Справа № 147/1024/23
Провадження № 3/147/481/23
04 серпня 2023 року смт Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г. , розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУ НП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, непрацюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Тростянецького районного суду Вінницької області надійшла спрва про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 482456 від 31.07.2023 вбачається, що 31 липня 2023 року близько 13 год. 30 хв. за адресою АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 вчинив відносно співмешканки ОСОБА_2 насильство в сім'ї тобто умисні дії психологічного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою, ображав розмовляючи на підвищених тонах внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 .
Перед початком судового розгляду справи ОСОБА_1 роз'яснено права відповідно до ст. 268 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що 30.07.2023 він був вдома дивився за сином ОСОБА_2 , яка є дочкою його співмешканки ОСОБА_3 , з якою вони проживали шість років. ОСОБА_2 прийшла до дому з роботи і затіяла з ним сварку через те, що брама відчинена і дитина вийшла на вулицю. 31.07.2023 він випивший прийшов до дому, а ОСОБА_2 вдома щось готувала, він зайшов і запитав її чого відкрита брама, як вона дивиться за дитиною і на цій основі у них розпочалася сварка в результаті якої обидві сторони висловлювалися нецензурними словами. Тоді обоє викликали поліцію і внаслідок чого було складено протоколи про адміністративне правопорушення і відносно нього і відносно ОСОБА_2 . Стверджує, що міг Інну вдарити, однак не бив, а вона його вдарила по руці.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що 31.07.2023 ОСОБА_1 близько 13 год. 30 хв. зайшов у літню кухню де вона готувала їжу, був у нетверезому стані, і почав до неї лаятись, кричати з приводу відкритої брами, мама була свідком цих подій. Потім зірвався з місця і хотів її вдарити, мама ОСОБА_3 стала між ними, ОСОБА_2 намагалася взяти телефон і викликати поліцію, на що ОСОБА_1 взяв її за шию, вона не могла подзвонити, потім він бив її по голові, вона була у стресовому стані і не пам'ятає скільки було ударів, мати намагалася його виштовхати. Він вибіг з кухні і побіг до сусідів, а вона викликала поліцію. Стверджує що наголошувала поліцейським, що відносно неї було вчинене фізичне насильство, однак вони записали психологічне, чому так, вона пояснити не може. Стверджує, що враховуючи свої фізичні сили вона боїться ОСОБА_1 , щоб подібних дій не повторилося. Зазначає, що з 31.07. 2023 ОСОБА_1 з ними спільно не проживає.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , потерпілої ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступного висновку.
За змістом ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно з п.3, п.4, п.14, п.17 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру. Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи. Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Згідно з ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення не в повністю зазначено відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме у графі місце реєстрації зазначено лише"с. Цибулівка", однак не зазначено, вулиці, району та області.
Із змісту протоколу вбачається, що суть адміністративного правопорушення, вчинення якого ставиться у вину ОСОБА_1 , не розкрита відповідно до диспозиції ч.1 ст. 173-2 КУпАП, а саме: відсутні відомості щодо суб'єктивної сторони правопорушення, зокрема, форми вини; вказано, що ОСОБА_1 вчинив насильство в сім'ї психологічного характеру відносно співменканки ОСОБА_2 , в той час як повідомили ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дії були вчинені за місцем спільного проживання, однак вони між собою не є сім'єю.
Також у протоколі зазначено час вчинення адміністративного правопорушення близько 13 год. 30 хв., в той час як в доданих до справи документах, зокрема в рапорті та в письмових поясненнях вказано, що подія мала місце близько 13 год. 50 хв. та 13 год. 55 хв.
Крім того, як вбачається з пояснень ОСОБА_2 наданими в судовому засіданні 31 липня 2023 року до неї застосовувалося фізичне насильство, зокрема ОСОБА_1 хапав її за шию і вдарив по голові декілька раз, однак працівники поліції при оформленні матеріалів упустили той момент, що до неї застосовувалось фізичне насильство. ОСОБА_4 повідомила, що при підписанні письмових пояснень, вона перебувала в стресовому стані однак побачила, що працівники поліції написали про погрози насильства однак на наполягання потерпілої про насильницькі дії фізичного характеру ніяк не відреагували.
Кваліфікація дій особи за ч.1 ст. 173-2 КУпАП можлива, зокрема, у випадку застосування насильства фізичного, психологічного чи економічного характеру, що не спричинило тілесних ушкоджень, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
З наведено вище вбачається, що потерпілій ОСОБА_2 були завдані тілесні ушкодження. Проте в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутній відомості про фізичне насильство.
Звертаю увагу на те, що згідно з ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Виходячи зі змісту закону провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
У зв'язку з наведеним, суд не вбачає можливості з'ясувати обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП варто повернути до Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення та за наявності для того підстав вирішити питання притягнення винної особи до кримінальної відповідальності.
Керуючись ст. ст. 245, 277, 278, 283 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №482456 від 31.07.2023 щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами повернути до Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Борейко