Справа № 362/3963/22
Провадження № 2/362/802/23
(ЗАОЧНЕ)
10 серпня 2023 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Ковбеля М.М.,
за участі секретаря Сілецької М.О.,
розглянувши в порядкуспрощеного позовного провадженняу відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Василькові Київської областіцивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 27.04.2021 року представниками Позивача під час планової повірки лічильників газу за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення пп. 3 п.1 Гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ у вигляді несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що було складено Акт про порушення № 1485. Як зазначає позивач, 28.05.2021 року відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення № 1485 від 27.04.2021 року, комісія вирішила задовольнити Акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, у зв'язку з підтвердженням факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та розрахувала спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу з 12.02.2021 до 27.04.2021 (Протокол № 209/1). Таким чином, з приводу несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ у період з 12.02.2021 до 27.04.2021 споживачу нараховано суму в розмірі 17 422,78 грн.
01.06.2023 року ухвалою суду з урахуванням ч. 4 ст. 19 ЦПК України вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
Сторони не подавали клопотання про розгляд справи у загальному позовному провадженні чи призначення судового засідання у спрощеному провадженні.
Представник позивача подав до суду клопотання, в якому просить проводити розгляд справи без його участі, підтримав позовні вимоги в повному обсязі та проти винесення судом заочного рішення у справі не заперечив.
Відповідач у встановлений судом строк не подала відзиву на позов, у зв'язку з чим суд вирішив розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі статті 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача не заперечив проти такого вирішення справи.
Зважаючи на вищевикладене, суд ухвалив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, ухваливши заочне рішення на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши і проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно і всебічно з'ясованих обставин дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до ч. 1ст. 11 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що як вбачається із 27.04.2021 року представниками Позивача під час планової повірки лічильників газу за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення пп. 3 п.1 Гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ у вигляді несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що було складено Акт про порушення № 1485.
30.04.2021 року, комісією за участю представників лабораторії з повірки ПЛГ AT «Київоблгаз», ДП «Київоблстандартметрологія» проведено експертизу лічильника газу ОКТАВА G6, заводський № 242214, рік виготовлення 1999 р. (акт 989е експертизи лічильника газу), та встановлено наступне: пломби не відповідають зразку заводу-виробника та року випуску лічильника; з лівої сторони в місці фіксації на корпус відлікового механізма циферблат посаджеий (приклеєний) на речовину схожу на клей (рештки речовини (клею) присутні на циферблаті та на корпусі відлікового механізма). Пошкоджений корпус відлікового механізма під циферблатом з лівої сторони та навпроти 8-го цифрового ролика (придавленості). Цанга не досаджена, не фіксує вісь цифрових роликів. Не витримані зазори між цифровими роликами. Відліковий механізм виймався та позбирався. Тобто є механічні пошкодження та інше.
Згідно з рахунком за експертизу при втручанні вартість робіт щодо проведення експертизи лічильника становить 5 743,32 грн.
28.05.2021 року відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення № 1485 від 27.04.2021 року, комісія вирішила задовольнити Акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, у зв'язку з підтвердженням факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та розрахувала спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу з 12.02.2021 до 27.04.2021 (Протокол № 209/1). Таким чином, з приводу несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ у період з 12.02.2021 до 27.04.2021 споживачу нараховано суму в розмірі 17 422 грн. 78 коп.
Відповідно до Кодексу ГРМ, Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ЭМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або листуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-конуальні послуги» послуги, які спрямовані на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням є комунальними послугами.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
За змістом ч.ч.2, 3 ст.13 Закону споживач зобов'язаний, зокрема: забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів;не допускати несанкціонованого відбору природного газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Як зазначено вище, відключення належного на праві власності відповідачу будинку від газопостачання стала самовільне підключення до мережі газопостачання.
Відповідно до ч. 20 розділу П Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованих у Мінінстерстві юстиції України від 06 листопада 2015 року за № 1382/27827споживач зобов'язний дотримуватись вимог цих Правил; забезпечувати дотримання дисципліни відбору (споживання) природного газу в обсягах та на умовах, визначених договорами; своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений природний газ на умовах, визначених договорами.
Згідно з ч. 2 розділу Ш Правил постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
За договором постачання природного газу постачальник зобов'язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу Українишляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
В ч.17 Правил зазначено, що якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред'явленням службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки.
Постачальник має право здійснити заходи з припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ.
У такому разі Оператор ГРМ відповідно до умов укладеного договору на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання, здійснює в установленому порядку припинення розподілу природного газу на об'єкт споживача, після чого повідомляє про це постачальника.
Відповідно до п. 23ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу'побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем.
Відповідно до ст.1 ч.1 Розділу 1 кодексу він розроблений відповідно доЗакону України «Про ринок природного газу».
Згідно з ч. 2 п. 1 розділу І вказаного Кодексувін визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до ст. 1 розділу 1 Кодексу несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком
Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Частинами 4, 5 ст. 7 розділу 6 Кодексу передбачено, що при припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
У разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/абопідписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.
Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
У відповідності до ч. 2 ст. 3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Тобто, за відсутності сплати заборгованості та заяви про підключення, подальші підключення слід вважає як несанкціоноване відновлення газопостачання.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістомст.611 ЦК Україниу разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та моральної шкоди.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Суд при вирішенні спору також враховує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За правилами ч. 1 ст. 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Таким чином, законодавством України кожній особі гарантовано та закріплено право на судовий захист своїх прав та вільний вибір способів такого захисту.
Відповідач своїм правом на подання суду відзиву не скористалася, своїх заперечень проти вимог позивача суду не подала, обставин, викладених у позові, не спростувала.
Таким чином суд приходить до висновку, що розрахунок майнової шкоди, заподіяної відповідачем позивачу, який вказаний в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості відповідає вимогам закону і повинен бути стягнутим з відповідача, а тому позов підлягає до задоволення.
Стягненню з відповідача на корить позивача також підлягає судові витрати на підставі п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.15,16,20,610,611,901,903 ЦК України,Законом України «Про ринок природного газу», ст.ст.4,5,12,13,76 - 82,141,247,259,263 - 265,268,273,280-282 ЦПК України, суд,
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» заборгованість по оплаті вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газуу розмірі 11798,07 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» витрати, пов'язані із проведенням експертизи лічильника у розмірі 5743,32 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» судовий збір при поданні позовної заявиу розмірі 2481,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте Васильківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення його повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Суддя М.М. Ковбель