Ухвала від 12.07.2023 по справі 127/20686/23

Справа №127/20686/23

Провадження №1-кс/127/8032/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2023 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у закритому судовому засідання клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в адміністративній будівлі Уланівської сільської ради, що за адресою АДРЕСА_4,-

ВСТАНОВИВ:

12.07.2023 року до слідчого судді звернувся старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_3 із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку в адміністративній будівлі Уланівської сільської ради, що за адресою АДРЕСА_4.

Клопотання мотивоване тим, що СУ ГУНП у Вінницькій області здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023020210000289 від 05.05.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 246, ч. 2 ст. 364, та ч. 1 ст. 246 КК України.

До кримінального провадження від 05.05.2023 № 12023020210000289, за ч. 1 ст. 246 КК України, яке відкрито за фактом незаконної порубки 1 178 дерев у лісосмугах уздовж автомобільної дороги загального користування місцевого значення зі сполученням О-02-23-03 границя Хмельницької області - Слобода Кустовецька, на відрізку від с. Скаржинці до с. Уланів на території Уланівської територіальної громади Хмільницького району Вінницької області, приєднано матеріали кримінального провадження від 08.05.2023 № 12023020000000409, за ч. 2 ст. 246 КК України, про те, що 08.05.2023 до СУ ГУНП у Вінницькій області надійшли матеріали перевірки за фактом протиправних дій з боку посадових осіб Уланівської територіальної громади Хмільницького району Вінницької області, які в порушення вимог Постанови КМУ № 650 від 22 липня 2020 року «Про затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення», без повідомлення та участі спеціалістів Держекоінспекції, спеціалістів лісового господарства та виписки лісорубного квитка, видали ордери на видалення зелених насаджень, на підставі яких в період січня-лютого 2023 року здійснено незаконну рубку сироростучих дерев у захисних смугах, які знаходяться на території ТГ у значній кількості, чим завдали істотної шкоди природному середовищу та комунальній власності територіальної громади.

В подальшому кримінальне правопорушення з попередньою правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 246 КК України у кримінальному провадженні від 05.05.2023за № 12023020210000289 перекваліфіковано відповідно до ч. 2 ст. 364 КК України.

Крім того, 08.06.2023 до к/п № 12023020210000289, приєднано кримінальне провадження від 24.05.2023 № 12023020000000437, за ч. 1 ст. 246 КК України про те, що 23.05.2023 у Хмільницькому районі, між с. Великий Острожок та с. Вишенька, невідомі особи на техніці здійснюють незаконну порубку лісу. В ході виїзду СОГ на узбіччі вул. Замостянська, 1А, у с. Уланів Хмільницького району, виявлено припаркований вантажний спецавтомобіль-лісовоз Mersedes-Benz д.н.з. НОМЕР_1 з причіпом НОМЕР_2 , завантаженим лісопродукцією кругляком породи Тополя різних класів якості та розмірів у кількості 59 колод, зі слів водія ОСОБА_4 , завантаження проводилось з місця рубки у лісозахисних смугах вздовж автодороги зі сполученням с. Великий Острожок та с. Вишенька Хмільницького району.

В ході досудового розслідування кримінального провадження від 08.05.2023 № 12023020000000409 встановлено, що починаючи з травня 2022 року голова Уланівської сільської ради ОСОБА_5 , 1989 р.н., вступив у злочинну змову з головою постійно діючої комісії з питань визначення стану зелених насаджень депутатом Уланівської сільської ради ОСОБА_6 , 1962 р.н., та начальником відділу ЖКГ та благоустрою Уланівської сільської ради ОСОБА_7 , та спільно із приватними підприємцями, які здійснюють діяльність у лісопереробній галузі в Бердичівському районі Житомирської області, серед яких ОСОБА_8 , 1971 р.н., ОСОБА_9 , 1980 р.н. та ОСОБА_10 , 1972 р.н., організували схему видалення дерев з захисних лісосмуг автомобільних доріг загального користування місцевого значення на території Уланівської територіальної громади, із подальшим заволодінням деревини ділових класів якості породи ТОПОЛЯ, та її переробку на шпон та заготовки для виготовлення тари та піддонів.

Згідно розробленого плану, під головуванням сільського голови ОСОБА_5 , заздалегідь обумовленим Рішенням виконкому Уланівської сільської ради від 21.06.2022 № 150 постійно діючій комісії з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості Уланівської сільської ради, головою якої являється ОСОБА_6 , доручено обстеження з визначення стану зелених насаджень вздовж автошляхів територіальної громади.

В свою чергу на виконання вказаного рішення, членами комісії, до якої умисно не включили та не запросили представника державного спеціалізованого лісозахисного підприємства та територіального органу Держлісагентствата, складено відповідні Акти обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню. У вказані акти членами комісії внесені завідома неправдиві відомості в частині кількості дерев, які підлягають видаленню, а саме значно завищено кількість дерев з зазначенням стану «Незадовільний», та таким чином визначено велику кількість дерев з діаметрами стовбурів на висоті 1,3 м починаючи від 40 і до 90 см. Загальна кількість дерев породи тополя у даних актах обстеження становить 2 383 штук.

На підставі складених актів Виконавчим комітетом було винесено рішення про надання дозволу на видалення дерев.

В подальшому, в порушення норм Постанови КМУ № 650 від 22.07.2020 «Про затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення», ОСОБА_6 підписав, а ОСОБА_5 затвердив документи дозвільного характеру - ордера №№ 145, 146, 147 та 148, на видалення зелених насаджень у лісозахисних смугах, які розташовані обабіч автомобільних доріг на території Уланівської ТГ.

На підставі вказаних ордерів в період грудня 2022 - червня 2023, ФОП ОСОБА_8 , залучивши до виконання робіт бригади пильщиків, та відповідну спеціалізовану техніку, організував рубку дерев на відрізках автодоріг зі сполученням: 1. АДРЕСА_1 - до межі з АДРЕСА_2 .

Утворену у результаті рубки та розкряжування дерев породи ТОПОЛЯ (серединні діаметри колод від 30 до 100 см), ділову лісопродукцію класів якості C, D, та деревину дров'яну Промислового використання, ОСОБА_8 реалізував на деревообробне підприємство пов'язане з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , через їх підконтрольних ФОПів. Вказане підприємство знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .

А для прикриття фактичної мети рубки, та маскування фактів розкрадання, отриману з ліквіду крони та гілля деревину дров'яну не промислового використання, передано до Уланівської сільської ради. В свою чергу, відповідно до звернень жителів громади на підставі рішень Виконкому Уланівської сільської ради, дрова паливні у вигляді паливної норми надавались сільським жителям.

За період березня - травня 2023 ФОП ОСОБА_8 було реалізовано 1 163 м3 деревини породи ТОПОЛЯ, на суму близько 1 744 500,00 грн, яку він заготовив у результаті рубки дерев у лісозахисних смугах на території Уланівської територіальної громади. Всупереч інтересам територіальної громади, посадовими особами Уланівської сільської ради з вказаної кількості не оприбуткувано на балансові рахунки жодного м3 деревини, що дало змогу їх звернути на власну користь, та в подальшому розтратити.

Таким чином, посадові особи Уланівської сільської ради, за вказівкою ОСОБА_5 , зловживаючи посадовим становищем та владними повноваженнями, в порушення вимог Постанови КМУ № 650 від 22.07.2020, з метою отримання незаконної вигоди, всуперч інтересів територіальної громади, та в інтересах третіх осіб - комерційних структур, без визначення сортиментної структури, матеріально-грошової оцінки, та без проведення обліку, видали пакет дозвільних документів, на підставі яких проведено рубку дерев у захисних смугах вздовж автодоріг місцевого значення на території Уланівської територіальної громади, що спричинило тяжких наслідків, чим завдали збитків комунальної власності у великих розмірах.

З метою виявлення та фіксації фактів рубки дерев, відповідно до листа від 11.05.2023 про залучення спеціаліста та про проведення оглядів, 12.05.2023 на території Уланівської сільської ради проведено огляди, за результатами яких виявлено пні дерев та зафіксовано координати початку та кінця відрізків у лісозахисних смугах автодоріг місцевого значення на території Уланівської сільської ради, а саме на відрізках:

-за межами с. Уланів в напрямку с. Сальниця Хмільницького району Вінницької області;

-за межами с. Сальниця в напрямку с. Скаржинці Хмільницького району Вінницької області;

-за межами с. Слобода Кустовецька в напрямку с. Вишенька Хмільницького району Вінницької області.

Крім того, 12.05.2023 на адресу Уланівської сільської ради надано запит № 4386/24-2023 про надання інформації та копій підтверджуючих документів щодо обліку, реалізації і відпуску деревини, отриманої унаслідок рубки дерев у захисних смугах обабіч автодоріг з сполученням с. Уланів - с. Сальниця, та від границі Хмельницької області - Слободи Кустовецької за межами населених пунктів від с. Скаржинці до с. Уланів, на території Уланівської сільської територіальної громади Хмільницького району, за період з 01.06.2022 по 12.05.2022 та інформацію про виконавців робіт з порубки дерев у вищевказаних захисних смугах, договори з додатками, акти виконаних робіт, документи про розрахунки за виконану роботу та інші з даного приводу.

На адресу СУ ГУНП 15.05.2023 з Уланівської сільської ради надійшов лист № 01.2/688 про те, що формування пакету документів потребує пошуку інформації серед значної кількості даних структурних підрозділів виконавчих органів сільської ради, відповідно вона буде подана пізніше. Станом на дату підготовки клопотання, тобто 10.07.2023, відповіді з запитуваною інформацією на адресу СУ ГУНП не надійшло, що наводить на те, що особи причетні до вчинення кримінального правопорушення намагаються підготуватись до приховування своєї злочинної діяльності та можуть знищити сліди злочину, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

На підставі ухвали Вінницького міського суду Вінницької області 26.05.2023 на території та у господарських спорудах, за адресою АДРЕСА_3, проведено обшук, в ході якого виявлено та вилучено:

-Лісопродукція круглі сортименти породи тополя різних діаметрів та класів якості, у кількості 636 колод;

-Договір оренди транспортного засобу (Копія) від 01.05.2022 на 2 арк.;

-Договір поставки (Копія) № 0401/2021 від 04.01.2021 на 3 арк.;

-Договір поставки (Копія) № 0401/2021 від 04.07.2022 на 3 арк.;

-Платіжні інструкції на (Копія) 14-ти арк.;

-Договір поставки (Копія) № 1312/2022 від 13.12.2022 на 3 арк.;

-Платіжні інструкції (Копія) на 10 арк.;

-Відомості обліку та прийомки деревини на 64 арк;

-Видаткові накладні у кількості (Копія) 38 штук на 38 арк.

Вказане підтверджує фактичний облік кількості та реалізацію лісопродукції породи Тополя отриманої унаслідок незаконних рубок з боку ОСОБА_8 на користь ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

Робоче місце голови Уланівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_5 та інших посадових осіб, які здійснювали підготовку документів для проведення рубки, знаходиться в адміністративній будівлі Уланівської сільської ради, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_4. Саме у вказаних адміністративних приміщеннях можуть зберігатися оригінали та чорнові записи розпоряджень про утворення комісії обстеження, актів обстеження зелених насаджень, рішень виконавчого комітету міської ради, можливі акти порубки деревини, обліково-бухгалтерська документація, щодо обліку, реалізації і відпуску деревини.

Така документація може містити на собі ознаки зловживань та сліди підробки, а її вилучення дасть змогу зберегти доказову базу та провести судові експертизи, серед яких інженерно-екологічні, економічні, економічні почеркознавчі та товарознавчі експертизи. Також вилучення таких документів в ході обшуку нівелює ризики їх втрати, знищення чи спотворення.

Відповідно до інформаційної довідки від 15.05.2023 № 332338058 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, за адресою АДРЕСА_4 , відомостей не значиться, в той же час відповідно до інформації з ЄДРПОУ, Уланівська сільська рада (Код 04331834) зареєстрована за вищевказаною адресою.

За вищенаведеного обґрунтування, з метою здобуття фактичних даних, які дадуть можливість встановити наявність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення названих речей та предметів, виникла необхідність звернутися до Вінницького міського суду Вінницької області із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку в адміністративній будівлі Уланівської сільської ради, що за адресою АДРЕСА_4, оскільки в даному випадку обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, тому слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку.

В судове засідання слідчий не зявився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність у якій клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов до наступного висновку.

Згідно ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

2. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

3. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:

1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;

2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання;

3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

4) підстави для обшуку;

5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;

6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;

8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

4. Клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.

5. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

6. У разі відмови у задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи слідчий, прокурор не має права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на обшук того самого житла чи іншого володіння особи, якщо у клопотанні не зазначені нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.

З клопотання вбачається, що слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку в адміністративній будівлі Уланівської сільської ради, що за адресою АДРЕСА_4, з метою відшукання та вилучення документів пов'язаних з організацією та проведенням рубки дерев - видалення зелених насаджень в період 2022 - 2023 р.р. у лісозахисних смугах на відрізках автодоріг із сполученням с. Великий Острожок - с. Вишенька, с. Вишенька - с. Слобода Кустовецька, с. Слобода Кустовецька - с. Крижанівка - до межі з с. Молодіжне, с. Уланів - с. Чернятинці та с. Уланів - с. Сальниця.

Натомість, в порушення вимог п. 6 ч. 3 ст. 234 КПК України, клопотання слідчого не містить відомостей про осіб, у фактичному володінні яких знаходиться приміщення.

Також, в порушення вимог п. 4 ч. 3 ст. 234 КПК України, слідчим не наведенео у клопотанні підстави для обшуку

Стаття 30 Конституції України гарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

В свою чергу, ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року встановлює, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчим не доведено потреби у проведенні обшуку у вказаному володінні особи, що виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, а тому слідчий суддя вважає що вимоги клопотання слідчого не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 233, 234, 235, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в адміністративній будівлі Уланівської сільської ради, що за адресою АДРЕСА_4 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження.

Слідчий суддя