09 серпня 2023 рокуЛьвівСправа № 500/191/23 пров. № А/857/6009/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Затолочного В.С., Курильця А.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 березня 2023 року (головуючий суддя Дерех Н.В., м. Тернопіль) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області в якому просив визнати протиправною відмову Головного Управління Національної поліції в Тернопільській області щодо перерахунку вислуги років та підготовки пакету документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Тернопільській області для призначення йому пенсії по вислузі років (від 19.12.2022 №0/1/2/05/2022), зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Тернопільській області перерахувати вислугу років, зарахувавши пільгову вислугу в календарну для виходу на пенсію та підготовити пакет документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Тернопільській області для призначення йому пенсії по вислузі років.
Рішенням Тернопыльского окружного адміністративного суду від 15 березня 2023 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною відмову відповідача, оформлену листом від 19.12.2022 №0/1/2/05/2022 щодо перерахунку вислуги років та підготовки пакету документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Тернопільській області для призначення йому пенсії по вислузі років.
Зобов'язано Головне Управління Національної поліції в Тернопільській області перерахувати та зарахувати до календарної вислуги років позивачу вислугу у пільговому обчисленні, яке дає право на призначення пенсії згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Зобов'язано Головне Управління Національної поліції в Тернопільській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області документи, необхідні для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-XII.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної поліції в Тернопільській області оскаржило його в апеляційному порядку, просить таке скасувати і у задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі зазначає, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та Національної поліції на атестованих посадах в період з 17.05.2004 (наказ УМВС України в Тернопільській області від 25.07.2001 № 225 о/с) по 14.04.2022 (наказ ГУНП в Тернопільській області від 14.04.2022 № 117 о/с).
Після звільнення позивач зверненувся 11.11.2022 до ГУНП в Тернопільській області із заявою про зарахування до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні.
19.12.2022 ГУНП в Тернопільській області надано позивачу відповідь, якою відмовлено у задоволенні його прохання.
При цьому, апелянт зазначє, що пенсія за вислугою років призначається відповідно статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). А саме у пункті «а» статті 12 Закону України №2262-ХІІ «Умови призначення пенсії за вислугу років» вказано, що пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Станом на день звільнення позивача його вислуга років в календарному обчислені становила 23 роки 07 місяців 18 днів.
Пільгова вислуга років позивача становить 28 років 09 місяців 23 дні, однак вислуга років на пільгових умовах зараховується для визначення розміру пенсії і не є підставою для її призначення, відповідно до пункту 3 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.
Норми підпункту «а» статті 12 Закону №2262-ХП» чітко визначають, що право на пенсію за вислугу років визначається виключно за календарною вислугою років. В свою чергу, стаття 17 вказаного Закону України №2262-ХІІ та пункти 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 17,07,1992 №393 не визначають пільгові умови для призначення пенсії за вислугу років, а лише затверджують перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, в тому числі і на пільгових умовах. При цьому вислуга років в пільговому обчисленні враховується саме при обрахунку розміру пенсії. Враховуючи вищезазначене, позивач був звільнений зі служби в.органах поліції з календарною вислугою 23 роки 7 місяців 18 днів, а тому права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України №2262-ХІІ він не має. Відтак, і підстави для підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області документів для призначення йому пенсії відсутні.
З огляду на викладене, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. На момент звільнення позивача з поліції 14.04.2022 року згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України №2262-ХІІ вислуга років для призначення пенсії становила 25 календарних років. При цьому, до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.
Аналогічної точки зору про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 і Закону №2262-ХІІ притримується і Верховний Суд у постановах від 22,11.2018 у справі №161/4876/17, від 15.08,2019 у справі №281/459/17, від 27,03,2020 у справі №569/727/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17,
Також, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-XII, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, у поданні про призначення пенсії, уповноважений структурний підрозділ (ГУНП) зазначає одну з підстав, за якою призначається пенсія: за вислугу років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, вказаним Порядком надано повноваження структурному підрозділу (ГУНП) при оформленні документів для призначення пенсії та подальшого їх подання до ГУ ПФУ, зазначити, у відповідності до вимог чинного законодавства, підставу, відповідно до якої особа має право на пенсію. Отже, у зв'язку з відсутністю у позивача необхідної кількості календарних років (25 календарних роки) у ГУНП в Тернопільській області відсутні правові підстави для оформлення, зокрема подання про призначення пенсії.
Підсумовуючи наведене апелянт вважає, що позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років згідно умов, визначених пунктом «а» ст.12 Закону №2262-ХІІ, відтак позов до задоволення не підлягає.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив таку залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником бойових дій, та має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 11.10.2016.
У відповідності до Наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №117 о/с від 14.04.2022 «По особовому складу», ОСОБА_1 , начальника сектору реагування патрульної поліції Чортківського районного відділу поліції управління Національної поліції в Тернопільській області звільнено зі служби в поліції за п.6 ч.1 ст.77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) Закону України «Про Національної поліції», з 14.04.2022. Календарна вислуга позивача на день звільнення складає 23 років 07 місяців 18 днів.
11.11.2022 позивач звернувся із заявою до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, в якій просив провести перерахунок вислуги років, зарахувавши пільгову вислугу в календарну для виходу на пенсію; підготувати пакет документів для подачі в Управління Пенсійного фонду в Тернопільській області для призначення пенсії по вислузі років.
Листом Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №0/1/2/05/2022 від 19.12.2022 позивача повідомлено про те, що станом на день звільнення вислуга років позивача в календарному обчисленні становить 23 роки 07 місяців 18 днів. Також, повідомлено про те, що пільгова вислуга років позивача становить 28 років 09 місяців 23 дні, однак вислуга років на пільгових умовах зараховується для визначення розміру пенсії і не є підставою для її призначення, відповідно до пункту 3 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб". Відтак, на думку відповідача, підстав для розрахунку вислуги років для призначення пенсії за вислугу років немає.
Постановляючи рішення, суд першої інстанції вихзодив з того, що відповідно до абзацу 2 пункту 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб» від 09.04.1992 № 2262 (далі-Закон № 2262), особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національної поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Служби судової охорони i в державній пожежній oxopoнi, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах i підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Так, пунктом а) ст. 12 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Види та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, передбачені ст. 17 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З огяду на це, суд вважав, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону №2262 законодавець пов'язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати особа набуває права на пенсію за Законом № 2262 у разі наявності вислуги 25 календарних років i більше.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі Постанова №393, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовіносин).
Задовольняючи позні вимоги, суд першої інстнцїі виходив з того, що абзацом 3 пункту 1 Порядку № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до пп. «в» п. 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Оскільки, як уже зазначалось вище календарна вислуга років позивача становить 23 роки 07 місяців 18 днів, пільгова вислуга років становить 28 років 09 місяців 23 дні, то суд першої інстанції дійшовіі вважав, що посилання відповідача на відсутність підстав для проведення розрахунку вислуги років для проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, є таким, що не ґрунтується на вимогах закону.
Однак, суд апеляційної інстанції з такими доводами суду першої інстанції не погоджується.
Спірними питаннями у справі, що розглядається є незгода позивача з обрахунком відповідачем його вислуги років у пільговому обчисленні та наявність у нього права на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Як ужезазначалось вище позивача звільнено зі служби згідно Наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №117 о/с від 14.04.2022.
Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу для призначення пенсії, є Закон № 2262-XII.
Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, як уже зазначалоьс раніше - Постановою № 393, яка прийнята на виконання положень статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та регулює порядок призначення пенсій за вислугу років особам, визначеним в Законі № 2262-ХІІ, зокрема поліцейським, а також обчислення розміру призначених пенсій види служби, що зараховуються до вислуги років в календарному обчисленні та на пільгових умовах.
Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і за наявності вислуги років на пільгових умовах.
Колегія суддів вважає за небхідне зазнасчити, що до згаданої вище Постанови 393 Постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 було внесено зміни:
доповнено п. 2-1 згідно якого для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови;
абзац 1 пункту 3 виклаено в такій редакції - до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
Отже, пунктами 2-1 - 3 Постанови № 393 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що для призначення пенсії враховується виключно календарна вислуга років, а для визначення розміру пенсії вислуга років враховується і на пільгових умовах.
Оскільки, як встановлено апеляційним судом, позивач не має календарної вислуги років, достатньої йому для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ (25 календарних років та більше), то підстав для задволенння позову не має.
Крім того апеляційний суд відкидає покликання позивача на постанови Верховного Суду, які передбачали можливість зарахування пільгової вислуги років для призначення пенсії, оскільки правовідносини, які є спірними у справі, що розглядається, виникли за іншого правового регулювання, зокрема, іншої редакції Постанови № 393, згідної якої пільговий стаж не зараховується для призначення пенсії.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції слід скасувати, бо таке прийнято з порушення норм матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а у задоволенні позовних вимог - відмовити повністю.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області задовольнити, скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 березня 2023 року по справі № 500/191/23.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді В. С. Затолочний
А. Р. Курилець