21.07.2023 Справа №607/6538/23
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Герчаківської О. Я.,
за участю секретаря судового засідання Шимків Л. І.,
позивачки ОСОБА_1 ,
представника позивачки, адвокатки Присяжнюк М. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді,
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (далі - ТНПУ ім. В. Гнатюка, відповідач) про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді.
В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що 27 жовтня 2022 року ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 399-к/тр «Про призначення ОСОБА_1 директором наукової бібліотеки», відповідно до якого позивачку призначено з 02 листопада 2022 року до 01 листопада 2027 року на посаду директора наукової бібліотеки як обрану за рішенням трудового колективу наукової бібліотеки. В якості підстави зазначено: заява ОСОБА_1 , витяг з протоколу зборів трудового колективу наукової бібліотеки від 19 жовтня 2022 року.
02 листопада 2022 року на підставі наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року до трудової книжки позивачки ( НОМЕР_1 ) внесено запис № 21, у графі «3» зазначено: «Призначена на посаду директора наукової бібліотеки за строковим трудовим договором по 30 червня 2023 року».
Також 02 листопада 2022 року, згідно даних трудової книжки позивачки записи № 21, 22 визнано недійсними, у графі «3» зазначено: «Призначена на посаду директора наукової бібліотеки по 01 листопада 2027 року». Підстава: наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року.
Згідно п. 1 наказу № к/тр від 02 січня 2023 року «Про встановлення доплат і надбавок працівникам університету» з 01 січня по 31 серпня 2023 року позивачці встановлено надбавку до посадового окладу за складність та напруженість у роботі в розмірі 25%.
17 лютого 2023 року наказом № «Про внесення змін до наказу «№ 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року» внесено зміни до наказу № 399-к/тр від жовтня 2022 року «Про призначення ОСОБА_2 директором наукової бібліотеки» та викладено у наступній редакції.
«1. Призначити ОСОБА_1 з 2 листопада 2022 року до 1 листопада 2027 року на посаду директора наукової бібліотеки як обрану за рішенням трудового колективу бібліотеки.
2. Встановити ОСОБА_1 оклад за 15 тарифним розрядом, надбавку у розмірі 30 відсотків посадового окладу за вислугу років та доплату у розмірі 15 відсотків посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук із виплатою цієї заробітної плати у строки встановлені колективним договором».
В якості підстави зазначено: доповідна записка юрисконсульта ОСОБА_3
06 березня 2023 року відповідачем видано наказ № 91-к/тр «Про скасування, наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року та наказу № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року» у відповідності до статей 21, 23 КЗпП України, ч. 4 ст. 12, ч. 2 та ч. 3 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу», п. 4.1. «Положення про наукову бібліотеку», п. 7 ч. 1 Розділу 2 «Положення про вчену раду університету», скасовано:
наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року «Про призначення ОСОБА_2 директором бібліотеки»;
наказ № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року «Про внесення змін до наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року»;
та оголошено конкурс на заміщення посади директора наукової бібліотеки університету відповідно до «Порядку обрання на посаду та звільнення з посади директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури», затвердженого вченою радою університету, протоколу № 1 від 30 серпня 2016 року, уведеного в дію наказом ректора № 174 від 30 серпня 2016 року (підстава: доповідна записка юрисконсульта ОСОБА_3 ).
07 березня 2023 року наказом № 92-к/тр «Про звільнення ОСОБА_2 з посади директора наукової бібліотеки» від 06 березня 2023 року на підставі ч. 1 ст. 21, ч. 2 ст. 23, п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, п. 4.1. «Положення про наукову бібліотеку», п. 7 ч. 1 Розділу 2 «Положення про вчену раду університету» та наказу ректора № 91-к/тр від 06 березня 2023 року «Про скасування наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року та наказу № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року, позивачку звільнено з посади директора бібліотеки у зв'язку з закінченням строку трудового договору, п. 2 ст. 36 КЗпП України (підстава: доповідна записка юрисконсульта ОСОБА_3 ), про що зроблено запис у трудовій книжці № 24.
Цього ж дня, 06 березня 2023 року, згідно наказу № 93-к/тр «Про призначення ОСОБА_1 виконуючою обов'язки директора бібліотеки», позивачку призначено тимчасово виконуючою обов'язки директора наукової бібліотеки з 08 березня 2023 року до завершення процедури проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора наукової бібліотеки університету та встановлено оклад за 15 тарифним розрядом, надбавку у розмірі 30 відсотків посадового окладу за вислугу років та доплату у розмірі 15 відсотків посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук із виплатою цієї заробітної плати у строки встановлені колективним договором (підстава: доповідна записка проректора з наукової роботи та міжнародного співробітництва ОСОБА_4 ), про що зроблено запис у трудовій книжці № 25.
Позивачка вважає, що її звільнили із займаної посади незаконно, із порушенням норм трудового законодавства, у зв'язку із чим наказ про її звільнення № 92-к/тр від 06 березня 2023 року та наказ про скасування наказу, яким її призначили на посаду директора бібліотеки № 91-к/тр від 06 березня 2023 року підлягають скасуванню із поновленням її на попередній посаді.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про вищу освіту» основними структурними підрозділами закладів вищої освіти (крім коледжів, які здійснюють підготовку бакалаврів) є факультети, кафедри, бібліотека.
У відповідності по п. 5 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про вищу освіту» основних посад науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти відноситься - «директор бібліотеки».
Частиною 11 ст. 55 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що проведення конкурсного відбору перед укладенням трудового договору (контракту) здійснюється під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників, а саме завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів. Посада «директор бібліотеки» в даному переліку, який є вичерпним - відсутня.
Відповідно до п.1.1 «Положення про наукову бібліотеку» затверджене вченою радою університету, протоколом № 10 від 25 травня 2010 року із змінами та доповненнями, уведеними в дію наказом ректора № 291-р від 27 грудня 2016 року, бібліотека є навчальним, науковим, інформаційним та культурно-просвітницьким структурним підрозділом університету, який забезпечує літературою та інформацією навчально-виховний та науковий процеси і діє на підставі Положення про наукову бібліотеку Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка .
Умови прийняття та звільнення з посади директора бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка регулюються «Порядком заміщення посади та звільнення з посади проректорів, директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря провідного концертмейстера і концертмейстера, затверджений вченою радою університету від 30 серпня 2016 року, уведеного в дію наказом ректора № 174 від 30 серпня 2016 року із змінами і доповненнями від 26 жовтня 2021 року та від 22 березня 2022 року (далі - «Порядок № 174»)
Так, згідно п. 3 Порядку № 174, посада проректора, діяльність якого безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом, директора бібліотеки наукового працівника бібліотеки, завідувача аспірантури, докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера Статутом ТНУ конкурсного відбору не передбачено (обов'язковість конкурсного відбору на ці посади не передбачено у ст. 55 Закону України «Про вищу освіту»).
Заміщення посади директора бібліотеки відбувається з урахуванням норм Положення про наукову бібліотеку. Для заміщення вакантних посад без проведення конкурсного відбору застосовуються загальні норми трудового законодавства, положення Статуту ТНПУ та цього Порядку (п. 4 Порядку № 174)
Відповідно до п. 4 Порядку № 174, кандидатура на заміщення вакантної посади директора (наукового працівника) бібліотеки попередньо обговорюється на зборах трудового колективу бібліотеки. На зборах претендент на посаду доповідає (звітує) про результати роботи на посаді за попередній термін (якщо він перебував на посаді до цього часу) і ознайомлює присутніх із перспективною програмою діяльності (планом роботи) на посаді на майбутній період у випадку його призначення на посаду. У разі потреби розгляд претендента на посаду директора бібліотеки і прийняття рішення зборів трудового колективу бібліотеки може здійснюватися з використанням засобів відеозв'язку в режимі реального часу.
Збори працівників бібліотеки вважаються дійсними, якщо в них бере участь не менше 2/3 його персонального складу.
Під час відбору кандидатур на посаду директора бібліотеки збори колективу бібліотеки веде ректор або один з проректорів, як правило, проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва.
Рішення зборів трудового колективу про рекомендацію щодо призначення претендента на посаду директора бібліотеки (наукового співробітника бібліотеки) приймається відкритим голосуванням і вважається дійсним, якщо претендент набрав просту більшість голосів від присутніх на зборах членів колективу бібліотеки. Якщо голоси осіб, що брали участь у голосуванні, поділилися порівну за і проти рекомендації кандидатури на посаду, повторне голосування не проводиться і у висновку зборів колективу відображається думка всіх сторін із наведенням результатів голосування. Претенденти мають право бути присутніми на засіданні під час обговорення кандидатур.
Претенденти мають бути ознайомлені з висновками колективу бібліотеки до прийняття ректором рішення про призначення на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки.
Після зборів трудового колективу кандидат на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки (за попередньою згодою ректора) подає у відділ кадрів заяву про прийняття на роботу.
У відповідності до вказаних вище положень позивачку призначено на посаду директора за результатами голосування трудового колективу. Вона вважає, що дані збори відбулись законно, із дотриманням квоти присутніх за участі проректора. Позивачкою був зачитаний звіт про результати роботи на посаді за попередній термін та ознайомлено присутніх із планом роботи на посаді на майбутній період, та в подальшому подані усі необхідні документи у відділ кадрів ТНПУ ім. В. Гнатюка для призначення її на посаду директора бібліотеки.
Згідно п. 4.1. Типового положення про бібліотеку вищого навчального закладу Міністерства освіти України, затвердженого наказом Міністерства освіти України № 155 від 30 квітня 1998 року, керівництво бібліотекою здійснює директор (завідуючий), який підпорядкований ректору (проректору) і є членом Вченої ради вищого навчального закладу. Директор (завідуючий) бібліотеки призначається наказом ректора вищого навчального закладу.
Як роз'яснено у пункті 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» (далі Постанова ПВСУ № 9), при розгляді справ про поновлення на роботі судам необхідно з'ясувати, з яких підстав проведено звільнення працівника згідно з наказом (розпорядженням) і перевіряти їх відповідність закону.
У наказі про звільнення № 92-к/тр від 06 березня 2023 року відповідач в якості підстави звільнення зазначив п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України - закінчення строку трудового договору.
Враховуючи, що згідно наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року позивачку призначено на посаду до 01 листопада 2027 року, про що зроблений відповідний запис у трудовій книжці, у відповідача не було підстав для її звільнення, оскільки заяви про звільнення, дострокового розірвання договору вона не подавала. Більше того, продовжувала виконувати обов'язки директора бібліотеки, та про скасування наказу про її призначення на посаду заздалегідь не повідомлялась, та знову ж таки будь-яких заяв, які могли б слугувати підставою для винесення наказу № 92-к/тр від 06 березня 2023 року не подавала.
Частина 4 ст. 12 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» на яку посилається відповідач у наказі № 91-к/тр від 06 березня 2023 року «Про скасування наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року та наказу № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року» виключена на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу».
Розділ 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України, Міністерства праці України та Міністерства соціального захисту населення від 29 липня 1993 року № 58 (далі - Інструкція № 58), регулює порядок заповнення трудових книжок, у т. ч. і внесення змін та виправлень.
Пунктом 2.6 Інструкції № 58 встановлено, що у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), де було зроблено відповідний запис.
Проте будь-які виправлення до трудової книжки позивачки стосовно запису № 24 «Про призначення позивачки на посаду директора наукової бібліотеки по 01 листопада 2027 року» відповідачем не вносились, запис недійним не визнавався.
У наказі № 91-к/тр від 06 березня 2023 року не зазначено, на підставі чого відповідач скасував наказ про призначення ОСОБА_1 на посаду, та якими власне змінами навчального процесу чи організації роботи ТНПУ ім. В. Гнатюка зумовлено винесення такого наказу.
У зв'язку із викладеним, позивачка просить позов задовольнити:
визнати незаконним та скасувати наказ Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 06 березня 2023 року № 91-к/тр «Про скасування наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року та наказу № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року»;
визнати незаконним та скасувати наказ Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 06 березня 2023 року № 92-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора наукової бібліотеки»;
визнати незаконним та скасувати наказ Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 06 березня 2023 року № 93-к/тр від 06 березня 2023 року «Про призначення ОСОБА_2 виконуючою обов'язки директора бібліотеки»;
поновити ОСОБА_1 на посаді директора наукової бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка з 07 березня 2023 року.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 14 квітня 2023 року відкрито провадження у справі № 607/6538/23. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
25 квітня 2023 року представником відповідача подано відзив на позов, у якому він просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Покликався на те, що вивченням службової записки та матеріалів щодо обґрунтування внесення змін до Положення про наукову бібліотеку Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка поданих ОСОБА_1 у лютому 2023 року встановлено істотне та грубе порушення вимог чинного законодавства України щодо призначення позивачки на посаду директора наукової бібліотеки та незаконність і невідповідність пп. 4, 9, 10 Порядку заміщення посади та звільнення з посади проректорів, директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера, затвердженого вченою радою університету - протокол № 8 від 22 березня 2022 року, уведеного в дію наказом ректора № 62-р від 22 березня 2022 року, вимогам чинного законодавства України виходячи з такого.
Так, за приписами ч. 2, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу» бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.
У відповідності до п. 1.1. Положення про наукову бібліотеку затвердженого вченою радою університету, протокол № 10 від 25 травня 2010 року, із змінами і доповненнями, затвердженими вченою радою університету, протокол № 6 від 27 грудня 2016 року, уведеного в дію наказом ректора № 291-р від 27 грудня 2016 року бібліотека є структурним підрозділом університету.
Згідно п. 1.3. Статуту Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (нова редакція), затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 18 лютого 2022 року № 207 університет є закладом вищої освіти державної форми власності, який належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Отже, наукова бібліотека відповідача, як частина університету, є державною за формою власності.
За положенням ч. 2 ст. 24 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу» керівники державних та комунальних бібліотек, керівники централізованих бібліотечних систем призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту на п'ять років за результатами конкурсу. Крім того, згідно ч. 4 ст. 12 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу» бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками).
У відповідності до п. 4.1. Положення про наукову бібліотеку, директор бібліотеки обирається вченою радою і затверджується наказом ректора університету.
За приписами п. 7 ч. 1 Розділу 2 «Функції і завдання вченої ради» Положення про вчену раду університету, затвердженого вченою радою університету - протокол № 7 від 23 лютого 2016 року, уведеним в дію наказом ректора № 45-р від 23 лютого 2016 року із змінами і доповненнями, затвердженими вченою радою, протокол № 3 від 24 жовтня 2017 року, уведеним в дію наказом ректора № 278-р від 24 жовтня 2017 року; протоколом № 1 від 31 серпня 2018 року, уведеним в дію наказом ректора № 216-р від 31 серпня 2018 року; протоколом № 6 від 25 січня 2022 року, уведеним в дію наказом ректора № 18-р від 25 січня 2022 року, вчена рада університету обирає за конкурсом таємним голосуванням на посади завідувачів кафедр, професорів, директора бібліотеки.
Однак університетом, в період з 01 вересня 2022 року і по даний час, будь-якого конкурсу на заміщення посади директора наукової бібліотеки не оголошувалось.
Також у зазначений період вченою радою не приймалось рішень щодо обрання ОСОБА_5 на посаду директора наукової бібліотеки університету.
Натомість, 22 березня 2022 року вченою радою університету затверджено Порядок заміщення посади та звільнення з посади проректорів, директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря провідного концертмейстера і концертмейстера, який є підзаконним нормативним локальним актом і пункти 4, 9, 10, якого повністю суперечать приписам вищевказаного законодавства України.
Зокрема у п. 4 вказаного Порядку зазначено, що для заміщення посади директора бібліотеки конкурсного відбору не передбачено та, що для заміщення вакантних посад без проведення конкурсного відбору застосовуються загальні норми трудового законодавства, положення Статуту ТНПУ та цього Порядку, що грубо суперечить вимогам ч. 2 ст. 24 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу».
Також положення п. 10 Порядку про те, що «Перед підписанням ректором контракту з особою, щодо якої ректором попередньо надана згода на призначення на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки, ця особа проходить співбесіду з проректорами, яких безпосередньо пов'язана з освітнім і науковим процесом на предмет уточнення окремих посадових обов'язків і професійних завдань, визначення перебування на посаді, погодження з проректорами умов контракту. За результатами співбесіди проректори візують заяву претендента і лист-погодження контракту. Після цього ректор пописує контракт і видає наказ про призначення особи на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки на строк до п'яти років» грубо суперечать як ч. 2 ст. 24 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу», так і п. 4.1. Положення про наукову бібліотеку та п. 7 ч. 1 Розділу 2 «Функції і завдання вченої ради» Положення про вчену раду університету.
Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм.
У разі виявлення суперечностей між нормами підзаконних нормативно-правових актів і законів, вони завжди вирішуються на користь останніх.
Відповідно до частини сьомої статті 10 ЦПК України у разі невідповідності правового акта правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує норми правового акта вищої юридичної сили.
Отже, у випадку виявлення суперечностей між нормами підзаконних нормативно-правових актів і законів, які мають різну юридичну силу, ці суперечності завжди вирішуються на користь законів та/або нормативно-правових актів, які мають вищу юридичну силу.
Таким чином, пункти 4, 9, 10 Порядку заміщення посади та звільнення з посади проректорів, директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера концертмейстера є незаконними.
Також, вивченням матеріалів призначення ОСОБА_1 на посаду директора наукової бібліотеки було встановлено, що це призначення, окрім вищезазначених порушень, також відбулось із безпосереднім порушенням незаконних підпунктів 4, 9, 10 Порядку заміщення посади та звільнення з посади проректорів, директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера.
Зокрема в порушення вимог п. 9 Порядку, яким встановлено, що під час відбору кандидатур на посаду директора бібліотеки збори колективу бібліотеки веде ректор або один з проректорів, як правило, проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва, жоден із проректорів університету не вів такі збори щодо відбору ОСОБА_1 на посаду директора наукової бібліотеки.
Також п. 10 Порядку перед підписанням ректором контракту з особою, щодо якої ректором попередньо надана згода на призначення посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки, ця особа проходить співбесіду з проректорами, діяльність яких безпосередньо пов'язана з освітнім і науковим процесом, на предмет уточнення окремих посадових обов'язків і професійних завдань, визначення терміну перебування на посад погодження з проректорами умов контракту. За результатами співбесіди проректори візують заяву претендента і лист-погодження контракту. Після цього ректор підписує контракт і видає наказ про призначення особи на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки на строк до п'яти років.
У контракті враховуються цільові показники діяльності бібліотеки, досягнення яких повинна забезпечити особа на посаді директора бібліотеки.
Разом з тим, будь-яких співбесід з проректорами, діяльність яких безпосередньо пов'язана з освітнім і науковим процесом, кандидат на посаду директора наукової бібліотеки ОСОБА_1 не проходила, внаслідок чого відсутні відповідні візи проректорів на заяві від 24 жовтня 2022 року, а також відсутній контракт, який мав бути укладений між університетом, в особі ректора, і ОСОБА_6 , та який, в силу ч. 3 ст. 21 Кодексу Законів про працю України, є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Безпідставними також є посилання позивача на Типове положення про бібліотеку вищого навчального закладу Міністерства освіти України, оскільки останнє затверджене наказом Міністерства освіти України № 155 від 30 квітня 1998 року, а зміни до ст. 24 Закону України «Про бібліотеку та бібліотечну справу» про те, що керівники державних та комунальних бібліотек, керівники централізованих бібліотечних систем призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту на п'ять років за результатами конкурсу, були внесені у січні 2016 році.
Натомість спірні правовідносини виникли між позивачем і відповідачем у 2023 році, тобто під час дії вже зміненої редакції ст. 24 Закону України «Про бібліотеку та бібліотечну справу».
Крім того слід зазначити, що ОСОБА_1 щонайменше двічі, до незаконного її призначення на посаду у жовтні 2022 року, проходила процедуру конкурсного відбору на посаду директора бібліотеки та знала про необхідність її проходження.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 призначена тимчасово виконуючою обов'язки директора наукової бібліотеки відповідача та не позбавлена права брати участь у конкурсі на заміщення цієї посади.
02 травня 2023 року представником позивачки, адвокаткою Присяжнюк М. О. подано відповідь на відзив на позовну заяву.
Стосовно встановлення відповідачем істотного та грубого порушення вимог чинного законодавства України при призначенні ОСОБА_1 на посаду директора наукової бібліотеки та незаконність і невідповідність пп. 4, 9, 10 Порядку обрання на посаду та звільнення з посади директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури», затвердженого вченою радою університету, протокол № 8 від 22 березня 2022 року, уведеного в дію наказом ректора № 62-р від 22 березня 2022 року (далі - Порядок № 174).
Згідно ст. 3 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», дія цього Закону поширюється на мережу діючих бібліотек усіх форм власності та підпорядкування і організацію бібліотечної справи.
Згідно ст. 8 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», державна бібліотека - бібліотека загальнодержавного значення, що здійснює бібліотечне, бібліографічне, інформаційне обслуговування користувачів і виконує функцію всеукраїнського науково-дослідного, методичного та організаційного центру бібліотек відповідної галузі або категорій користувачів.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі іноземні, в порядку, передбаченому законом.
Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.
Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.
Згідно п. 1.1. Положення про наукову бібліотеку Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка (затвердженого вченою радою університету, протокол № 10 від 25 травня 2010 року із змінами та доповненнями) бібліотека є навчальним, науковим, інформаційним та культурно-просвітницьким структурним підрозділом університету, який забезпечує літературою та інформацією навчально-виховний та науковий процеси і діє на підставі Положення про наукову бібліотеку Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» № 1073 від 30 вересня 2009 року встановлюється надбавка працівникам державних і комунальних бібліотек, які провадять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність та займають посади, включені до переліку посад згідно з додатком до Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 2005 року № 84, надбавку за особливі умови роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу.
У листі Міністерства освіти та науки України № 1/9-876 від 11 грудня 2009 року «Щодо роз'яснення Постанови Кабінету Міністрів України № 1073 від 30 вересня 2009 року» зазначається, що «надбавка встановлюється і працівникам бібліотек, що є структурними підрозділами навчальних закладів».
Тобто, законодавець чітко розмежовує поняття «державної бібліотеки» та «бібліотеки як структурного підрозділу навчального закладу».
Тому, ототожнення відповідачем «державної бібліотеки» у відповідності до визначення Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та бібліотеки державної форми власності є помилковим, у зв'язку із чим дія ч. 2 ст. 24 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» стосовно призначення керівника державної бібліотеки шляхом укладання з ним контракту за результатами конкурсу не поширюється на директора бібліотеки, яка є структурним підрозділом навчального закладу.
Зміни та доповнення до Порядку № 174, затверджені вченою радою університету - протокол № 8 від 22 березня 2022 року, уведені в дію наказом ректора № 62-р від 22 березня 2022 року. Тобто, відповідний порядок призначення на посаду директора бібліотеки без проведення конкурсу діяв у період із 22 березня 2022 року по 28 березня 2023 року, та не визнавався незаконним чи таким, що не відповідає вимогам Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу».
Тому, твердження відповідача стосовно того, що у період з 01 вересня 2022 року по даний час на засіданнях вченої ради університету не ставилось питання про обрання директора бібліотеки є безпідставними, оскільки станом на 02 листопада 2022 року, при призначені ОСОБА_1 на посаду директора бібліотеки за строковим трудовим договором спочатку до 30 червня 2023 року, та пізніше по 01 липня 2027 року, Порядком № 174 не передбачалось конкурсного відбору на посаду директора бібліотеки.
Стосовно тверджень відповідача про порушення п. 9 Порядку № 174.
Відповідно до п. 4 Порядку № 174, кандидатура на заміщення вакантної посади директора (наукового працівника) бібліотеки попередньо обговорюється на зборах трудового колективу бібліотеки. На зборах претендент на посаду доповідає (звітує) про результати роботи на посаді за попередній термін (якщо він перебував на посаді до цього часу) і ознайомлює присутніх із перспективною програмою діяльності (планом роботи) на посаді на майбутній період у випадку його призначення на посаду. У разі потреби розгляд претендента на посаду директора бібліотеки і прийняття рішення зборів трудового колективу бібліотеки може здійснюватися з використанням засобів відеозв'язку в режимі реального часу.
Збори працівників бібліотеки вважаються дійсними, якщо в них бере участь не менше 2/3 його персонального складу.
Під час відбору кандидатур на посаду директора бібліотеки збори колективу бібліотеки веде ректор або один з проректорів, як правило, проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва.
Відповідно до Протоколу № l зборів трудового колективу наукової бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка «Про рекомендацію на заміщення посади директора наукової бібліотеки к.п.н. Ірини Чайки» від 19 жовтня 2022 року:
голова зборів - проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва д-р пед. наук проф. Ірина Задорожна, секретар - Оксана Кульчицька, присутні - 21 член колективу. За результатами голосування: «за» - 21, «проти» - 0, «утримались» - 0, ухвалили: за більшістю голосів рекомендувати кандидатуру бібліотеки к.п.н. ОСОБА_7 на посаду директора бібліотеки.
На підставі зазначеного протоколу відповідачем 27 жовтня 2022 року прийнятий наказ «Про призначення ОСОБА_1 директором наукової бібліотеки» з 02 листопада 2022 року по 01 листопада 2027 року як обрану за рішенням трудового колективу, про що внесено запис у трудову книжку.
Відповідач стверджує, що ОСОБА_1 не призначалась на посаду директора бібліотеки, будь-яких співбесід не проходила, трудовий договір з нею не укладався. 3 приводу цього виникає ряд запитань: 1) На підставі чого відділом кадрів вносився запис у трудову книжку позивача про призначення на посаду 02 листопада 2022 року? 2) За що позивач отримував заробітну плату, і з здійсненням обов'язкових відрахувань із заробітної плати? 3) Позивач підпорядковувалась правилам внутрішнього трудового законодавства відповідача, щодня перебувала на робочому місці, виконувала покладені на неї функції та обов'язки, згідно логіки позивача на добровільних засадах?
09 травня 2023 року судом зареєстровано заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача пояснив, що телеологічний і функціональний спосіб тлумачення норм права щодо діяльності бібліотек із врахуванням законів формальної логіки надає можливість стверджувати про таке.
Закон України «Про бібліотеки та бібліотечні справу» № 33/95-ВР був прийнятий Верховною Радою України 27 січня 1995 року.
На момент прийняття Закону України «Про бібліотеки та бібліотечні справу» вже діяв Закон України «Про власність» № 697-ХІІ від 07 лютого 1991 року, який, для цілей справи № 607/6538/23, розрізняв три форми власності за суб'єктами права власності: приватну, колективну і державну.
Зі свого боку, за приписами ст. 31 Закону «Про власність» державна власність поділялася на загальнодержавну (республіканську) власність і власність адміністративно-комунальних одиниць (комунальну).
28 червня 1996 року Верховною Радою України прийнято Конституцію України. Нормами ст. ст. 41 та 142 Конституції України виокремлено самостійного суб'єкта права власності - територіальні громади та відповідно форму власності - комунальну.
21 травня 1997 року було прийнято Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким закріплено положення про те, що право комунальної власності належить самостійним суб'єктам - територіальним громадам а не адміністративно-територіальним одиницям, як зазначалося у Законі «Про власність».
Таким чином, у законодавство введено новий суб'єкт права власності, не передбачений ст. 3 Закону України «Про власність», - територіальну громаду, якій і належить право комунальної власності.
16 січня 2003 року прийнято Цивільний кодекс України, який поміж іншим, містить три основних форми власності: державної, комунальної та приватної.
У 2007 році Закон України «Про власність» втратив свою чинність у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України».
Отже, станом на 2007 рік законодавством України було унормовано та встановлено три основних форми власності: державна, комунальна та приватна.
Тобто усе майно, а також підприємства, установи і організації, які перебувають у межах території України мають визначені види права власності за формою та/або суб'єктом.
Водночас, станом на момент прийняття, Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» не містив норм про поділ бібліотек за формою права власності/суб'єктом права власності, а визначав вид бібліотек (ст. 6 Закону): 1) за значенням (всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні) тощо); 2) за змістом бібліотечних фондів 3) за призначенням.
Єдина згадка до 2016 року у Законі України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» про форми власності міститься у статті 30 про те, що на працівників бібліотек, незалежно від форм власності та статусу бібліотеки, поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» 955-VII від 28 січня 2016 року статтю 24 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (Відомості Верховної Ради України, 2000 року, № 23, ст. 177; 2014 року, № 5, ст. 62; із змінами, внесеними Законом України від 25 грудня 2015 року № 927-VIII) після частини першої доповнено двома новими частинами такого змісту:
«Керівники державних та комунальних бібліотек, керівники централізованих бібліотечних систем призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту на п'ять років за результатами конкурсу.
Порядок проведення конкурсу та вимоги до кандидатів на посаду керівника державної чи комунальної бібліотеки, централізованої бібліотечної системи визначаються статтями 21 1-215 Закону України «Про культуру».
Отже, законодавець, шляхом внесення вищевказаних змін у Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» виокремив у тексті Закону інші види бібліотек, а саме за формою власності та/або суб'єктом права власності: державні та комунальні, ніж ті, що були передбачені статтею 6 цього Закону на момент його прийняття у 1995 році.
Також, ще 22 січня 2005 року Постановою Кабінету Міністрів України № 84 «Про затвердження Порядку виплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек» вже було виокремлено бібліотеки у залежності від форми права власності/суб'єкта права власності.
Зокрема, згідно Додатку до Порядку, директор (завідувач) бібліотеки (філії) є у переліку посад працівників державних і комунальних бібліотек.
Також, Кабінетом Міністрів України 20 вересня 2009 року прийнято постанову № 1073 «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек», пунктом першої якої установлено працівникам державних і комунальних бібліотек надбавку за особливі умови роботи, яку ОСОБА_8 отримує з моменту свого першого призначення на посаду директора бібліотеки університету у 2009 році, як очільник саме бібліотеки державної форми власності.
Листом № 1/9-876 від 11 грудня 2009 року «Щодо роз'яснення до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року № 1073» Міністерство освіти і науки України у абзаці другому пункту 1 пояснило, що надбавка встановлюється працівникам, державних та комунальних бібліотек (публічних, спеціальних та спеціалізованих).
У абзаці другом пункту 1 МОН (у розрізі працівників державних і комунальних бібліотек), вже роз'яснює про те, що зазначена надбавка встановлюється і працівникам бібліотек, що є структурними підрозділами навчальних закладів, оскільки, відповідно до статті 6 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (32/95-ВР) бібліотеки навчальних закладів за призначенням належать до спеціальних бібліотек.
Цілком логічним і очевидним є те, що якби бібліотеки, що є структурними підрозділами навчальних закладів не відносилися б до державних чи комунальних (за формою власності), то працівникам цих бібліотек не виплачувалась б надбавка встановлена загаданою Постановою КМУ.
Отже, МОН чітко розрізняє державні (за формою власності) спеціальні бібліотеки та комунальні спеціальні бібліотеки, оскільки працівники лише таких бібліотек мають право на надбавку.
Таким чином, твердження представника позивача про те, що «законодавець чітко розмежовує поняття «державної бібліотеки» та «бібліотеки як структурного підрозділу навчального закладу», у ракурсі спірних правовідносин, є нісенітницею та абсурдом, оскільки ці поняття є непорівняльними як такі, що не мають спільних ознак (спільної платформи), як, наприклад, поняття «архітектура» і «трактор», які не мають спільних ознак.
Не існує такої форми власності як «структурний підрозділ навчального закладу».
Відповідно поняття - «державної бібліотеки» та «бібліотеки як структурного підрозділу навчального закладу» є непорівнянними, з точки зору їх змістовного навантаження.
Так, бібліотека «як структурний підрозділ навчального закладу» не є видом бібліотеки ні за формою власності, ні за значенням, ні за призначенням, а тому поняття/терміни «державна бібліотека» і «бібліотека як структурний підрозділ навчального закладу» взагалі не можуть порівнюватися, зокрема у контексті спірних правовідносин.
Крім того, безсумнівним є те, що бібліотека, зважаючи на діючі норми законодавства, може мати приставку «державна» або за формою власності або за значенням, в залежності від контексту її вживання.
Також очевидним є те, що за законами формальної логіки поняття «бібліотека як структурний підрозділ навчального закладу» може співвідноситися виключно із поняттям «навчальний заклад» як співвідношення частини і цілого.
На підставі викладеного, виникає риторичне питання до представника позивача «а яка форма власності у бібліотеки, як структурного підрозділу університету державної форми власності, якщо діюче законодавство України не розрізняє такої окремої, специфічної і надуманої форми власності як «структурний підрозділ»?
Отже, зважаючи на вищевказані норми законодавства, наукова бібліотека Тернопільського національного державного університету імені Володимира Гнатюка - це державна (за формою власності) спеціальна (за призначенням) бібліотека і до керівника цієї бібліотеки у повній мірі застосовуються вимоги статті 24 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу».
Позивачка ОСОБА_1 та її представник, адвокатка Присяжнюк М. О. у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Представник відповідача ТНПУ ім. В. Гнатюка, адвокат Пньов П. О. просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , посилався на доводи, викладені ним у відзиві та запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши надані матеріали, встановив наступні обставини.
У копіях трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 наявні, серед іншого, такі записи:
21. 02 листопада 2022 року - призначена на посаду директора наукової бібліотеки за строковим трудовим договором по 30 червня 2023 року - підстава: наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року;
22. 02 листопада 2022 року - призначена на посаду директора - підстава: наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року;
23. 02 листопада 2022 року - записи №№ 21, 22 недійсні. Призначена на посаду директора наукової бібліотеки по 01 листопада 2027 року - підстава: наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року;
24. 07 березня 2023 року - звільнена у зв'язку з закінченням строку трудового договору, п. 2 ст. 36 КЗпП України - підстава: наказ № 92-к/тр від 06 березня 2023 року;
25. 08 березня 2023 року - призначена тимчасово виконуючою обов'язки директора наукової бібліотеки до завершення процедури проведення конкурсу - підстава: наказ № 93-к/тр від 06 березня 2023 року.
01 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка, у якій просила зарахувати її на посаду директора наукової бібліотеки університету за строковим трудовим договором з 01 листопада 2010 року по 01 листопада 2017 року. До заяви додано витяг з рішенням вченої ради університету від 26 жовтня 2010 року, протокол № 3.
Згідно витягу з протоколу № 3 засідання вченої ради Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 26 жовтня 2010 року, ухвалено: за наслідками відкритого голосування («За» - 44, «Проти» - Немає) рекомендувати ректору університету професору ОСОБА_9 призначити на посаду директора наукової бібліотеки ОСОБА_1 .
Наказом № 56-к від 02 листопада 2010 року «По особовому складу» ОСОБА_1 зараховано на посаду директора наукової бібліотеки університету за строковим трудовим договором з 1 листопада 2010 по 1 листопада 2017 року зі збереженням окладу та умов оплати праці. Підстава: заява ОСОБА_1 , рішення вченої ради університету від 26 жовтня 2010 року, прот. № 3.
08 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка, у якій просила допустити її до участі в конкурсі на заміщення посади директора наукової бібліотеки.
Наказом ректора № 229 від 11 вересня 2017 року «Про допуск до процедури конкурсного відбору ОСОБА_10 » ОСОБА_1 допущено до процедури конкурсного відбору за оголошеним 10 серпня 2017 року конкурсом на заміщення посади директора наукової бібліотеки університету.
Згідно витягу з протоколу № 2 засідання вченої ради Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 26 вересня 2017 року, ухвалено: затвердити протокол лічильної комісії № 1, № 5. За більшістю голосів вважати обраною на посаду директора наукової бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка ОСОБА_1 . Так, вказаними протоколами ухвалено розподілити обов'язки між членами лічильної комісії та за більшістю голосів вважати обраною на посаду директора наукової бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка ОСОБА_1
23 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка, у якій просила продовжити з нею трудовий договір про роботу на посаді директора наукової бібліотеки з 2 листопада 2017 року як обраній за конкурсом на цю посаду.
Наказом № 99-к/тр від 31 жовтня 2017 року «Про встановлення доплати за вчене звання, про переведення, про звільнення, про прийом на роботу за сумісництвом» ОСОБА_1 за результатами конкурсу з 2 листопада 2017 року по 1 листопада 2018 року зараховано директором наукової бібліотеки університету із збереженням окладу та умов оплати праці.
26 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка, у якій просила допустити її до участі в конкурсі на заміщення посади директора наукової бібліотеки.
Наказом ректора № 257 від 05 жовтня 2018 року «Про допуск до процедури конкурсного відбору ОСОБА_2 » ОСОБА_1 допущено до процедури конкурсного відбору в трудовому колективі бібліотеки та на засіданні вченої ради університету за оголошеним 28 серпня 2018 року конкурсом на заміщення посади директора наукової бібліотеки університету.
Згідно витягу з протоколу № 3 засідання вченої ради Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 23 жовтня 2018 року, ухвалено: Затвердити протокол лічильної комісії № 1, № 2. За більшістю голосів вважати обраною на посаду директора наукової бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка ОСОБА_1 . Так, вказаними протоколами ухвалено розподілити обов'язки між членами лічильної комісії та за більшістю голосів вважати обраною на посаду директора наукової бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка ОСОБА_1
24 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка, у якій просила за результатами конкурсного відбору призначити її з 01 листопада 2018 року на посаду директора наукової бібліотеки.
Наказом № 136-к/тр від 31 жовтня 2018 року «По особовому складу» ОСОБА_1 за результатами конкурсу зараховано з 02 листопада 2018 року по 1 листопада 2022 року за строковим трудовим договором на посаду директора наукової бібліотеки із збереженням умов оплати праці.
Згідно протоколу № 1 зборів трудового колективу наукової бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 19 жовтня 2022 року ухвалено за більшістю голосів рекомендувати кандидатуру к. п. н. ОСОБА_7 на посаду директора наукової бібліотеки.
24 жовтня 2022 року ОСОБА_11 звернулася до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка із заявою, у якій просила продовжити їй з 01 листопада 2022 року трудовий договір про роботу на посаді директора наукової бібліотеки.
27 жовтня 2022 року ректором ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 399-к/тр «Про призначення ОСОБА_2 директором наукової бібліотеки», яким призначено ОСОБА_1 з 02 листопада 2022 року по 01 листопада 2027 року на посаду директора наукової бібліотеки як обрану за рішенням трудового колективу наукової бібліотеки. Підстава: заява ОСОБА_2 , витяг з протоколу зборів трудового колективу наукової бібліотеки від 19 жовтня 2022 року.
02 січня 2023 року ректором ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 3-к/тр «Про встановлення доплат і надбавок працівникам університету в 2023 році», яким встановлено з 01 січня по 31 серпня 2023 року доплати і надбавки таким працівникам університету - 1.3. Надбавки до посадового окладу: за складність, напруженість у роботі у відсотках: ОСОБА_1 , директору бібліотеки - 25%.
17 лютого 2023 року юрисконсульт ОСОБА_12 звернувся до ректора ТНПУім. В. Гнатюка із доповідною запискою, у якій вказав, що вивченням матеріалів щодо правових підстав зміни надбавки працівникам наукової бібліотеки університету встановлено порушення трудового законодавства в частині оформлення наказу про призначення на посаду директора наукової бібліотеки університету. Так, згідно вимог ст. 29 Закону України «Про оплату праці» при укладанні працівником трудового договору (контракту) роботодавець доводить до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати. Разом з тим, наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року «Про призначення ОСОБА_2 директором наукової бібліотеки» не містить відомостей про умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати та ознайомлення із цими відомостями ОСОБА_10 . На підставі викладеного пропонував невідкладно внести зміни у вищевказаний наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року в частині його доповнення відомостями про умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати ОСОБА_13 та ознайомити її із цими доповненнями (змінами) до наказу.
На підставі цієї доповідної записки 17 лютого 2023 року ректором ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 68-к/тр «Про внесення змін до наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року», яким внесено зміни до наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року «Про призначення ОСОБА_1 директором бібліотеки» та викладено його у такій редакції:
1. Призначити ОСОБА_1 з 2 листопада 2022 року до 1 листопада 2027 року на посаду директора наукової бібліотеки як обрану за рішенням трудового колективу бібліотеки.
2. Встановити ОСОБА_1 оклад за 15 тарифним розрядом, надбавку у розмірі 30 відсотків посадового окладу за вислугу років та доплату у розмірі 15 відсотків посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук із виплатою цієї заробітної плати у строки встановлені колективним договором.
27 лютого 2023 року директор наукової бібліотеки Чайка І. звернулася до ректора ТНПУ ім. В. Гнатюка із службовою запискою, у якій просила внести зміни до Положення про наукову бібліотеку Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка і Положення про репозитарій Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка у зв'язку із необхідністю уточнення деяких завдань, функцій та понять.
03 березня 2023 року секретар вченої ради ОСОБА_14 склала службову записку юрисконсульту Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка П. Пньову, у якій повідомила, що у період з 01 вересня 2022 року по даний час на засіданнях вченої ради не ставилось питання про обрання та не обирався вченою радою директор наукової бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.
06 березня 2023 рокуректором ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 91-к/тр «Про скасування наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року та наказу № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року», яким:
скасовано наказ № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року «Про призначення ОСОБА_5 директором бібліотеки»;
скасовано наказ № 68-к/тр від 17 лютого 2023 року «Про внесення змін до наказу № 399-к/тр від 27 жовтня 2022 року»;
оголошено конкурс на заміщення посади директора наукової бібліотеки університету відповідно до «Порядку обрання на посаду та звільнення з посади директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури», затвердженого вченою радою університету, протоколу № від 30 серпня 2016 року, уведеного в дію наказом ректора № 174 від 30 серпня 2016 року.
Підстава: доповідна записка юрисконсульта ОСОБА_3 , яка за своїм змістом відповідає доводам відзиву на позовну заяву.
06 березня 2023 рокуректором ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 92-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора наукової бібліотеки», яким звільнено ОСОБА_1 7 березня 2023 року з посади директора бібліотеки у зв'язку з закінченням строку трудового договору, п. 2 ст. 36 КЗпП України. Підстава: доповідна записка юрисконсульта ОСОБА_3
06 березня 2023 рокуректором ТНПУ ім. В. Гнатюка видано наказ № 93-к/тр «Про призначення ОСОБА_1 виконуючою обов'язки директора бібліотеки», яким:
призначено ОСОБА_1 тимчасово виконуючою обов'язки директора наукової бібліотеки з 8 березня 2023 року до завершення процедури проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора наукової бібліотеки університету;
встановлено ОСОБА_1 оклад за 15 тарифним розрядом, надбавку у розмірі 30 відсотків посадового окладу за вислугу років та доплату у розмірі 15 відсотків посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук із виплатою цієї заробітної плати у строки, встановлені колективним договором. Підстава: доповідна записка проректора з наукової роботи та міжнародного співробітництва ОСОБА_4 .
На копії наказу наявна відмітка «ознайомлена 06.03.2023. Витяг з наказу отримала 06.03.2023.»
Як вбачається із витягу із протоколу № 8 вченої ради Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 28 березня 2023 року ухвалено скасувати зміни і доповнення до «Порядку обрання на посаду та звільнення з посади директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури затверджених вченою радою університету (протокол № 3 від 26 жовтня 2021 року) та «Порядку заміщення посади та звільнення з посади проректорів, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концентрмейстера» затверджених вченою радою університету ( протокол № 8 від 22 березня 2022 року).
Вважати чинним «Порядок обрання та звільнення з посади директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури», яке було затверджено протоколом № 1 засідання вченої ради університету від 30 серпня 2016 року. Уведене в дію наказом ректора № 174 від 30 серпня 2016 року.
Наказом ректора, голови вченої ради № 85-р від 28 березня 2023 року «Про затвердження рішення вченої ради університету» затверджено рішення вченої ради університету від 28 березня 2023 року (протокол № 8).
Згідно довідки № 416/36-01.07, виданої головним бухгалтером ТНПУ ім. В. Гнатюка 08 травня 2023 року, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка здійснює виплату надбавки за особливі умови роботи до посадового окладу з 01 жовтня 2009 року працівникам наукової бібліотеки університету, як працівникам державної спеціальної бібліотеки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року № 1073 «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» та з урахуванням роз'яснення викладеного в листі Міністерства освіти і науки України від 11 грудня 2009 року № 1/9-876.
За встановлених судом обставин, до виниклих між сторонами правовідносин підлягають застосуванню наступні норми процесуального та матеріального права.
Згідно ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною другою ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
ОСОБА_1 у період з 01 листопада 2010 року по 01 листопада 2017 року, з 02 листопада 2017 року по 01 листопада 2018 року, та з 02 листопада 2018 року по 01 листопада 2022 року обіймала посаду директора наукової бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка на яку була зарахована за результатами конкурсу за строковим трудовим договором із збереженням умов оплати праці.
Після закінчення строкового трудового договору 01 листопада 2022 року позивачка була призначена директором наукової бібліотеки ТНПУ ім. В. Гнатюка без проведення конкурсного відбору, як обрана за рішенням трудового колективу на період з 02 листопада 2022 року по 01 листопада 2027 року.
Своє останнє призначення на обійману посаду поза конкурсом ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що на час призначення та звільнення позивачки діяв Порядок заміщення посади та звільнення з посади проректорів, директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача відділом аспірантури і докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера, затверджений вченою радою університету, протокол № 1 від 30 серпня 2016 року, уведений в дію наказом ректора № 174 від 30 серпня 2016 року, зі змінами і доповненнями, затвердженими вченою радою університету, протокол № 3 від 26 жовтня 2021 року, уведеними в дію наказом ректора № 248-р від 26 жовтня 2021 року, протокол № 8 від 22 березня 2022 року, уведеними в дію наказом ректора № 62-р від 22 березня 2023 року (далі - Порядок).
Так, цей Порядок регламентував процедуру заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників: проректорів, діяльність яких безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом; директора бібліотеки; наукового працівника бібліотеки; завідувача аспірантури, докторантури; керівника центру доуніверситетської підготовки :(завідувача підготовчого відділення); керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера (п. 1 Порядку).
Для заміщення посад проректора, діяльність якого безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом» директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача аспірантури, докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера Статутом ТНПУ конкурсного відбору не передбачено. Заміщення посади директора бібліотеки відбувається з урахуванням норм Положення про наукову бібліотеку.
Для заміщення вакантних посад без проведення конкурсного відбору застосовуються загальні норми трудового законодавства, положення Статуту ТНПУ та цього Порядку (п. 4 Порядку).
Науково-педагогічні працівники, в яких закінчується строковий трудовий договір (контракт) не пізніше ніж за два місяці до його закінчення, письмово попереджаються відділом кадрів про закінчення строку трудового договору (контракту) і звільнення з посади.
Посади проректора, діяльність якого безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом, директора й наукового працівника бібліотеки, завідувача аспірантури, докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейстера і концертмейстера, які знаходяться у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, творчій відпустці, на підвищенні кваліфікації), вакантними не вважаються і заміщуються тимчасово у порядку, визначеному законодавством України (п. 5 Порядку).
Заміщення посад керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря здійснюється за поданням першого проректора; директора бібліотеки, наукового працівника бібліотеки, завідувача аспірантури, докторантури - проректора з наукової роботи і міжнародного співробітництва; провідного концертмейстера і концертмейстера - завідувача відповідної кафедри (п. 8 Порядку).
Кандидатура на заміщення вакантної посади директора (наукового працівника) бібліотеки попередньо обговорюється на зборах трудового колективу бібліотеки. На зборах претендент на посаду доповідає (звітує) про результати роботи на посаді за попередній термін (якщо він перебував на посаді до цього часу) і ознайомлює присутніх із перспективною програмою діяльності (планом роботи) на посаді на майбутній період у випадку його призначення на посаду. У разі потреби розгляд претендента на посаду директора бібліотеки і прийняття рішення зборів трудового колективу бібліотеки може здійснюватися з використанням засобів відеозв'язку в режимі реального часу.
Збори працівників бібліотеки вважаються дійсними, якщо в них бере участь не менше 2/3 його персонального складу.
Під час відбору кандидатур на посаду директора бібліотеки збори колективу бібліотеки веде ректор або один з проректорів, як правило, проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва.
Рішення зборів трудового колективу про рекомендацію щодо призначення претендента на посаду директора бібліотеки (наукового співробітника бібліотеки) приймається відкритим голосуванням і вважається дійсним, якщо претендент набрав просту більшість голосів від присутніх на зборах членів колективу бібліотеки. Якщо голоси осіб, що брали участь у голосуванні, поділилися порівну за і проти рекомендації кандидатури на посаду, повторне голосування не проводиться і у висновку зборів колективу відображається думка всіх сторін із наведенням результатів голосування.
Претенденти мають право бути присутніми на засіданні під час обговорення їх кандидатур.
Претенденти мають бути ознайомлені з висновками колективу бібліотеки до прийняття ректором рішення про призначення на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки.
Негативний висновок не може бути підставою для відмови претенденту в розгляді його кандидатури ректором (п. 9 Порядку).
Після зборів трудового колективу кандидат на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки (за попередньою згодою ректора) подає у відділ кадрів заяву про прийняття на роботу. Претендент, за його бажанням, може надати й інші документи, що засвідчують його професійні якості. Відповідальність за достовірність поданих документів несе претендент.
Строк подання заяв та документів, підготовки контракту становить не більше 10 робочих днів після зборів трудового колективу бібліотеки (п. 9 Порядку).
Перед підписанням ректором контракту з особою, щодо якої ректором попередньо надана згода на призначення на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки, ця особа проходить співбесіду з проректорами, діяльність яких безпосередньо пов'язана з освітнім і науковим процесом, на предмет уточнення окремих посадових обов'язків професійних завдань, визначення терміну перебування на посаді, погодження В проректорами умов контракту. За результатами співбесіди проректори візують заяву претендента і лист-погодження контракту. Після цього ректор підписує контракт і видає наказ про призначення особи на посаду директора (наукового співробітника) бібліотеки на строк до п'яти років. У контракті враховуються цільові показники діяльності бібліотеки, досягнення яких повинна забезпечити особа на посаді директора бібліотеки (п. 10 Порядку).
Претендент на заміщення вакантної посади завідувача аспірантури, докторантури, керівника центру доуніверситетської підготовки, керівника центру післядипломної освіти, ученого секретаря, провідного концертмейтера, концертмейстера за поданням проректора чи завідувача кафедри (п. 8 цього Порядку) і попереднім погодженням ректором університету, подають у відділ кадрів заяву про прийняття на роботу.
Претендент, за його бажанням, може надати й інші документи, що засвідчують його професійні якості.
Строк подання заяв та документів, підготовки контракту на перелічені посади становить не більше 10 робочих днів після погодження ректором кандидатури претендента на посаду (п. 11 Порядку).
Водночас, суд вважає помилковими посилання позивачки та її адвокатки на цей Порядок, оскільки він суперечить вимогам законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, в частині дотримання процедури обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників.
Згідно з частиною першою статті 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, дотримуючись внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
У статті 23 КЗпП України передбачено, що трудовий договір може бути: безстроковим, що укладається на невизначений строк; на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
Підставою для укладення строкового трудового договору на вимогу працівника є його заява про прийняття на роботу, в якій вказуються обставини або причини, що спонукають працівника найматися на роботу за строковим трудовим договором, а також строк, протягом якого він працює.
При укладенні трудового договору на визначений строк встановлюється погодження сторін і може визначатись як конкретним терміном, так і часом настання певної події (наприклад, повернення на роботу працівниці з відпустки по вагітності, родах і догляду за дитиною; особи, яка звільнилася з роботи в зв'язку з призовом на дійсну строкову військову чи альтернативну службу, обранням народним депутатом чи на виборну посаду (або виконанням певного обсягу робіт).
Строк, на який працівник наймається на роботу, обов'язково має бути вказаний у наказі про прийняття на роботу, інакше буде вважатися, що працівник прийнятий на роботу за безстроковим трудовим договором. У трудовій книжці робиться запис без посилання на строковий характер трудових відносин.
У пункті 2 частини першої статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є, зокрема, закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення.
У частині третій статті 54 Закону України "Про освіту" педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі за контрактом. Прийняття на роботу науково-педагогічних працівників здійснюється на основі конкурсного відбору.
Основними посадами науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти є:
1) керівник (ректор, президент, начальник, директор); 2) заступник керівника (проректор, віце-президент, заступник начальника, заступник директора, заступник завідувача), діяльність якого безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом; 3) директор (начальник) інституту, його заступники, діяльність яких безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом; 4) декан (начальник) факультету, його заступники, діяльність яких безпосередньо пов'язана з освітнім або науковим процесом; 5) директор бібліотеки; 5-1) директор музею; 6) завідувач (начальник) кафедри, заступник начальника (завідувача) кафедри вищого військового навчального закладу, закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти; 7) професор; 8) доцент; 9) старший викладач, викладач, асистент, викладач-стажист; 10) науковий працівник бібліотеки; 10-1) науковий працівник музею; 11) завідувач аспірантури, докторантури (частина 1 статті 55 Закону України "Про вищу освіту").
Згідно з положеннями частин 9, 11 статті 55 Закону України "Про вищу освіту" посади науково-педагогічних працівників можуть займати особи, які мають науковий ступінь або вчене звання, а також особи, які мають ступінь магістра. Під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників - завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) передує конкурсний відбір, порядок проведення якого затверджується вченою радою вищого навчального закладу.
Пунктом 10 Положення про обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів третього і четвертого рівнів акредитації (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24 грудня 2002 року № 744, передбачено, що при прийнятті на роботу науково-педагогічних працівників може укладатися безстроковий, строковий трудовий договір, у тому числі контракт. Термін строкового трудового договору встановлюється за погодженням сторін. Вносити пропозиції щодо терміну трудового договору має право кожна із сторін".
Отже, норми трудового законодавства та спеціальні норми, що регулюють трудові правовідносини у вищих навчальних закладах, передбачають, зокрема обіймання посад науково-педагогічних працівників - завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) виключно шляхом проходження конкурсного відбору (постанова Верховного Суду від 21 жовтня 2020 року у справі № 640/11441/17, постанова Верховного Суду України у справі № 6-254цс17 від 13 вересня 2017 року).
Оскільки посада директора бібліотеки є в переліку основних посад науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти, то її заміщенню мав передувати конкурсний відбір.
У Рекомендаціях щодо проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних працівників та укладання з ними трудових договорів (контрактів), які затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України від 05 жовтня 2015 року № 1005, звернуто увагу на те, що конкурс на заміщення посади науково-педагогічного працівника в порядку конкурсного відбору або обрання за конкурсом оголошує керівник вищого навчального закладу, про що видається відповідний наказ. Оголошення про проведення конкурсу, терміни та умови його проведення публікуються на офіційному веб-сайті вищого навчального закладу, а в разі конкурсного відбору або обрання за конкурсом на посади деканів факультетів, директорів навчально-наукових інститутів, завідувачів (начальників) кафедр, директора бібліотеки також у друкованих засобах масової інформації. Водночас, оголошення про проведення конкурсу, терміни та умови його проведення можуть розміщуватись на спеціалізованих веб-ресурсах з метою забезпечення найбільш широкого доступу зацікавлених осіб до цієї інформації.
Згідно п. 1.3. Статуту Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (нова редакція), затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 18 лютого 2022 року № 207, який розміщений на офіційному веб-сайті цього навчального закладу в мережі Інтернет, університет є закладом вищої освіти державної форми власності, який належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України. Університет здійснює свою діяльність на засадах неприбутковості.
Положенням про наукову бібліотеку, затверджено вченою радою університету, протокол № 10 від 25 травня 2010 року із змінами і доповненнями, затвердженими вченою радою університету, протокол № 6 від 27 грудня 2016 року, уведеними в дію наказом ректора № 291р від 27 грудня 2016 року (далі - Положення про наукову бібліотеку), регламентовано, що бібліотека є навчальним, науковим, інформаційним та культурно-просвітницьким структурним підрозділом університету, який забезпечує літературою та інформацією навчально-виховний та науковий процеси і діє на підставі Положення про наукову бібліотеку Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (п. 1.1.).
Отже, наукова бібліотека Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, як структурний підрозділ університету, є також державною за формою власності.
За змістом частин2, 3 статті 12 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу» бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.
Згідно частини 4 статті 12 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу» бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками).
Керівники державних та комунальних бібліотек, керівники централізованих бібліотечних систем призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту на п'ять років за результатами конкурсу (частина 2 статті 24 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу»).
У відповідності до пунктів 4.1., 4.2 Положення про наукову бібліотеку, керівництво науковою бібліотекою здійснює директор, який; підпорядкований ректорові (проректорові) і є членом вченої ради університету. Директор бібліотеки обирається вченою радою і затверджується наказом ректора університету. Директор у межах своїх повноважень несе відповідальність за організацію роботи бібліотеки, результати її фінансово-господарської діяльності, стан і збереження фонду та іншого майна, видає розпорядження та накази, які обов'язкові для всіх працівників.
Положення про вчену раду університету, затверджено вченою радою університету протоколом № 7 від 23 лютого 2016 року, уведене в дію наказом ректора № 45-р від 23 лютого 2016 року, із змінами і доповненнями, затвердженими вченою радою університету, протокол № 3 від 24 жовтня 2017 року, уведеними в дію наказом ректора № 278-р від 24 жовтня 2017 року, протокол № 1 від 31 серпня 2018 року, уведеними в дію наказом ректора № 216-р від 31 серпня 2018 року, протокол № 6 від 25 січня 2022 року, уведеними в дію наказом ректора № 18 - р від 25 січня 2022 року. Пунктом 7 ч. 1 розділу 2 цього положення передбачено, що вчена рада університету обирає за конкурсом таємним голосуванням на посади завідувачів кафедр, професорів, директора бібліотеки.
Відтак, з проаналізованих судом норм Закону України «Про вищу освіту», «Про бібліотеку і бібліотечну справу», Положень про вчену раду університету та про наукову бібліотеку, суд робить висновок про те, що призначення ОСОБА_1 з 02 листопада 2022 року до 01 листопада 2027 року на посаду директора наукової бібліотеки як обрану за рішенням трудового колективу бібліотеки без проведення конкурсу не відповідало встановленій законом процедурі. Покликання позивачки та її представника на Порядок, зміст якого наведено вище, суд відхиляє, адже такий Порядок суперечив нормам закону та його чинність на час звільнення ОСОБА_1 не впливала на підставу такого звільнення. Оскільки між сторонами було укладено строковий трудовий договір, який закінчився 01 листопада 2022 року, то відповідачем правомірно прийнято рішення про звільнення ОСОБА_1 згідно пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України.
Подібним правовідносинам надав оцінку Верховний Суд у постанові від 30 жовтня 2019 року у справі № 310/2284/17.
Щодо посилань сторони позивача на чинність запису в трудовій книжці ОСОБА_1 про її призначення на посаду директора наукової бібліотеки по 01 листопада 2027 року» є безпідставними, адже після цього запису є наступний - запис від 07 березня 2023 року - звільнена у зв'язку з закінченням строку трудового договору, п. 2 ст. 36 КЗпП України - підстава: наказ №92-к/тр від 06 березня 2023 року, а відтак необхідності вносити відомості про недійсність попереднього запису про роботу немає.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає.
Відповідно до частин 1 і 3 статті 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 1, 6 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Отож, оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, він компенсується за рахунок держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 133, 137, 141, 258-268, 273, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, код ЄДРПОУ: 02125544, адреса місцезнаходження: вул. М. Кривоноса, буд. 2, м. Тернопіль, 46027.
Повний текст рішення суду складено 26 липня 2023 року.
Головуючий суддя О. Я. Герчаківська