Рішення від 09.08.2023 по справі 380/13032/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/13032/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури до Стрийської міської рада Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 89) з позовом до Стрийської міської рада Львівської області ((82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невжитті заходів з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу майна - протирадіаційних укриттів №49941, №50029 по вул. Грабовецька,3, м. Стрий. Львівської області та №50033 по вул. Новаківського,5, м. Стрий, Львівської області з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради відповідно до вимог п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- зобов'язати Стрийську міську раду розглянути з прийняттям на черговій сесії (пленарному засіданні) рішення щодо надання згоди на передачу з державної у комунальну власність майна - протирадіаційних укриттів №49941, №50029 по вул. Грабовецька,3, м. Стрий. Львівської області та №50033 по вул. Новаківського,5, м. Стрий, Львівської області.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач не вживає заходів з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу об'єктів цивільного захисту з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради відповідно до вимог п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою судді від 12 червня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2023 року у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2023 року у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Вище вказану ухвалу було надіслано відповідачу на адресу його електронної пошти 15.06.2023 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Станом на дату винесення судом рішення відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову від відповідача не надходило.

Відповідно до частин 5 та 6 статті 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа пояснень щодо предмету позову не подала.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Стрийською окружною прокуратурою вивчено стан додержання вимог законодавства щодо забезпечення цивільного захисту на відповідній території в умовах воєнного стану та встановлено, що на території Стрийської міської ради є захисні споруди цивільного захисту, які під час приватизації державних підприємств не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, а саме: сховища з обліковими номерами 49941, 50029, 50033.

З метою забезпечення населення міста Стрий захисними спорудами цивільного захисту Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях надіслано лист від 11.04.2022 №05-13-01278 про вирішення питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єктів цивільного захисту сховищ з обліковими номерами 49941, 50029, 50033, які розташовані на території міської ради.

Листом від 20.04.2022 №130 Стрийська міська рада повідомила Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях про недоцільність прийняття в комунальну власність захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційних укриттів №49941 та №50029 по вул. Грабовецька, 3, м. Стрий, Львівської області у зв'язку із порушенням несучих конструкцій та підтоплення дощовими водами з 2011 року. Вище вказаним листом повідомлено про можливість прийняття в комунальну власність захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №50033 після повного його оснащення та введення в експлуатацію як захисної споруди.

24.02.2023 року Стрийською окружною прокуратурою Львівської області на адресу Стрийської міської ради надіслано лист №14.57/05-42-1374вих-23 щодо надання інформації про вжиті міською радою заходи з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу вищезазначених об'єктів з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради.

Листом від 02.03.2023 №35 Стрийська міська рада повідомила позивача, що звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях надіслано лист від 11.04.2022 №05-13-01278 було розглянуто та повідомлено про недоцільність прийняття в комунальну власність захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційних укриттів №49941 та №50029 по вул. Грабовецька, 3, м. Стрий, Львівської області у зв'язку із порушенням несучих конструкцій та підтоплення дощовими водами з 2011 року та про можливість прийняття в комунальну власність захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №50033 після повного його оснащення та введення в експлуатацію як захисної споруди.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду питання про передачу вище вказаних об'єктів державної в комунальну власність всупереч п. 51 ч. 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарному засіданні Стрийської міської ради, керівник Стрийської окружної прокуратури Львівської області звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Статтею 27 Конституції України також визначено, що кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.

Відповідно до статті 1 Закону України від 09.12.2011 № 4107-VI «Про Фонд державного майна України» (далі - Закон № 4107-VI) Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Згідно із пунктом 9 частини 1 статті 5 Закону № 4107-VI Фонд державного майна України погоджує (приймає) відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також погоджує рішення про передачу об'єктів комунальної власності в державну власність.

Правові основи управління об'єктами державної власності визначає Закон України від 21.09.2006 № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» (далі Закон № 185-V). Згідно статті 1 цього Закону управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Як зазначено у частині 1 статті 3 Закону № 185-V одним із об'єктів управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.

Таким чином у відповідності до положень Закону № 185-V Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях здійснює функції з управління об'єктами державної власності на території Львівської, Закарпатської, Волинської області, які під час приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств.

Спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 №908/68 затверджено Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 №414/3707.

Відповідно до пункту 1.4 згаданого Положення способами управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, зокрема, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», та передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організації у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482.

Отже, основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах визначає Закон України від 03.03.1998 №147/98-ВР «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі Закон -№147/98-ВР).

Відповідно до статті 3 Закону № 147/98-ВР ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити зокрема від органів, уповноважених управляти державним майном, а також місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.

Так, згідно з частини 2 статті 4 Закону № 147/98-ВР передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Із матеріалів справи судом встановлено, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях на адресу Стрийської міської ради надіслано лист від 11.04.2022 №05-13-01278 про вирішення питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єктів цивільного захисту сховищ з обліковими номерами 49941, 50029, 50033, які розташовані на території міської ради.

Листом від 20.04.2022 №130 Стрийська міська рада повідомила Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях про недоцільність прийняття в комунальну власність захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційних укриттів №49941 та №50029 по вул. Грабовецька, 3, м. Стрий, Львівської області у зв'язку із порушенням несучих конструкцій та підтоплення дощовими водами з 2011 року. Вище вказаним листом повідомлено про можливість прийняття в комунальну власність захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №50033 після повного його оснащення та введення в експлуатацію як захисної споруди.

24.02.2023 року Стрийською окружною прокуратурою Львівської області на адресу Стрийської міської ради надіслано лист №14.57/05-42-1374вих-23 щодо надання інформації про вжиті міською радою заходи з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу вищезазначених об'єктів з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради.

Листом від 02.03.2023 №35 Стрийська міська рада повідомила позивача, що звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях надіслано лист від 11.04.2022 №05-13-01278 було розглянуто та повідомлено про недоцільність прийняття в комунальну власність захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційних укриттів №49941 та №50029 по вул. Грабовецька, 3, м. Стрий, Львівської області у зв'язку із порушенням несучих конструкцій та підтоплення дощовими водами з 2011 року та про можливість прийняття в комунальну власність захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №50033 після повного його оснащення та введення в експлуатацію як захисної споруди.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад визначено в статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Зокрема, пунктом 51 частини першої статті 26 цього Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.

Як слідує зі змісту частин першої та другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином проаналізувавши наведені вище положення діючого законодавства суд доходить висновку про те, що питання про прийняття у комунальну власність об'єктів цивільного захисту підлягає розгляду міською радою виключно на її пленарному засіданні із прийняттям відповідного рішення депутатським корпусом ради.

Натомість, як свідчать матеріали справи станом на момент виникнення спірних правовідносин Стрийська міська рада не вносила на розгляд сесії ради та не розглядала на своєму пленарному засіданні відповідного питання.

За наведених вище обставин суд доходить висновку, що не розгляд на пленарному засіданні сесії Стрийської міської ради питання щодо надання згоди на передачу згаданого об'єктів цивільного захисту з державної у комунальну власність всупереч п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», свідчить про допущення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, бездіяльності, яка виходячи із обставин справи є протиправною.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури до Стрийської міської рада Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Стрийської міської рада Львівської області щодо невжиття заходів з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу з державної у комунальну власність майна - протирадіаційних укриттів №49941, №50029 по вул. Грабовецька,3, м. Стрий, Львівської області та №50033 по вул. Новаківського,5, м. Стрий, Львівської області на пленарному засіданні міської ради відповідно до вимог п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Зобов'язати Стрийську міську раду Львівської області розглянути питання з прийняттям на черговій сесії (пленарному засіданні) рішення щодо надання згоди на передачу з державної у комунальну власність майна - протирадіаційних укриттів №49941, №50029 по вул. Грабовецька,3, м. Стрий, Львівської області та №50033 по вул. Новаківського,5, м. Стрий, Львівської області.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кухар Н.А.