Провадження № 3/742/1076/23
Єдиний унікальний № 742/2636/23
Постанова
іменем України
04 серпня 2023 року м. Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судових засідань Сороки Ю.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , працююча медичною сестрою КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія»,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
26 травня 2023 року о 19 год. 50 хв. ОСОБА_1 в м.Прилуки Чернігівської області по вул.Перемоги керувала транспортним засобом HONDA Lead, без д.н.з. з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилася, чим порушила п.2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні обставини викладені у протоколі категорично заперечила, вину в порушенні ПДР не визнала. Підтвердила, що дійсно 26 травня 2023 року близько 19 год. її зупинили працівники поліції. Дійсно керувала мопедом без мотошолома та без посвідчення водія відповідної категорії, про що поліцейські склали постанови. Штраф за дані правопорушення вже оплатила. Оскільки вживала алкоголь напередодні, а не в день зупинки працівниками поліції, то відповідно ознак алкогольного сп'яніння, не мала. Відповідно обов'язку проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння, не мала. Тому в її діях склад даного правопорушення, відсутній.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Пункт 1.3 ПДР зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У відповідності до п.2.5. ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно п.6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція), затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, а також лікарем у закладі охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №471522 від 25 травня 2023 року, 26 травня 2023 року о 19 год. 50 хв. ОСОБА_1 в м.Прилуки Чернігівської області по вул.Перемоги керувала транспортним засобом HONDA Lead, без д.н.з. з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилася, чим порушила п.2.5 ПДР України.
Згідно даного протоколу ОСОБА_1 відмовилась від його підпису та дачі пояснень.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій, і є одним із джерел доказів, в силу положень ст.251 КУпАП.
Дані обставини підтверджуються і оглянутив в судовому засіданні відеозаписом.
Зокрема, з переглянутого відео вбачається, що 26 травня 2023 року близько 19 год. 50 хв. працівниками поліції була зупинена ОСОБА_1 , яка керувала мопедом HONDA Lead, без д.н.з., без мотошолома та не маючи посвідчення водія відповідної категорії. Про що поліцейськими складено відповідні постанови. Підтвердила, що «..випила 100 грам вина, домашнього, в 12 годин дня, принесла співробітниця…». Проте на неодноразові пропозиції пройти огляд на стан сп'яніння як на місці так і в лікарні, категорично відмовилася. Працівниками поліції неодноразово роз'яснено наслідки відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Намагалася домовиться з працівниками поліції з приводу не притягнення її до адміністративної відповідальності. Відстронена від керування транспортним засобом.
За таких обставин, суд визнає даний відеозапис достатнім для того, щоб разом з протоколом про адміністративне правопорушення зробити висновок про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме, зафіксовано факт її відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку.
Суд звертає увагу, що водій за наявності ознак сп'яніння зобов'язаний пройти огляд, цей обов'язок покладений на нього п.2.5. Правил дорожнього руху. Обов'язки водія транспортного засобу, суб'єкта правовідносин - це юридично закріплена в нормативно-правових актах міра належної та необхідної суспільно-правової поведінки, яка полягає в необхідності здійснення дій активного або пасивного характеру. Ніякі обставини чи причини не звільняють водія від проходження такого огляду, відмова від проходження огляду має наслідком адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За таких обставин докази перебування в стані сп'яніння для правильного розгляду справи не потрібні.
При винесенні рішення, суд не може взяти до уваги та розцінює критично невизнання вини ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, в тому числі й посилання на відсутність підстав для зупинки працівниками поліції та відсутність ознак вживання алкоголю, так як вживала алкоголь не в день зупинки працівниками поліції, оскільки така позиція повністю спростовується дослідженими в судовому засіданні матеріалами провадження, в тому числі й переглянутим відео. Працівниками поліції неодноразово було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння як на місці, так і в лікарні, на що остання категорично відмовилася. При цьому їй неодноразово було роз'яснено наслідки такої відмови. Жодних дій які б вказували на тиск з боку працівників поліції під час судового розгляду, не встановлено.
Крім того, будь-яких зауважень чи заперечень щодо порядку оформлення протоколу відносно неї ОСОБА_1 не зазначала, із заявами про неправильність дій чи порушення її прав при складанні протоколу, до компетентних органів не зверталася і матеріали справи таких не містять.
Відтак, доводи ОСОБА_1 про відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення не заслуговують на увагу. Таку позицію останньої слід розцінювати, як намагання нею уникнути встановленої законом відповідальності за скоєне.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
В своєму рішенні від 29.06.2007 по справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства (O'Halloran and Francis v. the United Kingdom), заяви № 15809/02 і № 25624/02) Європейський суд з прав людини наголосив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортним засобом є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі .
Таким чином, ОСОБА_1 реалізувала своє право володіти та керувати транспортним засобом, тим самим погодилася нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
На підставі ст. 321 КУпАП, водії транспортних засобів вважаються позбавленими спеціального права з дня винесення постанови про позбавлення цього права. Якщо зазначені особи, які позбавлені спеціального права, ухиляються від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення їх спеціального права обчислюється з дня здачі або вилучення такого документа. Після закінчення призначеного строку позбавлення спеціального прав особі, щодо якої застосовано даний захід адміністративного стягнення, повертаються в установленому порядку вилучені в неї документи.
Згідно довідки Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, з 01 січня 2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно бази даних «Цунамі» та інформаційної підсистеми «Адмінпрактика» Інформаційного порталу Національної поліції («Цунамі») посвідчення водія не отримувала.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.40-1КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Зокрема, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1 ст.130, 221, 283-285, 294, 321 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 536 грн. 80 коп.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зіст.307 КУпАПштраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарженняне пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першоюстатті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідност.291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА