09 серпня 2023 р. Справа № 480/8611/22
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.,
Суддів: Мельнікової Л.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2023, головуючий суддя І інстанції: Прилипчук О.А., вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 15.02.23 по справі №480/8611/22
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , Комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській област , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (витяг з протоколу від 28.02.2022 №2) в частині не зарахування до пільгового стажу за списком №1 ОСОБА_1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агенство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку” Агенства “Чорнобильінтерінформ" .
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.10.2022 №959230813393 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агенство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку "Агенства "Чорнобильінтерінформ" та перерахувати пільгову пенсію за Списком №1 з 16.12.2021 (з дня звернення до відповідача із заявою).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про протиправність рішення відповідача про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 відповідного стажу роботи.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.20232 позов задоволено.
Скасовано рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи №6 (витяг з протоколу від 28.02.2022 №2) в частині не зарахування до пільгового стажу за списком №1 ОСОБА_1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агенство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" Агенства "Чорнобильінтерінформ" .
Скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.10.2022 №959230813393 щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агенство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку "Агенства "Чорнобильінтерінформ" та здійснити перерахунок пенсії з 16.12.2021.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Позивач не скористався своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративно судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком.
04.10.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням Відділу перерахунків пенсії № 4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно поданої заяви від 04.10.2022.
Відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу відповідачем зазначено, що Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення № 6 від 28.02.2022 про відмову в зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агентство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" "Агентство "Чорнобильінтерформ" (в подальшому реорганізоване в Державне підприємство "Інформаційно-аналітичний центр "Рятівник - Інформ"), у зв'язку з відсутністю в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка ОК-5) в блоці "Відомості по спеціальному стажу (за наявності даних за періоди до 2009 року) інформації про відпрацьований час та тривалість робочого дня. Крім того, неможливо зарахувати зазначений період роботи у зв'язку з тим, що працівники, які визначені в позиції 22.1-1 г постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2003 №36 пенсія за віком на пільгових умовах призначається, починаючи з 01.01.2010 згідно з Постановою Кабінету Міністрів №173 (173- 2010-п) від 24.02.2010. Разом з тим, неможливо зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку у зв'язку з відсутністю атестації робочого місця на Державному підприємстві "Агентство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" "Агентство "Чорнобильінтерінформ" (в подальшому реорганізоване в Державне підприємство "Інформаційно-аналітичний центр "Рятівник - Інформ").
Не погоджуючись з прийнятим пенсійним органом рішенням, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон 1058-IV), на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (надалі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV є перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, з урахуванням проведеної атестації робочих місць, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Згідно з ст. 62 Закону № 1788-XII та ч. 1 ст. 48 КЗпП України, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Відповідно до п. 10 Порядку № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 20 додаток № 5 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Судовим розглядом встановлено, що в період з 01.08.2005 по 21.12.2011 ОСОБА_1 працював на посаді фахівця І категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агентство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" "Агентство "Чорнобильінтерформ" (в подальшому реорганізоване в Державне підприємство "Інформаційно-аналітичний центр "Рятівник - Інформ"), що підтверджується записом №44 в трудовій книжці НОМЕР_1 .
Проте, підставою відмови у зарахуванні періоду роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 відповідачем зазначено про відсутність в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка ОК-5) в блоці "Відомості по спеціальному стажу" (за наявності даних за періоди до 2009 року) інформації про відпрацьований час та тривалість робочого дня. Крім того, неможливо зарахувати зазначений період роботи у зв'язку з тим, що працівники, які визначені в позиції 22.1-1г постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2003 №36 пенсія за віком на пільгових умовах призначається, починаючи з 01.01.2010 згідно з Постановою Кабінету Міністрів №173 (173- 2010-п) від 24.02.2010.
Крім того, відповідачем відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку у зв'язку з відсутністю атестації робочого місця на Державному підприємстві "Агентство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" "Агентство "Чорнобильінтерінформ" (в подальшому реорганізоване в Державне підприємство "Інформаційно-аналітичний центр "Рятівник - Інформ").
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає наступне.
За періоди роботи позивача діяв Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком пільгових умовах".
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 №173 "Про доповнення Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" доповнено підрозділ 1 розділу XXII "Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм" пп. 22.1-1г працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ".
Судовим розглядом встановлено, що посада фахівець І категорії міжнародних зв'язків та розвитку з ОШУП відноситься до Списку №1 і передбачена позицією пп. 22.1-1г доповнено підрозділ 1 розділу XXII "Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм".
Колегія суддів зазначає, що в матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка про підтвердження наявного страхового стажу, відповідно до якої зазначено, що в період 23.07.2012 по 12.09.2013 в ДП "Чорнобильський спецкомбінат" атестація робочого місця проведена вперше.
Зі змісту наявної в матеріалах справи довідки Державної служби з надзвичайних ситуацій від 24.11.2021 №03-19893/284, якою підтверджено факт праці позивача в період з 01.08.2005 по 21.12.2011 на посаді фахівця І категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агентство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" "Агентство "Чорнобильінтерформ" (в подальшому реорганізоване в Державне підприємство “Інформаційно-аналітичний центр "Рятівник - Інформ").
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України за №01-3/406-02-2 від 10.05.1994, під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу.
Згідно з п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (надалі - Порядок №383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до п. 4.2 Порядку № 383, результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з п. 4.3 Порядку № 383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням п.4.2 цього Порядку.
Відповідно до п. 10 Порядку № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком № 442 та Методичними рекомендаціями.
Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Таким чином, факт роботи позивача у спірний період є підтверджений належним чином та сторонами не оспорюється, спірним є питання щодо зарахування вказаного періоду до пільгового стажу позивача.
Питання атестації робочих місць врегульовано Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (надалі - Порядок №442).
Згідно з п.п. 1, 2, 4 Порядку № 442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Держпраці.
Контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (461-2016-п), Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (1290-97-п), Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (163-2001-п), Переліків робіт із особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами праці, покладається на Держпраці.
При цьому, працівник, який працює на посаді, віднесеній до відповідного Списку, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділений будь-якими повноваженнями або обов'язками, які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Аналогічні висновки викладені в постанові Великої палати Верховного суду від 19.02.2020 по справі № 520/15025/16-а.
У своїй постанові Верховний суд наголосив, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
З урахуванням вказаного вище, суд першої інстанції, дійшов правомірного висновку, що позивач має право на зарахування спірного періоду роботи до стажу роботи, а відтак наявні підстави для скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи №6 (витяг з протоколу від 28.02.2022 №2) в частині не зарахування до пільгового стажу за списком №1 ОСОБА_1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агенство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку" Агенства "Чорнобильінтерінформ", скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.10.2022 №959230813393 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 22.10.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 21.11.2011 на посаді фахівця 1 категорії відділу міжнародних зв'язків та розвитку в Державному підприємстві "Агенство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку "Агенства "Чорнобильінтерінформ" та здійснити перерахунок пенсії з 16.12.2021.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 по справі №480/8611/22 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.С. Рєзнікова
Судді Л.В. Мельнікова А.О. Бегунц