Постанова від 09.08.2023 по справі 243/3321/23

Справа № 243/3321/23

Провадження № 3/243/2021/2023

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 серпня 2023 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженця м. Рівне, громадянина України, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 (начальник медичного пункту 3 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 , капітан медичної служби), місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ,

за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу А4667 № 203 від 10.07.2023, військова частина НОМЕР_1 , з метою реалізації постановлених військових завдань, забезпечує необхідні умови для виконання особовим складом поставлених перед ними обов'язків.

Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ був затверджений Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який набрав чинності з дня його опублікування. Таким чином, з 24.02.2022 по теперішній час в Україні діє воєнний стан.

Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. ст. 11, 12 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, капітан медичної служби ОСОБА_1 був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.

В період час з 11.06.2023 по 30.06.2023, в районі виконання бойових завдань в/ч НОМЕР_1 на території Лиманської громади Краматорського району Донецької області, в діях капітана медичної служби ОСОБА_1 були виявлені ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

На капітана медичної служби ОСОБА_1 командиром 3 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 були покладені обов'язки з обліку та своєчасного щоденного подання доповідей щодо бойових втрат особового складу 3 механізованого батальйону. Однак, капітан медичної служби ОСОБА_1 халатно поставився до своїх обов'язків, які були йому доручені і не забезпечив належним чином облік і подання доповідей про бойові втрати особового складу. Дії капітана медичної служби ОСОБА_1 могли призвести до неправильного обліку бойових втрат та ненадання своєчасної медичної допомоги пораненим військовослужбовцям.

Таким чином, за викладених обставин, капітан медичної служби ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, займаючи посаду начальника медичного пункту 3 механізованого батальйону в//ч НОМЕР_1 , зарахований до особового складу в/ч НОМЕР_1 відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.03.2023 № 43, діючи протиправно, всупереч інтересам служби, в порушення своїх статутних обов'язків, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах воєнного стану, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, військовослужбовець ОСОБА_1 , в судовому засіданні зі складеним відносно нього протоколом про адміністративне правопорушення не погодився, провину не визнав, пояснив, що у зазначений в протоколі час він перебував на бойових позиціях, знаходився в бліндажі, збирав поранених та розвозив їх по точках евакуації, тому фізично не мав можливості складати доповіді про бойові втрати особового складу батальйону та подавати їх командуванню. Крім того, як зазначив ОСОБА_1 , до нього не доводили, що він має подавати такі доповіді, письмового наказу про закріплення за ним вказаних обов'язків він не бачив, не ознайомлювався з таким.

До протоколу про адміністративне правопорушення також додано:

-наказ командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 43 від 06.03.2023, яким капітана медичної служби ОСОБА_1 призначено на посаду начальника медичного пункту 3 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 в/ч НОМЕР_3 ;

-військовий квиток серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_1 від 01.03.2023;

-наказ командира в/ч НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 10.07.2023 № 219 «Про результати службового розслідування за фактом непризначення вчасно службових розслідувань відносно поранених та загиблих військовослужбовців», за результатами якого вирішено спрямувати документи щодо притягнення військовослужбовців, в тому числі ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області, для розгляду.

Оцінивши докази по справі відповідно до ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Частиною 1 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Частиною 2 статті 172-15 КУпАП встановлено відповідальність за вчинення діяння, передбаченого частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду

Тож, суб'єктом адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлена ст. 172-15 КУпАП, є військовослужбовці.

Наявність складу адміністративного правопорушення в діях чи бездіяльності особи має бути відображена в протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії А4667 № 203 від 10.07.2023, ОСОБА_1 , як військовій службовій особі, інкримінується недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, зокрема в тому, що він не забезпечив належним чином облік і подання доповідей про бойові втрати особового складу 3 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 .

Проте, суду не надано жодних доказів того, що вказані обов'язки, а саме - ведення обліку і подання доповідей про бойові втрати особового складу, покладені саме на капітана медичної служби ОСОБА_1 . Як вбачається з доводів самого ОСОБА_1 в судовому засіданні, з відповідними наказами або інструкціями про покладення на нього вказаних обов'язків його не знайомили.

Слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення, хоч і є джерелом доказів, однак за своєю процесуальною суттю є фіксацією правопорушення, та інформація, яка до нього вноситься, повинна ґрунтуватися на первинних доказах, зокрема на належних письмових доказах, візуальних спостереженнях, фото- та відеофіксації, поясненнях свідків тощо.

Будь-які належні докази недбалого ставлення ОСОБА_1 до військової служби в матеріалах справи відсутні.

Суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, адже діючи таким чином, він неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.

Згідно із положеннями ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Таким чином матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, зокрема інкримінованого останньому недбалого ставлення до військової служби, вчиненого в умовах особливого періоду.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 172-15 ч. 2, 213, 221, 247, 266-1, 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду І.Ю. Фалін

Донецької області