Постанова від 07.08.2023 по справі 497/1204/23

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

07.08.2023

Справа № 497/1204/23 Провадження № 3/497/626/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.2023 року суддя Болградського районного суду Одеської області Висоцький Сергій Олександрович , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інспектора прикордонної служби, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ПдРУ №298388 від 03.06.2023 року, складеного начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », 14 квітня 2023 року з 05:00 до 08:00 годин, в міжнародному ППр «Табаки» інспектор прикордонної служби ОСОБА_1 неодноразово залишала без нагляду закріплену за нею зброю (АКС-74) в службовому приміщенні, в умовах особливого періоду, чим були порушені вимоги п.11 глави 2 розділу «Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ», затвердженою наказом МВС України №1261 від 19.10.2015 року, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст. 179-19 КУпП.

ОСОБА_1 подала до суду клопотання про повернення протоколу про адміністративне правопорушення та доданих матеріалів для належного оформлення.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку за таких підстав.

Статтею 7 КУпАП врегульовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.

Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд вважає, що додані матеріали складені неналежним чином, у зв'язку з чим у суду немає можливостей розглянути справу по суті.

Так, на доведення вини у вчиненні адміністративного правопорушення додано Висновок службового розслідування по факту можливого недбалого ставлення до виконання службових обов'язків військовослужбовцем впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який затверджено Начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 31.05.2023 року №23/68/23-Вн, який не містить підписів членів комісії який приймали участь в службовому розслідуванні.

Згідно п.4 розділу VI Порядку проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 08 листопада 2021 року №815, висновок службового розслідування підписується особами, які проводили службове розслідування, та візується посадовою особою юридичної служби. У разі встановлення порушення порядку проведення службового розслідування та/або вимог законодавства посадова особа юридичної служби надає свої письмові заперечення, які долучаються до матеріалів службового розслідування, про що робиться запис у висновку службового розслідування.

Після підписання та візування посадовою особою юридичної служби висновок службового розслідування з матеріалами, що стосуються службового розслідування, подаються на розгляд та затвердження начальникові (командиру) органу Держприкордонслужби, який призначив таке розслідування.

Відтак, суд приходить до висновку, що наданий Висновок службового розслідування оформлено неналежним чином, крім того не надано наказ про призначення службового розслідування та інші додатки до висновку.

Враховуючи те, що суд позбавлений можливості самостійно збирати докази, не може бути вирішено питання про встановлення всіх обставин справи, про наявність складу адміністративного правопорушення та можливості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, тому протокол про адміністративне правопорушення з додатками слід повернути для належного оформлення.

Такий висновок суду збігається з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в абз. 5 п. 24 його постанови №14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судоми України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідно до якої Пленум Верховного Суду України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Керуючись ст. 278 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-19 КУпАП та матеріали справи направити до ВПС «Болград» для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя С.О.Висоцький