Рішення від 07.08.2023 по справі 240/38911/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2023 року м. Житомир справа № 240/38911/21

категорія 112040100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Заступника керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Заступник керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави із позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо не приведення штатної чисельності відділу (служби) у справах дітей Станишівської сільської ради відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей";

- зобов'язати Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області вжити заходів, спрямованих на приведення штатної чисельності служби (відділу) у справах дітей Станишівської сільської ради відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Обгрунтовано позовні вимоги тим, що протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у затвердженні штатної чисельності працівників відділу (служби) у справах дітей меншої, ніж передбачено законодавством, призводить до неможливості належного соціального захисту дітей вразливих категорій, профілактики правопорушень серед дітей та інших послуг у сфері охорони дитинства.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено відкрите судове засідання у справі на 12.01.2022 року.

12.01.2022 року розгляд справи не відбувся з технічних причин. Відкладено судове засідання на 02.02.2022 року.

02.02.2022 року розгляд справи не відбувся,у зв'язку з поданим клопотанням представника відповідача про відкладення. Відкладено судове засідання 23.02.2022 року.

23.02.2023 року у судовому засіданні оголошено перерву до 16.03.2022 року.

16.03.2023 року справу знято з розгляду, у зв'язу з Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року). Наступне судове засідання призначено на 04.08.2022 року.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що штатна чисельність служби у справах дітей Станишівської сільської ради відповідає вимогам чинного законодавства.

У свою чергу, позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій стверджує, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо приведення штатної чисельності відповідно до нормативів, установлених ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, у яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів їх необгрунтованості та безпідставності.

04.08.2022 року протокольною ухвалою суду вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини.

Рішенням восьмої сесії Станишівської сільської ради Житомирського району восьмого скликання №327 від 03.06.2021 створено виконавчий орган ради - відділ (службу) у справах дітей Станишівської сільської ради у статусі юридичної особи публічного права зі штатною чисельністю 2 штатних одиниць (пункт 1 рішення), та затверджено Положення про відділу (службу) у справах дітей Станишівської сільської ради (пункт 2 рішення).

На виконання вказаного рішення 18 червня 2021 року проведено державну реєстрацію відділу (служби) у справах дітей Станишівської сільської ради як юридичної особи, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №1002871020000003824 від 18.06.2021.

Крім того, рішенням восьмої сесії Станишівської сільської ряди Житомирського району восьмого скликання №292 від 03.06.2021 внесено зміни до структури виконавчого апарату Станишівської сільської ради шляхом введення до нього самостійного виконавчого органу - відділу (служби) у справах дітей Станишівської сільської ради зі штатною чисельністю в кількості 2 штатних одиниць - начальник та спеціаліст відділу.

Однак, як свідчить зміст вищенаведених рішень Станишівської сільської ради №292 від 03.06.2021, №327 від 03.06.2021, затверджена відповідачем штатна кількість працівників відділу (служби) у справах дітей Станишівської сільської ради не відповідає такій нормативній вимозі та в цій частині суперечить частині шостій статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».

З метою встановлення причин невідповідності штатної кількості працівників служби у справах дітей Станишівської сільської ради Житомирського району вимогам Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» та вжитих заходів на їх усунення, окружною прокуратурою на адресу відповідача надіслано лист №51-84-527 Івих- 21 від 21.09.2021 про надання інформації з вищеозначених питань.

У відповідь Станишівською сільською радою на адресу окружної прокуратури надіслано лист №3176 від 27.09.2021, яким вказано, що наявність 2 посадових осіб у штаті відділу (служби) у справах дітей відповідає вимогам діючого законодавства, а також наголошено на тому, що в апараті сільської створено та функціонує відділ правової, кадрової роботи, військового обліку та паспортизації, який забезпечує юридичний супровід і захист сільської ради.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Закон України "Про охорону дитинства" визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Відповідно до статті 5 Закон України "Про охорону дитинства" основні засади охорони дитинства та державну політику у цій сфері визначає Верховна Рада України шляхом затвердження відповідних загальнодержавних програм.

Проведення державної політики щодо охорони дитинства, розробку і здійснення цільових загальнодержавних програм соціального захисту та поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади у цій сфері забезпечує Кабінет Міністрів України. Щорічно Кабінет Міністрів України звітує Верховній Раді України про стан демографічної ситуації в Україні, становище дітей та тенденції його змін у ході впроваджених соціально-економічних перетворень.

Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 23-1 Закону України "Про охорону дитинства" усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги.

У разі якщо повернення дитини до батьків, інших законних представників є неможливим чи суперечить її інтересам, органи опіки та піклування здійснюють заходи щодо надання дитині статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, захисту її житлових та майнових прав, влаштування в одну із форм виховання, яка найбільше відповідає найкращим інтересам дитини.

Порядок діяльності органів опіки та піклування з питань захисту прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України "Про охорону дитинства" діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави.

Конституція України та Конвенція ООН про права дитини, а також Закон України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" визначають правові основи діяльності органів і служб у справах дітей та спеціальних установ для дітей, на які покладається здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку.

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" здійснення соціального захисту дітей і профілактики серед них правопорушень покладається в межах визначеної компетенції на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сім'ї та дітей, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері сім'ї та дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім'ї та дітей, відповідні структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських і районних у містах рад.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті. Штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду.

Як вбачається з листа Станишівської сільської ради Житомирського району №3176 від 27.09.2021, на території Станишівської сільської ради проживає 3360 дітей віком до 18 років.

Відповідно до підпунктів 6, 8 пункту "б" частини 1 статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: забезпечення школярів із числа дітей-сиріт, дітей з інвалідністю/осіб з інвалідністю I-III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", які навчаються в державних і комунальних навчальних закладах, безоплатними підручниками, створення умов для самоосвіти; вирішення відповідно до законодавства питань про повне державне утримання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу, закладах професійної (професійно-технічної) освіти та утримання учнів спеціальних закладів освіти, про надання пільг на утримання дітей у пансіонах закладів освіти, а також щодо оплати харчування дітей у закладах освіти (групах подовженого дня).

Згідно з статтею 12 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

Служба у справах дітей:

- бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів;

- оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом;

- оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для здійснення функцій щодо опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, у складі служби у справах дітей створюється окремий підрозділ, діяльність якого визначається в установленому порядку. Штатна чисельність такого підрозділу встановлюється залежно від кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але має становити не менше двох осіб.

За частиною 1 статті 13 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" служба у справах дітей забезпечує створення і ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

При цьому, штатна чисельність працівників служби у справах дітей, яка не приведена у відповідність до вимог статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", на переконання суду, унеможливлює належне виконання повноважень, покладених на органи місцевого самоврядування у сфері охорони дитинства, забезпечення соціальних та економічних прав дітей, в тому числі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Наведені положення законодавства, у тому числі норми Закону України "Про охорону дитинства" та Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", зобов'язують органи місцевого самоврядування створювати служби у справах дітей для виконання відповідних повноважень з урахуванням вимог законодавства до їх штатної чисельності.

Формулювання частини шостої статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», що цитується вище, передбачає правову норму, що встановлює необхідність визначення штатної чисельності працівників служб у справах дітей сільських рад з розрахунку один працівник не більше ніж на одну тисячу дітей, а також не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду.

Наведена правова норма з точки зору лексичної семантики є єдиною, не містить протиставлень та виключень, а включене до неї застереження стосовно щонайменше одного працівника служби у справах дітей на об'єднану територіальну громаду урегульовує ті випадки, коли на території територіальної громади постійно проживає менше однієї тисячі дітей.

За таких обставин, висновки Станишівської сільської ради про відповідність штатної чисельності відділу (служби) у справах дітей вимогам законодавства є неґрунтовними та такими, що не мають нормативного підґрунтя, що свідчить про невиконання відповідачем положень законодавства в частині штатного забезпечення служб у справах дітей за відсутності об'єктивних причин та перешкод для цього.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб).

Таким чином, незважаючи на існування відповідного, конкретно визначеного, нормативного обов'язку, наявності необхідних для його реалізації повноважень та відсутності об'єктивних перешкод, Станишівською сільською радою Житомирського району, навіть попри функціонування відділу правової, кадрової роботи, військового обліку та паспортизації сільської ради, не забезпечено виконання вимог, передбачених частиною шостою статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», що є підставою для визнання такої бездіяльності протиправною (постанова Верховного Суду від 11.08.2020 у справі №320/5970/17).

При цьому, реальний захист порушених інтересів держави потребує виконання відповідачем покладеного на нього Законом України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» зобов'язання шляхом збільшення штатної чисельності працівників відділу (служби) у справах дітей Станишівської сільської ради Житомирського району на одну штатну одиницю.

За таких обставин, встановлено наявність достатніх правових підстав для визнання в судовому порядку бездіяльності Станишівської сільської ради протиправною та її зобов'язання вжити заходів, спрямованих на приведення штатної чисельності служби (відділу) у справах дітей Станишівської сільської ради відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

За нормами частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані відповідачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки докази про такі судові витрати суду не надано, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Заступника керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Леха Качинського, 2, м.Житомир, 10014, ЄДРПОУ: 02909950) до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Кооперативна, 3, с. Станишівка, Житомирський район, Житомирська область, 12430, ЄДРПОУ: 04348444) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо не приведення штатної чисельності відділу (служби) у справах дітей Станишівської сільської ради відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Зобов'язати Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області вжити заходів, спрямованих на приведення штатної чисельності служби (відділу) у справах дітей Станишівської сільської ради відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 серпня 2023 року.

Суддя Р.М.Шимонович