м. Вінниця
07 серпня 2023 р. Справа № 120/11015/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та має право на пільги, а саме на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII.
Позивач вважає, що у 2022 році виплату до 05 травня разової грошової допомоги, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, здійснено у зменшеному розмірі, ніж це передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а тому звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 03.01.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.
05.01.2023 на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що грошова одноразова допомога виплачена позивачу у розмірі, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540.
Відповідач вказує, що відповідно до визначених для нього завдань останній лише організовує виплату грошової допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №540 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, встановлено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсії та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку.
Органи Пенсійного фонду лише подають відомості (списки) осіб, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію та мають статус, що підпадають під ці виплати.
При цьому, Відповідач вказує, що відповідно до п.п. 2 п. 22 розділу УІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Відтак, Відповідач вважає, що що постанова №540, яка набрала законну силу 11.05.2022 є чинною, а тому підлягає застосуванню.
Ухвалою від 27.02.2023 провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі №380/12369/22.
Ухвалою від 07.08.2023 поновлено провадження у справі та продовжено її розгляд в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни та має право на пільги, а саме на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII.
Позивачу була виплачена одноразова грошова допомога до 5 травня як особі з інвалідністю у розмірі 3391,00грн. (а.с. 9).
Позивач не погоджується із виплатою допомоги у розмірі меншому ніж встановлено законодавством, тому звернувся до суду з даним позовом.
Відтак, згідно із змістом позовної заяви, спірним питанням у справі є нездійснення нарахування та виплата позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Правовий статус ветеранів війни, визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (зі змінами та доповненнями).
01 січня 1999 року набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 13 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам І групи - десять мінімальних пенсій за віком; ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України Рішенням від 27.02.2020 №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Водночас відповідно до Додатку до Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" від 07 травня 2022 року №540 (далі - Постанова №540), разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків у розмірі 1 491 гривня; особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4421 гривня; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривня.
Тобто, на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня порядок її виплати одночасно визначався і Законом №3551-XII і Постановою №540.
Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді.
01.12.2022 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за наслідками розгляду справи №580/2869/22 у спорі за подібними правовідносинами сформулював позицію, відповідно до якої враховуючи положення ч. 2 ст. 20 Закону №389-VІІІ, ч. 7 ст. 20 та абзацу 3 пп. 2 п. 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня має здійснюватися у розмірах, визначених у додатку до Порядку, затвердженого Постановою №540.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду Верховного Суду за наслідками касаційного перегляду адміністративної справи №560/8064/22 у подібних правовідносинах відступила від висновків, викладених в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів цієї самої палати від 01.12.2022 у справі №580/2869/22.
Судова палата у справі №560/8064/22 у постанові від 13.06.2023 сформувала висновок відповідно до якого, оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку №540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.
Верховний Суд у постанові від 01.08.2023 у справі №380/12369/22 дійшов аналогічного висновку зазначивши, що позивач має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня у 2022 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Аналогічна правова позиція за подібних правовідносин викладена в постанові Верховного Суду від 21.06.2023 у справі справа № 580/4476/22.
Згідно частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену разову грошову допомогу, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни до 5 травня за 2022 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача у відзиві на те, що відповідач є органом Пенсійного фонду та фактичну реалізацію прав позивача щодо належних йому виплат здійснює Міністерство соціальної політики України, яке є головним розпорядником бюджетних коштів по цій категорії виплат з огляду на те, що Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, територіальним органам Пенсійного фонду, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги її отримувачам.
У даному випадку, органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, оскільки безпосередню нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу здійснено саме ним.
Щодо посилань відповідача на неможливість здійснення своїх зобов'язань через ненадходженння коштів від головного розпорядника, не ґрунтується на вимогах закону та є безпідставними в силу того, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат, гарантованих державою, на чому неодноразово вказував Верховний Суд України у своїх рішеннях (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи вище, позовні вимоги щодо недоотриманих позивачем коштів у 2022 є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору, а відтак підстави для його присудження на користь останнього відсутні.
Керуючись ст.ст. 73- 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо невиплати ОСОБА_1 за 2022 рік щорічної разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2022 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги за вказаний рік.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ - 13322403).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна