10 серпня 2023 року Справа № 160/1481/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Обставини справи: через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати акт індивідуальної дії, а саме рішення оформленого листом від 25.01.2023 за №31/23/45-42 т.в.о. начальника Територіального сервісного центру МВС №7145 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області Валентина Салогуба щодо не проведення державної реєстрації транспортного засобу, а саме легкового автомобіля марки FORD Ecosport 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Територіальний сервісний центр МВС №7145 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43611933) провести державну реєстрацію транспортного засобу, а саме легкового автомобіля марки FORD Ecosport 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 25.01.2023 він через свого уповноваженого представника звернувся до Територіального сервісного центру МВС №7145 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області з заявою та необхідними документами щодо проведення державної реєстрації транспортного засобу ввезеного з-за кордону. Проте рішенням відповідача, оформленого листом № 31/23/45-42 від 25.01.2023, було відмовлено в проведенні такої державної реєстрації з постановкою на облік транспортного засобу ввезеного з-за кордону, оскільки ОСОБА_1 оголошений в розшук. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що обмежують його конституційні та законні права на розпорядження та експлуатацію власного транспортного засобу за відсутності рішення суду з підстав, які не передбачені законодавством, а також унеможливлюють виконання ним законного обов'язку, як власника цього транспортного засобу щодо його реєстрації протягом десяти діб після проведеного митного оформлення. З огляду на зазначене та з метою захисту своїх прав позивач і звернувся до суду з цим позовом.
Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/1481/23 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.
Позовна заява не відповідала вимогам, установленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), тому ухвалою суду від 06.02.2023 була залишена без руху, з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали суду від 06.02.2023, від позивача 09.02.2023 через систему «Електронний суд» надійшла заява про усунення недоліків. Проте, як видно з наданих позивачем документів, ОСОБА_1 усунуто не всі недоліки позовної заяви.
У зв'язку з цим, ухвалою суду від 13.02.2023 продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви, які зазначено в ухвалі суду від 06.02.2023, шляхом надання завіреної належним чином копії документа на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача (документ, що посвідчує особу позивача).
14.02.2023 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучено копію паспорту ОСОБА_1 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву; відкрито провадження в адміністративній справі №160/1481/23; призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
07.03.2023 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про долучення доказів, яким він надав документи для підтвердження витрат на правову допомогу.
14 березня 2023 року на електронну пошту суду, з наступним наданням 16.03.2023 оригіналу до канцелярії суду, від Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке. 25 01.2023 до ТСЦ № 7145 звернувся представник за довіреністю громадянин ОСОБА_2 із заявою №1008048574 про реєстрацію на громадянина ОСОБА_1 транспортного засобу марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , ввезеного із-за кордону по посвідченню митниці. У відповідності до вимог пункту 15 Порядку №1388 адміністратор ТСЦ № 7145 при проведенні реєстрації вказаного автомобіля здійснив перевірку за Єдиним державним реєстром МВС, під час якої за критерієм «Особа в розшуку» виявив, що особа, на яку реєструється транспортний засіб, знаходиться в розшуку. В базі даних підсистеми «Гарпун» ІП НПУ України «АРМОР» наявна інформація щодо розшукуваної особи: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Скородистик, Чорнобаївського району, Черкаської області, місце прописки та місце проживання: АДРЕСА_1 . Орган, що здійснює розшук: Служба безпеки України, розшукова справа №1592 від 29.07.2022, запобіжний захід не обрано, підстава розшуку: особа ухиляється від органів досудового розслідування, кримінальна справа №62022100110000056 від 07.07.2022, ч.1 ст. 367 КК України (Службова недбалість). Наявність в Єдиному державному реєстрі МВС інформації про розшукувану особу, на яку реєструється автомобіль, виключає можливість проведення будь-яких реєстраційних операцій відносно транспортного засобу без втручання в програмне забезпечення Єдиного державного реєстру МВС. Одночасно адміністратор ТСЦ № 7145 повідомив про подію Золотоніський районний відділ поліції ГУНП в Черкаській області. З урахуванням таких обставин, 25.01.2023 адміністратор ТСЦ № 7145 повідомив представника за довіреністю громадянина ОСОБА_2 щодо відмови в реєстрації ТЗ та надав підготовлену письмову відповідь за вихідним номером 31/23/45-42 про те, що особа, на яку реєструється автомобіль, знаходиться в розшуку, у зв'язку з цим, відсутня технічна можливість проведення будь-яких реєстраційних дій відносно даного транспортного засобу без втручання системного адміністратора Єдиного державного реєстру МВС. При підготовці відповіді громадянину ОСОБА_1 щодо відмови в реєстрації ТЗ адміністратори ТСЦ № 7145 врахували факт блокування в Єдиному державному реєстрі МВС проведення будь-яких реєстраційних операцій з транспортним засобом за наявності в базі даних підсистеми «Гарпун» ІП НПУ України «АРМОР» інформації про розшукувану особу та керувались абз. 4 підпункту 81 , абз. 7 підпункту 82 та абз. 4 пункту 9 Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери», затвердженого Постановою КМУ від 11 листопада 2009 року №1200. З урахуванням зазначеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Крім того відповідачем у відзиві на позовну заяву було висловлено клопотання про залучення як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Службу безпеки України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 було відмовлено у задоволенні клопотання Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог в адміністративній справі №160/1481/23.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
25 01.2023 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області звернувся ОСОБА_2 , як уповноважений представник за довіреністю Зінченка Ігоря Івановича, з заявою №1008048574 про проведення державної реєстрації транспортного засобу марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 ввезеного з-за кордону по посвідченню митниці
До вказаної заяви були долучені наступні документи: нотаріальний акт - довіреність від 04.11.2022 посвідчений нотаріусом Нотаріальної контори Доротою Шуман-Кжич за реєстровим номером № А5167/2022 з перекладом на українську мову; оригінал сертифікат/технічний паспорт із Сполучених Штатів Америки на легковий автомобіль марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 ; Посвідчення Державної митної служби України за № НОМЕР_3 від 19.08.2022 про реєстрацію транспортного засобу, Митна декларація за формою МД-2 від 19.08.2022 за № UА205100/2022/007333; Сертифікат відповідності від 02.12.2022, висновок експертного дослідження від 25.01.2023 № 24/7145/271, квитанції про сплату реєстраційних зборів та внеску до Пенсійного фонду України, копії паспорту громадянина України НОМЕР_4 та РНОКПП.
Листом Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області від 25.01.2023 №31/23/45-42 ОСОБА_1 було, зокрема, повідомлено, що при проведенні реєстрації автомобіля марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 проводилась перевірка за Єдиним державним реєстром МВС. При проведенні даних перевірок за критерієм «Особа в розшуку» було встановлено, що особа, на яку реєструється автомобіль - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває в розшуку, примітка «особа ухиляється від органів досудового розслідування». В зв'язку з цим, відсутня технічна можливість проведення будь-яких подальших дій по реєстрації транспортних засобів без втручання системного адміністратора Єдиного державного реєстру МВС.
Крім того, вказаним листом повідомлено, що Територіальним сервісним центром №7145 РСЦ ГСЦ в Черкаській області (філія ГСЦ МВС) буде надіслано лист до Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області щодо роз'яснення можливості реєстрації автомобіля марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 на гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який за результатами перевірки за ЄДР МВС перебуває в розшуку. Після отримання відповіді на даний лист буде повідомлено щодо можливості реєстрації даного транспортного засобу.
Не погодившись з такими діями Головного сервісного центру Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області, 27 січня 2022 року ОСОБА_1 подав скаргу до Головного сервісного центру МВС (вх. ГСЦ МВС від 30.01.2023 №3-230-2023)
Листом Головного сервісного центру МВС «Про розгляд скарги» №31/3-230-3295-2023 від 19.02.2023 ОСОБА_1 було повідомлено, серед іншого, про те, що при зверненні до сервісних центрів МВС або уповноваженого представника власника (за довіреністю) щодо здійснення реєстраційних дій із зазначеним у Вашій скарзі транспортним засобом, уповноваженими особами сервісного центру МВС, буде проведено виключно визначені пунктом 15 Порядку перевірки та у разі відсутності обмежень, здійснено перереєстрацію зазначеного транспортного засобу.
Листом Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області від 21.02.2023 №31/23/414 ОСОБА_1 було повідомлено, зокрема про те, що відповідно до п. 15 Порядку адміністратор ТСЦ №7145 при проведенні реєстрації автомобіля марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 здійснив перевірку за Єдиним державним реєстром МВС, під час якої за критерієм «Особа в розшуку» виявив, що особа, на яку реєструється транспортний засіб, знаходиться в розшуку. В базі даних підсистеми «Гарпун» ІП НПУ України «АРМОР» наявна інформація щодо розшукуваної особи: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Скородистик, Чорнобаївського району, Черкаської області, місце прописки та місце проживання: АДРЕСА_1 . Орган, що здійснює розшук: Служба безпеки України, розшукова справа №1592 від 29.07.2022, запобіжний захід не обрано, підстава розшуку: особа ухиляється від органів досудового розслідування, кримінальна справа №62022100110000056 від 07.07.2022, ч.1 ст. 367 КК України (Службова недбалість). З урахуванням вказаних обставин, працівники ТСЦ №7145 надали представнику письмову відповідь за вих. №31/23/45-42 про те, що особа, на яку реєструється транспортний засіб, знаходиться в розшуку, а тому відсутня технічна можливість проведення будь-яких реєстраційних дій відносно даного транспортного засобу без втручання системного адміністратора Єдиного державного реєстру МВС.
Крім того у зазначеному листі повідомлено, що після отримання інформації від Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області та ініціатора розшуку буде розглянуте питання щодо реєстрації вищевказаного автомобіля.
Незгода ОСОБА_1 із зазначеними діями Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України «Про дорожній рух», Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388), та Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою наказом МВС України від 11.08.2010 №379 (далі - Інструкція №379).
Статтею 1 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) визначено, що цей Закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Згідно з частинами першою, другою, четвертою, десятою та одинадцятою статті 34 Закону №3353-ХІІ державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
За приписами ст. 37 Закону України «Про дорожній рух» забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
Наказом МВС України від 29.12.2015 №1646 затверджено Положення про територіальний сервісний центр МВС (далі - Положення №1646).
Відповідно до пункту 1 розділу 1 Положення №1646 територіальний сервісний центр МВС (далі - ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС).
Розділом ІІ Положення №1646 передбачені основні функції ТСЦ МВС, відповідно до чинного законодавства, зокрема: надання платних та безоплатних послуг; здійснення комплексу заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів; здійснення в установленому порядку державного обліку зареєстрованих транспортних засобів юридичних та фізичних осіб - власників транспортних засобів і формування Єдиного державного реєстру МВС; внесення до Єдиного державного реєстру МВС інформації про накладення або зняття встановлених у визначеному законодавством порядку обмежень щодо транспортних засобів або їх власників; проведення огляду транспортних засобів для здійснення процедури їх переобладнання; здійснення прийому фізичних або юридичних осіб і розгляд звернень громадян з усіх питань, що належать до повноважень ТСЦ МВС.
Отже до повноважень відповідача як територіального сервісного центру МВС належить надання платних і безоплатних послуг, віднесених до компетенції Міністерства внутрішніх справ, зокрема, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів.
Відповідно до пункту 1 Порядку №1388 цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з приписами пункту 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Відповідно до пункту 8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»)
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:
- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений між покупцем та суб'єктом господарювання, який є власником зареєстрованого за ним транспортного засобу і здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, підписаний уповноваженою особою такого суб'єкта господарювання та скріплений печаткою (у разі наявності);
- укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою;
- договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;
- свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
- рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
- рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;
- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
- довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
- акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
- документи, що підтверджують придбання транспортного засобу для необхідності використання його під час проведення оперативно-розшукових, контррозвідувальних, розвідувальних заходів та негласних слідчих (розшукових) дій відповідно до законодавства (крім транспортних засобів, не зареєстрованих у сервісних центрах МВС);
- митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- договір фінансового лізингу або зазначений у такому договорі окремий договір купівлі-продажу (викупу) предмета лізингу, або інший договір, визначений договором фінансового лізингу;
- акт про проведений електронний аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
- рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1371);
- акт про придбання майна на аукціоні з продажу майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність);
- торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, або акт про реалізацію активів на електронних торгах, виданий Національним агентством з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів;
- акт про придбання товару на електронному аукціоні, виданий митним органом у разі продажу транспортних засобів у випадках, передбачених статтею 243 Митного кодексу України;
- договір купівлі-продажу, оформлений в електронній формі засобами електронного кабінету водія або Порталу Дія.
У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією відомості про оформлення такої декларації перевіряються шляхом надсилання запиту в електронному вигляді до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно з п.10 Порядку №1388 перша державна реєстрація транспортних засобів в Україні проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану певної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності, виданим згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, або відомостями Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстру виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником.
Згідно з абз. 1 п. 15 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів здійснюються після проведення уповноваженими особами сервісного центру МВС перевірки відповідних документів та/або відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державному Реєстрі атестованих судових експертів, автоматизованій базі даних про розшукувані транспортні засоби, банку даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірки відомостей про обмеження відчуження з Державного реєстру обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також відомостей про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), що містяться в Єдиному державному демографічному реєстрі (крім внутрішньо переміщених осіб, інформація щодо яких підтверджується даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб), відомостей про особу, що містяться в Єдиному реєстрі боржників, відповідних базах даних та державних реєстрах щодо осіб, які перебувають у розшуку, перевірки дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей, дійсності сертифіката відповідності за Державним реєстром сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстром виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником, документів, що підтверджують правомірність придбання, отримання відомостей щодо митного оформлення транспортних засобів, а також установлення відповідності конструкції вимогам правил та нормативів. За результатами таких перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться відповідний напис про їх проведення, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) і дати (крім випадків подання заяви в електронній формі через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія).
Відповідно до абз. 8 та 9 пункту 15 Порядку №1388 у разі наявності відомостей про розшук транспортного засобу його реєстрація, перереєстрація (крім випадків, визначених абзацом одинадцятим пункту 40 цього Порядку), зняття з обліку не здійснюються. Реєстрація транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, здійснюється за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки у спільному майні. У разі звернення до сервісного центру МВС особи, що перебуває в розшуку, або особи, уповноваженої діяти від її імені, реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортного засобу не здійснюється, а працівник сервісного центру МВС невідкладно інформує про виявлення такого факту Національну поліцію.
Так суд установив, що у відповідності до вимог пункту 15 Порядку №1388 адміністратор ТСЦ № 7145 при проведенні реєстрації автомобіля марки FORD Ecosport 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 здійснив перевірку за Єдиним державним реєстром МВС, під час якої за критерієм «Особа в розшуку» виявив, що особа, на яку реєструється транспортний засіб, знаходиться в розшуку. В базі даних підсистеми «Гарпун» ІП НПУ України «АРМОР» наявна інформація щодо розшукуваної особи: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Скородистик, Чорнобаївського району, Черкаської області, місце прописки та місце проживання: АДРЕСА_1 . Орган, що здійснює розшук: Служба безпеки України, розшукова справа №1592 від 29.07.2022, запобіжний захід не обрано, підстава розшуку:особа ухиляється від органів досудового розслідування, кримінальна справа №62022100110000056 від 07.07.2022, ч.1 ст. 367 КК України (Службова недбалість).
Листом Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області від 25.01.2023 за №31/23/45-42, ОСОБА_1 було повідомлено, зокрема про те, що при проведенні реєстрації автомобіля марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 проводилась перевірка за Єдиним державним реєстром МВС. При проведенні даних перевірок за критерієм «Особа в розшуку» було встановлено, що особа, на яку реєструється автомобіль - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває в розшуку, примітка «особа ухиляється від органів досудового розслідування». В зв'язку з цим, відсутня технічна можливість проведення будь-яких подальших дій по реєстрації транспортних засобів без втручання системного адміністратора Єдиного державного реєстру МВС.
Крім того, у вказаному листі також повідомлено позивача, що Територіальним сервісним центром №7145 РСЦ ГСЦ в Чернігівській області (філія ГСЦ МВС) буде надіслано лист до Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області щодо роз'яснення можливості реєстрації автомобіля марки «FORD ECOSPORT», 2019 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 на гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який за результатами перевірки за ЄДР МВС перебуває в розшуку. Після отримання відповіді на даний лист Вас буде повідомлено щодо можливості реєстрації даного транспортного засобу.
Також суд зазначає, що лист Територіального сервісного центру МВС №7145 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області від 25.01.2023 №31/23/45-42 має інформаційний характер, а не є відмовою в проведенні державної реєстрації транспортного засобу, а саме легкового автомобіля марки FORD Ecosport 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 , як помилково зазначає позивач.
Крім того, відповідно до листа Головного сервісного центру МВС «Про розгляд скарги» №31/3-230-3295-2023 від 19.02.2023 позивача повторно було повідомлено про те, що після отримання інформації від Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області та ініціатора розшуку буде розглянуте питання щодо реєстрації вищевказаного автомобіля.
Листом №1758/60/01-2023 від 15.02.2023, Золотоніський районний відділ поліції ГУНП в Черкаській області повідомив відповідача, що гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно баз даних ІПНП Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області виставлений в розшук Службою безпеки України, тому інформацією про наявність обмежень на реєстрацію транспортних засобів за гр. ОСОБА_1 , не володіє.
Також відповідачем у відзиві на позовну заяву зауважено, що станом на 10.03.2023 до нього відповідь з УСБУ в Черкаській області щодо наявності обмежень на реєстрацію транспортного засобу за розшукуваним громадянином ОСОБА_1 не надходила.
Викладене свідчить про те, що відповідачем були дотримані вимоги законодавства під час звернення до нього представника позивача з заявою про реєстрацію транспортного засобу від 25.01.2023, а саме проведено перевірки визначені пунктом 15 Порядку №1388.
Оскільки суд установив, що оскаржуваним листом Територіального сервісного центру МВС №7145 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області від 25.01.2023 №31/23/45-42 позивачеві фактично повідомлено про необхідність отримання інформації від Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області та Служби безпеки України про можливість проведення реєстрації легкового автомобіля марки FORD Ecosport 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 , а не відмовлено в такій реєстрації, то позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, тим більше, що позивачем не надано жодних доказів того, що оскаржуваними діями відповідача були порушені його права, свободи чи інтереси.
Водночас, суд зазначає, що згідно зі статтею 5 КАС України судовому захисту підлягає лише порушене право.
Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Відповідно, дії суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо: по-перше, такі дії вчинені владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції і по-друге, оспорювані дії є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Кодекс адміністративного судочинства України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Системний аналіз зазначених норм КАС України дає підстави для висновку про те, що в порядку адміністративного судочинства здійснюється захист уже порушених прав особи (при цьому, між сторонами уже виникли правовідносини, з яких у свою чергу виник публічно-правовий спір), а не захист від можливих порушень прав у майбутньому.
Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 167/592/17, від 31 липня 2018 року у справі №348/9/17, від 23 жовтня 2018 року у справі №344/4560/17, від 14 лютого 2019 року у справі №362/7962/15-а.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За викладених обставин, наведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у цій справі.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Черкаській області (вул. Лесі Українки, буд. 21, м. Черкаси, 18023, код ЄДРПОУ 43611933) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ).
Відповідач: Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Черкаській області (вул. Лесі Українки, буд. 21, м. Черкаси, 18023, код ЄДРПОУ 43611933).
Суддя Н.В. Кучугурна