Справа № 420/7589/23
11 серпня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону (м.Одеса) (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, НОМЕР_3 прикордонного загону (м.Бердянськ) (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до НОМЕР_1 прикордонного загону (м.Одеса) (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України (далі - відповідач-1), НОМЕР_3 прикордонного загону (м.Бердянськ) (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_3 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України щодо не оформлення документів ОСОБА_1 , передбачених п.4-5 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 р. № 392-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168", та їх неподання до НОМЕР_1 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 р. № 168, за всі дні участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період серпень-жовтень 2022 року;
- зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України невідкладно підготувати пакет документів щодо ОСОБА_1 , передбачених п.4-5 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 р. № 392-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168", та надати їх до НОМЕР_1 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 р. № 168, за всі дні участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період серпень-жовтень 2022 р.;
- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону (м.Одеса) (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", із розрахунку до 100000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримуванні збройної агресії на території Запорізької області та м.Запоріжжя в період з 12.07.2022 р. по 20.10.2022 р. за серпень 2022 р., вересень 2022 р., жовтень 2022 р.;
- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін (м.Одеса) (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168), за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримуванні збройної агресії на території Запорізької області та м. Запоріжжя в період з 12.07.2022 р. по 20.10.2022 р. за серпень 2022 р., вересень 2022 р., жовтень 2022 р. із розрахунку до 100000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених платежів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходить військову службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні та в період з 19.07.2022 р. по 27.10.2022 р. брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій м.Запоріжжя та Запорізької області в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України з метою виконання бойових завдань (бойове завдання Південного регіонального управління від 18.07.2022 р. № 402 (ДСК) "Про відрядження військовослужбовців"). Виплати позивачеві за період проходження військової служби здійснюються НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України. Виплата додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в діях та заходах за період перебування у відрядженні за липень 2022 року здійснена своєчасно в повному обсязі. Втім за серпень, вересень, жовтень 2022 року додаткову винагороду виплачено частково. Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернуся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 12.04.2023 р. поновлено строк звернення позивача до суду, відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
21.04.2022 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 04.08.2022 р. по 06.08.2022 р. та 12.08.2022 р., 18.08.2022 р., 24.08.2022 р., з 27.08.2022 р. по 28.08.2022 р., 30.08.2022 р., 12.09.2022 р., 15.09.2022 р., з 19.09.2022 р. по 27.09.2022 р., 30.09.2022 р., з 02.10.2022 р. по 03.10.2022 р., з 05.10.2022 р. по 12.10.2022 р., з 14.10.2022 р. по 15.10.2022, 18.10.2022, 21.10.2022, 23.10.2022 перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Тому відповідач виплатив позивачу додаткову винагороду, яка збільшується до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційної часу участі у таких діях та заходах в повному розмірі.
09.06.2023 р. позивач надав до суду пояснення, в яких зазначив, що мав реальні очікування на нарахування та виплату йому додаткової винагороди в повному обсязі за безпосередню участь у бойових діях/забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у складі НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України на території Запорізької області з 19.07.2022 р. по 27.10.2022 р., виконуючи бойові завдання на блокпості у н.п.Новоолександрівка. Однак, така додаткова винагорода була призначена та нарахована йому лише за періоди/дні завдання ракетних ударів по Запорізькій області та по місту Запоріжжю, натомість не включено всі дні участі позивача у бойових діях за період серпень-жовтень 2022 року.
13.06.2023 р. від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 04.08.2022р. по 06.08.2022р., з 12.08.2022р. по 12.08.2022р., з 18.08.2022р. по 18.08.2022р., з 24.08.2022р. по 24.08.2022р., з 27.08.2022р. по 28.08.2022р., з 30.08.2022р. по 30.08.2022р., з 12.09.2022р. по 12.09.2022p., 3 15.09.2022p. по 15.09.2022p., з 19.09.2022p. по 27.09.2022p., з 30.09.2022р. по 30.09.2022р., з 02.10.2022р. по 03.10.2022р., з 05.10.2022р. по 12.10.2022p., з 14.10.2022p. по 15.10.2022p., з 18.10.2022p. по 18.10.2022p., з 21.10.2022р. по 21.10.2022р., з 23.10.2022р. по 23.10.2022р., перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у зв'язку з чим останньому в повному розмірі зі сторони НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України були оформлені відповідні документи, та подальшому їх подано до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України для призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої постановою № 168, за всі дні участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період серпень-жовтень 2022 року в розрахунку на місяць пропорційної часу участі у таких діях та заходах. В свою чергу, в інші дні службового відрядження відповідно до пункту 2 Наказу 392 позивач не брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та не виконував бойових (спеціальних) завдань та інших заходів передбачених даним пунктом, що виключає обов'язок відповідача зазначати інші дні, які не пов'язані з виконанням бойових завдань безпосередньо в районі ведення бойових дій у м. Запоріжжя та Запорізької області в період з 19.07.2022 р. по 27.10.2022 р. у серпні, вересні, жовтні 2022 року. Також відповідач вказував на порушення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом.
16.06.2023 р. позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Наголошує, що був позивач застосований в охороні (обороні державного кордону або веденні бойових дій з метою організації цілодобового несення служби на блокпосту на ділянці застосування в н.п.Новоолександрівка протягом всього періоду з 19.07.2022р. по 27.10.2022р., що додатково підтверджується Витягом з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " НОМЕР_3 прикордонного загону (інв. № 1 дск від 10.07.22 р.), та розділу 1 обліку ведення бойових дій журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " НОМЕР_3 прикордонного загону (інв. № 1 дек від 10.07.22 р.). Натомість наданий 8 прикордонним загоном витяг з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " НОМЕР_3 прикордонного загону (інв. № 1 дск від 10.07.22) належним чином не заповнений, оскільки не містить дні участі позивача у бойових діях лише в періоди/дні, за які здійснена доплата, відповідачем-2 не надано. Жодного документу, що свідчив би про безпосередню участь позивача у бойових діях та виконання бойових завдань, лише в періоди/дні, за які здійснено доплату, відповідачем не надано.
Ухвалою від 11.08.2023 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповдача-2 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України молодшим інспектором прикордонної служби 2 категорії - перекладач 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".
Згідно припису начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 15.07.2022 р. № 346 повивачу запропоновано 19.0.2022 р. відбути в оперативне підпорядкування начальника НОМЕР_3 прикордонного загону.
Відповідно витягу з наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 19.07.2022 р. №64-ВВ, позивач зарахований в оперативне підпорядкування НОМЕР_3 прикордонного загону з НОМЕР_1 прикордонного загону від 19.07.2022 р.
Згідно витягу з журналу бойових дій НОМЕР_1 прикордонного загону № 47 (ДСК), том 1, стр. 4, позивач дійсно з 19.07.2022 р. по 27.10.2022 р. перебував в м. Запоріжжя та Запорізької області з метою виконання бойових завдань (Бойове завдання Південного регіонального управління від 18.07.2022 р. № 402 (ДСК) "Про відрядження військовослужбовців").
Відповідно витягу з наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 27.10.2022 р. № 138-BB, позивач виключений з оперативного підпорядкування НОМЕР_3 прикордонного загону від 27.10.2022 р.
Згідно Витягу з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " НОМЕР_3 прикордонного загону (інв. № 1 дск від 10.07.22 р.), на підставі бойового розпорядження № 71 начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 11.07.2022 р. "Про подальше виконання завдань", бойового розпорядження Командувача ОС ЗСУ від 05.03.2022 р. № 313/200/111 (гриф), бойового розпорядження Командувача ОУВ "Дніпро2 від 04.06.2022 р. № 313/ОУВ/1921 (гриф), бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " № 218Т/ОКП/БР від 10.07.202 2р., старший сержант ОСОБА_2 у складі відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " застосований в охороні (обороні) державного кордону або веденні бойових дій з метою організації цілодобового несення служби на блокпосту на ділянці застосування в н.п.Новоолександрівка в період з 19.07.2022 р. по 27.10.2022 р.
Також, згідно розділу 1 обліку ведення бойових дій журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " НОМЕР_3 прикордонного загону (інв. № 1 дек від 10.07.22), 24.08.2022 р. 04:00-04:32 старший сержант ОСОБА_2 , за інформацією ДСНС 6 04:02 1 приход з РСЗВ вул.Військбуд, 124 важливий державний об'єкт, Запорізький державний авіаційний завод "Мігремонт", влучання у паливний цех, є займання. Попередньо втрат немає; 25.09.2022р. 00:19-00:20 старший сержант ОСОБА_2 , БП "Новоолександрівка" спостерігається зарево 12 виходів ракет 3 Пд сторони. Прослуховується шум ракет в повітрі в напрямку м.Запоріжжя.
Як вбачається із витягу з додатку № 1 наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 30.11.2022 р. № 516-ОС, відповідно до листа начальника НОМЕР_3 прикордонного загону № 6068 22-Вх від 15.11.2022 р. персонал НОМЕР_1 прикордонного загону, в тому числі позивач, виконував бойове завдання в районі бойових дій згідно наступного списку: з 04.08.2022 р. по 06.08.2022 р., з 12.08.2022 р. по 12.08.2022 р., з 18.08.2022 р. по 18.08.2022 р., з 24.08.2022 р. по 24.08.2022 р., з 27.08.2022 р. по 28.08.2022 р., з 30.08.2022 р. по 30.08.2022 р., з 12.09.2022 р. по 12.09.2022 p., 3 15.09.2022 p. по 15.09.2022 p., з 19.09.2022 p. по 27.09.2022 p., з 30.09.2022 р. по 30.09.2022 р., з 02.10.2022 р. по 03.10.2022 р., з 05.10.2022 р. по 12.10.2022 p., з 14.10.2022 p. по 15.10.2022 p., з 18.10.2022 p. по 18.10.2022 p., з 21.10.2022 р. по 21.10.2022 р., з 23.10.2022 р. по 23.10.2022 р.
Згідно з довідкою, виданою начальником НОМЕР_3 прикордонного загону № 12/18 від 28.02.2023 р., довідками про участь військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових заходах у складі військової частини НОМЕР_4 за серпень 2022 р., вересень 2022 р., жовтень 2022 р. та витягу з додатку 1 наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону №516-ОС від 30.11.2022 р. (який сформовано на підставі листа начальника НОМЕР_3 прикордонного загону №6068-22-вх. від 15.11.2022 р.), позивач брав безпосередню участь у бойових діях та йому були нараховані суми додаткової винагороди, пропорційні такій участі в такі періоди: з 04.08.2022 р. по 06.08.2022 р. (нарах. 6774,19 грн.), 12.08.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.), 18.08.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.), 24.08.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.), з 27.08.2022 р. по 28.08.2022 р. (нарах. 4516,13 грн.), 30.08.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.), 12.09.2022 р. (нарах. 2333,33 грн.), 15.09.2022 р. (нарах. 2333,33 грн.), з 19.09.2022 р. по 27.09.2022 р. (нарах.21000,00 грн.), з 02.10.2022 р. по 03.10.2022 р. (нарах. 4516,13 грн.), з 05.10.2022 р. по 12.10.2022 р. (нарах. 18064,52 грн.), з 14.10.2022 р. по 15.10.2022 р. (нарах. 4516,13 грн.), 18.10.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.), 21.10.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.), 23.10.2022 р. (нарах. 2258,06 грн.).
Відповідно до вхідної телеграми № 57 14.11.2022 р. о 17:02 год. НОМЕР_3 прикордонний загін направив до НОМЕР_1 прикордонного загону довідки з днями та підставами участі ОСОБА_1 та інших військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 у бойових діях у складі військової частини НОМЕР_4 за серпень, вересень та жовтень 2022 р. Ця телеграма була прийнята НОМЕР_1 прикордонним загоном 14.11.2022 р. о 17:13 год.
Відповідно до архівної відомості ОСОБА_1 з серпня по жовтень 2022 року, а також розрахункових листів за серпень, вересень, жовтень 2022 року, суми, нараховані пропорційно дням участі позивача у бойових діях, які зазначалися вище та які виплачені в повному обсязі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" на території України введено воєнний стан, який існує по сьогоднішній день.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28.02.2022 р. прийняв постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168).
Приписами п.1 Постанови № 168 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 р. № 793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" Постанову № 168 доповнено пунктом 2-1 такого змісту: "Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів".
Згідно з пунктом 2 Постанови № 793 вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 533 затверджено Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України (далі - Положення № 533).
Пунктом 1 Положення визначено, що Адміністрація Державної прикордонної служби України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
Згідно пункту 9 Положення № 533 Адміністрація Держприкордонслужби в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС видає директиви, накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
З метою організації правильності застосування норм чинного законодавства, а саме пункту 2-1 Постанови № 168 та регулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям ДПСУ додаткової винагороди під час дії воєнного стану Адміністрацією Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПСУ) було прийнято наказ № 392/0/81-22-АГ від 30.07.2022 р. "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168", положення якого застосовувались з 01.08.2022 р. по 01.12.2022 р. (далі - Наказ № 392).
Відповідно до пункту 1 Наказу № 392 військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації ДПСУ, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.
Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 Наказу № 392 визначено, що заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
Згідно пункту 4 Наказу № 392 підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Відповідно до пункту 5 Наказу № 392 для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів).
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.
У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.
Пунктом 10 Наказу № 392 визначено, що облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проекту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покласти на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.
Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
У пункту 11 Наказу № 392 зазначається, що склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Згідно пункту 12 Наказу № 392 виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
Як встановлено судом і не заперечується сторонами, ОСОБА_1 проходить службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні, з 19.07.2022 р. по 27.10.2022 р. був відряджений до НОМЕР_3 прикордонного загону, у якому брав безпосередню участь у бойових діях.
Постановою КМУ № 168 визначено 2 види додаткових доплат до грошового забезпечення військовослужбовців під час дії воєнного стану:
до 30000 грн. військовослужбовцям, що обраховуються пропорційно, виходячи із календарного періоду проходження служби військовослужбовцем, тобто для отримання грошових коштів по даній категорії, військовослужбовцю за розрахунковий місячний період необхідно фактично нести службу;
до 70000 грн. військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів протягом місяця.
Суд критично ставиться до доводів позивача, що несення служби на блокпості у н.п.Новоолександрівка (Запорізька обл.) є участю у бойових діях або здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, оскільки у підпункті 6 частини 2 Наказу № 392 чітко зазначена умова, при якій несення служби на блокпості вважається участю у бойових діях, а саме: "виконання бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі … блокпости …, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження".
Стосовно витягу з так званого журналу службово-бойових дій (інв.№1 дск від 10.07.2022 р.) варто зазначити наступне.
Ведення Журналу бойових дій в Державній прикордонній службі України здійснюється з дотриманням вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 р. № 363 (далі - Інструкція № 363).
Відповідно до пункту 4 Розділу ІV Інструкції № 363 обов'язковими складовими Журналу бойових дій є: дата запису; загальна обстановка перед початком операції (бою); бойових склад та угрупування своїх військ та військ противника; співвідношення сил і засобів; коротке викладення завдання військовій частині (підрозділу); рішення командира та бойові завдання, поставлені підпорядкованим частинам (підрозділам); уточнені рішення та розпорядження, які віддавалися командирами (начальниками) чи були отримані від старших начальників; дані про захоплення полонених та трофеїв; втрати своїх військ і противника; можливі висновки та пропозиції щодо тактики застосування військ (сил).
Витяг з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " НОМЕР_3 прикордонного загону (інв.№ 1 дск від 10.07.2022 р.) містить лише дані щодо підрозділу, який застосовується, мету застосування, ділянку застосування, термін застосування та ПІБ військовослужбовця, його озброєння та техніку, відповідно не містить даних, які згідно Інструкції мають обов'язково бути зазначені в журналі бойових дій.
Відповідно, суд не вважає цей витяг - витягом з журналу бойових дій, а тому викладена в ньому інформація не є підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях. Також, у цьому витязі в графі "Мета застосування" міститься такий текст "Організація цілодобового несення служби на блокпосту", а відповідно до пункту 2 Наказу № 392 лише несення служби на блокпості не вважається участю у бойових діях.
Стосовно тверджень позивача про те, що 8 прикордонним загоном не було направлено до НОМЕР_1 прикордонного загону довідки про участь позивача у бойових діях, то вхідна телеграма № 57 чітко підтверджує, що такі довідки були направлені та прийняті НОМЕР_1 прикордонним загоном.
Суд також не погоджується з позицією позивача стосовно того, що НОМЕР_3 прикордонний загін зобов'язаний був направити до НОМЕР_1 прикордонного загону документи, що підтверджують безпосередню участь позивача у бойових заходах за період серпень-жовтень 2022 року (тобто бойовий наказ, журнал бойових дій або рапорт), адже пунктом 5 Наказу № 392 чітко передбачено, що для відряджених військовослужбовців безпосередня участь у бойових діях, окрім зазначених документів, підтверджується довідкою з зазначенням термінів безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях. У цій довідці обов'язково зазначаються відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 Наказу № 392, але Наказ № 392 не містить вказівок на те, що такі документи мають направлятися разом із довідкою до військової частини, з якої було відряджено військовослужбовця.
Суд, дослідивши архівну відомість ОСОБА_1 з серпня по грудень 2022 року, а також розрахункові листи за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2022 року, приходить до висновку, що позивачу було вірно нараховано та виплачено додаткову винагороду у сумах, пропорційних до часу несення ним військової служби, а також безпосередньої участі у бойових діях. У інші періоди, окрім зазначених у довідці, виданій начальником НОМЕР_3 прикордонного загону № 12/18 від 28.02.2023 р., довідок про участь військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових заходах за серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, позивач безпосередньої участі у бойових діях не брав, відповідно довідки йому не видавались, а додаткова винагорода йому не нараховувалась та не виплачувалась.
Так само, суд відхиляє позицію позивача стосовно того, що відповідач мав виплачувати додаткову винагороду у розмірі 100000 грн. кожного місяця в серпні, вересні та жовтні 2022 року. На думку суду позивачем невірно трактуються положення Постанови №168, оскільки у позовній заяві жодним чином не наводяться обґрунтування неправильності розрахунків та виплат позивачу відповідачем за кожний місяць несення служби та участі у бойових діях.
Суд зазначає, що Постанова №168 визначає не "100000 грн.", а "до 100000 грн.", тобто встановлює 100000 грн. як максимально можливий розмір суми додаткової винагороди, а не як гарантований за будь-яких обставин. При цьому, виплата цих сум здійснюється пропорційно участі в бойових діях, в порядку та на підставі документів зазначених судом вище.
Таким чином, нарахована та виплачена додаткова винагорода позивачу за серпень 2022 року, вересень 2022 року та жовтень 2022 року відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Стосовно доводів відповідача-2 про пропуск позивачем строку звернення до суду та залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.
Ухвалою від 12.04.2023 р. задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та поновлено такий строк на подачу позовної заяви.
Відповідно до ч.4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Оцінивши доводи відповідача щодо визнання причин пропуску строку звернення до суду неповажними та підстави поновлення позивачу строку звернення до суду, суд не знайшов підстав вважати, що викладений в ухвалі висновок про визнання поважними причини пропуску строку звернення був передчасним, а тому відсутні правові підстави для залишення позову без розгляду.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону (м.Одеса) (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України (65114, м.Одеса, вул.Левітана, буд.113, код ЄДРПОУ 14321386), НОМЕР_3 прикордонного загону (м.Бердянськ) (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 ).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко