ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" серпня 2023 р. справа № 300/757/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ НП в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення про відмову позивачу в призначенні, нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 01.11.2022 та призначити, нарахувати і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу передбачену п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 2006 року проходив військову службу в органах внтрушніх справ України та Національної поліції. На підставі наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 30.08.2021 № 319 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за підпунктом 7 пункту 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням). ОСОБА_1 зазначив, що під час проходження військової служби отримав захворювання, які пов'язані з проходженням військової служби, внаслідок яких позивачу після звільнення зі служби встановлено ІІІ групу інвалідності з 26.11.2021. Так, постановою медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» від 31.03.2022 № 368 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби. 01.11.2022 ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Івано-Франківській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції. За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.11.2022, відповідач листом № 781/108/01/29-2022 від 29.11.2022 повідомив позивача про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги через недотримання умов пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України “Про національну поліцію”, а саме: визначення інвалідності протягом шести місяців після звільнення з поліції; звільнення з поліції через хворобу. Позивач зазначив, що групу інвалідності йому призначено 26.11.2021, тобто в термін менше як три місяці після звільнення зі службу. Щодо доводів про звільнення ОСОБА_1 за власним бажанням, а не через хворобу, то позивач зазначив, що він звільнений саме через захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, та не мав можливості продовжувати військову службу. Таким чином, відповідач безпідставно відмовив позивачу в призначенні, нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 частини першої 1 статті 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.
Ухвалою від 02.03.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07.03.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ НП в Івано-Франківській області від 07.03.2023 на позовну заяву. У відзиві представник відповідача заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що ОСОБА_1 звільнений з поліції 30.08.2021, а третя група інвалідності встановлена з 29.08.2022 згідно довідки до акта огляду МСЕК від 21.09.2022 серії 12 ААВ № 414984, тобто після спливу шестимісячного терміну з дня звільнення позивача з поліції. Окрім цього, згідно наказу від 30.08.2021 № 319 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за підпунктом 7 пункту 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням, а не через хворобу. Таким чином, ОСОБА_1 звільнений з поліції не з причин зумовлених захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в поліції, що є обов'язковою умовою для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», яку позивачем недотримано. За вказаних обставин представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 29-49).
20.03.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача від 20.03.2023 на відзив. Так, ОСОБА_1 зазначив, що згідно довідки до акта огляду МСЕК від 21.09.2022 серії 12 ААВ № 414984 йому встановлено ІІІ групу інвалідності повторно, а первинно встановлено з 26.11.2021, тобто в межах шестимісячного строку після звільнення зі служби з поліції. Щодо підстави звільнення, то позивач надав копії медичних документів, в яких вказані захворювання, які перешкоджали ОСОБА_1 перебувати на службі в поліції. ОСОБА_1 просить суд позов завольнити повністю (а.с. 50-57).
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ОСОБА_1 з 2006 року проходив військову службу в органах внутрішніх справ України та Національної поліції. На підставі наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 30.08.2021 № 319 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за підпунктом 7 пункту 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) (а.с. 34).
З 26.11.2021 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 754598, виданою Науково-дослідницьким інститутом реабілітації осіб з інвалідністю ВНМУ ім.М.І.Пирогова (а.с. 11).
Постановою медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» від 31.03.2022 № 368 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби (а.с. 14).
На підставі наказу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.02.2022 № 40 ОСОБА_1 мобілізовано до складу Збройних Сил України для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01.08.2022 № 270 позивача звільнено зі служби в Збройних Силах України (а.с. 15).
Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 056050 від 21.09.2022, ОСОБА_1 встановлено 30% втрати професійної працездатності, захворювання, пов'язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ (а.с. 9).
З 29.08.2022 позивачу повторно встановлено ІІІ групу інвалідності (захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ), що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ № 414984 (а.с. 10).
01.11.2022 ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Івано-Франківській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції. До вказаної заяви від 01.11.2022 ОСОБА_1 долучив: довідку МСЕК № 056050 від 21.09.2022; копію довідки-виписки МСЕК № 414984 від 21.09.2022; копію постанови ВЛК № 368 від 31.03.2022; копію паспорта та ідентифікаційного коду; довідка ПАТ «НАСК «Оранта» № 03.01/142 від 19.05.2022; заяву на перерахунок коштів; банківські реквізити (а.с. 7).
18.11.2022 складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу в розмірі 173670,00 грн. (а.с. 37).
Згідно протоколу засідання комісії ГУ НП в Івано-Франківській області з розгляду питань, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 18.11.2022 № 5, позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги через недотримання умов пункту 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію”, а саме: звільнення через хворобу та визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ і поліції, протягом шести місяців після звільнення з поліції (а.с. 40-41).
Листом № 781/108/01/29-2022 від 29.11.2022 відповідач повідомив позивача про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги через недотримання умов пункту 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію”, а саме: визначення інвалідності протягом шести місяців після звільнення з поліції (звільнення з 31.08.2021, визначення інвалідності з 29.08.2022); звільнення з поліції через хворобу ( ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням) (а.с. 35-36).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення про відмову позивачу в призначенні, нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, в якому просить суд зобов'язати ГУ НП в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 01.11.2022 та призначити, нарахувати і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу передбачену пунктом 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами щодо їх застосування до спірних правовідносин:
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Порядок нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського регламентовано статтею 97 Закону № 580-VIII.
Так, частиною першою статті 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Відповідно до частини другої статті 97 Закону № 580-VIII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Так, наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року № 163/28293 (далі - Порядок № 4), яким визначається механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД є:
1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;
2) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії;
3) у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Підпунктом 4) пункту 4 Розділу І Порядку № 4 передбачено призначення ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 4 встановлено, що ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України «Про Національну поліцію», особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.
Передумовою виплати одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Відповідно до положень Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи органів поліції, закладів освіти у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги (пункт 2).
Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до органів державної влади (далі - останнім місцем проходження служби).
У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи (пункт 3).
Пунктом 5 Розділу ІІІ Порядку № 4 передбачено, що для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку № 4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, бухгалтерські служби готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі надсилання запитів до органів поліції, інших підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення ОГД складається працівником бухгалтерської служби і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, закладу освіти, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Пунктом 2 Розділу IV Порядку № 4 встановлено, що висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє:
1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;
2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
3) у закладів освіти - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пункт 3 Розділу IV Порядку № 4 передбачає, що у разі затвердження висновку про призначення ОГД керівником органу поліції або закладу освіти, в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня його затвердження видається наказ про виплату ОГД.
У разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Таким чином, одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка за встановленою процедурою призначається і виплачується особам, які на підставі закону мають право на її отримання.
З огляду на вищевказані положення Закону № 580-VIII, право на одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності виникає в особи за обов'язкової одночасної наявності трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення):
1) інвалідність повинна наступити внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції;
2) інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції;
3) причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Такий висновок суду відповідає правовим позиціям Верховного Суду, викладеним в постановах від 19.09.2018 у справі №373/1188/16-а, від 20.09.2018 у справі №296/9456/16-а, від 01.11.2018 у справі №822/3788/17, 22.01.2019 у справі №2340/2663/18, від 15.04.2019 у справі №823/1798/18, від 10.10.2019 у справі №822/1083/18, від 05.02.2020 у справі №810/836/18 та від 23.04.2020 у справі №822/999/18, від 23.09.2021 у справі № 2240/3024/18.
Щодо обставин встановлення ОСОБА_1 інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, то такі обставини підтверджуються медичними документами: довідкою МСЕК № 056050 від 21.09.2022 (а.с. 9); довідкою-випискою МСЕК № 414984 від 21.09.2022 (а.с. 10); постановою ВЛК № 368 від 31.03.2022 (а.с. 14).
Щодо обставин встановлення позивачу інвалідності не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення ОСОБА_1 з поліції, то суд звертає увагу на таке.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4 у разі встановлення поліцейському інвалідності днем виникнення права на отримання ОГД є дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що ІІІ групу інвалідності йому встановлено з 26.11.2021, тобто в межах шести місяців після звільнення з поліції, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 754598, виданою Науково-дослідницьким інститутом реабілітації осіб з інвалідністю ВНМУ ім. М.І.Пирогова (а.с. 11).
Натомість відповідач в протоколі засідання комісії ГУ НП в Івано-Франківській області з розгляду питань, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 18.11.2022 № 5, та листі № 781/108/01/29-2022 від 29.11.2022 про відмову позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги зазначив, що інвалідність ОСОБА_1 встановлена з 29.08.2022, тобто після закінчення шестимісячного строку після звільнення з поліції (тобто 31.08.2021). При цьому, відповідач виходив з того, що факт встановлення інвалідності підтверджено долученою до заяви позивача від 01.11.2022 про виплату одноразової грошової допомоги копією виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ № 414984 (а.с. 10).
Суд звертає увагу на те, що єдиним документом, який підтверджує факт встановлення ОСОБА_1 ІІІ групу інвалідності саме з 26.11.2021 є довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 754598, виданою Науково-дослідницьким інститутом реабілітації осіб з інвалідністю ВНМУ ім. М.І.Пирогова (а.с. 11).
Водночас, в переліку додатків до заяви позивача від 01.11.2022 про виплату одноразової грошової допомоги така довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 754598 відсутня (а.с. 38). Будь-яких доказів надання ОСОБА_1 відповідачу такої довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 754598 суду не надано.
Таким чином, за умови долучення до заяви від 01.11.2022 про виплату одноразової грошової допомоги копії виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ № 414984, в якій зазначено про встановлення ОСОБА_1 інвалідності з 29.08.2022, відповідач не володів інформацією про встановлення позивачу ІІІ групу інвалідності саме з 26.11.2021, а тому правомірно дійшов висновку про встановлення ОСОБА_1 інвалідності після закінчення шестимісячного строку після звільнення з поліції.
Що стосується такої умови для призначення одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності, як те, що причина звільнення особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, то суд вказує на таке.
Відповідно до пункту 7 частини другої статті 61 Закону № 580-VIII наявність у особи певного захворювання може бути перешкодою для проходження служби в поліції, а відповідно до пункту 2 частини першої статті 77 цього Закону поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
За змістом пункту 4 частини першої статті 97 Закону №580-VІІІ підстава звільнення поліцейського зі служби в поліції (внаслідок захворювання, поранення, які пов'язані з проходженням служби) є обов'язковою умовою призначення одноразової грошової допомоги. До таких висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 19 вересня 2018 року у справах №357/1734/17, 373/1188/16-а, від 09 червня 2021 року у справі № 822/1810/18, від 11 листопада 2020 року у справі № 823/2032/18, та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховується судом при виборі та застосуванні норм права до спірних правовідносин у цій справі.
Таким чином, встановлення на законодавчому рівні такої обов'язкової умови для виплати одноразової грошової допомоги, як звільнення з поліції внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, покликане надати гарантовану з боку держави соціальну допомогу саме тим поліцейським, стан здоров'я яких завадив продовжити службу в поліції, і які припинили її вимушено.
Визначення Порядком № 4 днем виникнення права на отримання допомоги дати, з якої встановлена інвалідність, не змінює визначених Законом, як актом вищої юридичної сили, обов'язкових умов призначення одноразової грошової допомоги і не може бути безумовною підставою для її виплати без дотримання таких умов.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 15 липня 2020 року у справі № 822/1493/18.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22 жовтня 2020 року №12-р/2020 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 4 частини першої статті 97 Закону України „Про Національну поліцію" (справа № 3-76/2019) зазначив, що положеннями пункту 4 частини першої статті 97 Закону № 580 встановлено порядок реалізації особою права на отримання одноразової грошової допомоги.
Закріплення у пункті 4 частини першої статті 97 Закону № 580 такого порядку реалізації особою права на отримання одноразової грошової допомоги потребує встановлення причиново-наслідкового зв'язку між наявністю у поліцейського інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, та неможливістю внаслідок цього продовжувати службу в поліції, що підтверджується відповідним рішенням медичної (військово-лікарської) комісії про непридатність до служби в поліції, на підставі якого поліцейський звільняється зі служби в поліції.
На думку Конституційного Суду України, встановлений у пункті 4 частини першої статті 97 Закону № 580 порядок отримання одноразової грошової допомоги не допускає невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, не містить ознак дискримінації при реалізації поліцейськими права на соціальний захист, є домірним, має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету.
Конституційний Суд України в цьому ж рішенні також вказав, що встановлений державою зазначений порядок забезпечує реалізацію права особи на отримання такої допомоги, і наголосив, що додержання визначених Законом № 580 вимог є обов'язком суб'єктів, які претендують на її отримання.
Зважаючи на викладене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення пункту 4 частини першої статті 97 Закону № 580 не суперечать приписам статті 21, частин першої, другої статті 24 Конституції України.
Як встановлено судом вище, на підставі наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 30.08.2021 № 319 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) (а.с. 34).
Тобто, незважаючи на те, що позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, однак звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції сталося не через хворобу за рішенням медичної комісії про непридатність до служби, зокрема внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність (тобто пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»), а з іншої підстави: за його власним бажанням (пункт 7 цієї ж статті Закону) .
Таким чином, суд погоджується з висновком відповідача про те, що немає підстав для призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки в спірному випадку відсутня така обов'язкова умова призначення одноразової грошової допомоги як звільнення позивача зі служби з поліції по причині, що зумовлена захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції, яка передбачена пунктом 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Такий висновок суду відповідає правовим позиціям Верховного Суду, викладених у постановах від 09 лютого 2022 року у справі № 823/2439/18, від 31 травня 2022 року у справі № 822/1494/18, від 30.08.2022 у справі № 440/4418/19.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Саме в частині другій вказаної Статті закріплено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці Європейського суду з прав людини. Суб'єкти владних повноважень повинні враховувати ці критерії - принципи, оскільки вони ґрунтуються на положеннях Європейської конвенції з прав людини, яка ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, і в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Щодо конкретних обставин цієї адміністративної справи, то для суду важливе значення має факт прийняття рішення відповідачем за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.11.2022 про виплату одноразової грошової допомоги на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, прийняття рішень, вчинення дій органами державної влади, їх посадовими особами повинно здійснюватися на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, за змістом цей критерій випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України.
Зважаючи встановлені обставини справи, суд вважає, що приймаючи рішення про відмову позивачу в призначенні, нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією, Законом № 580-VIII та Порядком № 4.
Також судом не встановлено порушення вказаною посадовою особою відповідача інших критеріїв правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, викладених в частині другій статті 2 КАС України.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Судові витрати згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову в позові, за відсутності доказів їх понесення відповідачем, судом не розподілялися.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 40108798, вулиця Української Перемоги, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.