Справа № 522/10963/23
Провадження № 3/522/7554/23
08 серпня 2023 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Федчишена Т. Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Одеській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 271170 від 07 травня 2023 року, 07.05.2023 близько 00 год. 07 хв. ОСОБА_1 знаходився в м. Одесі по вул. Канатна біля будинку 101/5 у громадському місті в нетверезому стані (різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, різка зміна забарвлення шкіри обличчя), чим ображав людську гідність та громадську мораль, що виражалося в розхитуванні зі сторони в сторону. Правопорушення вчинено двічі протягом року, що підтверджується постановою ЕГА 673454 від 12.06.2022, якою ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП та постановою ГАБІ 755014 від 06.12.2022, якою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП.
Зазначена подія була кваліфікована працівником поліції як правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Відповідно до ст. 277 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 178 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Згідно з ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 178 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Отже, законодавцем імперативно визначено обов'язковість присутності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 178 КУпАП, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи імперативні положення законодавства України щодо обов'язкової присутності під час розгляду вказаної справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судовий розгляд справи у зв'язку з неявкою у судове засідання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, неодноразово було відкладено.
У зв'язку з ухиленням ОСОБА_1 від явки до суду постановою Приморського районного суду м. Одеси від 01.08.2023 його було піддано приводу у судове засідання 04 серпня 2023 року, проте указана постанова суду працівниками поліції виконана не була.
Вжиті судом заходи не сприяли досягненню мети забезпечення участі в судовому засіданні особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Зі змісту наведених правових норм слідує, що закриття провадження можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; закінчення встановленого законом тримісячного строку на момент розгляду справи, перебіг якого розпочинається з дня вчинення правопорушення (при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення).
Визначення на законодавчому рівні у ст. 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених ст. 38 КУпАП, необхідно враховувати положення ст. 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Отже, оскільки на день розгляду справи строки, визначені ст. 38 КУпАП, сплинули, суд вважає за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 КУпАП закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Ураховуючи викладене, керуючись ст. ст. 38, 178, 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 178 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА