Рішення від 03.08.2023 по справі 727/8156/23

Справа № 727/8156/23

Провадження № 2-о/727/312/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2023 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:

головуючого - судді: Одовічен Я.В.

за участю секретаря: Гермак К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Чернівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення факту народження дитини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Мороз Є.В., звернулася до суду з заявою за участю заінтересованої особи: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення факту народження дитини.

У своїй заяві посилалася на те, що вона є бабусею ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Енергодар Василівського району (колишній Кам'янсько-Дніпровський район) Запорізької області. Дитину народила її донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зазначила, що місце проживання матері дитини ОСОБА_4 , зареєстроване за адресою: с.Водяне, Ка'янсько-Дніпровського району Запорізької області та не має статусу внутрішньо переміщеної особи, тому не має підстав для звернення до органу РАЦС на території України.

Заявник вказала, що родинні відносини між нею та її донькою ОСОБА_4 підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 , виданим Відділом реєстрації актів громадянського стану Кам'янсько-Дніпровського районного управління юстиції Запорізької області, також її паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , де на 9-му аркуші в рядку «Діти» зазначено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зазначила, що вона, ОСОБА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 19.07.2023 року №7726-5002873967.

Крім того зазначає, що свідоцтво про народження дитини видане органом, який не визнається на території України.

Із батьком дитини її донька ОСОБА_4 у зареєстрованому шлюбі не перебуває.

Вказувала на те, що встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Крім того зазначила, що отримати свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством України зразка не можливо, оскільки медичний документ про народження дитини не може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до законодавства України. На підставі викладеного вона змушена звернутись до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.

Просить встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Енергодар, Василівського району, Запорізької області, Україна, у громадянки України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зазначити батьком дитини ОСОБА_5 .

Заявник у судове засідання не з'явилась. Від представник заявника надійшла заява, в якій просить розгляд справи провести у відсутності заявника та її відсутності.

Представник заінтересованої особи: Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) у судове засідання не з'явився. Пояснень на подану заяву суду надано не було.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв'язку з неявкою у засідання усіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що заява підлягає задоволенню, так як обставини, викладені в ній знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

Так, у відповідності до ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.

Пунктом сьомим ч.1 ст.315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Статтею 317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Як було встановлено судом, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Кам'янка-Дніпровська, Кам'янсько-Дніпровського району, Запорізької області. Її батьками згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13.05.2003 року є батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_1 .

Частиною 1 ст.317 ЦПК передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана, зокрема членами сім'ї.

Частиною 2 ст.3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Заявник ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянкою України, що підтверджується копією її паспорта № НОМЕР_3 .

Відповідно до медичного свідоцтва про народження №331, виданого 11.10.2022 року ОСОБА_4 , яка проживає за адресою: України, Запорізька область, Василівський район, с.Водяне, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 15 год. 55 хв. народила хлопчика, вагою 3460 грамів, доношеного, на 40 тижні вагітності, І-ю вагітністю, І-ми пологами.

Крім того, на підтвердження факту народження дитини ОСОБА_3 заявник надала копію довідки про народження №Р-03258 та свідоцтва про народження, які видані установою, яка розташована на території непідконтрольній українській владі ( мова оригіналу: свидетельство о рождении серия ІІ-АЯ №545527, место государственной регистрации: 99100031 Симферопольский райрнный отлел ЗАГС №3 Департамента ЗАГС Министерства юстиции Республики Крым). У вказаних документах відсутні відомості про батька дитини.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який наступними Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.

Як визначено у ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Предметом даного судового розгляду являється питання реєстрації народження дитини в особливих умовах, що регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р., а також деякими міжнародними правовими актами.

Станом на день звернення до суду із заявою про встановлення факту народження дитини місто Енергодар Запорізької області є тимчасово окупованою територією згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Відтак ОСОБА_4 позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановленого законом зразка.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2017 року, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч. 2 та ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.

Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту народження дитини на тимчасово окупованій території, що унеможливлює державну реєстрацію народження дитини в позасудовому порядку.

Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно з положеннями ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до медичного свідоцтва про народження №331, виданого 11.10.2022 року ОСОБА_4 , яка проживає за адресою: України, Запорізька область, Василівський район, с.Водяне, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 15 год. 55 хв. народила хлопчика, вагою 3460 грамів, доношеного, на 40 тижні вагітності, І-ю вагітністю, І-ми пологами.

Встановлення факту народження дитини чоловічої статі, необхідне заявниці для того, щоб зареєструвати його народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Згідно з підпунктом «в» пункту 12 глави 1 розділу III Правил № 52/5 у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.

Наведені положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» доводять, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факт народження.

Водночас Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила № 52/5 не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.

У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Зазначений висновок враховував також ЄСПЛ у справах «Лоізіду проти Туречини» (Loizidou v. Turkey, рішення від 18 грудня 1996 року), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, рішення від 10 травня 2001 року), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, рішення від 23 лютого 2016 року).

Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо народження дитини, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.

При наданні оцінки, зокрема, довідці медичного характеру, як доказам потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території зафіксувала факт народження дитини.

Правова оцінка документам, поданим заявником на підтвердження факту народження на тимчасово окупованій території України, зокрема документам, виданим органами, які розташовані на окупованій території України, надається судом в сукупності з іншими доказами під час розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в порядку статті 317 ЦПК України, а не органами державної реєстрації актів цивільного стану. Саме рішення суду про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду.

Зазначене узгоджується зі змістом частини другої статті 319 ЦПК України, відповідно до якої рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Заявниця на підтвердження факту народження її донькою ОСОБА_4 дитини чоловічої статі надала копію її паспорта громадянки України; копію медичного свідоцтва про народження та копію свідоцтва про народження, яке видане органом який не визнається на території України.

Враховуючи, що реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, оскільки заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини встановленого законодавством України зразка, а зібрані у справі докази та їх належна оцінка підтверджують наявність підстав в судовому порядку встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_4 дитини - хлопчика, заява про встановлення факту народження є обґрунтованою та в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо вимоги заявника про встановлення факту народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.125 СК України передбачено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану (ч.1 ст.126 СК України).

Відповідно до ч.1 ст.135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Проте, до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території звернулася бабуся дитини, а не мати дитини, яка відповідно до вимог Закону не є особою, за вказівкою якої може бути здійснений запис про батька дитини. Тому підстави для задоволення вимог заяви в цій частині - відсутні.

Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.15, 16 ЦК України, ст.ст.4, 76, 293-294, 317, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі, хлопчика ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Енергодар, Василівського району, Запорізької області, Україна, матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м.Кам'янка-Дніпроваська, Кам'янсько-Дніпровського району, Запорізької області, Україна.

В іншій частині вимог заяви - відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення .

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м.Чернівців протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Одовічен Я.В.