Справа № 761/13486/23
Провадження № 3/761/3337/2023
07 липня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Слободянюк Павло Леонідович, за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Мендрина А.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 03 квітня 2023 року, о 16 годині 20 хвилин, водій ОСОБА_1 , в районі вул. Магістральної, 33, у м. Києві, керував транспортним засобом Mini Cooper (державний номер НОМЕР_1 ) з ознаками наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, сповільненість ходи, мови, звужені зіниці, які не реагують на світло), при цьому, всупереч п. 2.5 ПДР України, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
ОСОБА_1 вину у вчиненні даного правопорушення не визнав, пояснивши, що 03 квітня 2023 року він був зупинений працівниками патрульної поліції біля свого автомобіля Mini Cooper, однак даним автомобілем в цей момент він не керував, а тому відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Мендрин А.В. просив закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Частиною першою ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП, передбачає наявність суб'єкта протиправних дій - особи, яка керує транспортним засобом.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП, складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП віднесено до компетенції органів внутрішніх справ, які на виконання вимог ст. 256 КУпАП, повинні перевірити та зазначити в протоколі відомості, необхідні для вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. №1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, згідно з Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
І хоча відповідною службовою особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, долучено до нього відеозапис з бодікамери, на якому зафіксовано процес спілкування із ОСОБА_1 , однак, з даного відеозапису не вбачається можливим встановити, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mini Cooper (державний номер НОМЕР_1 ) о 16 годині 20 хвилин 03 квітня 2023 року, тобто був саме водієм, а будь-яких інших доказів на підтвердження даної обставини не надано.
Також судом вживались заходи щодо виклику в якості свідка поліцейського, який складав протокол відносно ОСОБА_1 , однак на неодноразовий виклик суду зазначений поліцейський не прибув.
Більше того, допитаний в якості свідка ОСОБА_2 , який працює консьєржем у будинку АДРЕСА_2 , пояснив, що 03 квітня 2023 року бачив як ОСОБА_1 під'їхав на машині Mini Cooper до будинку та зайшов у під'їзд. В подальшому (приблизно через 15 хвилин) побачив, що ОСОБА_1 біля автомобіля спілкувався із працівниками поліції.
На підставі викладеного, суддя дійшов висновку про сумнівність наявності у діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За приписами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Згідно з приписами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд керуючись ст. 9, 247, 248, 249, 252, 280, 284 КУпАП, -
Справу щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Павло Слободянюк