Постанова від 11.08.2023 по справі 724/1125/23

Справа № 724/1125/23

Провадження № 3/724/648/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2023 року суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Ковальчук Т.М., розглянувши справу про адмніністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 05 травня 2023 року о 23:20 год. на А/Д Н-03, 313 км, Дністровського району, Чернівецької області, керував транспортним засобом ЗАЗ 110307, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.

Він же, 09 травня 2023 року о 21:39 год. по вул.Шевченка, в м.Хотин, Дністровського району, Чернівецької області, керував транспортним засобом ЗАЗ 110307, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей, які не реагують на світло, почервоніння очей, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП.

Постановою Хотинського районного суду Чернівецької області від 11.08.2023 року було об'єднано в одне провадження справу №724/1125/23 за ч.1 ст.130 КУпАП та справу №724/1274/23 за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 та присвоєно об'єднаному провадженню загальний номер 724/1125/23 (провадження №3/724/648/23).

ОСОБА_1 в судові засідання 08.06.2023, 30.06.2023 та 11.08.2023 не з'явився, причини неявки суд не повідомив, про день, час та місце судових засідань був повідомлений в установленому законом порядку через засоби поштового зв'язку, заяв про розгляд справи у його відсутності або про відкладення судового розгляду від останнього не надходило.

Рішеннями Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Приймаючи до уваги, що судом вжито необхідних заходів для забезпечення участі ОСОБА_1 в судовому засіданні, доказів на поважність причин його неявки в судове засідання останнім не надано, враховуючи, що по даній категорії справи присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, тому з метою уникнення затягування розгляду справи, вважаю, що в матеріалах справи є достатньо даних для її розгляду по суті за відсутності ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП - суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно диспозиції статті 130 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Тобто, об'єктивна сторона правопорушення полягає не тільки в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а так само і в ухиленні осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Згідно положень ст. 266 КУпАП та Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 09.11.2015 №1452/735, особи, які керують транспортними засобами і щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан наркотичного сп'яніння, який проводиться у закладі охорони здоров'я за направленням та у присутності поліцейського в межах 2 годин з моменту виявлення ознак сп'яніння.

Пункт 4 Розділу І Інструкції визначає, що ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану наркотичного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Щодо наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, то суд прийшов до наступного висновку.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №314064 від 06.05.2023 року, встановлено, що ОСОБА_1 05 травня 2023 року о 23:20 год. на а/д Н-03, 313 км, Дністровського району, Чернівецької області, керував транспортним засобом ЗАЗ 110307, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку у приміщенні КНП «Хотинська БЛ» відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №314427 від 09.05.2023 року, встановлено, що ОСОБА_1 09 травня 2023 року о 21:39 год. по вул..Шевченка, м.Хотин, Дністровського району, Чернівецької області, керував транспортним засобом ЗАЗ 110307, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей, які не реагують на світло, почервоніння очей, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

При складанні протоколів про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 від підпису в протоколах та надання пояснень відмовився, жодних зауважень щодо змісту протоколів не зазначив.

Згідно направлення на огляд водія на стан сп'яніння до закладу охорони здоров'я від 05.05.2023 року та від 09.05.2023 року, ОСОБА_1 направлявся для огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі - КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня».

Відповідно до висновку лікаря КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня» заповненого 06.05.2023 року о 00:59 год ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.

05.05.2023 року та 09.05.2023 року під час фіксації правопорушень, вчинених ОСОБА_1 поліцейськими було застосовано технічні засоби відеозапису, матеріали яких долучено до протоколів про адміністративне правопорушення.

Так, з матеріалів відеозапису від 05.05.2023 року вбачається, що поліцейськими 05.05.2023 о 23:20 год було зупинено транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 . Після перевірки документів та поверхневого огляду транспортного засобу поліцейський повідомив ОСОБА_1 що той має ознаки наркотичного сп'яніння та запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, на що останній погодився. В медичному закладі для встановлення стану наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 було запропоновано здати аналіз сечі, на що він дав згоду, але в подальшому на протязі тривалого часу даний аналіз не здав, пояснюючи тим, що не може відправити природні потреби. Лікарем було запропоновано ОСОБА_1 здати аналіз крові на що останній відмовився. Оскільки ОСОБА_1 на протязі двох годин не здав жодного аналізу лікарем було складено висновок про відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.

З матеріалів відеозапису від 09.05.2023 року вбачається, що 09.05.2023 року о 21:39 год поліцейським було зупинено транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , повідомлено причину зупинки та після перевірки документів поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що той має ознаки наркотичного сп'яніння та запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі. ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі відмовився.

Також на відеозаписах видно, що поліцейський роз'яснював водію наслідки відмови від проходження огляду на стан сп'яніння та яка відповідальність передбачена за порушення водієм п 2.5 ПДР. ОСОБА_1 від надання пояснень та підписання протоколів відмовився.

Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Суд звертає увагу на те, що правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП є закінченим з моменту відмови водія пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Факт відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння за своїм правовим змістом є правопорушенням, а не процесуальною дією, яка дозволяє виявити волевиявлення особи, яка підозрюється у керуванні транспортним засобом у стані сп'яніння щодо її бажання проходити огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (п.6 розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 року № 1395).

ОСОБА_1 від огляду ухилився, а тому відповідні його дії та ознаки сп'яніння, зафіксовані в протоколах про адміністративне правопорушення та даними відеофіксації даних адміністративних правопорушень. Об'єктивних підстав ставити під сумнів достовірність викладених обставин суд не вбачає.

Протоколи про адміністративні правопорушення відповідають вимогам ст.256 КУпАП, оформлені компетентним органом в межах повноважень, наданих особі, яка їх склала, чітко викладено суть правопорушення.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що поліцейськими велась безперервна відео фіксація на нагрудну боді камеру, про що зазначено в протоколах від 05.05.2023 та від 09.05.2023.

Суд вважає наявні відеозаписи належними доказами у справі, оскільки вони узгоджується з іншими письмовими доказами, є змістовними та свідчать, про дотримання поліцейськими процедури по виявленню у водія ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння та фіксації відмови вказаної особи від проходження огляду водія на стан наркотичного сп'яніння.

На підставі вищенаведеного, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо та сукупність доказів у їх взаємозв'язку, суд прийшов до висновку, що зазначені вище докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку, та в сукупності свідчать про те, що водій ОСОБА_1 05.05.2023 та 09.05.2023 року, керуючи транспортним засобом відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому законом порядку на вимогу поліцейського, а тому підлягає адміністративній відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 (а.с.1).

Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

У відповідності до ст.ст.23,33 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

В рішенні по справі "О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі -Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі».

У справі "Ізмайлов проти Росії" п. 38 рішення від 16.10.2008 року, Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання (вилучення спеціального права) вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.

З урахуванням характеру вчиненого, особи правопорушника, ступеня його вини, суд дійшов до висновку про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та застосування до нього стягнення у виді штрафу на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами.

Згідно із ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 01.01.2023 року цей розмір становить 536,80 грн. (2684х0,2=536,80).

Оскільки на ОСОБА_1 постановою суду накладено адміністративне стягнення, то з нього підлягає стягненню судовий збір у сумі 536,80 грн. в дохід держави.

Керуючись, ст.ст.40-1, 130 ч.1, 221 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.

У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Хотинського районного суду Чернівецької області.

З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Копію постанови направити ОСОБА_1 до відома.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хотинський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Т. М. Ковальчук