Справа №760/207/23 2-о/760/22/23
06 червня 2023 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Ішуніної Л. М.
за участю:
секретаря судового засідання Отруби В. В.,
представника заявника Лапшиної О. В.,
представника Київської міської ради Харитонова М. С.,
представника Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації Гриник М. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницької Тетяни Анатоліївни в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа - Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація, про визнання спадщини відумерлою,
У грудні 2022 року Перший заступник Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницька Т. А., яка діє в інтересах держави в особі Київської міської ради, звернулася до суду з указаною заявою, в якій просить визнати трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради.
Свою заяву мотивує тим, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її поховання здійснено за рахунок держави.
Згідно інформації КП КМР «Київське бюро технічної інвентаризації» від 28 червня 2022 року померлій на праві власності належить трикімнатна квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади міста Києва ОСОБА_1 мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що актових записів про народження, шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей відносно ОСОБА_1 не виявлено.
Водночас, спадкова справа щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 не заводилася, заповіти не посвідчувалися.
Таким чином, спадкоємці у померлої відсутні.
Враховуючи викладене, а також той факт, що після смерті ОСОБА_1 , ніхто спадщину не прийняв, вищевказане майно має бути визнано відумерлою спадщиною та перейти до територіальної громади міста Києва, тому заявник звернулася до суду з указаною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 січня 2023 року для розгляду зазначеної позовної заяви визначено головуючого суддю Ішуніну Л. М.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 13 січня 2023 року вищевказану справу прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку окремого провадження.
15 лютого 2023 року до суду надійшли письмові пояснення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, в якій її представник не заперечує проти задоволення заяви та визнання спадщини відумерлою, оскільки матеріалами справи підтверджується, що спадкоємці за заповітом і за законом після смерті ОСОБА_1 відсутні, та спадкова справа після її смерті не заводилась.
Заявники - представник Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, який діє в інтересах Київської міської ради та представник Київської міської ради в судовому засіданні заяву підтримали, просили її задовольнити з підстав, викладених у ній.
Представник заінтересованої особи в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви, посилаючись на обставини, викладені у письмових поясненнях.
Вислухавши учасників справи, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою (пункт 8 частини другої статті 293 ЦПК України).
Судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Київ, що підтверджується актовим записом про смерть від 01 листопада 2021 року № 23905 (а. с. 11).
Поховання померлої здійснено за рахунок держави, на підставі дозволу на видачу трупа Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, від 27 жовтня 2021 року № 10.59-44-9106ВИХ-21. (а. с. 12).
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 26 жовтня 2022 року № 108-9199 ОСОБА_1 мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , з 23 жовтня 1962 року та у вказаній квартирі зареєстрована була лише вона (а. с. 25-26).
У відповідності до частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Таким чином на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.
Згідно інформації Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 27 жовтня 2022 року № 062/14 - 9860 (И-2022) про право власності на майно, квартира за адресою: АДРЕСА_2 на праві власності зареєстрована за ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 10 лютого 1997 року (1/2 частика) та свідоцтва про право на спадщину, виданого 26 травня 2005 року (1/2 частина) (а. с. 15-17).
Тож, після смерті ОСОБА_1 залишилась спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З листів Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори за вих.№ 3333/01-16 від 27 жовтня 2022 року, вих.№ 3789/01-16 від 27 грудня 2022 року та вих.№ 1666/01/-16 від 02 травня 2023 року вбачається, що згідно з інформаційними довідками зі Спадкового реєстру № 69348586, № 71044828 та № 72309392, станом на 30 червня 2022 року, 27 грудня 2022 року та 01 травня 2023 року, після смерті гр. ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась та від її імені заповіти відсутні (а. с. 21-24).
Крім того, згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 27 грудня 2022 року № 318957451, право власності не зареєстроване на зазначений вище об'єкт нерухомості (а. с. 35).
До того ж, Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) листом від 18 листопада 2022 за № 145/21.8-80 року повідомлено про відсутність актових записів про народження, шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей, зміну імені, смерть відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 19).
З огляду на викладене, судом установлено, що після смерті ОСОБА_1 відсутні спадкоємці за заповітом і за законом, а також особи, які усунені від права на спадкування чи мали б право на спадщину, але не прийняли чи відмовились від її прийняття.
Приписами частин першої, другої та третьої статті 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Беручи до уваги вищевикладене, залишена після смерті ОСОБА_1 спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_2 , має бути визнана відумерлою спадщиною і перейти у власність територіальної громади міста Києва.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України представництво інтересів держави у суді покладається на органи прокуратури.
Частиною третьою 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з частиною четвертою статті 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Враховуючи викладене, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Київська міська рада як розпорядник майна територіальної громади міста Києва.
Разом з цим, прокуратурою встановлено неналежне виконання Київською міською радою повноважень щодо контролю за використанням комунального майна.
Незважаючи на те, що після смерті спадкодавця минуло вже більше ніж рік, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час вказаний обов'язок не виконаний, не вжито заходів щодо оформлення права власності на вказане майно. Враховуючи це, існує ризик безконтрольного використання або заволодіння квартирою незаконним шляхом, враховуючи непоодинокі квартирні шахрайства у столиці із майном померлих, які не мають спадкоємців.
Більш того, окружна прокуратура листами від 24 жовтня 2022 року № 10.59-39-1440вих-22 та від 21 листопада 2022 року № 10.59-44-9955вих-22 зверталась до Київської міської ради із відповідним повідомленнями вказаної інформації, у тому числі щодо встановлення факту відсутності спадкоємців у померлої, а у подальшому, і про вирішення питання щодо звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою (а. с. 27, 31).
Однак, у відповідь листом від 25 листопада 2022 року № 056/95-08/20776 Київська міська рада в особі Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, який є уповноваженим органом, що здійснює представництво Київради у таких правовідносинах, повідомила окружну прокуратуру про те, що заходи цивільно-правового характеру в інтересах територіальної громади в даному випадку, не вживались, а тому вона просить звернутися із відповідною заявою до суду, саме окружну прокуратуру (а. с. 33-34), що свідчить про те, що відповідні органи місцевого самоврядування та державної влади міста Києва не здійснюють у повній мірі свої повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади на спірний об'єкт нерухомого майна.
Вказане свідчить про самоусунення відповідних органів місцевого самоврядування столиці від дієвого захисту майнових інтересів територіальної громади міста Києва.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
З огляду на викладене, суд вважає законним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до статей 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини свідчать про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки зазначені докази підтверджують як факт наявності в померлої спадкового майна у виді права власності на квартиру, так і той факт, що протягом більше ніж одного року спадщину після її смерті ніхто не прийняв, а відтак дане майно слід визнати відумерлою спадщиною.
Керуючись Конституцією України, статтею 1277 ЦК України, статтями 1-23, 76-81, 89, 95, 131, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 334, 338, 315, 352, 354, 355 ЦПК, суд
Заяву задовольнити.
Визнати трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 відумерлою спадщиною, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л. М. Ішуніна