Рішення від 09.08.2023 по справі 520/8194/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2023 р. № 520/8194/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 09.03.2023 року №00043460708 Головного управління ДПС у Харківській області про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 50898, 50 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податкове повідомлення рішення від 09.03.2023 року №00043460708 Головного управління ДПС у Харківській області про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 50898, 50 грн., на думку позивача є протиправним.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа- підприємець з 13.01.2017 року, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, що підтверджується Випискою з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.01.2017 року.

08.02.2023 року Головним управлінням ДПС у Харківській області було складено Акт фактичної перевірки від 08.02.2023 року.

Згідно з п.2.2.20, п. З Акту фактичної перевірки від 08.02.2023 року додаткова інформація про факти, встановлені в ході перевірки: 1) проходження розрахункової операції через РРО без використання режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКЗД для підакцизних товарів, а саме згідно з інформаційних баз даних ГУ ДПС здійснено продаж горілка Хортиця 100 гр., З шт. на загальну вартість 72 грн. чек від 24.10.2020 року без зазначення коду товарної під категорії згідно з УКЗД: 2) проведення розрахункових операцій через РРО без створення відповідних розрахункових документів, а саме: в фіскальних касових чеках відсутній обов'язковий реквізит штрих код для акцизних товарів, на загальну суму 50878,50 грн. (згідно з даним ДПС України) в т.ч. чек №30017 від 01.02.2023 року, висновок перевірки: встановлені порушення п. 1,2, 11 cm. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року, розділ 11 Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 21.01.2016 № 13.

Копію акта позивачем отримано поштою 11.02.2023 року, та до Головного управління ДПС у Харківській області 20.02.2023 року надано заперечення на акт про проведення фактичної перевірки, які були отримані відповідачем 23.02.2023 року.

Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №00043460708 від 09.03.2023 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 50898, 50 грн., прийняте на підставі Акта фактичної перевірки від 08.02.2023 року з додатком Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій від 09.03.2023 року.

Згідно з Розрахунком штрафних (фінансових) санкцій від 09.03.2023 року порушення встановлене перевіркою - п. 1, 2, 11 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року; стаття нормативно правового акту, яким встановлена відповідальність - п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року; розрахунок штрафної санкції 50898,5 х 100% = 50898,50 грн.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням - рішенням, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Так, перевіркою встановлено порушення - проведення розрахункових операцій через РРО без створення відповідних розрахункових документів, а саме: в фіскальних касових чеках відсутній обов'язковий реквізит штрих код для акцизних товарів, на загальну суму 50878,50 грн.

Наявний у позивача реєстратор розрахункових операцій №3000294636 пройшов первинну реєстрацію - 27.01.2017 року, що підтверджується Реєстраційним посвідченням №3000294636 від 27.01.2017 року, Реєстраційним посвідченням №3000294636 від 18.04.2018 року, Актом введення в експлуатацію реєстратора розрахункових операцій від 26.01.2017 року, Додатком до ліцензії електронно - касовий апарат №20340308202201956, ліцензії від 17.11.2022 року, Довідки про резервування фіскального номера реєстратора розрахункових операцій від 26.01.2017 року.

Згідно з Інформаційним листом №1 від 01.08.2021 року Центр сервісного обслуговування РРО та торгівельного обладнання фізична-особа підприємець « ОСОБА_2 » згідно листа №02/75 від 07.07.2021 року від ТОВ «Система Трейд» (виробника касових апаратів Datecs МР-01, Neon-w) доопрацювання цих апаратів згідно з новим вимогам Наказів №306,№329 є неможливим, у зв'язку з технічними можливостями даних РРО), що підтверджується, також, Договором на гарантійне, післягарантійне обслуговування та ремонт реєстратора розрахункових операцій № 124 від 26.01.2017 року.

Згідно з Листом ТОВ «Система Трейд» від 07.07.2021 року доопрацювання версій РРО Datecs МР-01 та Neon-w у звязку з технічними можливостями даних РРО є неможливим.

Відповідно до ст.12 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі реєстраторів розрахункових операцій, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб'єктом господарювання, до закінчення строку їх служби (строку, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність таких реєстраторів, у тому числі комплектувальних виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам'яті, за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів). Строк між первинною реєстрацією реєстраторів розрахункових операцій та датою їх виключення з Державного реєстру не може становити менше семи років. У разі зміни законодавчих вимог до використання реєстратора розрахункових операцій виробник (постачальник) зобов'язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання реєстратора розрахункових операцій.

Згідно з п. 2 «Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів», затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 08.06.2021 № 329 установити, що до 01 жовтня 2021 року реєстратори розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) відповідно до статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів, відповідно до цього наказу.

Згідно з паспортом на реєстратор розрахункових операцій №3000294636 виготовлений та прийнятий відповідно до обов'язкових вимог державних (національних) стандартів, чинної технічної документації та визначений придатним до експлуатації з 15.08.2016 року.

Таким чином, позивачем використовувався реєстратор розрахункових операцій, який пройшов первинну реєстрацію 27.01.2017 року, та оскільки строк між первинною реєстрацією реєстраторів розрахункових операцій та датою їх виключення з Державного реєстру не може становити менше семи років, позивач мала право використовувати реєстратор до 27.01.2024 року, а якщо рахувати строк з дати виготовлення - 15.08.2016 року до 15.08.2023 року.

Згідно з Листом «Щодо зміни до форми та змісту розрахункових документів» Державної податкової служби України від 05 серпня 2021 року з 1 серпня 2021 року вступають у дію нові вимоги до форми та змісту розрахункових документів, які формують реєстратори розрахункових операцій/програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. У той же час для недопущення зловживань та спекуляцій на цій темі ДПС уточнює. Зміни до форми та змісту розрахункових документів (чеків РРО/ПРРО) з 01.08.2021 року стосуються обов'язкової наявності в них QR-коду (за наявності). ДПС наголошує, що QR-код є обов'язковим для ПРРО та РРО, що внесені до Державного реєстру після 01.08.2020, та для РРО, які можуть бути доопрацьовані їх виробниками. Наведену інформацію підтверджено в коментарях до форми і змісту розрахункових документів, згідно з редакцією наказу Мінфіну № 306 від 18.06.2020 року, яким внесені змінило Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

Оскільки розрахункові документи, щодо яких встановлено відповідне порушення, роздруковані РРО, версія внутрішнього програмного забезпечення якого включена до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів та комп'ютерних систем, до дня набрання чинності наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 року № 13 (яким затверджено Положення №13), то до таких розрахункових документів не застосовуються вимоги до їх форми й змісту в частині відображення акцизного податку.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі визначені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"».

Відповідно до частин 1, 11, 12 статті 3 Закону №265/95-ВР (в редакції Закону від 01.08.2020) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється; - проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; - вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Згідно з пунктом 5 наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, яким затверджено Положення №13, передбачено, що вимоги до форми і змісту фіскальних касових чеків у частині відображення інших податків, крім податку на додану вартість, не поширюються на розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів та комп'ютерних систем, до дня набрання чинності цим наказом.

Наказ Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 набрав чинності 11.03.2016.

До дня набрання чинності наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13 Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій був чинним в редакції відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 29.10.2015 № 829. до якого включено реєстратор Datecs МР-01.

Таким чином, вимоги до форми і змісту фіскальних касових чеків у частині відображення акцизного податку, не поширюються на розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій Datecs МР- 01, які не можуть бути доопрацьованими їх виробниками.

Крім того, до Акта фактичної перевірки від 08.02.2023 року не долучено відповідного розрахункового документу, який би підтверджував позицію контролюючого органу про відсутність на таких розрахункових документах одного з обов'язкових реквізитів - коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Верховним Судом, у своїй постанові у справі № К/9991/58337/11 від 16.09.2014, було сформовано правову позицію, що стосується надання правової оцінки обставинам пов'язаним з недоліками щодо реквізитів розрахункових документів, яка є сталою і застосовується судами на даний час у подібних спорах.

Правова позиція Верховного Суду, у даному питанні, полягає у тому, що законодавець не прирівнює недолік реквізиту розрахункового документу до відсутності роздрукованого документу як такого.

Як зазначено Верховним Судом у своєму правовому висновку: «...якщо некоректне зазначення реквізитів у розрахунковому документі не вплинуло на ідентифікацію особи, яка здійснювала розрахунки та на зміст розрахункових операцій, відсутні правові підстави для застосування до такого платника податків, який його оформив, штрафних санкцій на підставі податкового повідомлення-рішення».

Зважаючи на наведене вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 09.03.2023 року №00043460708 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 09.03.2023 року №00043460708 Головного управління ДПС у Харківській області про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 50898, 50 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко