09 серпня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/950/23 пров. № А/857/10773/23
Колегія суддів Восьмого апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.,
суддів: Глушка І.В., Матковської З.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року (рішення ухвалене у м. Львів за правилами спрощеного позовного провадження, судом у складі головуючого судді Потабенко В.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В січні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив визнати протиправними дії Львівського обласного територіальний центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду Україні у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області) недостовірної довідки від 22.12.2022 № С/12147, яка містить викривлену інформацію про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2021 за посадою відповідною (аналогічною) його останній посаді - старший помічник військового прокурора військової прокуратури Західного регіону, незаконного застосування абревіатури (юрисконсульт мотострілецького полку) та застосування інформаційного листа Департаменту фінансів МОУ, який не є нормативно-правовим документом; зобов'язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до ГУ ПФ України в Львівській області нову, достовірну, відповідну Закону і підзаконним актам Уряду, довідку станом на 01.01.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії відповідно до вимог постанови КМ України від 30.08.2017 № 704, постанови КМ України від 30.08.2017 № 657, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 постанови КМ У України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2021 підставі ст.ст. 8, 10, 43, та 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням довідки-розрахунку Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері ЗРУ від 05.07.2022 №184, а саме посадовий оклад: 7750,00 грн., оклад за військовим званням полковник - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 4615,00 грн., з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань (70 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) 9691,50 грн.; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10 % від посадового окладу) - 775,00 грн., премії (у розмірі 55 % посадового окладу) - 13371,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та надав до ГУ ПФ України у Львівській області недостовірну довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.12.2022 №С/12147, за нормами, чинними на 01.01.2021, та за посадою відповідною (аналогічною) його останні посаді: старший помічник військового прокурора військової прокуратури Західного регіону (юрисконсульт мотострілецького полку). Зазначає, що назва його посади вказана неправильно, оскільки відповідно до наказу військового прокурора Західного регіону України №83 від 15.08.2001 полковника юстиції ОСОБА_1 , старшого помічника військового прокурора Західного регіону України, звільнено із займаної посади. Вказує, що абревіатури «юрисконсульт мотострілецького полку» у зазначено наказі немає. Крім того, в порушення норм права та судової практики в аналогічній категорії справ, відповідач сфальсифікував і надіслав довідку від 22.12.2022 №С/12147 за нормами чинними на 01.01.2021, не за посадою відповідною (аналогічною) його останній посаді - старший помічник військового прокурора ЗРУ (начальник відділу організаційного та правового забезпечення Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері ЗРУ), а по тарифному розряду і тарифному коефіцієнту командира взводу полку у військовому званні лейтенант (старший лейтенант). У зазначеній довідці у розділі посадовий оклад спеціально не вказано тарифний розряд, далі в дужках зазначено (2270*2,24), де 2270 - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в Україні з 01.01.2021 по 30.06.2021, а 2,24 - тарифний коефіцієнт за посадою командира взводу. Розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії безпідставно зменшені (надбавка за особливості проходження служби (ПО+ОВЗ+НВР) була 65%, а стала -1%, премія була 35%, а стала 10%), що призвело до значного зменшення розміру грошового забезпечення та порушення прав позивача на пенсію. У зв'язку з наведеним позивач просив адміністративний позов задовольнити повністю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив позивач ОСОБА_1 , який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, що в своїй сукупності призвело до помилкового вирішення спору, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Розгляд справи в апеляційному порядку здійснено в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ У у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до витягу з наказу військового прокурора Західного регіону України від 15.08.2011 №83 полковника юстиції ОСОБА_1 , старшого помічника військового прокурора
Західного регіону України з питань організації роботи та контролю виконання, якого наказом
Міністра оборони України №372 від 10.07.2001 звільнено з військової служби у запас за пунктом 65, підпункт «в» / за станом здоров'я з 03.09.2001, звільнено від займаної посади, виключено із списків особового складу військової прокуратури регіону, усіх видів забезпечення і направлено на військовий облік до Франківського РВК міста Львова.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 у справі № 380/9353/22 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і поданні до ГУ ПФ України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року для перерахунку пенсії; зобов'язано Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до ГУ ПФ України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови КМ України № 704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду відповідач виготовив та направив до ГУ ПФ України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення від 22.12.2022 №С/12147 за нормами, чинними на 01.01.2021 та за посадою, відповідною (аналогічною його останній штатній посаді) - старший помічник військового прокурора військової прокуратури Західного регіону (юрисконсульт мотострілецького полку).
Згідно зазначеної довідки, грошове забезпечення ОСОБА_1 включає такі складові:
- посадовий оклад (2270,00 грн.* 2,24) - 5085,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням полковник (2270*0,84) -1907,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) ПО + ОВЗ - 3496,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (1%) ПО+ОВЗ+НВР (1%) - 104,88 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) ПО - 508,50 грн.;
- премія 10% - 508,50 грн.
Всього: 11609,68 грн.
Позивач не погодився з такою довідкою та звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення по справі та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії має бути включено усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою № 704 та виплачувалися за відповідною прирівняною посадою станом на 01.01.2021. До складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення. Відтак розмір посадового окладу позивача правомірно розрахований відповідачем за відповідною прирівняною посадою станом на 01.01.2021.
Наведені висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає такими, що відповідають фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2011-ХІІ).
Відповідно до ч.1-3 ст. 9 зазначеного Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Приписами ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 Верховний Суд зробив висновок, що процитована норма ст. 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Перерахунок раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, однією із умов здійснення перерахунку пенсії призначених вже пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Приписами ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Під час судового розгляду встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ, в той час як позивач звільнений з посади старшого помічника військового прокурора Західного регіону України з питань організації роботи та контролю виконання.
При цьому, ОСОБА_1 в період з 23.02.1993 по 01.12.1993 перебував на посаді юрисконсульта 7 мотострілецького полку 24 мотострілецької дивізії. Наказом командувача військами Прикарпатського військового округу від 01.12.1993 № 0382 майор ОСОБА_1 був відряджений в розпорядження військового прокурора Західного регіону. І вже наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.02.1994 № 38 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини.
Наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (далі - Наказ № 319/144) скасований, та з 21.07.2017, у зв'язку із скасуванням наказу №319/144, прокуратури припинили видавати відповідні довідки, оскільки на законодавчому рівні відсутній порядок перерахунку пенсії, у разі відсутності посад у схемах посадових окладів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, на час розгляду справи питання щодо визначення посадового окладу за посадою у військовій прокуратурі, з якої особа звільнена з військової служби та відсутня у схемі посадових окладів не врегульовано законодавством.
Верховний Суд у рішенні від 16.04.2018 у зразковій справі №825/506/18 зазначив, що якщо пенсіонер органів прокуратури просить видати довідку про заробітну плату за умови, коли матеріальний закон про право, форми і види пенсійного забезпечення передбачає право, підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, але не унормовує порядок видачі довідки про заробітну плату, відмова у видачі такого документа із посиланням на відсутність нормативного акта про порядок і умови видачі довідки має визнаватися протиправною, оскільки право на перерахунок пенсії не може і не має залежати від механізму його реалізації.
Враховуючи правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі №825/506/18, неврегульоване питання визначення посадового окладу військового прокурора не може стати підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача, гарантованого Законом № 2262-ХІІ.
З огляду на те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у тому числі пенсія позивача.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017, та діяла станом на 05.03.2019.
Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Приписами ч. 4 ст. 83 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VІІ визначено, що на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
Згідно з ч. 1 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 05.01.2017) заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 8 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 05.01.2017) грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом.
Враховуючи те, що абзацами 2, 4, 5 пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1), то саме на Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок щодо видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення.
Як уже зазначалось, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 у справі № 380/9353/22 Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовив та направив як на адресу ГУ ПФ України у Львівській області, так і на адресу позивача довідку про розмір грошового забезпечення від 22.12.2022 №С/12147 за нормами, чинними на 01.01.2021 та за посадою, відповідною (аналогічною його останній штатній посаді) - старший помічник військового прокурора військової прокуратури Західного регіону (юрисконсульт мотострілецького полку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Відповідно до абз. 7 п. З Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704), якою затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу- згідно з додатком 14.
Водночас, пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення і військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на зазначене, позивач, як колишній військовий та пенсіонер, набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-ХІІ та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Таким чином, у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії має бути включено усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою №704 та виплачувались за відповідною прирівняною посадою станом на 01.01.2021.
Зі змісту довідки від 22.12.2022 №С/12147слідує, до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, станом на 01.01.2021, а саме: посадовий оклад (2270,00 грн.* 2,24) - 5085,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник (2270*0,84) - 1907,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) ПО + ОВЗ -3496,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (1%) ПО+ОВЗ+НВР (1%) - 104,88 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) ПО - 508,50 грн.; премія 10%-508,50 грн., тобто розмір посадового окладу позивача розрахований відповідачем за відповідною прирівняною посадою станом на 01.01.2021.
Щодо вимог позивача в частині непогодження з діями відповідача про включення до довідки від 22.12.2022 № С/12147 про розмір грошового забезпечення премії в розмірі 10%, вважаючи що розмір останньої має складати 35% та не включення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65%, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у довідці від 22.12.2022 № С/1214 відповідачем вказано розмір премії (як і розмір інших складових) станом на січень 2021 року. При цьому, відсутні підстави для зазначення премії в розмірі 35%, адже станом на січень 2021 особа за прирівняною посадою позивача отримала саме 10% премії та 10% надбавки за особливості проходження служби.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи наведені сторонами доводи, суд апеляційної інстанції виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи позивача, наведені в позовній заяві, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Згідно з ч. 2 ст. 6 КАС України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави щодо розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року у справі №380/950/23 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена у касаційному порядку у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді І. В. Глушко
З. М. Матковська
Повне судове рішення складено 09.08.2023