Справа № 578/1262/23>
провадження № 2-о/578/30/23
Ухвала
Іменем України
11 серпня 2023 року смт Краснопілля
Краснопільський районний суд Сумської області в особі судді Басової В.І., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сумський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, -
08 серпня 2023 року заявник звернулась до Краснопільського районного суду Сумської області із заявою, у якій просив: встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 однією сімєю без реєстрації шлюбу у період з 2006 року по день зникнення безвісті останнього, тобто по 09.10.2022. В обґрунтування заяви, зокрема зазначено, що заявник проживала з ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації шлюбу. З 2022 року ОСОБА_2 проходив військову службу та 09.10.2022 року при виконанні бойового завдання зник безвісті, що підтверджується повідомленням № 7 від 11.10.2022 року виданого Сумським РТЦК та СП та актом службового розслідування від 15.10.2022 року. Для отримання заявницею, як членом сім'ї зниклого безвісті військовослужбовця грошового забезпечення військовслужбовця який зник безвісті, необхідно встановити факт її проживання з ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації шлюбу у період з 2006 року по день зникнення безвісті останнього, тобто по 09.10.2022.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що у відкритті провадження у справі слід відмовити, з наступних підстав.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність.
Згідно ч.1 ст.19 КАС України справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійснені ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг ( пункт 7 частина 1статті 4 КАС).
Приватно-правовий інтерес (зокрема, ініціювання справи про встановлення факту) не повинен використовуватися учасниками для оцінки обставин, які становлять предмет доказування у адміністративному провадженні, чи з метою створення поза межами такого передумов для визнання доказу, отриманого у такому провадженні, належним та допустимим. Встановлення факту у даній справі не є самостійною метою, а є передумовою для задоволення адміністративного позову.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 08.06.2022 справа № 127/12175/21 сформульовано правовий висновок, відповідно до якого, визначаючи, чи пов'язується з встановленням зазначеного факту виникнення у заявника певних цивільних прав та обов'язків, суд застосовує положення статті 1 ЦК України.
За змістом частини першої статті 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (цивільні відносини). Тобто цивільними є відносини, які відповідають наведеним критеріям. Відповідно, у порядку цивільного судочинства, за загальним правилом, не підлягають вирішенню спори (розгляду заяви), що виникають не з цивільних, земельних, трудових, сімейних або житлових правовідносин. Усі інші спори, що виникають у публічно-правових відносинах за участю осіб, підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства виключно у тих випадках, коли безпосередньою нормою процесуального права визначено, що вирішення такого спору належить здійснювати саме в порядку цивільного судочинства.
Вимоги заявниці у цій справі пов'язані з доведенням наявності у заявниці, підстав для призначення та отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог ст.16, ст 16-1 ЗУ «Про соціальний та правловий захист військовослужбовців та членів їз сімей» і не пов'язані з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Оскільки відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є вирішення спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод, та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, встановити факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу для одержання виплат в разі смерті військовослужбовця можливо винятково під час розгляду справи у суді адміністративної юрисдикції у зв'язку з оскарженням рішення (дій/бездіяльності) суб'єкта владних повноважень. В адміністративній справі встановлення такого факту не є самостійною метою, а є передумовою задоволення адміністративного позову.
Враховуючи суб'єктний склад та зміст правовідносин сторін, вимоги ст. 2 КАС України, зазначена справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та належить до юрисдикції адміністративного суду.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 січня 2023 року у справі № 214/1309/21.
Пунктом 1 частини першої статті 186 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись пунктом п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України,
Відмовити у відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сумський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційні скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.І.Басова