ;
Крім того, відповідно до матеріалів тимчасового доступу до речей та документів, проведеного в рамках даного кримінального провадження та відповіді на запит слідчого, ОСОБА_5 є діючим клієнтом АТ КБ «ПРИВАТБАНК».
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкцією якої передбачене покарання у вигляді конфіскації майна, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України для конфіскації майна як виду покарання, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке перебуває у власності підозрюваної ОСОБА_5 , а саме - квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; (одна друга) частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , а також накласти арешт на банківські рахунки ОСОБА_5 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» та грошові кошти які на них перебувають з забороною здійснення видаткових операцій.
На підставі вищевикладеного просить суд накласти арешт на майно, яке перебуває у власності підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме на:
- квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ;
- частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 ;
- банківські рахунки громадянки України ОСОБА_5 відкриті в АТ КБ «Приватбанк» та грошові кошти, які на них перебувають з забороною здійснення видаткових операцій.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 172 КПК України, у зв'язку з тим, що існує реальна загроза зміни та приховування вказаного майна шляхом зміни його власника, з метою забезпечення арешту майна розгляд даного клопотання просить здійснити без участі власника цього майна - підозрюваної у кримінальному провадженні ОСОБА_5 та її представників.
Слідчий у заяві вимоги клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного.
Як свідчать матеріали клопотання, ОСОБА_5 , реалізовуючи свій злочинний умисел на участь в організації незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області, перебуваючи на посаді радника глави так званої «ЛНР», у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 15.07.22, перебуваючи у будівлі колишнього Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля за адресою: Луганська область, м. Луганськ, кв. Молодіжний, 20а, організувала засідання так званої «Общественной палаты «ЛНР», на якому за попередньою змовою з іншими невстановленими в ході досудового розслідування особами, прийняла рішення про створення так званого «Общественный штаб референдума», з метою організації заходів щодо проведення незаконного «референдуму» щодо вирішення питання про зміну меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме входження окупованих військовими формуваннями РФ територій Луганської області до складу РФ .
У подальшому, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 19.09.2022, реалізуючи свій злочинний умисел на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, маючі на меті, серед іншого, організацію та проведення т.зв. «референдуму», ОСОБА_5 , будучи учасником так званої «Общественной палаты «ЛНР», перебуваючи на посаді «Советника Главы ЛНР», разом з іншими невстановленими особами, направила звернення до так званого «голови ЛНР» ОСОБА_6 (стосовно якого досудове розслідування проводиться в іншому кримінальному провадженні) з ініціативою проведення на тимчасово окупованій території Луганської області так званого «референдуму» з питання приєднання до Російської Федерації на правах адміністративно-територіальної одиниці РФ (далі за текстом - референдум).
На підставі вказаного звернення, 20.09.2022 «Народным советом ЛНР» прийнято так званий «Закон «О референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в составе Российской Федерации на правах субъекта РФ», який підписаний «головою ЛНР» ОСОБА_6 .
Відповідно до вищевказаного «документу», «референдум ЛНР» у відповідності з ч. 3 ст. 2 «Конституції ЛНР» є вищім безпосереднім виявленням волі народу. Також «референдум ЛНР» з приводу входження «ЛНР» до складу РФ, як суб'єкта РФ, проводиться з метою реалізації загальновизнаного права народу на самовизначення.
Далі, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, прийняла участь у створенні так званого «Общественного штаба референдума», громадська приймальня якого розташована в колишній будівлі Луганської ОДА за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, буд. 9.
Метою створення та діяльністю вищевказаної організації, членом якої є ОСОБА_5 , є:
- проведення агітаційних заходів серед населення тимчасово окупованої території Луганської області з метою схиляння останніх для участі у проведенні «референдуму»;
- вирішення питань щодо забезпечення участі в голосуванні на так званому «референдумі» осіб з інвалідністю, обмежено рухомих та інших осіб, які не мають змоги з'явитись на виборчу дільницю,
- ведення роз'яснювальної роботи серед місцевого населення тимчасово окупованої території Луганської області, спрямованих формування проросійських поглядів та проросійськоспрямованої громадської позиції;
- залучення осіб, які підтримують російську агресію проти України, до роздачі агітаційних матеріалів, в яких містяться заклики до участі у незаконному «референдумі»;
- виконання інших функцій та розпоряджень керівництва окупаційної адміністрації РФ.
Отже ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, своїми умисними діями вчинила умисні дії з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України за попередньою змовою групою осіб.
24 вересня 2022 року відносно ОСОБА_5 винесено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
24 вересня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 28.09.2022, 29.09.2022, 30.09.2022, а також повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. У визначений час ОСОБА_5 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
13 жовтня 2022 року відносно ОСОБА_5 винесено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України.
13 жовтня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано повістки про виклик ОСОБА_5 на 17.10.2022, 18.10.2022, 19.10.2022, а також повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 13.10.2022 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України. У визначений час ОСОБА_5 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, ОСОБА_5 належить на праві власності наступні об'єкти нерухомого майна:
- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
- частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 ;
Крім того, відповідно до матеріалів тимчасового доступу до речей та документів, проведеного в рамках даного кримінального провадження та відповіді на запит слідчого, ОСОБА_5 є діючим клієнтом АТ КБ «ПРИВАТБАНК».
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкцією якої передбачене покарання у вигляді конфіскації майна, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України для конфіскації майна як виду покарання, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке перебуває у власності підозрюваної ОСОБА_5 , а саме - квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; (одна друга) частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , а також накласти арешт на банківські рахунки ОСОБА_5 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» та грошові кошти які на них перебувають з забороною здійснення видаткових операцій.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
Частина 2 ст. 110, 5 ст. 111-1 КК України, за якими, зокрема, підозрюється ОСОБА_5 передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
З урахуванням викладеного, підлягає задоволенню клопотання про накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України) із забороною користування, розпорядження та відчуження майна.
Керуючись ст. ст. 170, 172, 173 КПК України, суддя слідчий,
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме на:
- квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ;
- частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 .
Заборонити розпоряджатися, користуватися та відчужувати вказане майно на час досудового розслідування та судового розгляду у даному кримінальному провадженні.
Вказана ухвала є підставою для внесення уповноваженим органом реєстрації прав на нерухоме майно відповідних відомостей про арешт майна до Державного реєстру речових прав на нерухоме майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
Накласти арешт на майно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме, на банківські рахунки громадянки України ОСОБА_5 відкриті в АТ КБ «Приватбанк» та грошові кошти, які на них перебувають з забороною здійснення видаткових операцій.
Заборонити здійснення будь-яких операцій пов'язаних із користуванням і розпорядженням коштами, які знаходяться на вказаних банківських рахунках, за винятком видаткових операцій, пов'язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) в бюджет або державні цільові фонди, а так само по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та видатків пов'язаних з виплатою заробітної плати.
Ухвала підлягає негайному виконанню на всій території України. Відповідно до ч. 1 ст. 175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя ОСОБА_1