Рішення від 31.07.2023 по справі 440/6280/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/6280/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.11.2022 №163650004552 про відмову у призначенні пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію за віком.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі також відповідач, ГУ ПФУ в Хмельницькій області), про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 06.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про проведення судового засідання з викликом осіб в режимі відеоконференції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 відмовлено у задоволенні клопотання про залучення третьої особи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 відмовлено у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог позивач стверджувала, що має право на пенсію за віком, як така, що досягнула пенсійного віку та набула необхідний страховий стаж. Рішенням відповідача ГУ ПФУ у Хмельницькій області 22.11.2022 №163650004552 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 29 років. Страховий стаж особи - 26 років 3 місяці 11 днів. Натомість позивач стверджувала, що має страховий стаж понад 29 років.

28.06.2023 до суду надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №163650004552 від 22.11.2022 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно заяви у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV.

Звертав увагу суду, що за доданими документами до страхового стажу позивача зараховано всі періоди.

Наполягав на тому, що страховий стаж позивача становить 26 років 03 місяці 11 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком згідно Закону №-1058-IV.

Наголошував, що в діях органів Пенсійного фонду України не вбачається будь-якої неправомірності при обчисленні розміру страхового стажу застосовано норми чинного законодавства.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У період з 03.07.2023 по 28.07.2023 включно суддя Шевяков І.С. перебував у відпустці, 29.07.2023 та 30.07.2023 вихідні дні, внаслідок чого справа розглянута судом 31.07.2023.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

Обставини справи, встановлені судом

14.11.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зі заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.

16.03.2021 за №339/35961 в Міністерстві юстиції України зареєстровано постанову правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1, якою затверджено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1).

Так, пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи ОСОБА_1 було передано на розгляд ГУПФУ в Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №163650004552 від 22.11.2022 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 14.11.2022 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV.

Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області в рішенні від 22.11.2022 №163650004552 зазначило, що:

вік заявника 60 років;

необхідний страховий стаж становить 29 років;

страховий стаж особи 26 років 3 місяці 11 днів.

Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу зараховано всі періоди.

Враховуючи зазначене, вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з підстав відсутності необхідного стажу роботи передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач оскаржила його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини першої статті 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно статті 56 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі - Інструкція № 58) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.

Відповідно до пункту 2.4. Інструкція № 58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993".

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

На виконання статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України Постановою від 12.08.1993 № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердив Порядок № 637.

Згідно пункту 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).

В пункті 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Виходячи з наведених норм Порядку №637, у разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.

У пункті 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Висновки щодо правозастосування

Як слідує зі змісту спірного рішення, позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи 29 років.

Отже, спірним при вирішенні даної справи є право позивача на призначення пенсії за віком.

Згідно частини першої статті 26 Закон №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

ОСОБА_1 14.11.2022 звернулася до ГУ ПФУ Полтавській області для призначення пенсії за віком.

Судом досліджені :

архівні довідки від 26.11.2021 №07-02/655 та та від 26.11.2021 №07-02/654, які підтверджують факт роботи позивача у колгоспах протягом січня 1981 року - липня 2005 року,

копію трудової книжки колгоспника, виданої на ім'я ОСОБА_2 , якою підтверджено період роботи з 28.07.2006 по 01.07.2007, та період перебування на обліку в центрі зайнятості з 01.08.2005 по 26.07.2006, з 21.08.2007 по 14.08.2008.

Зі змісту досліджених судом документів, наданих позивачем для підтвердження страхового стажу, та проведених підрахунків, судом встановлено, що на день звернення позивача зі заявою про призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становив 26 років 3 місяці 11 днів.

Доказів наявності більшого ніж 29 необхідних років страхового стажу, як стверджує ОСОБА_1 у позові, позивачем не надано, а судом не встановлено. Твердження ОСОБА_1 про наявність у неї стажу, більшого за 26 років, спростовано даними трудової книжки. Проведені судом підрахунки періодів зайнятості позивача за усіма наданими позивачем до позову документами, не дають підстав стверджувати про наявність стажу ОСОБА_1 у 29 років.

Разом з тим, необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України ""Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", становить саме 29 років.

Таким чином, позивач не має страхового стажу, визначеного статтею 26 Закону України ""Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим відповідач правомірно відмовив у призначенні пенсії за віком.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у призначенні пенсії з підстави відсутності страхового стажу, судом протиправності у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не встановлено.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що відповідачем в повній мірі доведено правомірність свого рішення, що вказує на безпідставність заявлених позовних вимог, а відтак доводи позивача є необґрунтованими.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що доводи позовної заяви спростовуються встановленими у справі обставинами.

Таким чином, позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і його право не може бути обмежене; заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідача під час вирішення питання про призначення пенсії, підстави для задоволення позову відсутні.

Розподіл судових витрат

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Чекірди Гната, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.С. Шевяков