09 серпня 2023 року справа № 580/5509/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку загального позовного письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
29.06.2023 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, проспект Хіміків, будинок 50; код ЄДРПОУ 43315602) (далі - відповідач) про визнання протиправною і скасування постанови старшого державного виконавця Бєлікова А.В. від 06.06.2023 у виконавчому провадженні №71804180 про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання старшого державного виконавця Бєлікова А.В. відновити виконавче провадження №71804180.
Обґрунтовуючи зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20.12.2022 у справі №580/3556/22 зазначений суд видав позивачу виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області прийняти рішення щодо призначення з 19.11.2021 йому пенсії зі зниженням пенсійного віку та страхового стажу відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відкрито виконавче провадження №71804180. Рішення суду не виконане не повністю, оскільки йому не виплачені кошти за період з 19.11.2021 до дня призначення пенсії. Водночас відповідач прийняв оскаржувану постанову у зв'язку із повним виконанням рішення суду. Вважає, що вказана постанова не відповідає вимогам чинного законодавства.
Ухвалою від 31 липня 2023 року суд прийняв до розгляду та відкрив загальне позовне провадження, призначив підготовче засідання на 07серпня 2023 року о 12 год. 00 хв.
Сторони у призначене підготовче засідання не прибули.
07.08.2023 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю. Обгрунтовуючи зазначив, що 02.06.2023 до нього від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов лист, в якому повідомило про повне виконання рішення суду, а саме прийняття рішення про призначення з 19.11.2021 позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку та страхового стажу. Тому відповідач 06.06.2023 прийняв оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду.
Ухвалою від 07.08.2023 суд задовольнивши клопотання сторін про розгляд справи за їх відсутності закрив підготовче провадження у справі, призначив її до судового розгляду по суті у письмовому провадженні та повідомив учасників, що її розгляд відбудеться 09.08.2023 о 14год. 00хв.
Оцінивши заявлені доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Пенсійним посвідченням від 11.05.2023 серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивачу призначена пенсія з за віком.
Із Єдиного державного реєстру судових рішень та автоматизованої системи Черкаського окружного адміністративного суду «Діловодство» суд установив, що на його розгляді знаходилася адміністративна справа №580/3556/22 за позовом позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про:
визнання протиправним і скасування рішення щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов'язання призначити та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 вказаного Закону з моменту набуття права на неї, тобто починаючи з 03 жовтня 2012 року.
Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 20 грудня 2022 року, яке набрало законної сили 20.01.2023, адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправним і скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 29.06.2022 № 232950005401 про відмову у призначенні пенсії позивачу. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області прийняти рішення про призначення з 16.02.2022 позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку та страхового стажу відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У задоволенні іншої частини вимог відмовив.
Ухвалою від 18 січня 2023 року зазначений суд виправив допущену у вказаному вище рішенні суду описку, шляхом:
викладення першого абзацу п'ятої сторінки мотивувальної частини рішення в такій редакції:
«Оскільки із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 звернувся 19.11.2021, а пенсійного віку з урахуванням ст. 55 Закону № 796 позивач досяг 03.10.2012, суд дійшов висновку, що пенсія йому має бути призначена з часу звернення, тобто з 19.11.2021.»;
викладення третього абзацу резолютивної частини рішення в такій редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області прийняти рішення про призначення з 19.11.2021 ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку та страхового стажу відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.».
На виконання вказаного судового рішення позивачу видано виконавчий лист №580/3556/22. Відповідач вживав заходи його примусового виконання у виконавчому провадженні № 71804180.
12.05.2023 відповідач прийняв постанови:
про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виконавчого збору в сумі 26800,00грн.
про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження в сумі 217,75 грн.
02.06.2023 відповідачу від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов лист від 30.05.2023 про виконання рішення суду у ВП №71804180, в якому повідомило, що на виконання зазначеного вище рішення суду прийнято рішення про призначення з 19.11.2021 позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку та страхового стажу. Тому виконавче провадження підлягає закінченню. До листа додало відомості щодо призначення пенсії позивачу, згідно з якими прийнято рішення №232950005401 про призначення пенсії за віком з 19.11.2021 відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а сума пенсії з 19.11.2021 становить 1854,00грн.
06.06.2023 відповідач виніс спірну постанову про закінчення відповідно до п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчого провадження №71804180 у зв'язку з фактичним, повним виконанням рішення суду згідно з виконавчим документом (далі - спірне рішення).
Позивач не погоджуючись із спірним рішенням звернувся з вищевказаною позовною заявою до суду.
Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував таке.
Абзацом другим ст.19 Конституції України встановлений обов'язок органів державної влади та їх посадових і службових осіб діяти в межах, порядку та спосіб, які визначені законом.
Згідно зі ст.1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - ЗУ №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання
рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження згідно зі ст.2 вказаного Закону здійснюється з дотриманням таких засад:1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Органи та особи, які здійснюють примусове виконання рішень, зазначені в ст.5 ЗУ №1404-VIII.
Відповідно до ч.1 ст.5 ЗУ №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно з абзацом першим ч.1 ст.19 ЗУ №1404-VIII сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Відповідно до ч.2 ст.18 вказаного Закону виконавець зобов'язаний:
1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;
2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;
3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;
4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;
5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Згідно з ч.3 ст.18 ЗУ №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право:
1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону;
2) проводити перевірку виконання юридичними особами незалежно від форми власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників;
3) з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну;
4) за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі потреби примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників поліції, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Примусове проникнення на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень у зв'язку з примусовим виконанням рішення суду про виселення боржника та вселення стягувача і рішення про усунення перешкод у користуванні приміщенням (житлом) здійснюється виключно на підставі такого рішення суду;
5) безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати їх;
6) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку;
7) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 35-1 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей;
8) здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням;
9) використовувати за згодою власника приміщення для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспортні засоби стягувача або боржника за їхньою згодою для перевезення майна;
10) звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення;
11) приймати рішення про відстрочку та розстрочку виконання рішення (крім судових рішень), за наявності письмової заяви стягувача;
12) звертатися до суду з поданням про розшук дитини, про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває дитина, стосовно якої складено виконавчий документ про її відібрання;
13) звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, що належать боржникові від інших осіб;
14) викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні.
У разі якщо боржник без поважних причин не з'явився за викликом виконавця, виконавець має право звернутися до суду щодо застосування до нього приводу;
15) залучати в установленому порядку понятих, працівників поліції, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для проведення оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання;
16) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом;
17) застосовувати під час примусового виконання рішень фото- і кінозйомку, відеозапис;
18) вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження;
19) у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов'язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів;
20) залучати в разі потреби до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача;
21) отримувати від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та/або стан рахунків боржника, рух коштів та операції за рахунками боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком;
22) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно з п.1 ч.3 ст.18 ЗУ №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Отже, відповідач під час здійснення виконавчого провадження наділений широким колом прав, якими має користуватися для примусового повного виконання рішення суду.
Відповідно до застосованого спірним рішенням п.9 ч.1 ст.39 ЗУ №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відомостями розрахунку від 03.03.2023 щодо призначення пенсії позивачу підтверджується, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке є боржником, на виконання зазначеного вище рішення суду прийняло рішення №232950005401 про призначення пенсії за віком з 19.11.2021 відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Отже, судове рішення виконане повністю.
Доводи позивача щодо не виконання рішення суду в частині не виплати йому коштів за період з 19.11.2021 до дня призначення пенсії не обґрунтовані та не враховані судом, оскільки резолютивна частина зазначеного вище рішення суду, у т.ч. з урахуванням ухвали від 18 січня 2023 року та виконавчий лист №580/3556/22 не містять зобов'язальної частини щодо нарахування та виплати позивачу пенсії за вказаний ним період. Як свідчить зміст резолютивної частини рішення суду, у задоволенні таких позовних вимог було відмовлено.
Отже, відповідач мав законні підстави для прийняття спірного рішення, яке відповідає вимогам частини 2 статті 2 КАС України. Зважаючи, що рішення суду виконане боржником повністю, відсутні підстави зобов'язувати старшого державного виконавця Бєлікова А.В. відновити виконавче провадження №71804180.
Відповідач у спірних правовідносинах довів, що прийняв спірне рішення з підстав, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Отже, позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 241-246, 287, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, проспект Хіміків, будинок 50; код ЄДРПОУ 43315602) про визнання протиправною і скасування постанови старшого державного виконавця Бєлікова А.В. від 06.06.2023 у виконавчому провадженні №71804180 про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання старшого державного виконавця Бєлікова А.В. відновити виконавче провадження №71804180.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його підписання.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 09.08.2023.