Рішення від 02.08.2023 по справі 170/315/23

Справа № 170/315/23

Провадження № 2-а/170/3/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року смт. Шацьк

Шацький районний суд Волинської області у складі

головуючого - судді Стрілець Н.В.,

за участю секретаря - Остапчук Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Шацьк адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся в суд з указаним позовом, який обґрунтовано тим, що постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 його визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 5100 грн. Позивач вважає дану постанову незаконною, такою, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Як вбачається зі зміcту постанови його викликали до Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 на 12.30 год. 30.04.2023 для проходження медогляду та оформлення військово-облікових документів. Згідно графіку роботи Четвертий відділ ІНФОРМАЦІЯ_2 у суботу та неділю не працює, лікарня у неділю також не працює, тому вважає, що його явка в час та день зазначений у повістці не вирішила б названих питань. Зазначає, що повістки для проходження медогляду та оформлення військово-облікових документів- взагалі не існує. В Україні він знятий з військового обліку, знятий з реєстрації по місцю проживання, постійно проживає в республіці білорусь і стоїть на Консульському обліку в м. Брест, в підтвердження чого надає відповідні документи. Зазначає, що згідно ч. 9, 10 Інструкції з військового обліку військовозобов'язаних, призовників в органах місцевого самоврядування (Затверджено наказом МО України від 27.06.1995 року № 166) військовий облік усіх військовозобов'язаних і призовників провадиться за місцем їх проживання. Тому, щоб знову стати на військовий облік в Україні, йому потрібно мати постійне місце проживання в Україні. Згідно ч. 4 Правил реєстрації місця проживання, громадянин України ,а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання прибути до нового місця проживання, зареєструвати своє місце проживання. Тому спочатку йому необхідно знятися з Консульського обліку, а тоді його зареєструють по новому місці проживання. Позивач прибув в Україну до 24.02.2022. Для того, щоб знятися з Консульського обліку йому потрібно поїхати в республіку білорусь, однак це зробити неможливо, оскільки кордон між країнами закритий. Зауважує, що не проти стати на військовий облік в Україні і виконувати свій військовий обов'язок, однак цьому повинні сприяти службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2, а також Консульство України в м. Брест. Згідно п. 52 Постанови КМУ від 30.12.2022 № 1487 закордонні дипломатичні установи України сприяють поверненню військовозобов'язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (особливий період). Зазначає, що в порушення його процесуальних прав йому не було вручено копії протоколу, не було роз'яснено його прав, розглянуто справу без його участі, чим було порушено його право на захист. У протоколі та постанові невірно записано його постійне місце проживання, в постанові про притягнення його до адміністративної відповідальності не зазначено ім'я та по батькові посадової особи, яка винесла постанову, у постанові є посилання на невідомих свідків. Тому ОСОБА_1 просив скасувати постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2. №484-23 від 02.05.2023 року про накладення на нього штрафу в розмірі 5100 грн. та закрити справу.

Ухвалою суду від 06.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 28.06.2023, за клопотанням позивача ОСОБА_1 у справу в якості співвідповідача залучено ІНФОРМАЦІЯ_2.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, просив проводити розгляд справи у його відсутності, просить позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання подав заяву про розгляд справи у його відсутності, у зв'язку з неможливістю прибути в судове засідання, в силу його зайнятості. Також подав письмове клопотання наступного змісту. Вважає твердження позивача що повістку йому вручено із викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 у вихідний (неробочий) день хибним, оскільки на даний час в Україні введено воєнний стан і проводиться мобілізація військовослужбовців та резервістів у Збройні Сили України, а тому 29.04.2023 та 30.04.2023 були робочими днями, у зв'язку з чим при необхідності могла бути задіяна для проведення медичного огляду військово-лікарська комісія при відділі ІНФОРМАЦІЯ_2. Згідно розпорядження начальника Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовцями даної установи викликався для проходження військово-лікарської комісії та звірки військово-облікових даних ОСОБА_1 . Проте він отримувати повістку та прибувати у визначений йому час та дату до Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовився, не назвавши поважної причини. З цього приводу військовослужбовцями був складений акт відмови від отримання ним повістки. 30.04.2023 військовозобов'язаний ОСОБА_1 у визначений йому час не прибув до відділу ІНФОРМАЦІЯ_2, тому військовослужбовцями був складений протокол № 484 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП. Позивач відмовився отримувати протокол про адміністративне правопорушення, який був йому особисто зачитаний, що засвідчили свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , також зі змісту прочитаного протоколу йому було відомо про місце та час розгляду справи. Твердження позивача, що він перебуває на даний час на Консульському обліку в м. Брест і тому у військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 не було законних підстав вручати йому повістку для прибуття до відділу для проходження військово-лікарської комісії, є надуманим і таким, що не відповідає дійсності, оскільки згідно змін до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, які затвердженні постановою КМУ від 07.04.2023 № 318, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи оповіщення та призову громадян службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Крім цього, позивач, як військовозобов'язаний, змінивши місце проживання, зобов'язаний був у семиденний строк повідомити про зміни відповідний орган, де він перебуває на військовому обліку. Враховуючи поважну причину щодо неможливості виїхати в даний час в республіку білорусь та знятися з Консульського обліку, і проживаючи довгий час на території України, позивач був зобов'язаний сам прибути до Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2, повідомити про даний факт та стати на військовий облік без зняття з Консульського обліку, отримавши при цьому своє попереднє тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 свого представника в судове засідання не направив.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, додані до них докази, суд приходить до наступного висновку.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, чи прийнято оскаржуване рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний на підставі досліджених доказів з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, виходячи з його правової природи та завдання, уповноважена особа має всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, зокрема, на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Так, за визначенням статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних та суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення, що є необхідними і достатніми для притягнення особи юридичної відповідальності.

Відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

З 24.02.2022 року відповідно до Указу Президента № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, що охоплюється дією особливого періоду. Указами Президента воєнний стан в Україні продовжено, зокрема Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 лютого 2023 року №58/2023 (затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року №2915-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, тобто воєнний стан діяв і в день події - 30.04.2023.

Так, ч. 1 ст. 210-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, тягне за собою відповідальність за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.

Як вбачається із копії постанови ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 №484-23 від 02.05.2023, громадянин України ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним відкрито, в присутності свідків категорично відмовився отримувати повістку про виклик на 12 год. 30 хв. 30 квітня 2023 року до Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження медогляду та оформлення військово-облікових документів, в зв'язку з тим, що він підлягає призову на військову службу по мобілізації, на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами) у зв'язку з проведенням загальної мобілізації (а.с. 4,5).

Правила військового обліку визначені у Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, (далі - Правила) на виконання вимог ч. 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно із п. 1 Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

- перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців - за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України; - прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; - не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника); - особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; - особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". В позовній заяві позивач зазначає, що постійно проживає у республіці білорусь і перебуває на Консульському обліку в м. Брест, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 (а.с. 8, 9). Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №41 від12.04.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Пулемець Шацького району Волинської області знятий з військового обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з його виїздом на постійне місце проживання в республіку білорусь (а.с.6). Разом з тим, судом також встановлено, що позивач постійно проживає (перебуває) в селі Пулемець Ковельського району з 24.02.2022. А отже в силу встановлених Правил військового обліку, зобов'язаний був в семиденний строк дня прибуття до нового місця проживання з'явитись до Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2. Однак ОСОБА_1 цього не зробив. Згідно Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджені Постановою КМУ № 154 від 23.02.2022, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку). Тому 30.04.2023 військовослужбовці Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно мали намір вручити повістку ОСОБА_1 прибути о 12 год. 30 хв. відділу до ІНФОРМАЦІЯ_2, однак останній відмовився від отримання повістки, що підтверджується Актом про встановлення факту відмови від отримання повістки від 30.04.2023, засвідченим підписами свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Цього ж дня в присутності ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, який було йому оголошено, зокрема й в частині дати розгляду справи за даним протоколом. Підставою для його складання було невиконання ОСОБА_1 розпорядження начальника Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто порушення ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідно до якої громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпоряджень, повісток керівників ТЦК та СП). Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", посадові особи, винні в порушені законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно з законом. Щодо посилання позивача на те, що згідно повістки йому було необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 у неділю 30.04.2023, тобто у неробочий (вихідний) день, суд зазначає, що в Україні діє воєнний стан, тому з метою виконання законодавства з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють свою діяльність і у вихідні дні, тим більше, що це не заборонено законодавством, адже ст. 72 КЗпП України передбачено роботу у вихідні дні. Тому ОСОБА_1 в будь-якому випадку слід було б з'явитись до Четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 в дату та час, зазначений в повістці за вимогою відповідача, а в подальшому, у випадку порушення його прав зі сторони військовослужбовців даного відділу, оскаржити їх дії у вищому органі або в суді. ОСОБА_1 дану вимогу норми закону не виконав і тому був на законних підставах притягнутий до адміністративної відповідальності. Доводи позивача зазначені в позовній заяві не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні. Окрім того суд зауважує, що у позовній заяві позивач посилається на норми закону, які на момент розгляду справи є недійсними: Інструкція з військового обліку військовозобов'язаних та призовників в органах місцевого самоврядування, затвердженої Наказом Міністерства оборони України N 166 від 27.06.95 , - втратила чинність на підставі Наказу Міністерства оборони України N 660 ( z0308-11 ) від 15.12.2010; Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 р. № 207 - втратили чинність на підставі Постанови КМУ №265 від 07.02.2022. Отже, суд вважає, що постанова №484-23 від 02.05.2023 за справою про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчинені вказаного правопорушення, винесена уповноваженою особою, є законною, тому скасуванню не підлягає. Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Керуючись статтями 241-246, 286 КАС України, ст. 293 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, про скасування постанови № 484-23 від 02.05.2023, за справою про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, згідно протоколу №484 від 30.04.2023 - відмовити.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 07.08.2023

Суддя /підпис/ Н.В.Стрілець

Згідно з оригіналом

Суддя Н.В.Стрілець