Рішення від 10.08.2023 по справі 200/2435/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2023 року Справа№200/2435/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_2 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначила, що вона відповідно до наказу ГУ МВС України в Донецькій області від 30.09.2013 року № 439 о/с «По особовому складу» була звільнена у відставку за п. 65 «б» (через хворобу) в званні підполковник міліції з посади старшого слідчого в особливо важливих справах організаційно-методичного відділу слідчого управління ГУМВС України в Донецькій області. Вислуга років на 30.09.2013 складала 21 рік 00 місяців 15 днів. На обліку позивач перебуває в ГУ ПФУ в Харківській області, так як є внутрішньо переміщеною особою. Позивач зауважила, що до 01.10.2022 року її пенсія складала 4036,89 грн з урахуванням 58% від основного розміру пенсії - 6960 грн. З 01.07.2021 року на підставі постанови КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» до її пенсії установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. і пенсія позивача склала 6036,89 грн. Позивач зазначила, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2022 року по справі №200/14164/21 відповідачем був проведений перерахунок її пенсії з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» та підсумок її пенсії з надбавками з урахуванням 58% від основного розміру пенсії - 16669,19 грн. склав 9668,19 грн., а з 01.10.2022 року - 11 021,74 грн. Позивач наголосила на тому, що після вказаного перерахунку пенсії, проведеного на виконання згаданого вище судового рішення, відповідач не виплачує їй передбачену постановою № 713 доплату у розмірі 2000,00 грн. Позивач зазначила, що відповідно до листа відповідача пенсія з урахуванням рішення суду їй виплачується з 01.10.2022 року та відповідно до інформації з пенсійної справи від 26 жовтня 2022 року доплату до її пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбачену постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» не нараховано. Позивач зазначила, що з відповіді відповідача від 19.05.2023 року на її звернення щодо поновлення виплат у сумі 2000,00 грн., було зазначено, що на виконання постанови КМУ №713 до основного розміру пенсії з 01.07.2021 року було встановлено щомісячну доплату, у вересні 2022 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2022 року по справі №200/14164/21, з 01.12.2019 відповідачем здійснено перерахунок пенсії. Відповідно до постанови КМУ №713, у разі коли пенсія переглядалась (перераховувалась) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Оскільки після перерахунку за рішенням суду, основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн., щомісячну доплату з 01.07.2021 року відповідно до постанови КМУ №713 не встановлено. Позивач вважає, що відповідач при здійсненні перерахунку її пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/14164/21 протиправно скасував виплату їй доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ №713 та не врахував, що позивачу на підставі постанови КМУ №713 повинна виплачуватись доплата у розмірі 2000,00 грн., оскільки Урядом з 01.01.2016 не приймались рішення про зміну будь-яких складових грошового забезпечення поліцейських, а перерахунок її пенсії у 2022 році був обумовлений відновленням порушеного права позивача на отримання належного розміру пенсії після скасування рішенням суду, яке набрало законної сили, у справі №826/12704/18, пункту 3 постанови №103, на підставі якого після 1 березня 2018 року пенсія позивача переглядалася без урахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень). Позивач просила визнати протиправними дії відповідача, що полягають у припиненні з 01.10.2022 року нарахування та виплати доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до щомісячного розміру пенсії позивача та зобов'язати відповідача продовжити з 01.10.2022 року нарахування та виплату доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до щомісячного розміру пенсії позивача, та виплатити суму недоотриманої пенсії, яка виникла у зв'язку з припиненням виплати зазначеної доплати до пенсії.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2022 по справі № 200/14164/21 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року. На виконання постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» був проведений перерахунок пенсії. Відповідач закцентував свою увагу на тому, що відповідно до п. 1 постанови КМУ №713, у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Відповідач зауважив, що враховуючи вищевикладене, розмір пенсії за результатом перерахунку судового рішення збільшився більше, ніж на 2000 гривень. Отже, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим пункту 1 постанови №713, не виплачується. Окрім цього відповідач вважає, що позивачем був пропущений строк із зверненням з даним адміністративним позовом до суду. Враховуючи постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а (в ЄДРСР № 94345945) норми статті 87 Закону №1788-ХІІ, статті 46 Закону №1058-VІ і статей 51,55 Закону №2262-ХІІ (щодо не обмеження будь яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами щодо оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних наявності таких умов: ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; ці суми мають бути не виплачені саме з вини держави в особі пенсійного органу. У справі, що розглядається суми пенсії не є нараховані і є спірними. Положення частини 3 статті 51 Закону №2262 не підлягають застосуванню до правовідносин, з приводу яких виник спір у цій справі, через те, що приписи цієї норми законодавства регулюють виплату за минулий час вже нарахованих пенсій, але не виплачених з вини Пенсійного фонду України. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.06.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, про що свідчить наявність кабінету електронного суду у позивача та відповідача із відповідною відміткою в графі «доставлено» та графі «дата встановлення статусу» зазначено - 06.06.2023 року.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як раніше вже було встановлено судом при розгляді справи №200/14164/21 та зазначено у рішенні суду від 05.01.2022 року, що також не заперечується сторонами по справі - позивач, ОСОБА_2 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

15.07.2021 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Харківській області») видала довідку № 33/41-1996 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року.

Згідно з цією довідкою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 листопада 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського - старший слідчий в особливо важливих справах становив:

посадовий оклад 2700,00 грн.;

оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) 2200,00 грн.;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 40%) 1960,00 грн.;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 49,94%) 3425,88 грн.;

премія (відсотків грошового забезпечення 62,06%) 6383,42 грн.;

усього 16669,30 грн.

Довідка оформлена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

24.09.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області за наслідками розгляду довідки № 33/41-1996 від 15.07.2021 року, яка надійшла від ДУ «ТМО МВС України по Харківській області», відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262. Пенсійний орган посилався на те, що на час виникнення спірних правовідносин повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходили.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/14164/21 від 05.01.2022 року було вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» № 33/41-1996 від 15.07.2021 року про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» № 33/41-1996 від 15.07.2021 року про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/14164/21 від 28.02.2023 року вирішено апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2022 р. у справі № 200/14164/21 - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2022 року у справі №200/14164/21 - змінити.

Абзац перший резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2022 р. у справі № 200/14164/21 доповнити висловом «частково».

Доповнити рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2022 р. у справі № 200/14164/21 абзацом наступного змісту: «У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити».

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2022 р. у справі № 200/14164/21- залишено без змін.

Повний текст постанови складений 28 лютого 2023 року.

Як встановлено судом, не заперечується сторонами по справі та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (відзив на адміністративний позов, лист-відповідь відповідача від 19.05.2023 року №2000-0203-8/65828, копія перерахунку пенсії з 01 жовтня 2022 року з електронної пенсійної справи №2003023639) на виконання рішення суду від 05 січня 2022 року по справі №200/14164/21, яке набрало законної сили 05 лютого 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 33/41-1996 від 15.07.2021 року.

Позивачем на адресу відповідача була направлена заява через веб-портал органів ПФУ від 24.04.2023 року, щодо нарахування їй доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМУ №713.

Відповідач надав відповідь на заяву позивача від 19.05.2023 року за №2000-0203-8/65828, в якій зазначив наступне, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» до основного розміру пенсії з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату. У вересні 2022 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2022 по справі № 200/14164/21, з 01.12.2019 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії. Відповідно до постанови 713 у разі коли пенсія переглядалась (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Оскільки після перерахунку за рішенням суду, основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн., щомісячну доплату з 01.07.2021 відповідно до постанови 713 не встановлено.

З матеріалів справи, а саме з копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №2003023639 (пенсія за вислугу років ОСОБА_1 ) наданою відповідачем на виконання ухвали суду про відкриття провадження по справі, з якої вбачається, що позивач з 01.08.2021 до моменту перерахунку пенсії на виконання рішення суду, отримував передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» доплату до пенсії в розмірі 2000 грн.

У той же час відповідно до наданої відповідачем копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №2003023639 (пенсія за вислугу років ОСОБА_1 ) від 01.10.2022 року позивачу нараховується пенсія без врахування доплати у розмірі 2000,00 грн., що передбачена постановою КМУ №713 від 14.07.2021 року.

Суд, розглянувши матеріали позовної заяви та надані сторонами докази стосовно позовних вимог позивача, дійшов до висновку, що спірним питанням в даній справі є скасування доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до положень постанови КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року, після виконання відповідачем рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/14164/21, а саме перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки виданої позивачу ДУ «ТМО МВС України по Харківській області».

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно із положеннями ст. 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як встановлено судом, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 із урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» від 15.07.2021 №33/41-1996. Після перерахунку розмір пенсії позивача склав 11 021,74 грн. (до перерахунку пенсії розмір складав 4036,89 грн. + 2000 грн. згідно Постанови №713). При цьому, доплату у сумі 2000 грн., яка була призначена з 01.07.2021, позивачеві припинено виплачувати з 01 жовтня 2022 року.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

У постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:

« 44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.»

Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.

Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, а також наявні докази в матеріалах справи суд вважає, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови № 713.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 02.03.2023 по справі № 600/870/22.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо припинення з 01.10.2022 року нарахування та виплати доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до щомісячного розміру пенсії позивача, слід визнати протиправними та як похідна вимога, зобов'язати відповідача продовжити з 01 жовтня 2022 року нарахування та виплату доплати в сумі 2000,00 грн. передбаченої п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до щомісячного розміру пенсії позивача, та виплатити суму недоотриманої пенсії, яка виникла у зв'язку з припиненням виплати зазначеної доплати до пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Стосовно зазначеного відповідачем у його відзиві на адміністративний позов щодо пропущеного строку звернення позивача до суду з даною позовною заявою суд зазначає наступне.

Долучені до позовної заяви докази свідчать, що отримуючи пенсійні виплати в період з липня 2021 року до жовтня 2022 року позивач не міг знати про порушення своїх прав внаслідок припинення виплати відповідачем доплати на виконання постанови Кабінету Міністрів України №713, оскільки розмір пенсійної виплати як в липні 2021 року, так і в подальшому не зменшився в порівнянні з попереднім періодом, а навпаки збільшився внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/14164/21.

При цьому, матеріали цієї справи не містять доказів, що відповідач повідомляв позивача як про новий розмір пенсійних виплат, з урахуванням здійсненого перерахунку на виконання вищезазначеного рішення суду, так і про припинення виплати доплати на виконання постанови Кабінету Міністрів України №713.

Більше того, слід наголосити, що навіть лист-відповідь відповідача від 19.05.2023 року у відповідь на заяву позивача не містить чіткої інформації щодо дати припинення виплати доплати до пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №713.

Відтак, суд доходить висновку, що про порушення своїх прав позивач міг дізнатися не раніше, ніж отримав лист-відповідь відповідача від 19.05.2023 року, який містить загальну інформацію, що починаючи з липня 2021 року позивачу було встановлено доплату на виконання постанови Кабінету міністрів України №713. А в подальшому, під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі №200/14164/21 нарахування пенсії з 01.07.2021 року здійснено з урахуванням проведеної доплати на виконання постанови Кабінету Міністрів України №713, у зв'язку з підвищенням основного розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 01.06.2023, позивач за подання адміністративного позову сплатила 1073,60 грн. судового збору.

Суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: 61000, м. Харків, майдан Свободи, 5 Держпром, 3 під., 2 поверх, ЄДРПОУ: 14099344) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ: 14099344), що полягають у припиненні з 01.10.2022 року нарахування та виплати доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до щомісячного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ: 14099344) продовжити з 01.10.2022 року нарахування та виплату доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до щомісячного розміру пенсії ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) та виплатити суму недоотриманої пенсії, яка виникла у зв'язку з припиненням виплати зазначеної доплати до пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: 61000, м. Харків, майдан Свободи, 5 Держпром, 3 під., 2 поверх, ЄДРПОУ: 14099344) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 коп.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 серпня 2023 року.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець