Справа № 204/11400/23
Провадження № 2-о/204/215/23
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
07 серпня 2023 року Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Токар Н.В.,
при секретарі Кошелюк Д.О.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м.Дніпро цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту народження дитини, -
01 серпня 2023 року заявник звернувся до суду із заявою, в якій просив встановити факт народження ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Маріуполь Донецької області від батьків - мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування поданої заяви, заявник вказав на те, що він, ОСОБА_1 , є дідусем дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Маріуполь Донецької області, Україна. Батьками дитини є: мати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Оскільки Донецька область, зокрема місто Маріуполь, є територією України, ніякий інший документ у випадку народження дитини в медичному закладі не є підставою для отримання свідоцтва про народження. Однак на території Донецької області в м.Маріуполь російська федерація здійснює ефективний окупаційний контроль, на цій території фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство російської федерації. Тому документи про народження дитини видаються за формою, встановленою міністерством охорони здоров'я російської федерації та самопроголошеної ДНР, яка є неприйнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану. У зв'язку із тим, що місцем народження дитини є окупований військами РФ м.Маріуполь, а місцем проживання батьків є м.Новоазовськ Донецької області, Україна, окупований РФ з 2015 року, батьки не мають можливості для звернення до органу РАЦС на території України. Задля встановлення факту народження необхідного для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, дідусь дитини вимушений звернутись до суду із даною заявою.
У судове засідання заявник не з'явився, надавши 04.08.2023 року на адресу суду заяву за вх. №26958, якою просив здійснити розгляд справи за його відсутності, заяву підтримав та наполягав на її задоволенні.
Представник заінтересованої особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з'явився, належним чином та своєчасно сповіщений про час та місце судового засідання.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, суд розглядає справу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 18.04.1994 року відділом РАЦС Новоазовського району Донецької області, за актовим записом №45 (а.с.15).
Як вбачається зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 27 квітня 2018 року Новоазовським районним відділом РАЦС Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки за актовим записом №14 вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрували шлюб 27 квітня 2018 року (а.с.22).
Від шлюбу народилась дитина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження зазначено: місто Маріуполь, ДНР РФ, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 21 червня 2023 року відділом РАЦС Новоазовського районного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки за актовим записом №47 (а.с.14). У вищевказаному свідоцтві зазначено батьками дитини: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Як вбачається з лікарського свідоцтва про народження №529 від 09.06.2023 року, виданого міською Маріупольською лікарнею №2, лікар ОСОБА_7 підтвердила факт, що у громадянки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , народився о 14.15 год. 09.06.2023 року хлопчик вагою 3080,0 гр.; батьки дитини знаходяться у зареєстрованому шлюбі /(а.с.13).
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що заявник ОСОБА_1 дійсно є дідусем дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Необхідність встановлення факту, що має юридичне значення (факту народження особи на тимчасово окупованій території України), зумовлена потребою заявника у реєстрації народження онука та отримання свідоцтва про народження відповідного зразка.
Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, затвердженого 25.04.2022 року за №75, м. Маріуполь розташовано в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Правовідносини з приводу встановлення факту, що має юридичне значення, - факту народження особи на тимчасово окупованій території України врегульовані положеннями Конституції України, Конвенції про права дитини (20 листопада 1989 року), СК України, ЦПК України, Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5 (Правила).
Відповідно до ст.7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.ст.2, 6, 9 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» п.п.1, 2, 3 Розділу І Правил державна реєстрація народження фізичної особи здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження.
Відповідно до ст.13 ч.1-4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п.1 Глави 1 Розділу ІІІ Правил визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п.2 Глави 1 Розділу ІІІ Правил визначено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року №2136; б) медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма №106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545; ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. При відсутності наведених підстав для державної реєстрації народження, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Відповідно до ст.ст.1, 3 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Тимчасово окупованою територією визнається і територія АР Крим та м.Севастополя. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року; а відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, затвердженого 25.04.2022 року за №75, м.Маріуполь розташовано в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Відповідно до ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 4 ст.13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п.п.2, 4 Глави 1 Розділу ІІІ Правил за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно до ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Відповідно до ст.293 ч.2 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст.315 ЦПК України закріплено перелік таких юридичних фактів, що підлягають встановленню в порядку окремого провадження, де серед іншого зазначено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до п. 8 Глави 1 Розділу ІІІ Правил державна реєстрації народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження копії такого рішення або будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в день її пред'явлення заявником.
Відповідно до ст.3 Конституції України встановлено права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.
Аналізуючи встановлені судом на підставі таких доказів фактичні обставини в контексті наведених норм законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої заяви і необхідність її задоволення. Правова позиція суду та прийняте на її підставі рішення ґрунтуються на тому, що згідно норм Конституції України та наведених положень законів забезпечення можливості реалізації та захист прав, свобод та інтересів громадян є одним із головних обов'язків держави, виконання якого не може бути вибірковим. Отже, держава повинна захищати та сприяти реалізації законних прав, свобод та інтересів всіх своїх громадян, в тому числі права на проведення державної реєстрації актів цивільного стану як офіційного визнання і підтвердження державою фактів, з якими пов'язується подальше виникнення в громадян певних цивільних прав і обов'язків, реалізація яких залежить від можливості прийняття до уваги фактичних даних, викладених в документах, складених та виданих органами, що діють на тимчасово окупованій території України.
В межах розгляду даної цивільної справи, правом, яке держава має захищати та забезпечувати можливість для реалізації, є право заявника, як громадянина України, яке є одночасно і його обов'язком, на державну реєстрацію народження дитини - онука ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а відтак і забезпечення у майбутньому реалізації дитиною свого права на державну реєстрацію свого народження, на набуття громадянства України за народженням. Натомість, реалізація вказаних прав в позасудовому порядку наразі неможлива з об'єктивних причин - неможливості прийняття у відповідності до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державними органами України, в тому числі органами ДРАЦС України, документів, якими посвідчується факт, дата, місце народження дитини, а також дані про її батьків.
При цьому, судом враховано, що, згідно практики ЄСПЛ, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права в Україні, а саме висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), а також згідно Консультативного висновок Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) (так званий «намібійський виняток») не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій окупованій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Отже, приймаючи до уваги значення встановлення факту народження дитини для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника та самої дитини, враховуючи, що викладені в наданих заявником документах, виданих на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади України тимчасово не діють, фактичні дані не суперечать і повністю узгоджуються з іншими доказами у справі, суд приходить до висновку, що наявні в матеріалах справи і досліджені судом докази в своїй сукупності є достатніми та належними для встановлення юридичного факту, а саме народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини чоловічої статі ОСОБА_2 в м.Маріуполь Донецької області, батьком якої є громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір'ю - громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст.ст.317, 430 ЦПК України дане рішення суду має бути допущене до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 124 Конституції України, ст.7 Конвенції про права дитини (20 листопада 1989 року), ст.144 СК України, ст.ст.2, 6, 9, 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст.1, 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», п.п.1, 2, 3 Розділу І, п.п.1, 2, 4, 8 Глави 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, ст.ст.2, 4, 7, 19, 23, 76-81, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Маріуполь Донецької області, батьком якої є громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір'ю - громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення суду невідкладно направити до Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) для державної реєстрації народження дитини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Н.В. Токар