Рішення від 05.07.2023 по справі 760/5155/23

Справа №760/5155/23 2-о/760/197/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2023 року м. Київ

Солом'янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Ішуніної Л. М.

за участю:

секретаря судового засідання Отруби В. В.,

прокурора Лапшина О. В.,

представник заявника Скляр К. В.,

представник заінтересованої особи Гринник М. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницької Тетяни Анатоліївни в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересовані особи: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація, ОСОБА_1 , про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2023 року Перший заступник Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницька Т. А., яка діє в інтересах держави в особі Київської міської ради, звернулася до суду з указаною заявою, в якій просить визнати однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради.

Свою заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її поховання здійснено за рахунок держави.

Згідно інформації КП КМР «Київське бюро технічної інвентаризації» від 07 листопада 2022 року померлій на праві власності належить однокімнатна квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади міста Києва ОСОБА_2 мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, Солом'янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що актових записів про народження, шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей, зміну імені, відносно ОСОБА_2 не виявлено.

Водночас, спадкова справа щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася, але наявна інформація про посвідчення заповіту.

Однак, моніторингом відомостей офіційного вебсайту Судова влада України встановлено, що позовної заяви про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини не подано.

Таким чином, спадкоємці за законом у померлої відсутні, а за заповітом - спадщину не прийнято у встановлений законом строк.

Враховуючи викладене, а також той факт, що після смерті ОСОБА_2 , ніхто спадщину не прийняв, вищевказане майно має бути визнано відумерлою спадщиною та перейти до територіальної громади міста Києва, тому заявник звернулася до суду з указаною заявою.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 березня 2023 року для розгляду зазначеної позовної заяви визначено головуючого суддю Ішуніну Л. М.

Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 14 березня 2023 року вищевказану справу прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку окремого провадження.

26 квітня 2023 року до суду надійшли письмові пояснення представника Київської міської ради, в яких зазначив, що підтримує заяву про визнання спадщини відумерлою та просив її задовольнити.

02 травня 2023 року до суду надійшли письмові пояснення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, в яких її представник не заперечує проти задоволення заяви та визнання спадщини відумерлою, оскільки матеріалами справи підтверджується, що спадкоємці за заповітом і за законом після смерті ОСОБА_2 відсутні, та спадкова справа після її смерті не заводилась.

30 травня 2023 року до суду подано письмові пояснення Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, в яких зазначено, що прокуратурою здійснювалися дії щодо встановлення місцезнаходження особи спадкоємиці ОСОБА_2 , яка не вступила в спадщину, оскільки згідно інформації зі спадкового реєстру спадкові справи після смерті ОСОБА_2 , станом на 01 травня 2023 року відсутні. Так, відповідно до інформації з вебсайту Судова влада України позовної заяви або рішення про надання додаткового строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 не виявлено. За інформацією Солом'янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) щодо надання інформації про державну реєстрацію актів цивільного стану відносно ОСОБА_1 по відділу не виявлено. Відповідно до Автоматизованої системи виконавчого провадження інформація щодо ОСОБА_1 відсутня. Крім того, згідно з відомостями з Єдиного реєстру боржників, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформація щодо ОСОБА_1 відсутня. За інформацією з Реєстру територіальної громади міста Києва громадянка ОСОБА_1 , зареєстрованою в Солом'янському районі міста Києва не значиться. Відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо перетинання державного кордону України вищевказаною громадянкою унеможливлює проведення її однозначної ідентифікації у зв'язку з відсутністю інформації про її громадянство.

30 травня 2023 року ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи ОСОБА_1 .

Заявники - представник Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, який діє в інтересах Київської міської ради та представник Київської міської ради в судовому засіданні заяву підтримали, просили її задовольнити з підстав, викладених у ній.

Представник заінтересованої особи в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви, посилаючись на обставини, викладені у письмових поясненнях.

ОСОБА_1 , будучи повідомленою про дату, час та місце судового розгляду, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила.

Вислухавши учасників справи, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою (пункт 8 частини другої статті 293 ЦПК України).

Судом установлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Київ, що підтверджується актовим записом про смерть від 02 лютого 2022 року № 2420 (а. с. 11).

Поховання померлої здійснено за рахунок держави, на підставі дозволу на видачу трупа Солом'янської окружної прокуратури міста Києва від 25 січня 2022 року № 10.59-44-706ВИХ-22 (а. с. 12).

За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 20 січня 2023 року № 108-577 ОСОБА_2 мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , з 06 вересня 1979 року та у вказаній квартирі зареєстрована була лише вона (а. с. 17-18).

У відповідності до частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Таким чином на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.

Згідно інформації Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 07 листопада 2022 року № 062/14 - 10172 (И-2022) про право власності на майно, квартира за адресою: АДРЕСА_2 , на праві власності зареєстрована за ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 11 січня 1994 року (а. с. 15-16).

Тож, після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З листів Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори за вих.№ 245/01-16 від 18 січня 2023 року, вих.№ 1572/01-16 від 25 квітня 2023 року, вих.№ 1168/01-16 від 02 травня 2023 року, та вих.№ 2382/01/-16 від 20 червня 2023 року вбачається, що згідно з інформаційними довідками зі Спадкового реєстру № 71189942, № 72214564, № 72309509 та № 72893754, станом на 18 січня 2023 року, 21 квітня 2023 року, 01 травня 2023 року та 20 червня 2023 року, після смерті гр. ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась.

Водночас, згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 10 червня 2022 року № 69178203 виданої Дев'ятою київською державної нотаріальною конторою, а також листом Першої київської державної нотаріальної контори від 17 лютого 2023 року № 1127/01-16, ОСОБА_2 був складений заповіт, що посвідчений 06 листопада 2008 року державним нотаріусом Першої київської державної нотаріальної контори Майхеркевич О. І. та зареєстрований в реєстрі за № 21-951 (а. с. 21, 28).

Відповідно до змісту заповіту ОСОБА_2 все її майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось і взагалі все те, що її буде належати на день смерті і на що вона матиме за законом право заповідає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 29).

Однак, як вбачається з відомостей Спадкового реєстру ОСОБА_1 не зверталась із заявою про прийняття спадщини, тобто не прийняла спадщину у встановлений законом шестимісячний строк.

Крім того, з офіційного вебсайту Судова влада України встановлено, що ОСОБА_1 з позовною заявою про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини не зверталась.

Дії Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, вчиненні з метою встановлення місцезнаходження ОСОБА_1 результатів не дали. Так, за інформацією Солом'янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) актових записів цивільного стану відносно ОСОБА_1 по відділу не виявлено. Згідно з відомостями Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1 зареєстрованою в Солом'янському районі міста Києва не значиться.

Відповідно до Автоматизованої системи виконавчого провадження інформація щодо ОСОБА_1 відсутня. Крім того, згідно з відомостями з Єдиного реєстру боржників, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформація щодо ОСОБА_1 відсутня.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 27 лютого 2023 року № 324199539 право власності не зареєстроване на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 23).

До того ж, Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) листом від 23 червня 2022 повідомлено про відсутність актових записів про народження, шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей, зміну імені відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 26).

З огляду на викладене, судом установлено, що після смерті ОСОБА_2 відсутні спадкоємці за законом, а спадкоємиця за заповітом - ОСОБА_1 не прийняла спадщину у встановленому чинним законодавством порядку, встановити її місцезнаходження виявилося неможливим, з позовом про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини до суду не зверталась, а також відсутні особи, які усунені від права на спадкування чи мали б право на спадщину, але не прийняли чи відмовились від її прийняття.

Приписами частин першої, другої та третьої статті 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.

Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Беручи до уваги вищевикладене, залишена після смерті ОСОБА_2 спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_2 , має бути визнана відумерлою спадщиною і перейти у власність територіальної громади міста Києва.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України представництво інтересів держави у суді покладається на органи прокуратури.

Частиною третьою 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною четвертою статті 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Враховуючи викладене, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Київська міська рада як розпорядник майна територіальної громади міста Києва.

Разом з цим, прокуратурою встановлено неналежне виконання Київською міською радою повноважень щодо контролю за використанням комунального майна.

Незважаючи на те, що після смерті спадкодавця минуло вже більше ніж рік, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час вказаний обов'язок не виконаний, не вжито заходів щодо оформлення права власності на вказане майно. Враховуючи це, існує ризик безконтрольного використання або заволодіння квартирою незаконним шляхом, враховуючи непоодинокі квартирні шахрайства у столиці із майном померлих, які не мають спадкоємців.

Більш того, окружна прокуратура листами від 31 жовтня 2022 року № 10.59-44-9094вих-22, від 12 січня 2023 року № 44-393вих-23 та від 20 лютого 2023 року № 44-2110вих-23 зверталась до Київської міської ради із відповідним повідомленнями вказаної інформації, у тому числі щодо встановлення факту відсутності спадкоємців у померлої, а у подальшому, і про вирішення питання щодо звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою (а. с. 31, 35, 38).

Однак, у відповідь листом від 18 січня 2023 року № 056/95-08/893 Київська міська рада в особі Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, який є уповноваженим органом, що здійснює представництво Київради у таких правовідносинах, повідомила окружну прокуратуру про те, що заходи цивільно-правового характеру в інтересах територіальної громади в даному випадку, не вживались, а тому вона просить звернутися із відповідною заявою до суду, саме окружну прокуратуру (а. с. 37), що свідчить про те, що відповідні органи місцевого самоврядування та державної влади міста Києва не здійснюють у повній мірі свої повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади на спірний об'єкт нерухомого майна.

Вказане свідчить про самоусунення відповідних органів місцевого самоврядування столиці від дієвого захисту майнових інтересів територіальної громади міста Києва.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

З огляду на викладене, суд вважає законним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до статей 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини свідчать про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки зазначені докази підтверджують як факт наявності в померлої спадкового майна у виді права власності на квартиру, так і той факт, що протягом більше ніж одного року спадщину після її смерті ніхто не прийняв, а відтак дане майно слід визнати відумерлою спадщиною.

Керуючись Конституцією України, статтею 1277 ЦК України, статтями 1-23, 76-81, 89, 95, 131, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 334, 338, 315, 352, 354, 355 ЦПК, суд

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Визнати однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 відумерлою спадщиною, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л. М. Ішуніна