Справа № 560/5683/23
іменем України
09 серпня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.01.2023 № 0001700405.
Зазначає, що за результатами камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН за червень та вересень 2022 контролюючим органом встановлені порушення ПрАТ "Теофіпольський цукровий завод" ст. 201, абз. 3 п. п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ розділу V Податкового Кодексу України (далі також ПК України) в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Перевірка оформлена актом від 30.11.2022, на підставі якого прийняте оскаржене податкове повідомлення - рішення, з яким позивач не погоджується. Позивач зазначає, що у зв'язку із введенням воєнного стану і відповідними обмеженнями, які мали місце у лютому - травні 2022, у роботі системи Єдиного реєстру податкових накладних відбувались технічні збої, через що податкові накладні почали реєструвати лише з кінця травня 2022. Оскільки за період з лютого по травень 2022 включно товариством складена значна кількість податкових накладних, які повинні були реєструватись в хронологічному порядку їх оформлення, а також через постійні перерви у роботі, пов'язані з оголошенням повітряних тривог, відповідальні працівники позивача фізично не встигали опрацювати такий обсяг роботи, через що реєстрація окремих податкових накладних відбулась з незначним запізненням. Позивач вважає це форс мажорною обставиною, що звільняє від відповідальності за порушення. Також покликається на закон від 12.01.2023, яким внесені зміни до податкового законодавства в частині порядку застосування штрафних санкцій, з огляду на положення якого вважає, що до позивача не можуть бути застосовані штрафні санкції.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив, у якому зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно, оскільки перевіркою були встановлені і позивачем не спростовані факти пропуску відповідних граничних строків реєстрації податкових накладних. З огляду на це, просить у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів відповідача.
Оцінюючи обґрунтованість спірного рішення, суд виходить з такого.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Абзацами 1, 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 №1246, реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг) та залишаються у їх постачальника (продавця); складені під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України; складені в межах виконання угод про розподіл продукції; складені за операціями з постачання товарів (послуг), які звільнені від оподаткування) незалежно від суми податку на додану вартість, зазначеної в одній податковій накладній та/або розрахунку коригування.
Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється платником ПДВ не пізніше календарного дня, передбаченого п. 201.10 ст. 201 ПКУ в залежності від періоду складання податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, а саме :
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Абзацом 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 №2260-ІХ ( набрав чинності 27.05.2022) внесені зміни до п.п. 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, та поновлена відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
Нормами цього підпункту скасовується дія мораторію на застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-15).
Отже, реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 включно, як умова звільнення від відповідальності за їх несвоєчасну реєстрацію, застосовується до тих випадків, коли граничний термін виконання таких обов'язків припадає на період з 24 лютого 2022 по 26 травня 2022.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 прийняття та перевірка податкової накладної (розрахунку коригування) здійснюється в автоматизованому режимі, після чого формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної. Таким чином, податкова накладна реєструється автоматично без участі у цьому працівників ДПС. Положеннями пункту 2 Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, операційний день визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг. При цьому конкретні часові межі операційного дня цим Порядком не визначені. На відміну від цього, пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, встановлено, що операційний день в робочі дні триває з 8 до 20-ї години.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області проведена камеральна перевірка ПрАТ "Теофіпольський цукровий завод" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних за період червень, вересень 2022 року.
За результатами перевірки складений акт від 30.11.2022 №7298/22-01-04-05-06/05394995, з якого вбачається, що перевіркою встановлені порушення ст. 201, абз. 3 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX розділу V ПК України в частині реєстрації платником податкових накладних за червень та вересень 2022 із порушенням граничних термінів реєстрації.
ПрАТ "Теофіпольський цукровий завод" подані заперечення на акт перевірки, які податковим органом визнані необґрунтованими.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення №0001700405 від 05.01.2023, яким до позивача застосований штраф в сумі 265431,67 грн.
Судом встановлено, що граничними термінами реєстрації відповідних податкових накладних у ЄРПН, щодо яких складені висновки перевірки, були: за податковими накладними складеними з 01.06.2022 по 15.06.2022 - до 30.06.2022 включно; за податковими накладними складеними 30.09.2022 - до 15.10.2022 включно.
В розрізі кожної конкретно взятої податкової накладної перевіркою встановлено таке:
- податкова накладна № 4 від 01.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку -1;
- податкова накладна № 23 від 09.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 1;
- податкова накладна № 10 від 02.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 1;
- податкова накладна № 11 від 03.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2023 включно, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 1;
- податкова накладна № 19 від 07.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 1;
- податкова накладна № 24 від 10.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 1;
- податкова накладна № 35 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 33 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 3 від 01.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 26 від 10.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 31 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 7 від 02.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 42 від 02.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 30 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 52 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 16 від 06.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 54 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 49 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 17 від 07.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 59 від 10.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 65 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 32 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 14 від 06.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 50 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 53 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 1 від 01.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 9 від 02.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 29 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 12 від 03.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 47 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 57 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 64 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 63 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 2 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 8 від 02.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 28 від 13.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 27 від 13.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 61 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 22 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 51 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 55 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 43 від 02.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 66 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 62 від 14.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 6 від 01.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 34 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 58 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 21 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 5 від 01.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 15 від 06.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 56 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 13 від 03.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 20 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 48 від 08.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 18 від 07.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 36 від 15.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 60 від 10.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 4;
- податкова накладна № 25 від 10.06.2022. Граничний термін реєстрації до 30.06.2022 включно, дата реєстрації 13.07.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 13;
- податкова накладна № 208 від 30.09.2022. Граничний термін реєстрації до 15.10.2022 включно, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів порушення/пропуску строку - 3;
Судом встановлено, що позивач порушив граничні терміни реєстрації податкових накладних, які були складені протягом червня 2022 та 30 вересня 2022, чого він належними доказами не спростовує. Позивач не надав належні докази, зокрема квитанції чи інші документи, які б підтверджували своєчасну відправку ним для реєстрації податкових накладних, щодо яких виявлене порушення, і неприйняття їх з незалежних від платника причин. Посилання на відповідні вимушені перерви у роботі, обумовлені оголошенням повітряних тривог, також безпосередньо не підтверджують неможливість виконання посадовими особами платника обов'язків щодо своєчасності вчинення ними відповідних дій.
Перевіривши розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, суд вважає, що кількість днів прострочення граничних строків реєстрації податкових накладних визначена відповідачем коректно. В свою чергу, покликання позивача на Закон України від 12.01.2023 № 2876-IX, яким зменшені розміри штрафних санкцій, суд оцінює критично.
Законом України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" внесено до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) такі зміни:
1) підрозділ 2 доповнити пунктами 89 та 90 такого змісту:
89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів";
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування ( з 08.02.2023)
Як вбачається зі змісту пункту 90 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, він стосується питання обчислення штрафів за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу. В свою чергу, пункт 89 не має зворотної дії у часі стосовно юридичних осіб, оскільки він безпосередньо не передбачає пом'якшення або скасування відповідальності платника, натомість регулює зміну порядку реєстрації податкових накладних з урахуванням збільшення граничних строків реєстрації.
Оскільки спірне податкове рішення, яким позивачу були нараховані штрафні санкції, винесене відповідачем до того, як вказаний закон був прийнятий та опублікований, а саме 05.01.2023, визначення розміру штрафних санкцій було проведене правильно. У разі якщо б податковий орган прийняв рішення після 08.02.2023, він повинен був визначати розмір штрафних санкцій із урахуванням змін до податкового законодавства, внесених Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX, зокрема в частині зменшення розміру відсотків штрафних санкцій.
Зважаючи на зазначене, суд погоджується з правомірністю прийнятого Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області податкового повідомлення - рішення, під час прийняття якого відповідач не вийшов за межі наданих повноважень, діючи на підставі та у спосіб, передбачений законом, з огляду на що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 серпня 2023 року
Позивач:Публічне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" (вул. Соборна, 12,Теофіполь,Хмельницька область,30601 , код ЄДРПОУ - 05394995)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя І.С. Козачок