Провадження номер 3/741/840/23
Єдиний унікальний номер 741/1327/23
іменем України
02 серпня 2023 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Крупини А.О.,
з участю секретаря судового засідання Багмута О.С.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
потерпілої ОСОБА_2 ,
розглянувши справу про адміністративні правопорушення (протоколи серії ВАБ № 775274, серії ВАБ № 775273, серії ВАВ № 778962), передбачені ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера,
11 липня 2023 року до суду надійшли 3 протоколи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 .
Постановою Носівського районного суду Чернігівської області від 23 травня 2023 року, яка набрала законної сили 05 червня 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, та призначено йому стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 діб.
05 липня 2023 року о 08 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив стосовно своєї доньки гр. ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме: умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в штовханні, погрозах фізичною розправою, ображав потерпілу нецензурною лайкою, чим завдав їй фізичного болю та психологічних страждань, унаслідок чого могло бути заподіяно шкоди фізичному та психологічному здоров'ю гр. ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
05 липня 2023 року близько 18 год. 20 хв. гр. ОСОБА_1 за місцем свого проживання вчинив відносно своєї дочки гр. ОСОБА_2 домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме: штовхав її, ображав її нецензурною лайкою, унаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
05 липня 2023 року о 18 год. 20 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 , стосовно якого 05 липня 2023 року винесено терміновий заборонний припис серії АА № 404313 про заборону в будь-який стосіб контактувати з постраждалою особою, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладені вимоги закону, справи про адміністративні правопорушення, сформовані на підставі протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАБ № 775274, серії ВАБ № 775273, серії ВАВ № 778962, які надійшли 11 липня 2023 року з Ніжинського РВП ГУНП у Чернігівській області, підлягають розгляду судом в одному провадженні, а тому їх необхідно об'єднати.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, зазначив, що факти, указані у протоколах про адміністративні правопорушення не відповідають дійсності. Пояснив, що має з дочкою та зятем неприязні стосунки, вони виселили його з хати в літню кухню, не віддають документи на будинок та земельні ділянки. 05 липня 2023 року як ранком так і після 18 год. дійсно були сварки, які спровоковувала його донька ОСОБА_2 , він лише відповідав на її образи. Заборонного припису він не отримував, з ним обізнаний.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні надала пояснення, відповідно до яких у неї з батьком ( ОСОБА_1 ) склалися неприязні стосунки. ОСОБА_1 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення відносно неї домашнього насильства. Факти, указані у протоколах про адміністративні правопорушення дійсно 05 липня 2023 року мали місце. У той день ( бл. 8-30 год. та бл. 18- 20 год.) він їй погрожував розправою, штовхав, застосовував фізичну силу, принижував гідність, унаслідок чого їй було завдано реальну фізичну та психологічну шкоду.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , пояснення потерпілої ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, всебічно, повно й об'єктивно дослідивши всі обставини справи, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Надані у судовому засіданні пояснення ОСОБА_1 та невизнання ним своєї провини в скоєнні адміністративних правопорушень, які є способом його самозахисту, суд оцінює критично та розцінює їх як намагання уникнути відповідальності за допущені правопорушення. Вказані пояснення спростовуються, а винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими в ході судового розгляду доказами, поясненнями потерпілої ОСОБА_3 .
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.
Відповідно до ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши і дослідивши матеріали справи, ураховуючи характер вчинення правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, вік, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд робить висновок, що достатнім та необхідним для виховання правопорушника й запобігання вчиненню нових правопорушень як ним, так і іншими особами, буде призначення ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, передбаченої ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, у виді адміністративного арешту.
Разом з цим, положеннями ч.1 ст.1 Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року № 2229-VIII (надалі - Закон № 2229) надано наступні визначення понять:
- домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (п. 3);
- кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі (п. 6);
- терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства (п. 16).
За змістом ч. 3 ст. 3 Закону № 2229-VIII дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання, а також на суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
Статтею 24 Закону № 2229-VIII передбачено, що до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать: 1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника; 2) обмежувальний припис стосовно кривдника; 3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи; 4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Частинами 1, 2, 4-6 ст. 25 Закону № 2229-VIII визначено, що терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Терміновий заборонний припис може містити такі заходи: 1) зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.
Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.
Терміновий заборонний припис вручається кривднику, а його копія - постраждалій особі або її представнику.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 серпня 2018 року № 654 затверджено Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника (далі - Порядок № 654).
Відповідно до розділу II Порядку № 654 терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків.
Однак, матеріали у справі не містять будь-яких доказів вручення кривднику ОСОБА_1 та постраждалій особі - ОСОБА_2 термінового заборонного припису серії АА № 404313, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, (протокол від 05 липня 2023 року серії ДПР 18 № 775274) підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 173-2, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
Керуючись ст. ст. 33, 36, 173-2, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
Керуючись ст. ст. 33, 36, 173-2, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
Справи про адміністративні правопорушення № 741/1327/23 (провадження № 3/741/840/23), № 741/1329/23 (провадження № 3/741/842/23), № 741/1331/23 (провадження № 3/741/844/23) відносно ОСОБА_1 за фактами вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, об'єднати в одне провадження, присвоївши справі єдиний унікальний номер № 741/1327/23.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 12 (дванадцять) діб.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про вчинення 05 липня 2023 року адміністративного правопорушення, (протокол серії ВАБ № 775274 від 05 липня 2023 року) передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Носівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Анатолій КРУПИНА