Рішення від 10.08.2023 по справі 440/7265/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/7265/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації, Відділу з питань надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки населенню № 2 Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

визнати протиправною бездіяльність Відділу з надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню та роботи з інформаційними системами №2, яка полягає у ненаправленні до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації звернення і справи загалом про прийняття рішення видати мені Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р, категорія 1;

визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації , яка полягає у невитребуванні з Відділу з надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню та роботи з інформаційними системами №2 заяви та справи загалом для прийняття рішення про видачу Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські й АЕС у 1986р., категорія 1;

зобов'язати Відділ на протязі трьох днів з дати оголошення вступної і резолютивної частини рішення суду направити до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації документи справи для розгляду заяви про видачу посвідчення категорії І;

допустити негайне виконання рішення суду.

Під час розгляду справи суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації (далі також відповідач-1, Департамент), Відділу з надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню та роботи з інформаційними системами №2 (далі також відповідач-2, Відділ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 12.06.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що звернувся до відповідача-2 з проханням направити документи (особову справу) до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації для розгляду питання про встановлення статусу та видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії). Однак, відповідачем-2 заява з додатками до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Полтавської обласної військової адміністрації не передавалися, засідання комісії не проводилось, протокол не оформлювався.

Таку бездіяльність відповідачів ОСОБА_1 вважав протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом порушених прав.

04.07.2023 від відповідача-2 надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позову. Зазначала, що Управлінням направлено подання від 20.06.2023 №06-46/771 до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян з наявними матеріалами по справі ОСОБА_1 по питанню видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, про що повідомлено заявника.

Крім того повідомила, що Відділ з питань надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню та роботи з інформаційними системами №2 з 18.01.2023 перейменовано на Відділ з питань надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки населенню №2 і він не є юридичною особою, а є структурним підрозділом Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації.

27.07.2023 до суду надійшов відзив відповідача-1, у якому представник Департаменту проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позовні вимоги є неактуальними, так як спірні правовідносини вже вирішені.

Пояснювала, що 20.06.2023 за №06-46/741 Департаментом зареєстровано подання управління соціального захисту населення Лубенської районної військової адміністрації щодо направлення до Регіональної комісії заяви з додатками учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорії 2) серія А ОСОБА_1 .

Справу ОСОБА_1 розглянуто на засіданні Регіональної комісії 10.07.2023. За результатами розгляду наявних у справі документів, прийнято рішення: видати посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (категорія 1) серії А ОСОБА_1 (з урахуванням рішення Оржицького районного суду від 04.02.2002). Оформлене належним чином посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (категорія 1) серії НОМЕР_1 видане 10.07.2023 Регіональною комісією року Полтавської облвійськадміністрації 14.07.2023 надіслано до управління соціального захисту населення Лубенської районної військової адміністрації для вручення ОСОБА_1 органами соціального захисту за місцем проживання.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження.

Обставини справи, встановлені судом

Восени 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Лубенської РВА зі заявою щодо видачі йому посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" категорії 1 Серії А, у зв'язку з встановленням групи інвалідності.

До заяви долучив експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 28.07.2022 №99 та довідку МСЕК від 14.09.2022 №471545 про встановлення причинного зв'язку захворювання та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" категорії 2, видане Полтавською ОДА 18.03.2002, що підтверджено відповідачами.

Листом від 28.11.2022 №10-43/908 Відділ з надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню та роботи з інформаційними системами №2 (на даний час Відділ з питань надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки населенню №2) повідомив ОСОБА_1 про необхідність подання заявником додаткових документів для передачі Відділом справи до регіональної комісії.

20.06.2023 відповідачем-2 направлено подання вих. №06-46/771 до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян з наявними матеріалами по справі ОСОБА_1 по питанню видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.

Справу ОСОБА_1 розглянуто на засіданні Регіональної комісії 10.07.2023.

За результатами розгляду наявних у справі документів, прийнято рішення: видати посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (категорія 1) серії А ОСОБА_1 (з урахуванням рішення Оржицького районного суду від 04.02.2002), що підтверджується витягом з протоколу №6 від 10.07.2023.

Оформлене належним чином посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (категорія 1) серії НОМЕР_1 видане 10.07.2023 Регіональною комісією року Полтавської облвійськадміністрації 14.07.2023 отримано ОСОБА_1 , що підтверджується самим позивачем у наданих суду поясненнях.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо тривалого непередання на розгляд Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Полтавської обласної військової адміністрації в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації заяви ОСОБА_1 з додатками, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.

Норми права, які підлягають застосуванню

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Статтею 14 вищевказаного Закону визначені категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, якою затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються на підставі одного з таких документів:

довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження;

довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.

Пунктом 11-1 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян передбачено, що для отримання посвідчення особи подають заяви разом з необхідними документами, зазначеними у пункті 11 цього Порядку, до районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а в разі коли така послуга надається через центр надання адміністративних послуг, - до центрів надання адміністративних послуг.

Виконавчий орган сільських, селищних, міських, районних у містах рад або центр надання адміністративних послуг протягом семи робочих днів з дати надходження заяви разом з відповідними документами у паперовій формі передає їх виконавчому органу міської ради міста обласного значення, районній держадміністрації.

Виконавчий орган міської ради міста обласного значення, районна держадміністрація на підставі отриманої електронної справи перевіряє пакет документів та після отримання їх у паперовій формі передає уповноваженому органу.

Видача посвідчення особі провадиться уповноваженим органом через районні в мм. Києві та Севастополі держадміністрації або виконавчий орган сільських, селищних, міських, районних у містах рад або центр надання адміністративних послуг.

Висновки щодо правозастосування

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Спір у цій справі стосується тривалого зволікання відповідача-2 у передачі документів на розгляд Регіональної комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Полтавської обласної військової адміністрації, а також невитребуванні Департаментом соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації з Відділу з надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню та роботи з інформаційними системами №2 заяви та справи загалом для прийняття рішення про видачу Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські й АЕС у 1986р., категорія 1.

Перевіряючи правомірність відмови відповідача-2 у передачі документів на розгляд комісії, суд вважає за необхідне вказати на такі обставини та приписи законодавства.

Відповідачем-2, за його поясненням, заява ОСОБА_1 не була винесена на розгляд Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, у зв'язку з відсутністю, відповідно до вимог пункту 11 Порядку, предмету розгляду, а саме: первинних документів з підприємства про відрядження ОСОБА_1 для виконання робіт в населених пунктах зони відчуження.

Однак, суд зазначає, що відповідно до пункту 3 Положення про регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 02.08.2018 №659, основними завданнями регіональної комісії є розгляд та аналіз документів, які, відповідно до законодавства, є підставою для видачі посвідчень особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; прийняття рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень згідно з Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551.

Більш того, відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Таким чином, після отримання заяви позивача з доданим документами відповідач-2 повинен був направити їх на розгляд Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, для розгляду питання встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 на підставі наявних документів.

Однак Відділом в порушення вимог вищевказаного Положення листом від 28.11.2022 №10-43/908 повідомлено позивача про необхідність надання повного пакету документів, а саме розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням роботи (служби) в зоні відчуження, без винесення на розгляд Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Вказану бездіяльність Відділу суд вважає протиправною, оскільки відповідач-2 не виконав свого обов'язку щодо своєчасного надання особової справи позивача на розгляд регіональної комісії, натомість перебрав на себе повноваження та вимагав подання додаткових доказів, які були наявні в особовій справи ОСОБА_1 (рішення Оржицького районного суду від 04.02.2002, яким встановлено відповідні факти).

Водночас, судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача-1, адже обов'язку витребовувати особові справи Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян на Департамент не покладено. Тому права позивача порушені саме бездіяльністю Відділу, а позовні вимоги, звернуті до Департаменту - задоволенню не підлягають.

Крім того, з матеріалів справи виявлено та підтверджується позивачем, що відповідачем-2 20.06.2023 направлено подання №06-46/771 до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян з наявними матеріалами по справі ОСОБА_1 , тому підстави для зобов'язання Відділу направити документи відсутні.

Відповідно, і клопотання допустити негайне виконання рішення суду не підлягає задоволенню.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації (вул. Ціолковського, 47 м. Полтава, 36023, код ЄДРПОУ 03195234), Відділу з питань надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки населенню № 2 Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 38, смт Оржиця Лубенський район, Полтавська область, 37700) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу з питань надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки населенню №2 Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації щодо тривалого непередання, відповідно до норм Порядку видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551, на розгляд Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян заяви з додатками ОСОБА_1 про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков