Рішення від 07.08.2023 по справі 120/5631/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 серпня 2023 р. Справа № 120/5631/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність рішення за №2311920820 від 07.04.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком.

З метою скасування вказаного рішення та призначення пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Підставами для скасування спірного рішення у позові зазначено про безпідставність не врахування стажу роботи як фізичної особи-підприємця за період з 01.01.2004 по 01.01.2010, що становить 6 років.

Позивач вказує, що законодавством, яке діяло на час звернення її за призначенням пенсії, передбачено зарахування до страхового стажу фізичних осіб - підприємців періодів провадження ними підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, незалежно від сум сплачених ними страхових внесків (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Ухвалою від 08.05.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.

24.05.2023 та 25.05.2023 на адресу суду надійшли відзиви на позовну заяву аналогічного змісту, у яких відповідач 1 просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Мотивуючи відзиви відповідач зазначає, що згідно із статті 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Страховий стаж ОСОБА_1 на момент звернення із заявою склав 28 років 08 місяців 03 днів.

Відповідач зазначає, що оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу позивача відсутні суми нарахованого доходу застрахованої особи, суми нарахованого єдиного внеску та відповідно сплата страхового внеску (єдиного внеску) за період з 01.01.2004 по 01.01.2010, тому відсутні підстави для призначення їй пенсії.

Відтак, страховий стаж позивача менший за необхідний (30 років), а тому у Головного управління відсутні правові підстави для призначення пенсії за віком згідно Закону №1058.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відзив на адресу суду не направив, що не є перешкодою для розгляду справи по суті.

Ухвалою від 13.06.2023 витребувано додаткові докази.

23.06.2023 на адресу суду надійшли докази від Пенсійного органу.

05.07.2023 до суду надійшов лист від Головного управління ДПС у Вінницькій області щодо виконання вимог ухвали від 13.06.2023.

Дата ухвалення судового рішення обумовлена перебуванням головуючого судді у відпустці.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи сторін, встановив наступне.

31 березня 2023 року, за 19 днів до досягнення позивачкою 60-річного віку, остання звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення пільгової пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення». До заяви були подані відповідні документи.

За принципом екстериторіальності виконавцем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Спірним рішенням №2311920820 від 07.04.2023 року Головного Управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області Позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного страхового стажу роботи.

У рішенні зазначено про необхідний страховий стаж для призначення пенсії 30 років, натомість страховий стаж заявниці 28 років 8 місяців 3 дні. Право на пенсійну виплату- 20.04.2026.

Позивачка вважає рішення про відмову у призначенні пенсії за віком протиправним та такими, що суперечать нормам чинного пенсійного законодавства, тому звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ (далі - Закон від 09,07.2003 № 1058-ІУ).

Відповідно до ст. 8 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІУ право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІУ).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІУ).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІУ).

За правилами частини першої статті 26 Закону № 1058-ІУ особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Отже, з вище зазначеного слідує, що страховий стаж отриманий до впровадження системи персоніфікованого обліку обчислюється на підставі документів згідно законодавства, що діяло до набрання чинності Закону від 09.07.2003 № 1058-ІУ.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Пунктом 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці, за період до 1 травня 1993 р., а також час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (додаток № 1).

Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.

З аналізу наведених вище норм слід дійти висновку, що страховий стаж, який безпосередньо пов'язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 1 січня 2004 року.

Тобто підставою для зарахування періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.04.2004 по 01.01.2010 є наявність сплати фізичною особою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Матеріалами справи підтверджується, що страховий стаж ОСОБА_1 на момент звернення із заявою склав 28 років 08 місяців 03 днів.

Період з 01.01.2004 по 01.01.2010 позивачці не зараховано до страхового стажу, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу позивача відсутні суми нарахованого доходу застрахованої особи, суми нарахованого єдиного внеску та відповідно сплата страхового внеску (єдиного внеску).

Так, в тексті позовної заяви позивач вказує про те, що в період з 01.01.2004 по 01.01.2010 вона перебувала на різних системах оподаткування та сплачувала податки. На підтвердження вказаних доводів позивачем надано лист Головного управління ДПС у Вінницькій області від 03.05.2022 за № 304/02-3224-09.

Відповідно до змісту вказаного листа, позивач у період з 01.01.2004 по 01.01.2010 перебувала на спрощеній системі оподаткування з фіксованою платою прибуткового податку за патент 70 грн. та на загальній системі оподаткування. Втім, із такого листа, не можливо встановити факт сплати страхових внесків за вказаний період.

Відтак, оскільки позивач доводить, що вона має право на зарахування періоду роботи з 01.01.2004 по 01.01.2010 до страхового стажу, а відповідач стверджує, що в цей період не були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, суд ухвалою від 13.06.2023 витребував додаткові докази. Зокрема,

- у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою ОК-5 стосовно ОСОБА_1 за період з 01.01.2004 по 01.01.2010;

- Головного управління ДПС у Вінницькій області докази сплати ОСОБА_1 страхових внесків за період перебування на загальній системі оподаткування та спрощеній системі оподаткування за період з 01.01.2004 по 01.01.2010.

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Вінницькій області №8792/02-32-19-02-18 повідомлено про відсутність такої інформації за період з 01.01.2004 по 01.01.2010, оскільки Міністерство доходів і зборів України розпочало процедуру адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.10.2013 відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи».

Відомості із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою ОК-5 стосовно позивача за період з 01.01.2004 по 01.01.2010 відсутні, про що повідомлено ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом від 22.06.2023.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування Позивачці періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.01.2004 по 01.01.2010 до страхового стажу, у зв'язку із відсутністю відомостей про сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. що прямо передбачено Законом №1058-ІУ.

Перевіривши в сукупності підстави відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, що викладені у спірному рішенні, суд дійшов висновку про правомірність його, а відтак підстави для його скасування відсутні.

Статтями 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачкою, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи, що в задоволені позову відмовлено, підстави для присудження судового збору на користь позивача відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 20453063, площа Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008)

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна