Рішення від 07.08.2023 по справі 560/10064/23

Справа № 560/10064/23

РІШЕННЯ

іменем України

07 серпня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання незаконними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати незаконними дії управлінні пенсійного фонду України при індексація пенсії відповідно до статті 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV станом на 01.03.2023.

2. Зобов'язати провести 01.03.2023 індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є особою з інвалідністю 2 групи. З 01.03.2023 згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 було проведено індексацію пенсій. Позивач наголошує, що фактично його пенсія була збільшена з обмеженням індексації 1500 грн. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на отримання пенсії в належному розмірі, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній заперечує проти позову та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що пунктом 10 Постанови №168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500 грн. Після проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2023 розмір індексації становив 1844,46 грн., відтак загальний розмір пенсійної виплати складав, тому з 01.03.2023 з врахуванням п.10 постанови №168 розмір індексації зменшено на 344,46 грн., тобто приведено у відповідність до встановленого постановою № 168 максимального розміру індексації 1500 грн. (1844,46 грн. - 344,46 грн.). Відповідач вважає, що заявлені позивачем вимоги є безпідставними, не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Відповідно до ухвали від 09.06.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що згідно витягу із акту МСЕК ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як одержувач пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV з 01.02.2008.

З 01.03.2023 згідно Постанови №168 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення основного розміру пенсії 1,197 та її розмір склав 11117,45 грн.

З 01.03.2023 розмір індексації становив 1844,46 грн.

З врахуванням п.10 постанови №168 розмір індексації приведено у відповідність до встановленого постановою №168 максимального розміру індексації 1500 грн., відтак розмір пенсії до виплати складає 11117,45 грн. (11461,91 грн. - 344,46 грн.)

Позивач вважаючи, що відповідачем при перерахунку пенсії з 01.03.2023 протиправно застосовані обмеження проіндексованої суми пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Приписами постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Разом з цим, пунктом 10 цієї постанови установлено, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Суд зазначає, що з матеріалів справи страховий стаж позивача становить 41 рік 9 місяців 20 днів, в тому числі 31 рік 10 місяців 23 дні (враховано по 28.02.2021) - напрацьований страховий стаж та 9 років 10 місяців 27 днів - додатковий стаж.

Коефіцієнт страхового стажу - 0,41750.

Заробітну плату враховано за періоди роботи з 01.12.1993 по 30.11.1998 (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.01.2008 (згідно даних персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 4,02782. Розмір пенсії з 01.04.2021 становив 8467,64 грн.

З 01.03.2022 пенсію позивача перераховано відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,4. Станом на 01.02.2023 розмір пенсії позивача становить 9617,45 грн.

З 01.03.2023 згідно Постанови №168 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення основного розміру пенсії 1,197 та її розмір склав 11117,45 грн.

Розрахунок пенсії наступний: 7405,03 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016, 3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х1,197) х 4,02782 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 29826,13 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41750 (коефіцієнт страхового стажу) = 12452,41 грн. (основний розмір пенсії) + 283,04 грн. (доплата за 16 років понаднормативного стажу, 1769,00 грн х 16 %) = 12735,45 грн. (загальний розмір пенсії за віком) 90% (відсоток для обчислення пенсії по 2 групі інвалідності) = 11461,91 грн. (розмір пенсії по інвалідності) - 344,46 грн. (обмеження в індексації з 01.03.2023 згідно п.1-7 Постанови №168, оскільки збільшення відбулось на 1844,46 грн.) = 11117,45 грн.

Після проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2023 розмір індексації становив 1844,46 грн., відтак загальний розмір пенсійної виплати складав 11461,91 грн.

З врахуванням пункту 10 постанови №168 розмір індексації приведено у відповідність до встановленого постановою №168 максимального розміру індексації 1500 грн. (1844,46 грн. - 344,46 грн.).

Враховуючи зазначене, розмір пенсії до виплати складає 11117,45 грн. (11461,91 грн. - 344,46 грн.)

З огляду на вищезазначені обставини, суд наголошує, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена відповідачем у межах чинного законодавства, а оскільки, при розрахунку розміру пенсія у зв'язку з індексацією основний розмір пенсії позивача збільшився на 1844,46 грн. за умови, що підвищення відповідно до п. 10 Постанови КМУ №168 не може перевищувати 1500 грн., відповідач правомірно застосував обмеження в сумі "-"344,46 грн. обмеження та відрахував від розміру пенсії 11461,91 грн. основний розмір пенсії від середнього заробітку обмеження в індексації за 2023 рік в сумі 344,46 грн., в результаті чого розмір пенсії позивача складає 11117,45 грн.

На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.03.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 проіндексованої суми пенсії без обмежень, оскільки пенсія позивача з 01.03.2023 була проіндексована в розмірі 1500 грн., що відповідає пункту 10 постанови КМУ №168.

Відповідно до статті 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно частинами 1, 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 серпня 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.В. Матущак