09 серпня 2023 рокуЛьвівСправа № 500/780/23 пров. № А/857/9555/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Гудима Л.Я., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року в справі №500/780/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
суддя в 1-й інстанції - Мартиць О.І.,
час ухвалення рішення - 15.05.2023 року,
місце ухвалення рішення - м.Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення - 15.05.2023 року,
У березні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним і скасовано рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №192250000912 від 07.02.2023 про відмову в перерахунку пенсії позивачу на підставі заяви від 31.01.2023 відповідно до Закону України "Про державну службу".
Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати від 26.01.2022 №01-128/3-09 та №01-129/3-09, видані Козівською селищною радою при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити перерахунок (обчислення) та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з 27.01.2022 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26.01.2022 №01-128/3-09 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №01-129/3-09 від 26.01.2022, видані Козівською селищною радою.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач - ГУ ПФУ в Тернопільській області, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що долучені позивачем до заяви про переведення на пенсію державного службовця довідки про складові заробітної плати від 26.01.2022 №01-129/3-09 та №01-128/3-09 не відповідають вимогам Постанови КМУ №622 від 14.09.2016, оскільки видані стосовно посади селищного голови, яка належить до посад в органах місцевого самоврядування, тому не можуть бути враховані при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що відповідно до частини 4 статті 304 КАС України, не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 30.06.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, 27.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця згідно з Законом України "Про державну службу", однак отримав відмову у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах державної служби.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду.
Відтак рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.05.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі №500/1872/22, позов задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період роботи на посаді Козівського селищного голови із 18.04.2006 по 24.11.2015 до стажу державної служби та, відповідно, перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 27.01.2022.
Також ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №500/1872/22 в задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз'яснення судового рішення відмовлено.
При цьому варто зауважити, що звертаючись 27.01.2022 до пенсійного органу із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший позивачем подано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №01-129/3-09 від 26.01.2022 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-128/3-09 від 26.01.2022, видані Козівською селищною радою.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 14.11.2022 №1900-0306-8/34229 позивача повідомлено про те, що долучені довідки про складові заробітної плати від 26.01.2022 №01-129/3-09 та №01-128/3-09 не відповідають вимогам Постанови КМУ №622 від 14.09.2016, оскільки видані стосовно посади селищного голови, яка належить до посад в органах місцевого самоврядування, тому не можуть бути враховані при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Надалі 31.01.2023 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про забезпечення виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі №500/1872/22, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період роботи на посаді Козівського селищного голови із 18.04.2006 по 24.11.2015 до стажу державної служби та переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 27.01.2022 з врахуванням доданих до цієї заяви довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Однак 10.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом №1900-0208-8/5667 повідомлено позивача, що на звернення від 31.01.2023 №198 щодо переходу на інший вид пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" надано відмову, що підтверджується копією рішення №192250000912 від 07.02.2023.
Отже рішенням Головного управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №192250000912 від 07.02.2023 відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 31.01.2023 відповідно до Закону України "Про державну службу" через відсутність станом на 01.05.2016 необхідного стажу роботи на посадах державної служби.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі Закон №889-VІІІ), який набув чинності 01.05.2016, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів наголошує, що право позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ підтверджено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.05.2022, яке набрало законної сили 17.10.2022 у справі №500/1872/22, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді Козівського селищного голови із 18.04.2006 до 24.11.2015 до стажу державної служби та перевести його на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 27.01.2022.
Вказане судове рішення набрало законної сили та є обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом, а також, в силу вимог частини 4 статті 78 КАС України, обставини встановлені в такому рішенні, не підлягають доказуванню у справі, що розглядається.
При цьому суд першої інстанції слушно звернув увагу, судовим рішенням у справі №500/1872/22 не встановлено обов'язку щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати.
Ухвалюючи рішення у цій справі, суд першої інстанції правильно керувався тим, що Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048.
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Судом першої інстанції встановлено, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.01.2022 №01-129/3-09 на загальну суму 21840,00 грн, видана Козівською селищною радою ОСОБА_1 за час перебування на посаді селищного голови станом на січень 2022 року, тобто в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою.
Довідка складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад - 15000,00 грн, надбавка за ранг (7 ранг) - 600,00 грн, надбавка за вислугу років (40% за стаж державної служби) - 6240,00 грн, на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень місяць 2022 року.
Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-128/3-09 від 26.01.2022, видана ОСОБА_1 Козівською селищною радою за грудень 2021 року відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить дані про надбавку за інтенсивність праці (7750), розмір місячної премії (24500) та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцію (18000) всього 50250.
На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень місяць 2021 року.
Всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Водночас, відповідачами не здійснено належного обґрунтування підстав для не врахування вказаних довідок про складові заробітної плати позивача.
До того ж, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 дійшов висновку про те, що "перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії". Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 24.06.2021 у справі №233/179/17.
Водночас, колегія суддів повторно зауважує, що право позивача на пенсію державного службовця уже підтверджено судом, при цьому звернення від 31.01.2022 до органу Пенсійного фонду стосувалося переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з урахуванням поданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Дослідивши обставини справи у відповідності до наведених правових норм, в контексті доводів апеляційної скарги скаржника, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що покликання апелянта на неможливість врахування довідок про складові заробітної плати через їх невідповідність нормам Порядку № 622, є безпідставними, позаяк такі складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містять відображення складових заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Досліджені судом довідки, відповідають вимогам Порядку № 622, видані за посадою селищного голови, період роботи на якій, зарахований до стажу державної служби позивача судовим рішенням, яке набрало законної сили та підлягають врахуванню при призначенні пенсії державного службовця.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року в справі №500/780/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді Л. Я. Гудим
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 09 серпня 2023 року.