Справа № 204/10042/23
Провадження № 1-кс/204/2407/23
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
20 липня 2023 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі клопотання слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000692 від 11 серпня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, -
5 липня 2023 року до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_5 , погоджене прокурором Покровської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_6 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000692 від 11 серпня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування вимог зазначає, що Відділом розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12022050000000692 від 11.08.2022. Згідно наказу ГУНП в Донецькій області № 330 від 25.02.2022 «Про визначення тимчасового місця служби працівників окремих підрозділів ГУНП в Донецькій області» визначено Покровське РУП ГУНП в Донецькій області тимчасовим місцем несення служби особового складу Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Досудове розслідування проводиться за підозрою: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Маріуполь Донецької області, громадянину України, раніше не судимому, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 15.07.2013 по 02.01.2018, проходив службу в органах внутрішніх справ, останнього звільнено зі служби на підставі наказу Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції охорони в Донецькій області № 40 о/с від 26.12.2017. У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Водночас ОСОБА_7 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17, 19 Конституції України, зрадив українській державі та всьому Українському народові, добровільно зайнявши посаду в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин. 24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє до 20.05.2023. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» вся територія Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022 перебуває в тимчасовій окупації російською федерацією. Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Згідно п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях. Згідно «Указа главы Донецкой Народной Республики № 5 от 08.11.2014 года о дате создания Министерства внутренних дел Донецкой Народной Республики» в редакції від 27.05.2016 року встановлено, що «17 июля 2014 года Совет Министров Донецкой Народной Республики принял постановление № 17-4 «О создании Министерства внутренних дел Донецкой Народной Республики». Так, приблизно на початку квітня 2022 року (точна дата та час органами досудового розслідування не встановлена) військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію територій Донецької області, а саме Маріупольского району та частину Волноваського району з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами. Після чого представниками «ДНР» на окупованих територіях створено у складі так званого «МВД ДНР» підрозділи поліції, серед яких «Мариупольский городской отдел ГСВО УГСВО». Згідно «Постановления народного совета донецкой народной республики» від 07.08.2015 року було прийнято «Закон о полиции ДНР». Так відповідно до ч. 1 ст. 1 так званого закону о поліції: «Полиция - это государственный вооруженный орган исполнительной власти, предназначенный для защиты жизни, здоровья, прав и свобод человека и гражданина, интересов общества и государства от противоправных посягательств, охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности)». Крім того, відповідно до ст. 24 так званого закону о поліції встановлено, що «сотрудник полиции - это должностное лицо, состоящее на службе в органах внутренних дел Донецкой Народной Республики, которое наделено полномочиями по осуществлению обязанностей и прав полиции, и имеет специальное звание, присвоенное в определенном законом порядке. Сотрудник полиции, проходящий службу в территориальном органе, выполняет обязанности, возложенные на полицию, и реализует права, предоставленные полиции, в пределах территории, обслуживаемой этим территориальным органом, в соответствии с замещаемой должностью и должностным регламентом (должностной инструкцией). За пределами указанной территории сотрудник полиции выполняет обязанности, возложенные на полицию, и реализует права, предоставленные полиции, в порядке, определяемом руководителем государственного органа исполнительной власти в сфере внутренних дел и в соответствии с действующим законодательством Донецкой Народной Республики. Сотруднику полиции выдается служебное удостоверение, образцы которых утверждаются государственным органом исполнительной власти в сфере внутренних дел.» Так, в період часу з 05.03.2022 по 06.08.2022 (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_7 пройшов співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації РФ, на предмет його переходу на сторону окупанта. У ході вказаної співбесіди ОСОБА_7 діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний та протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та свідомо бажаючи їх настання, надав згоду представникам рф та добровільно зайняв поліцейську посаду в незаконному правоохоронному органі «Полиции ДНР», а саме: «Мариупольском городском отделе государственной службы вневедомственной охраны УГСВО МВД ДНР», яке розташовано на тимчасово окупованій території за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 84. На підставі викладеного, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, тобто в добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території. 23.06.2023 відповідно до вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, однак останньому повідомлення про підозру особисто не вручено, внаслідок невстановлення його місцезнаходження на території будь якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_7 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території Донецької області. 24.06.2023 згідно вимог, передбачених ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України вжито заходів для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, так повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_7 на ІНФОРМАЦІЯ_3 о 09:00 год., 30.06.2023 о 09:00 год., ІНФОРМАЦІЯ_4 о 09:00 опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Причетність ОСОБА_7 до вчинення вказаного злочину та обґрунтованість оголошеної йому підозри повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: протоколом огляду від 18.04.2023, в ході якого було проведено огляд інтернет сторінок: «Министерства внутренних дел Донецкой народной респубилики» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 ://мвдднр.рус; « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 ://гсво.мвдднр.рус; «Донецкая народная ІНФОРМАЦІЯ_8 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 ; « ІНФОРМАЦІЯ_10 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , в ході чого було встановлено правові підстави та принципи діяльності незаконних правоохоронних органів, створених на тимчасово окупованій території України; протоколом огляду відеозапису, що розміщено на інтернет сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , на якому зафіксовано факт прийняття присяги працівників поліції т.з. «Донецької народної республіки». В ході проведення огляду відео було вилучено та долучено до матеріалів кримінального провадження, а також здійснено архівацію даних за допомогою Інтернет-ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який пояснив, що особисто знає ОСОБА_7 як працівника Державної служби охорони Національної поліції України, та який приблизно 11.08.2022 у мережі Інтернет на одному з сайтів натрапив на відеозапис, на якому працівники поліції т.з. «ДНР» приймають присягу, серед яких він впізнав ОСОБА_7 ; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_7 як особу, якого як працівника Державної служби охорони Національної поліції України; протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_8 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику впізнав на оглянутому відео ОСОБА_7 , який знаходиться у строю, у форменому одязі серед осіб, що приймають присягу поліцейського т.з. «ДНР»; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , який пояснив, що особисто знає ОСОБА_7 як працівника Державної служби охорони Національної поліції України, та який приблизно 11.08.2022 у мережі Інтернет на одному з сайтів натрапив на відеозапис, на якому працівники поліції т.з. «ДНР» приймають присягу, серед яких він впізнав ОСОБА_7 ; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_9 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_7 як особу, якого як працівника Державної служби охорони Національної поліції України; протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_9 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику впізнав на оглянутому відео ОСОБА_7 , який знаходиться у строю, у форменому одязі серед осіб, що приймають присягу поліцейського т.з. «ДНР»; а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності. Згідно інформації Державної прикордонної служби України встановлено, що за період з 24.02.2022 по 19.04.2023 відомостей, щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями громадянином України ОСОБА_7 в базі даних не виявлено. У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, тимчасовою окупацією частини Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України, належним чином повідомлений про дати, місце проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022050000000692 від 11.08.2022, однак, до органу досудового розслідування за викликом слідчого не з'явився, його місце перебування невідоме, у зв'язку із чим 03.07.2023 постановою слідчого СУ ГУНП в Донецькій області підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у розшук. Підтвердженням того, що підозрюваний ОСОБА_7 ухиляється від органу досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області є те, що останній продовжує обіймати поліцейську посаду в незаконному правоохоронному органі «Полиции ДНР» а саме у «Мариупольском городском отделе государственной службы вневедомственной охраны УГСВО МВД ДНР», що знаходиться в м. Маріуполь, Донецької області на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області, чим продовжує вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. А також те, що ОСОБА_7 , згідно Особової картки про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_7 на теперішній час переховується від органу досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території України, тому, відповідно діючого законодавства зазначена особа вважається такою, що належним чином повідомлена про виклик на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження. Беручи до уваги вищевикладене, зважаючи на наявність достатніх доказів вчинення ОСОБА_7 інкримінованого йому злочину, а також враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України, виникла необхідність в застосуванні процедури спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у кримінальному провадженні № 12022050000000692 від 11.08.2022. У зв'язку з чим, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив його задовольнити.
Захисник підозрюваного у судовому засіданні просив вирішити питання на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши подане клопотання та додані до нього матеріали, якими обґрунтовується необхідність здійснення спеціального досудового розслідування вважаю за необхідне задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У судовому засіданні встановлено, що в провадженні Головного управління Національної поліції в Донецькій області перебуває кримінальне провадження № 12022050000000692 від 11 серпня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Згідно з отриманою в ході досудового розслідування інформацією встановлено, що ОСОБА_7 на даний час перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області, де продовжує обіймати поліцейську посаду в незаконному правоохоронному органі «Полиции ДНР», а саме: в «Мариупольском городском отделе государственной службі вневедомственной охрані УГСВО МВД ДНР», що знаходиться в м. Маріуполь Донецької області.
24 червня 2023 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в спосіб, передбачений КПК України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 2 ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_5 від 3 липня 2023 року, ОСОБА_7 оголошено в розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 297-4 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Оскільки, у судовому засіданні було встановлено, що існує обґрунтована підозра вчинення ОСОБА_7 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, який умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим він оголошений у розшук, то є всі підстави визначені законом для здійснення спеціального досудового розслідування щодо підозрюваного ОСОБА_7 .
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання слідчого.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 297-1, 297-4, 309 КПК України, -
Клопотання слідчого ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у межах кримінального провадження № 12022050000000692 від 11 серпня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, відносно оголошеного в розшук підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1